Ozkotirna rudniška železnica Konjice-Radana vas 1903-1914

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Odgovori
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Ozkotirna rudniška železnica Konjice-Radana vas 1903-191

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

#-o , ja človek ne more verjet, kaj vse se lahko najde v omari - natipkano na pisalni stroj :shock:

Slika

Pa to je ja bilo že dolga leta "pred nosom" :roll:
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Ozkotirna rudniška železnica Konjice-Radana vas 1903-191

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

grofceljski napisal/-a::lol: Zanimivo, nekateri avtorji so železniški tir do Radane vasi leta 1916 šele odprli, medtem ko ga je ŽC ža dve leti prej zaprl :)
No, zdaj veš, zakaj sem za letnico ukinitve rudniške proge napisal leto 1914 :!:

Sedaj moraš samo še povedati, od kod izvirajo ti "komisarjevi zapiski"... :wink:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Ozkotirna rudniška železnica Konjice-Radana vas 1903-191

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

Ja očitno, da si imel prav :wink:
Je pa tudi še kako res, da jaz še kaj konkretnega o tem nisem videl - do včeraj :!: , ko sem med kupum papirjev iskal kaj iz ustrezne tematike za "na forum".

Gre za razno razne zapiske, ki se kakorkoli nanašajo na našo lokalno zgodovino. Večina jih je napisano ročno z raznimi pisavami - tudi kracami :!: , kar pomeni, da gre ( je šlo) za več avtorjev. Natipkanih listov, do včeraj še sploh nisem zasledil, saj se v ta kup še ni bilo cajta zagnati.
Sedaj pa vidim, da ni druge, kot lotiti se soltiranja po pisavah.... :wink:
železocestnik napisal/-a:
No, zdaj veš, zakaj sem za letnico ukinitve rudniške proge napisal leto 1914 :!:
Sedaj moraš samo še povedati, od kod izvirajo ti "komisarjevi zapiski"... :wink:
Iz kupa v omari :wink: ...to je vse, kar lahko rečemo
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Ozkotirna rudniška železnica Konjice-Radana vas 1903-191

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Če je listek iz kupa v omari in se ne ve, kdo ga je napisal, bo potrebno še naporov in iskanja datumov, podprtih z arhivskimi dokumenti. Ko zmanjka arhivskih dokumentov, se zadovoljimo tudi z novinarskimi zapisi, čeprav za marsikaterega novinarja vemo, da ni najbolj zanesljiv....
Izjave informatorjev pa so lahko samo za pomoč, da časovno omejimo iskanje (recimo na pet let gor, dol od datuma, ki nam ga je nekdo povedal 50 let po dogodku)...

Čaka nas verjetno še kar nekaj dela, da bo letnica prenehanja rudniške železnice v naslovu teme držala 100% :roll:

Za letnico 1903 sem imel v času odločanja za naslov teme dovolj arhivskega gradiva, za leto prenehanja pa samo eno notico o prenehanju obratovanja rudnika Radana vas.

In potem sem napisal leto 1914 :oops:

Bomo videli, ali je letnica prava #-o
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Ozkotirna rudniška železnica Konjice-Radana vas 1903-191

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

:D :!: Podatki, ki jih vsebuje zapis so dovolj natancni, da lahko sklepamo, da so prepisani iz oprijemljivega vira in to ne ustnega.
Morda kaksna delovna knjiga rudarjev alipd
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Ozkotirna rudniška železnica Konjice-Radana vas 1903-191

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Če je napisan določen datum, še ne pomeni natančno in pravilno...

Dokler ne izvemo, od kod je ta zapis, ne more to biti verodostojen podatek...

Čaka nas še delo z iskanjem "oprijemljivega vira" :lol: :lol:

Je pa zanimivo, da nekdo izpiše neko zadevo, pa zraven ne zapiše, od kod je izpisoval. Jasno, takrat, ko izpisuje mu je kristalno jasno. Pa pridejo leta...in adijo spomin :old


Ali pa človek :pope ...in tisti, ki najdejo zapis v zapuščini, se najdejo v dilemah... :lol: takšnih kot smo mi sedajle :lol:


Takšnih primerov je polno v zapuščinah (privata), ki se hranijo v slovenskih arhivih.

