Znani Slovenci, povezani z železnico

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Odgovori
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Znani Slovenci, povezani z železnico

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Pozdravljeni,

začenjam z novo temo, v katero lahko vsak doda kakšnega znanega Slovenca, ki je kaj doprinesel k razvoju železnic doma ali v tujini.

Tema je zastavljena tako, da se za posameznega znanega Slovenca, povezanega z železnico ne odpira nova tema, da ne izgubimo preglednosti.


pozdrav
Darko
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Strukel (Štrukelj) Mihael, gradbenik (1851- 1923)

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Pozdravljeni,

Mihaela Štruklja sem našel v Slovenski biografiji po naključju.
Prav je, da mu damo v naši rubriki mesto.

Povzemimo vsaj nekaj podatkov iz Slovenske biografije:

Kot inženir je delal 1874–5 na Dunaju pri podjetju Redlich & Löwenfeld in pri Centr. uradu salzburško-tirolske železnice, 1875–9 pa v Gradcu pri gradb. podjetju za mostove Körösi: zgradil je več večjih mostov in železnih strešnih konstrukcij, med temi veliko kolodvorsko halo Juž. železnice v Trstu. L. 1879 je bil izbran za enoletno poskusno službo kot predavatelj na tedaj ustanovljenem Politehn. inštitutu v Helsinkih, maja 1880 imenovan za red. učitelja grafične statike in inženirskih ved, postal finski državljan in se 1881 poročil z Ellen Lindströmovo. Prva leta je predaval grafično statiko in gradnjo železnic, od zač. 1882 pa talne, vodne in mostne gradnje, 1896 bil imenovan za prof. Ko se je 1908 Politehn. inštitut preosnoval v TVŠ, je postal prof. za mostne gradnje in gradbeno statiko, kar je ostal do upok. 8. okt. 1913. Prvo leto je predaval v nem., že naslednje leto pa v švedščini, ki jo je tako odlično obvladal, da je bil med najboljšimi predavatelji TVŠ. Tam je opravljal tudi administr. in organiz. posle ter bil 1906–13 knjižničar.


Več v Slovenski biografiji: http://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi625036/

Še avstrijska biografija: http://www.biographien.ac.at/oebl/oebl_ ... 1_1923.xml


pozdrav
Darko
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Znani Slovenci, povezani z železnico

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

ŽC, se mi zdi, da je naziv predmeta tegale neznano-znanega Slovenca ”grafična statika” malo zavajujoč. Namreč ne gre za neko statiko grafov, temveč za grafično reševanje statičnih problemov. Vsaj tako pravi
A not very accurate depiction of all the static loads that are involved in the design, including trusses, used to make rapid structural calculations.
.

Kaj hočemo s slovensko terminologijo so težave, je najbolj kar opisati zadevo. da ni dvo ali večpomenska. Da pa so za to imeli poseben predmet me pa kar čudi......, ampak nisem gradbenik, še manj pa statik

Pa še kakšnega izbrskaj, zanimivo, seveda so vabljeni tudi ostali....

LPL
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Znani Slovenci, povezani z železnico

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Ljubitelj, pozdravljen,

ja, s slovenskim tehnično terminologijo ( strokovno izrazje, izrazoslovje) je res en velik problem.

Prihaja do tega, da navadni ljudje pišemo eno, strokovnjaki drugo, profesorji na fakultetah tretje.

Uspelo nam je v poletnih mesecih spraviti skupaj vse tri "kategorije" s področja "novega vzdrževanja", ki se je v tujini uveljavil z nazivom "Asset Management". V Sloveniji prevajamo (vzdrževalno področje):
-upravljanje premoženja
-upravljanje fizičnih sredstev (stroji, naprave itd.)
-upravljanje delovnih sredstev
-obvladovanje fizičnih sredstev

pa še kaj se bi našlo.
Ta skupina (zaenkrat nas je 25 v delovni skupini), ki je začela z delom v vročem poletju ima namen uskladiti izrazoslovje s tega področja, ki ga uvaja nov trojček standardov ISO 55000.
Slovenska država se je posula s pepelom, prevzela enega v angleščini (SIST ISO 55001:2014), prevedla uvodno stran in to je to.
Sedaj želimo ta standard prevesti v celoti, uskladiti izrazoslovje, vse seveda volontersko. Ko bomo končali z delom, bo potrebno standard objaviti. Neverjetno, za izdajo (objavo standarda) bomo morali plačati ene 2.000 do 3.000 € (seveda že iščemo sponzorje, morda bo kaj primaknila še država).

V zahodni Evropi pa imajo že objavljene študije, da se da z novim pristopom prihraniti ene 30% v večjih podjetjih, kjer nimajo urejenega učinkovitega vzdrževanja.

