Muzejske lokomotive

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Odgovori
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Muzejske lokomotive

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Pozdravljeni,

odpiram novo temo o muzejskih lokomotivah, kjerkoli pač so in ki imajo kakršnokoli povezavo s slovenskim železniškim omrežjem.
Vseeno je, kdo je lastnik, važno je, da je takšna lokomotiva kdaj vozila po tirih sedanjega območja Slovenije.
V kolikor ni ohranjena v Sloveniji, lahko dodate takšno, ki je ohranjena v tujini, je pa kadarkoli vozila na ozemlju Slovenije.

Potem imamo še nekaj muzejskih lokomotiv, ki smo jih prodali v tujino ali pa samo posodili za razstavljanje v tujini.

Začel bom z eno takšnih.
Vir je soliden (wikimedija) in fotografija ne bo izginila "preko noči".

Na fotografijo lokomotive kkStB 80.179, ki je last Železniškega muzeja v Ljubljani in je na "začasnem delu" v Avstriji, sem naletel mimogrede, ko sem v Google vpisal geslo "steam locomotive Slovenia."
Lokomotiva je razstavljena na trgu pred železniško postajo v Knittelfeld-u na Zgornjem Štajerskem.

Fotografije je posnel in naložil v wikimedijo Robert Kropf.

Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Vidimo, da lepo skrbijo za to lokomotivo. Imajo pač v Knittelfeldu odnos do tehnične dediščine. Dokaz za to je tudi železniški muzej, ki ga imajo v mestu.
Link: http://eisenbahnmuseum.bplaced.net/


Rešili so tudi problem uničevalcev tehnične dediščine z namestitvijo mreže, tako da ni možen dostop do "kuhinje".


Več o tej lokomotive lahko izveste na strani: https://www.dampflok.at/index2.html?/187.htm



Prosim, da dodajate v to temo le fotografije iz zanesljivih serverjev.

pozdrav
Darko
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
leteči vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2574
Pridružen: 04.03.2009, 10:20
Kraj: Grosuplje

Re: Muzejske lokomotive

Odgovor Napisal/-a leteči vlak »

Lokomotiva: Tovarna dušika Ruše [TDR] 153-004
Lokacija: železniška postaja Ruše, na križišču ulic Toledova, Kolodvorska in Pri kolodvoru
Datum fotografij: julij 2023

Lokomotiva 153-004 je sprva stala na ogled v bližini železniškega vhoda v Tovarno dušika Ruše, na križišču Tovarniške ceste in Kopališke ulice. Nahajala se je v zavetju mogočnih dreves, nekoliko pozabljena od javnosti. Nekje v drugi polovici 2014 ali na začetku 2015 so jo prestavili k železniški postaji Ruše in jo obnovili.

Slika153-004

Slika153-004

Slika153-004
Aljaž
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Muzejske lokomotive

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

No super, da se je obudilo to temo :)
Pa bom še jaz nekaj prispeval:

Lokomotiva: JŽ 25-002
Lokacija: železniška postaja Celje
Datum nastanka fotografij: september 2022

Slika

Slika
Slika
Slika

Imam pa slik lokomotiv še pa še...
lp
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
leteči vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2574
Pridružen: 04.03.2009, 10:20
Kraj: Grosuplje

Re: Muzejske lokomotive

Odgovor Napisal/-a leteči vlak »

Lokomotiva: JŽ 53-019
Lokacija: železniško nakladališče Naklo, Glavna cesta
Datum fotografij: julij 2013

Fotografiji sta nastali pred dokončno ureditvijo muzeja na prostem, ki poleg parne lokomotive obsega še potniški vagon, nadstrešek in peron.

Slika53-019

Slika53-019
Aljaž
Ajznponar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 858
Pridružen: 09.07.2009, 22:24

Re: Muzejske lokomotive

Odgovor Napisal/-a Ajznponar »

Najverjetneje enkrat letos poleti (v začetku pomladi je namreč še ni bilo) so na zdaj že nekdanje "divje" parkirišče ob nekdanji postaji Vrhnika-trg pripeljali tole lokomotivo 62-121. Napis Đuro Salaj namiguje, da je premikala po istoimenski papirnici v Krškem, današnjem Vipapu, čemur pritrjuje tudi Pospichalova statistika. Trenutno je še v zelo zarjavelem stanju, upajmo, da jo v doglednem času olepšajo in ji naklonijo tudi streho.
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3624
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Re: Muzejske lokomotive

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

62-121 je bila najprej izdelana za JŽ, status industrijske lokomotive je dobila po cca 15 letih dela na JŽ. Na premiku je bila tudi v Mariboru.
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Muzejske lokomotive

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Ta lokomotiva je prej propadala v muzeju v Ljubljani.
Nekaj slik premika pa je možno videti tukaj.
Lp,
Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Uporabniški avatar
Tin€
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3864
Pridružen: 25.05.2006, 22:52
Kontakt:

Re: Muzejske lokomotive

Odgovor Napisal/-a Tin€ »

Se opravičujem ker smetim tu z mojo objavo. Fotografije iz te galerije niso ravno muzejske lokomotive, so pa iz polpreteklega obdobja ko so bile še aktivne.

