Maribor in železnica nekdaj ....

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Odgovori
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Če dobro vidiš, potem še lahko vidiš staro južno postavljalnico na razglednici iz leta 1910 (minuto; skyscraperscity.com)

Slika
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a Tono »

Pozdravljeni mladi raziskovalci :)

Torej je bila stara postavljalnica podrta in nato postavljena nova na nasprotni strani proge?

Lp,

T
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Tako nekako :wink:

Lep pozdrav od malinovcev :lol: :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Debata se je razvila v tej temi in ker je ušla iz okvirja, je nujno potreben boleč REZ.
Torej, nostalgiki semkaj, raziskovalci Marburga, oz. Maribora pa nadaljujejo tukaj.

Taku je blu, taku je inu taku bo, je zamrmral mod. Dolfe



P.S.
Še najmanj vesel bo ŽC, ker sem mu ukradel cirka 3000 ogledov.
#-o
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Signal
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1826
Pridružen: 24.01.2008, 9:37
Kraj: Maribor - levi breg

Re: Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a Signal »

Tono napisal/-a:Pozdravljeni mladi raziskovalci :)

Torej je bila stara postavljalnica podrta in nato postavljena nova na nasprotni strani proge?

Lp,

T
železocestnik napisal/-a:Tako nekako :wink:

Lep pozdrav od malinovcev :lol: :lol:
Kdaj in zakaj :?:




Še nekaj o postojanki 1A...

V začetku 70-tih let so na postaji Mb zaradi bližajoče se elektrifikacije spremenili tirne zveze in SVN.
Ena od sprememb je bila prestavitev nepredsignaliziranih Us iz smeri ZM in Prevalje z levega na desni breg Drave ter vgraditev predsignalov.
Omenjena Us (s predsignaloma) sta se od takrat postavljala iz postojanke 1A.
V bločnem aparatu postojanke je bila še ključavnica za kretniški par 101-103 (ročno prestavljanje).
Postojanka 1A je bila v funkciji približno eno desetletje do vključitve ERSVN v začetku 80-tih let.
Prijeten preostanek dneva
Signal
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Pri fotki stolpa na Meljski cesti, objavljeni v knjigi:
ODGOVORNOST............. : Tovornik, Magdalena - avtor dodatnega
besedila // Premzl, Primož - urednik - avtor dodatnega besedila //
Radovanovič, Sašo - avtor dodatnega besedila
NASLOV.................. : Pozdrav iz Maribora : mesto na razglednicah v
letih 1892 do 1945
IMPRESUM................ : Murska Sobota : Pomurska založba, Maribor :
Umetniški kabinet Primož Premzl, 1992

je g. Sašo Radovanovič zapisal, da je fotka iz leta 1906. Dejstvo je, da stolpa leta 1913 (tirna shema) ni bilo več. Trenutno tudi ne vemo, kdaj so ga postavili in kaj je bilo v njem.
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Signal napisal/-a:
Tono napisal/-a:Pozdravljeni mladi raziskovalci :)

Torej je bila stara postavljalnica podrta in nato postavljena nova na nasprotni strani proge?

Lp,

T
železocestnik napisal/-a:Tako nekako :wink:

Lep pozdrav od malinovcev :lol: :lol:
Kdaj in zakaj :?:
Dobro vprašanje. Sem si ga tudi sam zastavil :-k

Mislim, da bo potrebno preštudirati izgradnjo varnostnih naprav (Sicherungsanlage) na področju glavnega kolodvoda v Mariboru, da bomo lahko nekaj trdili. Leta 1908 so se začele vgrajevati varnostne naprave v recimo Litiji, Zidanem Mostu, Sv. Juriju (danes Šentjur) itd.
Na postaji Maribor pa je bila leta 1908 večja predelava, saj so na glavni kolodvor dovažali tudi vlaki iz koroške smeri (Franzenfeste, Tirolska).

V okviru te predelave so na novo zgradili tudi podvoz Meljske ceste /Mellinger strasse/, ki je bil širok le 7,6 m...

Slika

Slika

Jaz se na varnostne naprave ne spoznam, če komu kaj pomeni, kako so imeli idejo urediti tirno shemo...

Slika

Slika


V okviru teh predelav je "padel" tudi stolp na Meljski cesti...
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Glede na to, da nas je Dolfe proglasil za
Dolfe napisal/-a: ... raziskovalci Marburga, oz. Maribora pa nadaljujejo tukaj.