Jaz pa imam kar doma na računalniku polno in zapisov in fotografij, za katere sploh ne vem več, kje sem jih posnel ali kaj izpisal pred 20-timi leti :oops: :roll: :old
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
vido
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 61
Pridružen: 07.08.2007, 7:01

Re: Ozkotirna rudniška železnica Konjice-Radana vas 1903-191

Odgovor Napisal/-a vido »

Živijo!

Naj se kot (nekdanji) konjičan tukaj vtaknem: Tale druga beseda gotovo ni Bukovnikom, pač pa Gabrovnikom. Gabrovlje, Gabrovnik, Radana vas,... so zaselki tam med Konjicami in Zrečami.

LP V
grofceljski napisal/-a: Prva beseda v drugi vrsti .... :?: -------pod Bukovnikom.............Kaj bi lahko bila :?: :?:

Slika

:idea: peta beseda v drugi vrsti bo bolje namesto spodaj = zgoraj
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Ozkotirna rudniška železnica Konjice-Radana vas 1903-191

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

železocestnik napisal/-a:Če je napisan določen datum, še ne pomeni natančno in pravilno...

Dokler ne izvemo, od kod je ta zapis, ne more to biti verodostojen podatek...
Ja ...tisto o konjih, da so vlekli vagone, bo najbrž že držalo :D . Odkod je avtor črpal, ma kaj ti jaz vem...morda iz knjige:

Die mineralkohlen Österreichs, ki je bila izdana že leta 1903. V njej piše citiram:

"In neuester Zeit wurde der Bergbau Radldorf durch eine mit Pferden betriebene Schleppbahn mit der Eisenbahnstation Gonobitz verbunden"


*************************
vido napisal/-a:Živijo!

Naj se kot (nekdanji) konjičan tukaj vtaknem: Tale druga beseda gotovo ni Bukovnikom, pač pa Gabrovnikom. Gabrovlje, Gabrovnik, Radana vas,... so zaselki tam med Konjicami in Zrečami.

LP V

Vido serbus! V besedilu ne gre za ime naselja temveč za ime kmetije :lol: . Ta je še danes tam nad (nekdanjim) rudnikom :wink:

Gabrovnik je seveda naselje v občini Konjice, samo v drugi smeri. To se gre tam proti Oplotnici in desno v hrib, čez gošo. Tam spodaj imate zdaj ne vem koliko identičnih novogradenj rjavkaste barve za prodajo. Tisti policaj je doma tam v Gabrovniku, pa en moj kolega, pa ena punca pa ... :D

Če bo izlet s Pinzgaverjem :lol: ne bi bilo slabo, da greš zraven :lol:
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Ozkotirna rudniška železnica Konjice-Radana vas 1903-191

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

grofceljski napisal/-a:
železocestnik napisal/-a:Če je napisan določen datum, še ne pomeni natančno in pravilno...

Dokler ne izvemo, od kod je ta zapis, ne more to biti verodostojen podatek...
Ja ...tisto o konjih, da so vlekli vagone, bo najbrž že držalo :D . Odkod je avtor črpal, ma kaj ti jaz vem...morda iz knjige:

Die mineralkohlen Österreichs, ki je bila izdana že leta 1903. V njej piše citiram:

"In neuester Zeit wurde der Bergbau Radldorf durch eine mit Pferden betriebene Schleppbahn mit der Eisenbahnstation Gonobitz verbunden"


*************************


Če bo izlet s Pinzgaverjem :lol: ne bi bilo slabo, da greš zraven :lol:


Ja, to o konjski železnici je lahko izpisal iz Die mineralkohlen Österreichs, ki je bila izdana 1903...

kaj pa drugi izpiski po 1903 :?:


Izlet s Pinzem bo... [-o<
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4115
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Ozkotirna rudniška železnica Konjice-Radana vas 1903-191

Odgovor Napisal/-a mkx »

Za izlet s pincem je treba nabrati 10 ljudi: šoferja (Tonota), starešino/vođo puta (ŽCa) in še 8 prostakov ... če bo konstelacija zvezd ugodna, se javim [-o<
LP, Metod
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Ozkotirna rudniška železnica Konjice-Radana vas 1903-191

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

grofceljski napisal/-a:#-o , ja človek ne more verjet, kaj vse se lahko najde v omari - natipkano na pisalni stroj :shock:

Slika

Pa to je ja bilo že dolga leta "pred nosom" :roll:
:kufe1 No takole.... :!: :!: Ugotovitev je naslednja!

