Mestni mlin Celje - industrijski tir

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
SIMY
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 948
Pridružen: 20.02.2006, 20:29
Kraj: Štajerska

Re: Mestni mlin Celje - industrijski tir

Odgovor Napisal/-a SIMY »

Tako je razvalina je bila že prej,in glej iskal se je junak ki bi ga obnovil ampak ga ni bilo ? zaradi mene naj naredijo kar hočejo,vse bo boljše kot prej (leglo brezdomcev,romunov in podgan).
Če pa mene kdo vpraša,bi pa jaz naredil kopijo mlina !
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4117
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Mestni mlin Celje - industrijski tir

Odgovor Napisal/-a mkx »

SIMY napisal/-a:Če pa mene kdo vpraša,bi pa jaz naredil kopijo mlina !
A 1:87? :wink:
LP, Metod
Uporabniški avatar
trackpan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 834
Pridružen: 18.03.2014, 11:06

Re: Mestni mlin Celje - industrijski tir

Odgovor Napisal/-a trackpan »

Pozdravljeni vsi, ki imate pozitvne misli .

@mks to pa ne bo šlo [-X . Kam naj pa tako veliko konstrukcijo postavijo, a ? Na prvotno parcelo ne, ker bo tam postavljena zadeva, ki prinaša profit. V kakšno "sobo od kulture" tudi ne, ker bo zanjo potrebno: gretje, hlajenje, osvetlitev, zavarovanje, vodenje, čiščenje okolice, pobiranje vstopnine. Ne pozabite, da mora biti "zgradba" zavarovana, da kakšni otroci, bognedaj, nebi odnesli kakšen kos opeke. Se pravi ostane še "virtualno" ali "v oblaku". Po domače. Poglej v nebo @SIMY in ga boš videl :? .

LP Igor
Uporabniški avatar
trackpan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 834
Pridružen: 18.03.2014, 11:06

Re: Mestni mlin Celje - industrijski tir

Odgovor Napisal/-a trackpan »

Pozdravljeni vsi, ki širite dobre misli.

"Copy - Paste" :thumbupr

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 03&page=12

=D>

LP Igor
Uporabniški avatar
trackpan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 834
Pridružen: 18.03.2014, 11:06

Re: Mestni mlin Celje - industrijski tir

Odgovor Napisal/-a trackpan »

Pozdravljeni vsi pozitivno misleči . :D

Sedaj, ko sem bral, da bo lahko tudi kakšen kuža prišel v "Nebesa", bi predlagal nekaj podobnega še za Rakuschev mlin. Dolgo časa so ga trpinčili potem pa zažgali in na hitro izbrisali iz zemeljskega obličja :pope

No, pa ni glavni razlog za pisanje. Ob pregledovanju spleta sem zasledil foto-članek "Foto: Pivnica Union, oživitev industrijskega prostora z esenco nostalgije" (4.12.2014, MMC RTV SLO). Pričenja se z besedami : "Les, baker, opeka in kovina so temeljni elementi notranjega interierja Pivnice Pivovarne Union, ...". In kaj me je pritegnilo pri vsej zgodbi : prvotna oblika oken z oboki in opečnate stene. Nekaj kar ni samo beton, plastika, belina itd. V članku omenijo, da so avtentično opeko, ki je bila v zelo slaben stanju, nadomestili z reciklirano. Se pravi, da se vse da, če je interes. Zmerom se govori kako bi morali pospeševati turizem, da bo obiskovalcem Slovenije zanimiva. Potem pa zaradi "ekonomskih razlogov" [-X in pomankanja kulturne zavesti uničujemo še tisto kar nam je ostalo.

http://www.rtvslo.si/mmc-priporoca/foto ... ije/352660

LP Igor
Uporabniški avatar
trackpan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 834
Pridružen: 18.03.2014, 11:06

Re: Mestni mlin Celje - industrijski tir

Odgovor Napisal/-a trackpan »

Pozdravljeni pozitivno misleči .

V današnjem "Delu" (7.1.2015) je članek "Rakuschev mlin zmleli, namesto da bi opeko prodali" (Brane Piano) z podnaslovom "Ostanki kulturnega spomenika so končali v zasipu objekta, ki ga financira občina. V tujini za opeko evro za kos."

http://www.delo.si/novice/slovenija/rak ... odali.html

Navezuje se (nevede) dejansko na moj predhodni prispevek ("Pivnica Union"). Vse skupaj me dogajanje okoli "Mlina" spominja na tisti vic. Umrla je tašča in iz pogrebnega podjetja povprašajo zeta: "Oprostite, verjetno se nismo dobro razumeli. Ali pokojnico kremiramo ali pokopljemo ? ". Odgovor je bil : "Oboje" :pope .

LP Igor
Uporabniški avatar
trackpan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 834
Pridružen: 18.03.2014, 11:06

Re: Mestni mlin Celje - industrijski tir

Odgovor Napisal/-a trackpan »

Pozdravljeni pozitivno misleči .

Ob brskanju po zbirki Vekoslava Kramariča sem našel tudi fotografijo Celja z oddaljenim (sedaj pokojnim :? ) "Rakuschevim mlinom" (levo na sredini).

http://www.etno-muzej.si/sl/spletne-zbi ... e/f0037055

LP Igor
Uporabniški avatar
trackpan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 834
Pridružen: 18.03.2014, 11:06

Re: Mestni mlin Celje - industrijski tir

Odgovor Napisal/-a trackpan »

Pozdravljeni pozitivno misleči :D .

