Poljčane - Zreče

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Odgovori
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

=D> Tako ja, itak. Copy-Paste pa je rešitev tu :wink:
železocestnik napisal/-a:O:34000


Če naredimo malo pregleda stanja lokomotiv za leto 1959...

Leta 1959 je vozila na progi samo 1 (z besedo: ena) lokomotiva. Serije JŽ 72!
Zdaj pa če pogledamo malo bolj podrobno tole edino lokomotivo serije št.72!

Ali gre za lokomotivo 001 ali 007. Mislim, da so ob ukinitvi proge, tri leta kasneje, vozile obe?
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

grofceljski napisal/-a:=D> Tako ja, itak. Copy-Paste pa je rešitev tu :wink:
Izgleda, da bi oba opravila "Copy-paste" doktorat. Če se ne bi ukvarjala s politiko, nama ju še vzeli ne bi :lol: :lol:
Zadnjič spremenil železocestnik, dne 27.04.2013, 15:33, skupaj popravljeno 1 krat.
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

grofceljski napisal/-a: Zdaj pa če pogledamo malo bolj podrobno tole edino lokomotivo serije št.72!

Ali gre za lokomotivo 001 ali 007. Mislim, da so ob ukinitvi proge, tri leta kasneje, vozile obe?
Zbrati bi bilo potrebno fotografije zadnjih voženj (pomeni preveriti datume na teh fotografijah). Jaz teh fotografij nimam.
Zato sem napisal tudi samo: serija JŽ 72 za leto 1959.
Druga pot do zmage pa je brskanje po arhivih :roll:
Arhivi pa polni prahu :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

železocestnik napisal/-a:
grofceljski napisal/-a: Zdaj pa če pogledamo malo bolj podrobno tole edino lokomotivo serije št.72!

Ali gre za lokomotivo 001 ali 007. Mislim, da so ob ukinitvi proge, tri leta kasneje, vozile obe?
Zbrati bi bilo potrebno fotografije zadnjih voženj (pomeni preveriti datume na teh fotografijah). Jaz teh fotografij nimam.
Zato sem napisal tudi samo: serija JŽ 72 za leto 1959.
Druga pot do zmage pa je brskanje po arhivih :roll:
Arhivi pa polni prahu :lol:
Prahu in metrov :D - metrov gradiva.

Ja, kolikor jaz mislim, so najbrž te fotografije, po večini že bile objavljene v knjigi ozkotirna železniška proga (glede na to, da so na večini fotk tudi osebe, jih ni bilo težko datirati). Poleg tega je bila izdana obširna publikacija o zadnjem postajenačelniku v Zrečah - Franjotu Kozelju. Potem pa še kratek filmček o zadnji vožnji vlaka. Verjamem, da so ti odgovori glede zadnjih dveh lokomotiv že podani.
Ali pa se motim :roll: ?
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

grofceljski napisal/-a:
železocestnik napisal/-a:
grofceljski napisal/-a: Zdaj pa če pogledamo malo bolj podrobno tole edino lokomotivo serije št.72!

Ali gre za lokomotivo 001 ali 007. Mislim, da so ob ukinitvi proge, tri leta kasneje, vozile obe?
Zbrati bi bilo potrebno fotografije zadnjih voženj (pomeni preveriti datume na teh fotografijah). Jaz teh fotografij nimam.
Zato sem napisal tudi samo: serija JŽ 72 za leto 1959.
Druga pot do zmage pa je brskanje po arhivih :roll:
Arhivi pa polni prahu :lol:
Prahu in metrov :D - metrov gradiva.

Ja, kolikor jaz mislim, so najbrž te fotografije, po večini že bile objavljene v knjigi ozkotirna železniška proga (glede na to, da so na večini fotk tudi osebe, jih ni bilo težko datirati). Poleg tega je bila izdana obširna publikacija o zadnjem postajenačelniku v Zrečah - Franjotu Kozelju. Potem pa še kratek filmček o zadnji vožnji vlaka. Verjamem, da so ti odgovori glede zadnjih dveh lokomotiv že podani.
Ali pa se motim :roll: ?
grofceljski napisal/-a: Ne samo Avstrijci, tudi Čehi nam radi hodijo v "zelje"...
Slika

8) Poljčane - Zreče 8)
Slika

Obe lokomotivi, 72-001 in 72-007 so bili leta 1962 na naši progi.
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Ali se na filmčku vidi oznaka lokomotive?
Ali je bila v katerem časopisu fotka zadnje vožnje?
Ali si videl zapis na teh fotografijah iz zbirke Jože Baraga na hrbtni strani?
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

železocestnik napisal/-a:Ali se na filmčku vidi oznaka lokomotive?
Ali je bila v katerem časopisu fotka zadnje vožnje?
Ali si videl zapis na teh fotografijah iz zbirke Jože Baraga na hrbtni strani?
:D Žc torej predvidevam, da imaš nekakšno osnovo za te dvome, saj so te slike s podpisi prikazane tudi v naši slovenski knjigi o ozkotirni železnici.

Reciva takole... sam se nisem rabil poglabljati v te zadeve - vsaj do zdaj. Dopuščam možnost, da je prišlo do napake, hkrati pa močno dvomim, da bi jo zagrešil ali spregledal zgoraj omenjen zbiratelj fotografij, ki ni samo zbiratelj!