Zgornji zapiski so narejeni iz originalnih zapisov, ki jih je v nemškem jeziku zapisal, mislim da ANTON STERNIK (gl.spodaj) v Radldorfu 31.Dezembra 1914, spodaj pod imenom je napisana najverjetneje njegova funkcija v Rudniku ali pa odkod prihaja.

Slika


Poleg zgornjih opisov (gl.slovensko besedilo) o zapiranju rudnika, je v dokumentu še opis zadeve o nekem zvonu..."Einiges über die Glocke".
Lahko bi sicer bil mesec zadnjega dela za SB November, vendar je avtor za tretjo črko uporabil z, podobno kot pri podpisu.

Za letnico ni nobenega dvoma, da gre za leto 1914.
:!:
:!: Torej je stvar (kar se mene tiče) dokazana in dokončna :pamet :science
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Ozkotirna rudniška železnica Konjice-Radana vas 1903-191

Odgovor Napisal/-a Tono »

Če gremo gledat rudnik, vas peljem s pinzem!
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
vido
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 61
Pridružen: 07.08.2007, 7:01

Re: Ozkotirna rudniška železnica Konjice-Radana vas 1903-191

Odgovor Napisal/-a vido »

grofceljski napisal/-a: Vido serbus! V besedilu ne gre za ime naselja temveč za ime kmetije :lol: . Ta je še danes tam nad (nekdanjim) rudnikom :wink:
Gabrovnik je seveda naselje v občini Konjice, samo v drugi smeri. To se gre tam proti Oplotnici in desno v hrib, čez gošo. Tam spodaj imate zdaj ne vem koliko identičnih novogradenj rjavkaste barve za prodajo. Tisti policaj je doma tam v Gabrovniku, pa en moj kolega, pa ena punca pa ... :D
Če bo izlet s Pinzgaverjem :lol: ne bi bilo slabo, da greš zraven :lol:
Ja seveda :? , Gabrovnik, Vešenik, Bezina, to je tam... Sem "na prehitro" sklepal.
No to se hitro zgodi, ko stanuješ vso mladost v Konjicah nasproti (muzejskega) vlaka, mimo njega dnevno hodiš v šolo, proga je bla svoje čase itak po severni meji naše parcele, mati se je prvo leto službe vozla iz Konjic v Loče v službo z vlakom, fotr pa je bil eden izmed častnih prisotnih zadnje vožnje Konjičana proti Poljčanam.
Od tu ena kratka anekdota: Ob zadnji vožnji (aprila '62) se je pri viaduktu Zbelovo, kjer je šla proga Konjičana pod glavno progo Dunaj-Trst, "tapravi" vlak (iz glavne proge) poklonil spominu na Konjičana tako, da je počakal na njegov prihod na viaduktu in potem sta oba počasi vzporedno peljala do Poljčan in ob tem ves čas piskala (mi je zadnjič razlagal fotr s solznim očesom)....

LP; V
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Ozkotirna rudniška železnica Konjice-Radana vas 1903-191

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

O:1900


Nagib konjske rudniške železnice Konjice-Radana vas /Gonobitz-Radldorf...(osnutek)
Načrt je v Arhivu Slovenije, fond AS 1093

Slika


...tudi nadmorska višina in še kaj...

Slika


povečava...

Slika


Slika


6,33 % proge je v nagibu 34 promil, v horizontali pa je kar 22,86 % proge.
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
grofceljski
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 04.09.2009, 16:01

Re: Ozkotirna rudniška železnica Konjice-Radana vas 1903-191

Odgovor Napisal/-a grofceljski »

Max višina 383 in še nekaj nad morjem....to pomeni, da bo naslednji vikend tridnevna prireditev

Ropotanje v starih Zrečah 2013
(lanski posnetki https://www.facebook.com/media/set/?set ... 277&type=3 )

na preko 400m nadmorske višine :wink:

:-k Tole bo najbrž OT ...
Odgovori