Taku je blu, taku je inu taku bo, je zamrmral mod. Dolfe [/i]
...si moramo ta sloves zaslužiti :lol: :lol:
Barbarpapa1 napisal/-a:

Če gremo bliže, proti novemu nadvozu, lahko spodaj še vedno vidimo ostanek kamnite klančine. Tista ograja na desni pa pripada mostu oz. prepustu, pod katerim teče Počehovski potok (ki tega imena že dolgo ne zasluži več, ker je v bistvu samo kanalizacija....).

Slika
Takoj poiščemo dokumentacijo, kdaj so zgradila ta prepust pod železnico...

Slika

20. oktobra 1906 je bil izdelan propust za Počehovski potok /Počgau bach/, tako da se je lahko nadaljevala predvidena predelava kolodvora Maribor!


Barbarpapa1 napisal/-a:

Aja, vprašanje za konec. A ima kdo mogoče slike tega nadvoza ali pa s tega nadvoza narejene?

Konec za danes...

LP

Jože

G. Sašo Radovanovič mi je poslal tudi naslednjo fotko.
Se mu zahvaljujem v svojem imenu in v Jožetovem imenu...

Slika
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav.

Jaaaa @Žc, to je tooooo =D> =D> =D> =D> . Res najlepša hvala tebi in g. Radovanoviču. Točno to sva hodila z očetom gledat in točno tako je zgledalo (+ intenzivno snifanje pare :mrgreen: )!!! Edino fotografija je nastala pred mojim časom (verjetno kar precej), saj 24-ke v mojem času več ni bilo videti na kolodvoru v MB.

Hiter pogled pokaže, da tirna shema tega, uvoznega dela kolodvora, ustreza tisti, ki je prikazana na karti iz leta 1913. Vsaj tisto, kar je videti...

LP

Jože
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Nekoč - Danes

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Poglejmo dve primerjavi Nekoč - Danes:

Prva slika je bila objavljena na začetku te teme

Nekoč
Slika

Danes
Slika

Druga stara fotografija pa je tudi iz nemškega foruma "Drescheibe.de" na žalost pa ne vem več v kateri temi.
Mogoče se bo spomnil @Barbarpapa1 - mislim da je na nemškem forumu sodeloval v tej temi!
Pomeni, ne vem točnega vira oz.avtorja

Nekoč
Slika

Danes
Slika
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Štelverk

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Še nekaj mi ne da mira!

Pri fotografiji lokomotive 831 smo predpostavljali, da stoji pred južnim štelverkom, se pravi tistim, ki je podlegel širitvi "Meljskega podvoza", z zgradbo na vogalu Partizanske in Meljske ulice. Ob tem me moti predvsem zgradba na levi strani postavljalnice. Kolikor se spomnim, je stala postavljalnica na nasipu in ob njen ni bilo ravnine, na kateri bi lahko stala ta zgradba. Tudi danes je takoj ob tirih konec nasipa.
Predpostavili smo tudi, da je bila zgradna na vogalu nekdanja pošta in ima zato na strehi vse tiste nosilce za žice. Vendar se vidi iz starih razglednic Maribora, da so takšni nosilci bili na večini Mariborskih zgradb!

Zato sem se odpravil na teren (MRS Štajerska v akciji :) ) in naredil sledeče fotografije.

Prva fotografija je fotografija severne postavljalnice ki še stoji, zadnja pa je slikana na mestu, kjer je stala južna postavljalnica. Za lažjo primerjavo sem zgodovinsko fotografijo dal v sredino!
Ob tem bi posebaj opozoril tudi na kot tirov! Osebno mi kot tirov glede na postavljalnico bolj paše k severni!

Slika

Slika

Slika



Odpiram diskusijo :oops:
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Barbarpapa1 napisal/-a:Pozdrav.

Jaaaa @Žc, to je tooooo =D> =D> =D> =D> . Res najlepša hvala tebi in g. Radovanoviču. Točno to sva hodila z očetom gledat in točno tako je zgledalo (+ intenzivno snifanje pare :mrgreen: )!!!