Zadevo lahko preverim... seveda le v primeru, če bi imel osnovo za to. Za zdaj jo ne poznam. :wink:
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Od opustitve konjiške proge je minilo 50 let. Nihče ni resno zapisal dogodkov. Nekaj fotografij je pri železničarjih oz. njihovih svojcih. Če ni nihče na fotografijo zadaj zapisal datum in prisotne, se počasi zgubi spomin. Zamenjala se je generacija...
Z lokomotivami iz konjiške proge je velika zmeda. Lokomotivske knjige verjetno niso ohranjene. Tam se točno vidi, koliko kilometrov je prevozila kateri mesec.
Po drugi strani so v Konjicah na postaji vodili zapise o dnevnih prevozih lokomotiv. Vse so verjetno zmetali stran.
Pospichal navaja v Lokstatistiki lokomotivo JŽ 72-017. Odkod mu podatek? Ve se, da je Pospichal dokaj zanesljiv vir. Vendar tudi on dobiva podatke od ljudi, ki se ukvarjajo z zgodovino železnic. Moram reči, da je izredno fer, v kolikor mu sporočiš pravilen podatek z dokazom, takoj popravi zapis v Lokstatistiki.
V knjigi Ozkotirna železniška proga Poljčane-Zreče je zapis, da je JŽ 71-012 vozila po konjiški progi. Dobro, to se da preveriti in bom to tudi naredil naslednji teden. Veliko ostalega pa je problem preveriti (verjetno sploh ni več na razpolago gradiva ali pa je kje spravljen, tako da ga ni enostavno najti. Vprašanje je, kakšen je odnos do arhivskega gradiva na celotnem SŽ-ju?).

Ravno vsled tega ne padem na izjave kogarkoli, če to ni podprto z nekim dokazom. Raje nekaj sploh ne napišem ali pa napišem, da ni zanesljivih podatkov. Lahko tudi napišem, da ta in ta, trdi to in to, vendar bi bilo potrebno preveriti in najti zadovoljiv dokaz.
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Celjski tednik je 27.4.1962 poročal s konjiške proge o "zadnji vožnji"...

Slika
Slika

link do dLib: http://www.dlib.si/results/?query='keyw ... geSize=100


Fotografije boljše resolucije iz knjige: Rustja: Ozkotirna železniška proga Poljčane-Konjice-Zreče...

Zadnja vožnja...

Slika


Slika
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

Dobro jutro...imas prav, da je s konjiskimi lokomotivami prava zmeda. Glede teh dveh lokomotiv 72-001 in 72-007 zal ni bilo odgovora. Poglej npr ce bi sam sodeloval samo s fotkami pri publikaciji, bi zagotovo pred tiskom preveril kakovost in podpise k fotografijam.
Da bi nekdo zapisal pod fotko, da je iz zadnje voznje, mi zagotovo ne bi vslo.
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Kako izgleda zapis "službovanja"/štacijoniranja lokomotiv za en primer železnice v dolini Krke na Koroškem/Gurkthalbahn...

Slika

iz knjige: Dieter Stanfel: Gurkthalbahn

Seveda morajo biti ohranjene ali lokomotivske knjige ali drugi zapisi kurilnice ali domicilnega depoja/železniške postaje.
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

Med urejanjem papirjev se mi je v rokah našla razglednica LOČ (HL.GEIST), ki je bila poslana med WWI (l.1916)

Glede na to, da se na njej nabrž vidi trasa nekdanje ozkotirne železnice do Konjic, sem jo označil in jo dodal sem.
Gre za zelo redek motiv.

Slika

To bi bilo to z moje strani.
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Mihael Bučar je v reviji Prometnik objavil članke o ozkotirni železnici Poljčane-Slovenske Konjice-Zreče.

link do revije Prometnik, februar 2005: http://www.sindikat-szps.si/?p=199

članek se nadaljuje v reviji 2005: maj, julij, oktober, december
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

Med urejanjem papirjev se mi je v rokah našla tudi razglednica KONJIC (GONOBITZ), ki je bila poslana med AO.

Glede na to, da se na njej nabrž vidi trasa nekdanje ozkotirne železnice čez Konjice, sem jo označil in jo dodal sem.

Slika

Takole za orientacijo, sem označil še nekatere zgodovinske objekte.

* ŽP - nekdanja železniška postaja, danes ni več sledu od nje.
* Serajnikova vila, žal tudi že nekdanja....v njej je stanovala prof. Zdenka Serajnik
* Dvorec Golič (Golitsch), ki ga je leta 1542 pozidal Adan, Herr zu Lindeckh, ali po domače Adam Lindeški, danes je v zelo žalostnem stanju

To bi bilo to z moje strani.
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Poljčane - Zreče

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

Med urejanjem papirjev se mi je v rokah našla tudi tale razglednica.....
Glede na to, da se na njej nabrž vidi trasa nekdanje ozkotirne železnice iz Konjic proti Gabrovljam (leto 1931) , sem jo označil in jo dodal sem.

Slika

Pozor na KOZOLEC in DALJNOVOD!
Odgovori