Zemljevid jugoslovanske železniške mreže iz 1940 - vprašanje

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Zemljevid jugoslovanske železniške mreže iz 1940 - vprašanje

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdravljeni

Naš vrli @ŽC je na hrvaškem forumu priobčil link do karte jugoslovanske železniškega omrežja iz leta 1940. Najprej link do same teme:

http://www.zeljeznice.net/forum/index.p ... god/page-4

pa še do karte:

http://geographie.ipt.univ-paris8.fr/ru ... /34959.jpg

Po napisanem na karti gre za nemško vojaško pregledno karto iz leta 1940. Ko sem si jo ogledoval, sem našel kar nekaj nepravilnosti, ali pa so vnešeni podatki ki jih ne poznam. Najbolj me je presenetilo naslednje:

Slika

Da so Nemci načrtovali lok Rače - Cirkovce sem slišal in smo o tem že pred časom nekaj pisali. Bolj me preseneča lok med Limbušem in Hočami. Da je bilo tukaj kaj načrtovano, je meni bilo do sedaj neznano. Je pa za pospešitev prometa v smeri vzhod - zahod ta lok še celo bolj logičen, kot lok Rače - Cirkovce, saj se promet na ta način izogne postajama na Studencih in na Teznem.

Kot rekoč, je karta iz leta 1940, se pravi, pred okupacijo. Omenjeni povezavi sta vrisani, kot da že obstajata (ni pa, npr. proge Pragersko-Medvedce in pa proge v gradnji med Črnomljem in Vrbovskim).

Ali ve kdo kaj več o povezavah Limbuš - Hoče in Rače - Cirkovce ?

LP

Jože
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Zemljevid jugoslovanske železniške mreže iz 1940 - vpraš

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Zanimiv zemljevid @BP1!

O povezavi Rače - Cirkovce sem že slišal (in če se prav spomnim smo jo nekje že omenjali) ne vem pa ali je bila samo načrtovana (kot tudi neposredna povezava Maribor - Ptuj) al' so jo kdaj dejansko zgradili!

Pogrešam (kot že @BP1) "Medevečko štreko" Pragersko - Medvedce.

Ampak: Limbuš - Hoče?!?
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Uporabniški avatar
ivy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3877
Pridružen: 21.01.2008, 20:06
Kraj: Maribor

Re: Zemljevid jugoslovanske železniške mreže iz 1940 - vpraš

Odgovor Napisal/-a ivy »

Zanimivo, kaj se da vse zvedeti na tem forumu 8)
Edina dilema, pri tem kadar nič ne delaš, je, da ne veš kdaj si gotov.
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Zemljevid jugoslovanske železniške mreže iz 1940 - vpraš

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Zanimiva karta :wink: nemška...pa z napakami :-k

Če povem po pravici, sem karto pogledal samo toliko, da vidim, če ima vrisano progo Laze-Vižmarje. Ker je ni imela, sem zaključil, da je res iz leta okoli 1940 in sem jo dal na forum zeljeznice.net. Vendar so tudi tam že odkrili "neizgrajene" proge.

Bi rekel, da je ena takih, kot tiste ameriške, ki so jih sestavljali iz starih in novih...in jih dajali padalcem v žepe...

Je pa karta zanimiva, ker ima vpisane vse postaje.

Pozdrav
Darko
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: Zemljevid jugoslovanske železniške mreže iz 1940 - vpraš

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

Barbarpapa1 napisal/-a: Najbolj me je presenetilo naslednje:

......... Bolj me preseneča lok med Limbušem in Hočami. Da je bilo tukaj kaj načrtovano, je meni bilo do sedaj neznano. Je pa za pospešitev prometa v smeri vzhod - zahod ta lok še celo bolj logičen, kot lok Rače - Cirkovce, saj se promet na ta način izogne postajama na Studencih in na Teznem.

Ali ve kdo kaj več o povezavah Limbuš - Hoče in Rače - Cirkovce ?