Da ne bi izgledalo, da se izmišljam, sicer vem da je OT, pa vseeno:

link do ene take študije EU (knjige, ki je zastonj: Challenges for industry in North-West Europe): http://www.more4core.eu/wp-content/uplo ... Europe.pdf


In sedaj na koncu:
največji problem je s prevajanjem novih izrazov. Obenem pa še nismo osvojili starih :roll:


Sedaj, ko imamo novo temo, se bom veliko lažje spomnil, da dodam še koga. Včasih sem na koga naletel, rekel sem si, to bi bilo zanimivo za objavo, pa pozabil :old ...no, lepše se reče, da ni bilo časa :wink: :lol:


pozdrav
Darko
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Znani Slovenci, povezani z železnico

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav...

Je res, da je razumevanje določenih "novokomponiranih" izrazov odvisno tudi od strokovnega "zaledja" bralca. Tako mi je bil izraz "grafična statika" takoj jasen, saj sem malo tega (kot strojnik) povohal tudi sam še v srednji šoli. Samo smo mi to malo drugače imenovali, navadno kar po "odkriteljih" posameznih metod. Tako smo za izračun sil v palicah predalčja uporabljali t.i. "kreomono":

https://en.wikipedia.org/wiki/Cremona_diagram

Tukaj je nemška wikipedia obširnejša z razlago, kaj to je:

https://de.wikipedia.org/wiki/Cremonaplan

Me pa ne čudi, da je "grafična statika" nekoč bila ločen predmet. Večino zadev se je v ne tako davni preteklosti pri statiki reševalo grafično, ker je tako bilo preglednje in pa bistveno hitreje od analitičnih metod. Analitične metode (npr. metoda končnih elementov) so prevladale šele z razširitvijo računalnikov v zadnjih desetletjih.

LP

Jože
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Znani Slovenci, povezani z železnico

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Pozdravljeni,

sem našel zapis o Mihaelu Štruklju tudi v slovenski wikipediji =D> =D>

https://sl.wikipedia.org/wiki/Mihael_%C5%A0trukelj

So pa naši avtorji Štruklja kar dobro raziskali v knjigah in člankih.

Pogled v COBISS:

- Humar, Gorazd: Mihael Štrukelj : 1851-1923 : gradbenik svetovnega slovesa : (ali tudi Zgodba o Logu pod Mangartom)

- Tarman, Slavko: Mihael Štrukelj, evropsko znani strokovnjak za mostove

- Marušič, Branko, 1938-: Mihael Štrukelj - dijak goriške realke

- Humar, Gorazd Mihael Štrukelj, prvi slovenski univerzitetni profesor gradbene stroke

- Turk, Srđan: Mihael Strukel (Štrukelj) : iz Loga pod Mangartom (1851-1923) prvi redni univerzitetni profesor med slovenskimi gradbeniki

- Blazetič, Neva: Učitelj evropskim študentom : Mihael Štrukelj, Slovenec, ki je gradbeništvo učil po vsej Evropi

Mislim, da bi en nogometni trener rekel: kapo dol!


Glede "grafične statike" pa...

Izraz je udomačen:

- v Italiji: La statica grafica racchiude tutte le tecniche di natura grafica volte alla risoluzione dei problemi di equilibrio dei corpi e dei sistemi di corpi. (wiki)

- v Franciji: La statique graphique est une méthode entièrement géométrique de résolution de problèmes de mécanique statiques. Elle est adaptée aux problèmes (wiki)

- tudi v Nemčiji: Die graphische Statik by Karl Culmann, Published 1875

...pa tudi v angleščini najdemo zapise...

Švedi pa takole:

Grafostatik (af grek. grafein, rita, och statik, se d. o.) l. Grafisk statik är lösandet af statikens uppgifter medelst ritning (genom geometriska konstruktioner med tillhjälp af
passare och linjal etc.)


Nazadnje rečeš, daje po slovensko pač grafična statika.


pozdrav
Darko
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Znani Slovenci, povezani z železnico

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Izraz je udomačen:

- v Italiji: La statica grafica racchiude tutte le tecniche di natura grafica volte alla risoluzione dei problemi di equilibrio dei corpi e dei sistemi di corpi. (wiki)

- v Franciji: La statique graphique est une méthode entièrement géométrique de résolution de problèmes de mécanique statiques. Elle est adaptée aux problèmes (wiki)

- tudi v Nemčiji: Die graphische Statik by Karl Culmann, Published 1875

...pa tudi v angleščini najdemo zapise...

Švedi pa takole:

Grafostatik (af grek. grafein, rita, och statik, se d. o.) l. Grafisk statik är lösandet af statikens uppgifter medelst ritning (genom geometriska konstruktioner med tillhjälp af
passare och linjal etc.)


Nazadnje rečeš, daje po slovensko pač grafična statika.
Včasih je izraz bil verjetno res enopomenski, meni ki sem produkt novejše dobe in povsem drugih tehničnih usmeritev mi pa deluje malo ”čudno” in pri iskanju na Googlu sem običajno naletel na probleme statike grafov..... Me pa zanima, koliko današnjih inženirjev zna na osnovi geometrije vsaj približno oceniti statične lastnosti.... Danes se seveda vse izračuna numerično, hvala bogu, toda ocena vsaj velikostnega reda ”od oka” ali grafično vseeno ni od muh.

LPL
Odgovori