Ponikva

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Odgovori
grega
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1618
Pridružen: 12.09.2006, 17:29
Kraj: Štajerska
Kontakt:

Ponikva

Odgovor Napisal/-a grega »

Evo včeraj sem spet malo pohajkoval okrog žel. postaje Ponikva in videl, da so postavili novo info. tablo. Na njej so dve zanimive fotke, eno sem predstavil že v tej temi, vendar obe dodajam še tukaj. Pleg tega pa je na iformacijski tabli nekaj malega zgodovine o železnici na Ponikvi, če ima kdo kaj več podatkov se priporočam :D

Slika
1. Prvi del table...

Slika
2. ...drugi del.

Slika
3. Prva fotka na tabli malo povečana, pod sliko piše nalaganje tovora na postaji Ponikva. Leve stavbe ni več, na njenem mestu se nahaja stavba, kjer ima mesto ena izmed služb železnice ter ena družina na drugi strani. Streha, ki se nahaja na sredini fotke je od stvabe, ki je bila podrta med remontom proge. Na desni strani pa se vidi del hiše, kjer prav tako v tem trenutku živi ena družina.

Slika
4. še enkrat stavba iz zgornje fotke (stavba na desni strani).

Slika
5. Naslednja fotka z table. V tej temi ste forumaši ugotovili, da gre za Slomškovo domačijo. Slomškova roj. hiša je ta desna v kateri se nahaja muzej o Slomšku. Ostale stavbe niso ohranjene zaradi.....

Slika
6........dejstva, da je Slom pol sadovnjakov in dveh hladilnic.

Slika
7. Na stari sliki ( št. 5) vidite na levi strani neko stavbo. Pred časom sem malo slikaril po tem koncu in videl en umetni slap, pa neke škarpe po čemer sklepam, da se je tukaj nahal nek mlin ali podobna stvarca, ki je vidna na 5. sliki na levi strani.

Slika
8. Res je da se na istem ovinku nahaja stara čuvajnica, kjer živi družina, vendar se mi zdi, da to ni ista stavba, ker je na drugi strani potoka Slomčica ali se motim ???

Slika
9. No, zadnja slika na tabli pa je reklamni plakat železnice Dunaj - Trst.

Slika
10. Pa še načrt železniške postaje Ponikva, ki ga je @železocestnik nalimal v tole temo

Evo tole sem skupaj spacal za kaj več informacij, slik pa se obračam na ostale člane, če seveda razpologaja s čem podobnim :D Predvsem me zanima kje se je nahajal tista kurilnica in ostali objekti, ki so omenjeni na info. tabli, saj se poleg postaje Ponikva na travniku, nahajajao neki čudni betonski ostanki v krogu :!: :?:
Ajznponar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 858
Pridružen: 09.07.2009, 22:24

Re: Ponikva

Odgovor Napisal/-a Ajznponar »

Da ne bom zaradi par fotk odpiral nove teme, upam, da grega ne bo preveč zameril, če si sposodim kar njegovo (in malo zbijem povprečno kvaliteto fotk :mrgreen: :mrgreen:)

Postajna hišica mora biti novejšega datuma:
Slika

Zraven stoji tole, kjer "domuje" SVP:
Slika

Tole na drugi strani ima verjetno tudi železničarski pedigre, danes je pa videti, da ima stanovanjsko funkcijo:
Slika

Poleg tistih informativnih tabel pa so razstavili še nekaj "ropotije", tisto "podvozje" je verjetno služilo kontroli tirne širine :hmm
Slika
grega
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1618
Pridružen: 12.09.2006, 17:29
Kraj: Štajerska
Kontakt:

Re: Ponikva

Odgovor Napisal/-a grega »

sem čist pozabil na tole :lol: ti sam piši im limaj slike...

MMG a kdo ve čemu je služila hiša oz. precej velika stvaba, katero so podrli ob zadnjem remontu proge. Nahajala pa se je na prvem ovinku - desna stran proge, če gledamo proti Grobelnem.

Slika
na tem načrtu naj bi bila to skrajno leva "rdeča kocka"...
Drotar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 234
Pridružen: 21.02.2011, 17:47

Re: Ponikva

Odgovor Napisal/-a Drotar »

grega napisal/-a:sem čist pozabil na tole :lol: ti sam piši im limaj slike...

MMG a kdo ve čemu je služila hiša oz. precej velika stvaba, katero so podrli ob zadnjem remontu proge. Nahajala pa se je na prvem ovinku - desna stran proge, če gledamo proti Grobelnem.

Slika
na tem načrtu naj bi bila to skrajno leva "rdeča kocka"...
Pozdravljen.

Ta stavba za katero sprašuješ je bila včasih čuvajnica, pozneje do selitve v staro postajno poslopje postaje Ponikva pa sedež Nadzorništva vzdrževanja prog Ponikva. (podrta je bila okoli leta 1982, točno ne vem).


LP
Drotar
Drotar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 234
Pridružen: 21.02.2011, 17:47

Re: Ponikva

Odgovor Napisal/-a Drotar »

Ajznponar napisal/-a:Da ne bom zaradi par fotk odpiral nove teme, upam, da grega ne bo preveč zameril, če si sposodim kar njegovo (in malo zbijem povprečno kvaliteto fotk :mrgreen: :mrgreen:)

Postajna hišica mora biti novejšega datuma:
Slika

Zraven stoji tole, kjer "domuje" SVP:
Slika

Tole na drugi strani ima verjetno tudi železničarski pedigre, danes je pa videti, da ima stanovanjsko funkcijo:
Slika

Poleg tistih informativnih tabel pa so razstavili še nekaj "ropotije", tisto "podvozje" je verjetno služilo kontroli tirne širine :hmm
Slika

Pozdravljen.

Prva slika predstavlja novo postajno poslopje odprto okoli leta 1980,oziroma takrat, ko so vključevali novo signalizacijo,
druga slika v kateri je sedaj SVP je staro postajno poslopje,
tretja slika pa je objekt bivše krulnice, ke je bila negdaj v Ponikvi kot ugotavljate v tej temi. Morda kdo najde še kakšne slike kurilnice in ostale podatke o kurilnici.

LP
Drotar
grega
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1618
Pridružen: 12.09.2006, 17:29
Kraj: Štajerska
Kontakt:

Re: Ponikva

Odgovor Napisal/-a grega »

najdena razglednica Ponikve

Slika
zgoraj levo kraj Ponikva (Ponikva se nahaja na hribu nad postajo, medtem ko je sama žel. postaja v kraju Hotunje), Slomškova domačija na desni (trenutna situacija na prejšnjih fotkah)

iz strani:
http://www.delcampe.net/list.php?langua ... cription=N
Odgovori