LP

Jože
Zdravo! Iz svojih gimnazijskih let (1947-55) se spominjam načrta/zemljevida mesta Maribora z bližnjo okolico, ki sem ga moral uporabljati pri pouku geografije. Že takrat sem se zanimal za železnico in močno hrepenel po realizaciji trase bodoče (a nikoli realizirane) obvozno-povezovalne proge , ki bi popolnoma spremenila tirne povezave na področju Maribora in ki je bila na načrtu črtkasto vrisana. Poskusil bom zadevo po spominu opisati:

Ukinila bi se takrat še dvotirna povezava med MB glavnim kolodvorom in MB Studenci, kakor tudi cepišče in dvotirni zvezni lok za smer Tezno- MB-Studenci. Te povezave bi bile nadomeščene z novo obvozno progo Hoče -Limbuš (ob vznožju Pohorja preko Razvanja, Radvanje in Peker) in z dvema triangloma.
Prvega bi tvoril zvezni lok od južnega dela tovorno/ranžirne postaje Tezno v smeri Razvanja/ Radvanja, drugega pa zvezni lok med Pekrami in Studenci. Postaja MB-Studenci bi tako postala končna, južni del tovorne postaje Tezno pa bi bil rekonstruiran in postavljen nekoliko v desni lok (gledano proti jugu). Mesto Maribor bi se tako osvobodilo proge čez Tabor, ki je še danes , vsaj na Ljubljanski cesti, nekakšna "urbana pregrada", in zlasti tovorni promet in vožnje lokomotiv v kurilnico in nazaj premestilo daleč od gosteje pozidanih mestnih področij.

Torej so načrti za tako povezavo res obstajali, omenjeni zemljevid/načrt mesta pa bi se morda našel v kakšnem arhivu ali celo knjižnici.

O povezovalni progi Rače - Cirkovce pa se spominjam kratke opazke o njej v eni od knjig s slovensko železniško tematiko; knjigo moram imeti v svoji zbirki, a doslej nisem bil uspešen pri iskanju. Bom povprašal o tem forumaša Stadt Haaga, s katerim sva si pred leti o tem dopisovala.

Lep pozdrav - Peter
Pele
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 169
Pridružen: 21.09.2011, 11:09
Kraj: Ptuj

Re: Zemljevid jugoslovanske železniške mreže iz 1940 - vpraš

Odgovor Napisal/-a Pele »

Tudi v današnjih časih najdemo geografske karte z označenimi trasami načrtovanih prog,cest...,vendar s primerno oznako in razlago v "Legendi".Nemčija je takrat že bila v osvajalni vojni.V planih je bila že
verjetno tudi tovarna v bližini Šterntala (danes Talum).Če je pa država v vojni,je za transport prepotrebnih zalog potrebna tudi kakšna rezervna varijantna pot v slučaju raznih blokad glavnih poti (Maribor,Pragersko).

Pozdrav! Pele
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Zemljevid jugoslovanske železniške mreže iz 1940 - vpraš

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Iskreno povem, da sem čakal odziv kolega @Peter 5 :D Torej je tukaj dejansko bilo nekaj predvideno oz.planirano. Ker, po mojem mnenju, napake na kartah ne nastanejo kar tako, ker bi si nek kartograf kaj izmislil. Gre za to, kar jaz imenujem "ustno izročilo". Gre za to, da je nekdo nekje nekaj videl in to "zdravo za gotovo" (brez preverjanja dejanskega stanja) prenesel dalje.