V prilogi "Dela" (10.1.2015) je objavljeno besedilo dr. Andreja Smrekarja (predsednik Slovenskega umetnostnozgodovinskega društva) pod naslovom "Dokapitalizirajte dediščino!"

http://www.delo.si/sobotna/dokapitalizi ... scino.html

Bom citiral samo zaključni odstavek teksta:
Prof. dr. Nace Šumi je študentom pred štiridesetimi leti razlagal, da se v kulturni politiki odražajo vsi simptomi delovanja neke družbe. Danes bi svojo tezo posodobil nekako takole: V odnosu do dediščine se odraža vsa beda naše družbene stvarnosti !
Se popolnoma strinjam z njegovimi besedami .

Še vprašanje (ponovno) : Kje so končali kamni "vodnega stolpa" (železniška postaja Divača) :oops: ?

LP Igor
senitel
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 146
Pridružen: 02.08.2013, 13:15

Re: Mestni mlin Celje - industrijski tir

Odgovor Napisal/-a senitel »

trackpan napisal/-a:Pozdravljeni pozitivno misleči :D .

V prilogi "Dela" (10.1.2015) je objavljeno besedilo dr. Andreja Smrekarja (predsednik Slovenskega umetnostnozgodovinskega društva) pod naslovom "Dokapitalizirajte dediščino!"

http://www.delo.si/sobotna/dokapitalizi ... scino.html

Bom citiral samo zaključni odstavek teksta:
Prof. dr. Nace Šumi je študentom pred štiridesetimi leti razlagal, da se v kulturni politiki odražajo vsi simptomi delovanja neke družbe. Danes bi svojo tezo posodobil nekako takole: V odnosu do dediščine se odraža vsa beda naše družbene stvarnosti !
Se popolnoma strinjam z njegovimi besedami .

Še vprašanje (ponovno) : Kje so končali kamni "vodnega stolpa" (železniška postaja Divača) :oops: ?

LP Igor
“Občina si bo prizadevala vodni stolp ponovno postaviti, primerno mesto zanj bi bilo v bližini Kraške ceste, ob tirih,” zatrjuje Subić(primorske novice).
Nekaj več optimizma torej velja.. je bilo tudi vse poskenirano 3D.. če bo občina prispevala kaj tudi v €, bo mogoče kdaj spet stal.
Uporabniški avatar
trackpan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 834
Pridružen: 18.03.2014, 11:06

Re: Mestni mlin Celje - industrijski tir

Odgovor Napisal/-a trackpan »

Pozdravljeni pozitivno misleči.

@senitel se lepo zahvalujem za spodbudne besede. Ampak, ampak dokler ne bo "kaj" stalo, oz. bilo "videno", dotlej lahko samo [-o< . Iz zakaj naj to financira občina, saj so SŽ podrle zadevo, ali ne ? Na neki fotografiji sem videl, da so kamne oštevilčili in me še zmerom zanima, ali so jih kje shranili ali pa so jih zmleli kot opeko Rakuscevega mlina =D> . Imeti dobre namene in to uresničiti sta dve različni kategoriji. Pri pri prvi lahko "farbaš" ljudi , pri drugi pa moraš "garati" za uresničitev. In zakaj bi "vodni stolp" sploh še stal ? Saj ga nihče ne potrebuje. Kup kamenja, stroški itd.

In zakaj sploh v tem forumu govorim(o) o teh zadevah. Zatorej, dokler ni dosežena stopnja kritične javnosti se nič ne premakne. Dokler je to beseda samo določenih "sanjačev", se pomete pod preprogo. In tam tudi ostane.

LP Igor
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Mestni mlin Celje - industrijski tir

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Prav je, da se o tem piše.

Prav je, da se piše tudi o tem, kako skrbijo za tehnično dediščino v tujini.

Prav je, da se primerja zadeve in ugotavlja, da je pri nas nekaj zelo narobe.

Seveda je sedaj takšna kriza, da ni čas za reševanje tehnične dediščine. Sedaj je čas za konzerviranje te dediščine, da se ne uniči do konca.

Na objektih je potrebno poskrbeti za streho, ki ne pušča in preprečiti požige. Ja, tudi to nekaj stane, vendar je to naša dolžnost do naslednjih generacij.

Prav je, da se ugotovi, da so nas dobro farbali, da bomo druga Švica, peljali pa ravno v drugo smer.

Ne vem točno kje sem videl podatke, da ima sedaj Švica 10 krat (z besedo: desetkrat) večji BDP kot SLO. Nekaj takega...


Nazadnje nas bodo pripravili do tega, da bomo veseli, če ne bomo ravno zadnji od evropskih dežel :roll:


pozdrav
Darko
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Mestni mlin Celje - industrijski tir

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Zanimiva razglednica Mlina, datirana na leto 1904


.

Slika
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Mestni mlin Celje - industrijski tir

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Matjaž,

to razglednico je Darko (@železocestnik) objavil v otvoritvenem postu, le da je tam pomanjšana.
Sicer pa hvala in ja, zanimiva je!
LP, Miran
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Mestni mlin Celje - industrijski tir

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Hvala @miranzor.

Sedaj sem jo videl.

Ker je tale malo večje resolucije, je ne bom brisal.
8)
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Mestni mlin Celje - industrijski tir

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Pozdravljeni,

ali kdo ugane, zakaj čakamo?

Slika



povečava, ki omogoča odgovor :wink:
Slika

Ne glejte zvezde v grbu. Ni rdeča....

To sem dodal tukaj, ker je v enem od postov že odgovor :-k

pozdrav
Darko
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Odgovori