Osebje na vlakih

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Odgovori
Spela
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 29.04.2021, 13:46

Osebje na vlakih

Odgovor Napisal/-a Spela »

Pozdravljeni,
prebiram odprte teme, pa nikjer ne zasledim (ali pa samo ne najdem), kakšnih podatkov o osebju na vlakih.
Ded je bil vlakovodja in ko sem brskala za podatki o tem, kakšne so bile njegove dolžnosti, kje se bile šole, tečaji, ...nisem našla ničesar.
Službo je nastopil še v času SHS in naknadno opravil tečaje - izpite za različna dela na vlaku, tako pripovedujejo.
Zanima me, če kdo med vami ve kaj več o tem ali vsaj kje bi se našlo kaj bolj podrobnega?

Že vnaprej Hvala. Špela
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Osebje na vlakih

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Špela, pozdravljena.

tvoja tema ima danes 280 ogledov.

Izgleda pa, da je vse "zdelala" korona, da ni nobenega odgovora. Jaz sem jo prebolel, izgleda pa, da drugi od strahu ne odgovarjajo :wink: :D

Res pa je, da do sedaj ta tema ni bila "pod lupo".

Jaz ti bi lahko poslal nekaj strani iz kakšne avstrijske knjige o zgodovini železnic, kjer je po navadi o osebju posebno poglavje. Vendar to ni pravi odgovor.
Verjetno se je marsikaj spremenilo v kraljevini SHS in kasneje Jugoslaviji, za kar pa nimam podatkov oz. jih tudi jaz ne najdem.
Obstajajo pa pravilniki za delo vsega osebja na železnici v času kraljevine SHS in kasneje kraljevine Jugoslavije ter na JDŽ in JŽ, tudi del, ki jih je opravljal tvoj ded.
Te pravilnike imajo v Železniškem muzeju v Ljubljani.

pozdrav
Darko
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Odgovori