Izgleda, da imamo novo nalog za MRS Štajerska 8)

LP

Jože
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: Zemljevid jugoslovanske železniške mreže iz 1940 - vpraš

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

@Barbarpapa
Zdravo!
Moje poizvedovanje pri @Stadt Haagu je bilo uspešno in se mu tukaj zahvaljujem. Moram pa korigirati nekoliko lokacijo te proge. Gre za povezavo Rače-Šikole in jo omenja prof. Mladen Bogić kot avtor v uvodu brošure Tiri in čas št. 10, ki nosi naslov "Pregled razvoja železniškega omrežja v Sloveniji in okolici". Navedba se nahaja v spodnjem odstavku na strani 3. V navedbi avtor izključuje iz svojih izvajanj v glavnem delu knjižice to in še nekatere druge proge zaradi njihovega kratkega obstoja in posledično nepomembnosti.

Iz navedbe je razumeti, da je ta povezava bila realizirana. Torej bo treba povprašati o nadaljnjih podatkih prof. Bogića .

LP-Peter
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Zemljevid jugoslovanske železniške mreže iz 1940 - vpraš

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

@Peter 5, najlepša hvala. Bi bilo kljub temu zanimivo videti kak zemljevid z vrisano traso. Na geopedii (posnetki iz zraka) ni videti nič, kaj bi lahko nakazovalo potek trase. Tista obvoznica Maribora me pa še posebej zanima....

LP

Jože
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: Zemljevid jugoslovanske železniške mreže iz 1940 - vpraš

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

Zdravo!
Kolega @Stadt Haag mi je dal še en možen vir, je pa menda plačljiv. Bom kar prilepil njegovo izvajanje:

Kot vidim , obstajajo ogromne podatkovne banke zračnih fotografij iz
obdobja 1938-55:


http://www.luftbilddatenbank.de/main/in ... ormationen" onclick="window.open(this.href);return false;

Bilo bi naj okoli 4 mio. takšnih fotografij, verjetno bi se našlo tudi kaj za Pragersko in okolico, vendar pa bi iskanje pri tem komercialnem ponudniku zagotovo precej stalo, morda kdo ve za kakšno cenejšo varianto? Tega vira se še nisem dotaknil. :D

Za mariborsko obvoznico pa bo treba pogledati zemljevide/ načrte mesta iz časov kmalu po WW2 ali tudi tik pred njo(?), če se še kje najdejo. Ko sem pred leti v Pokrajinskem arhivu iskal neke podatke o Elektrokovini, sem naletel tudi na neko risbo, ki je vsebovala del tirov tovorne postaje Tezno, preko njih pa so bili črtkasto narisane spremenjene lege tirov po predvideni in nikoli izvedeni rekonstrukciji.
Pozdrav - Peter
Thomas the tank engine
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 11
Pridružen: 27.08.2006, 17:25

Re: Zemljevid jugoslovanske železniške mreže iz 1940 - vpraš

Odgovor Napisal/-a Thomas the tank engine »

Glede na to, da je vrisana še ozkotirna Parenzana je to pred letom 1935...
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Zemljevid jugoslovanske železniške mreže iz 1940 - vpraš

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Ko se "delajo" nove karte, se na kup navleče raznorazne stare in tudi kakšen nov projekt, da ne bi bila takoj zastarana.

Vendar vodja projekta ni vedno prisoten, risarji pa potegnejo potem kakšno črto po svoje :berr

Za kontrolo pa vedno zmanjka časa, ker se v tiskarni vedno mudi...

Poglejte si kakšne cestne karte in kako so vrisavali avtoceste.
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: Zemljevid jugoslovanske železniške mreže iz 1940 - vpraš

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

Thomas the tank engine napisal/-a:Glede na to, da je vrisana še ozkotirna Parenzana je to pred letom 1935...
Hudirja, potem pa so se v tiskarni zmotili, ko so na karto natisnili letnico 1940! Blamaža! :mrgreen:
Peter
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Zemljevid jugoslovanske železniške mreže iz 1940 - vpraš

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Karto je dal tiskati generalštab.... :saluti
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: Zemljevid jugoslovanske železniške mreže iz 1940 - vpraš

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

železocestnik napisal/-a:Karto je dal tiskati generalštab.... :saluti
:D
LP Peter
Odgovori