LP

Jože
Ja, če bi vedel, kakšno veselje sem ti naredil, bi jo že prej prilepil...sem pa iskal dokumentacijo za Počehovski potok, pa se je zavleklo :wink:
Brez tega, da mi je g. Radovanovič poslal fotke pa itak ne bi bilo nič. Sem mu pa obljubil, da mu bom posredoval vse informacije, do katerih se bomo dokopali,mislim pa, da ga bomo morda kmalu lahko pridobili za člana, če boste iz teme Maribor naredili kaj uporabnega. Napisal je knjigo Mariborske ulice:

RADOVANOVIČ, Sašo. Mariborske ulice. Maribor: Kapital,
2005. 301 str., ilustr. ISBN 961-6337-12-2. [COBISS.SI-ID
223332352]

...tako, da ga te stvari zelo zanimajo.

Borsig, mogoče ti bi prišla ta knjiga lahko prav, ko ugotavljaš kaj je bilo za nasipom :idea:
Verjetno se bo izkazalo, kako prav je, da član MRS vedno dvomi v svoje ugotovitve...tudi če je Štajerc :lol: :lol: :lol:
Zadnjič spremenil železocestnik, dne 14.03.2010, 11:37, skupaj popravljeno 2 krat.
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

@Borsig, BRAVO =D> . Od objave omenjene fotografije me obhaja dvom o tem, da je to južni "štelverk" in mi je bila stavba za severno postavljalnico "sumljiva". Takoj se opazi, da stavbi manjka "kukrli" na strehi, lega pa, po moje, štima. Ampak preden se vržemo v nadaljnjo debato, je potrebno vedeti, da je bilo področje okoli kolodvora med drugo svetovno vojno zelo bombardirano in je bilo veliko stavb porušenih ali poškodovanih. Svoje je dodala še "skozivoznica" skozi Maribor, predelava Partizanske, Mlinske in Meljske ceste ter gradnja avtobusne postaje. Tako, da bomo morali biti pri debati previdni in bo potrebno zbrati kar nekaj zgodovinskega gradiva....

@Železocestnik, hvala za navedbo knjige, za katero sploh ne vem, da obstaja :oops: (si bo zadevo potrebno pon nujno ogledati...)

LP

Jože
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Barbarpapa1 napisal/-a: Takoj se opazi, da stavbi manjka "kukrli" na strehi, lega pa, po moje, štima...
Pozdravljen Jože.
Kar se "kukrlov" tiče. Poskušal sem ujeti današnje stanje iz iste točke, kot je bilo slikano takrat! Pomeni, dimniki na zgradbi so (približno) na istem mestu kot na prvotni sliki, vidni tiri, kot tirov, ...

Če preštejeva okna, pomeni, da manjka pri sedanji hiši leva polovica oz. kukrli in zadnja tri okna. (Posledica bombandiranja, ...)
Bi nekako pasalo.

Jože, ali imaš na tirni shemi iz 1913 vidne tudi zgradbe, ki so nižje oz.bolj levo. Zanima me prva stranska ulica in hiše okoli nje.
Na žalost pa nimam programa, s katerim bi lahko prekril staro sliko z novo!

Iščemo dalje.
@ŽC - dvomimo, dvomimo. Le dejstva nas lahko prepričajo! :D
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Me je @_Borsig_ spodbudil, da sem na Historische Bahn poiskal prispevke v zvezi z Mariborom in jih bom "polinkal" sem, nam znajo prav priti pri nadaljnjih debatah. Najprej tema, iz katere je sliko 18-ke uporabil @_Borsig_:

http://www.drehscheibe-foren.de/foren/r ... sg-3191309

Še malo Maribora "i šire":

http://www.drehscheibe-foren.de/foren/r ... sg-1411164


Pa še dvakrat mariborska kurilnica na Studencih. Najprej črnobela leta 1969 (sem bil glih stili leta stal :oops: ):

http://www.drehscheibe-foren.de/foren/r ... sg-4140314

In pa 1974 v barvah (takrat sem pa z očetom že veselo po kolodvoru skakal... :mrgreen: )

http://www.drehscheibe-foren.de/foren/r ... sg-3180024

Še nekaj bolj splošnih slovenskih tem:

http://www.drehscheibe-foren.de/foren/r ... sg-3615930

http://www.drehscheibe-foren.de/foren/r ... sg-3552129


Za konec pa še pregled @_Borsig_ -ovih soimenjakov:

http://www.drehscheibe-foren.de/foren/r ... sg-3181856


Uživajte.....

LP

Jože
Odgovori