Zahvaljujoč g. Hren Franciju, kateri je velikodušno odstopil fotografije iz svojega fotoarhiva si lahko le te pogledate v tej fotogaleriji https://miniaturna-zeleznica.eu/galerije/Hren/

Pa še ena za povabilo
Slika
Tine
Uporabniški avatar
Tin€
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3864
Pridružen: 25.05.2006, 22:52
Kontakt:

Re: Muzejske lokomotive

Odgovor Napisal/-a Tin€ »

Od danes dalje je galerija bogatejša še za 101 sliko. https://www.miniaturna-zeleznica.eu/galerije/Hren/

Pa še ena za povabilo
Slika

V kolikor ima morda še kdo kakšno podobno gradivo in ga je pripravljen deliti, naj me kontaktira.
Tine
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3624
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Re: Muzejske lokomotive

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

Super, Tine! :thumbupr

Ta foto arhiv je zlata vreden....

Za vse tiste, ki ne veste. Franc Hren je bil delovodja v CD TOZD Šiška, kjer so med drugim delali tudi revizije na parnih lokomotivah pred koncem in še daleč po koncu parne vleke v Slo. Doma je iz vasi v bližini Borovnice, sicer pa prijeten možakar za razgovor o parni vleki in njeni polpretekli zgodovini na Slovenskem. V času aktivne kariere je skrbel za parne lokomotive in drugo mehanizacijo, sedaj pa skrbi, da to ne odide v pozabo.
Uporabniški avatar
Tin€
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3864
Pridružen: 25.05.2006, 22:52
Kontakt:

Re: Muzejske lokomotive

Odgovor Napisal/-a Tin€ »

G. Hren nesebično deli z nami svoj fotoarhiv. Objavljen je nov zajeten sveženj fotografij iz preteklosti https://www.miniaturna-zeleznica.eu/galerije/Hren2/ . Reaktivacija serije 18, 100 let dolenjske proge, 150 let Južne železnice, posebna gostja na slovenskih progah DB 44-1616.

Pa še ena za povabilo iz naših koncev
Slika
Tine
Uporabniški avatar
Tin€
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3864
Pridružen: 25.05.2006, 22:52
Kontakt:

Re: Muzejske lokomotive

Odgovor Napisal/-a Tin€ »

Tokrat sem objavil dve novi fotogaleriji in sicer:
- kronologija prvega reaktiviranja JŽ 06-018, foto: Štefan Stepic https://miniaturna-zeleznica.eu/galerije/Stepic/

- Franci Hren - Slike iz preteklosti, tretji del njegovega foto arhiva https://miniaturna-zeleznica.eu/galerije/Hren3/

Pa še dve za povabilo k ogledu
Slika

Slika
Tine
Uporabniški avatar
parni_vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 338
Pridružen: 25.11.2020, 17:03
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Muzejske lokomotive

Odgovor Napisal/-a parni_vlak »

Tine, najlepša hvala za objavljene fotografije!

Mogoče bi lahko odprli svojo temo, pa da vsak prispeva svoj material, če ga ima še kdo kaj :)

Lp, Timotej
Parne lokomotive so zakon! Oglejte si jih na mojem blogu:
https://parnelokomotive.blogspot.com
Lep dan še naprej, parni_vlak
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4108
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Muzejske lokomotive

Odgovor Napisal/-a mkx »

parni_vlak napisal/-a: 04.03.2024, 21:36 Mogoče bi lahko odprli svojo temo ...

Problem tega predloga je v tem, da forum sam po sebi ne nudi prostora za same slike. Problem se je vedno reševal z uporabo raznih brezplačnih shramb za datoteke (google drive, photo bucket, shrani.si), ampak se izkaže, da te variante niso primerne za trajnejšo hrambo/objavo (dokaz so vse nekoliko starejše teme, kjer so slike "izpuhtele").

Tin€tova varianta ta problem rešuje, ker pa jo financira sam pa ima vso pravico, da na njej urednikuje po svoje. Verjamem, da je pripravljen objaviti fotografije ostalih avtorjev če mu jih bi avtorji ponudili v objavo in so fotografije po njegovem mnenju zanimive.
LP, Metod
Uporabniški avatar
Tin€
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3864
Pridružen: 25.05.2006, 22:52
Kontakt:

Re: Muzejske lokomotive

Odgovor Napisal/-a Tin€ »

mkx napisal/-a: 04.03.2024, 22:02
parni_vlak napisal/-a: 04.03.2024, 21:36 Mogoče bi lahko odprli svojo temo ...

Problem tega predloga je v tem, da forum sam po sebi ne nudi prostora za same slike. Problem se je vedno reševal z uporabo raznih brezplačnih shramb za datoteke (google drive, photo bucket, shrani.si), ampak se izkaže, da te variante niso primerne za trajnejšo hrambo/objavo (dokaz so vse nekoliko starejše teme, kjer so slike "izpuhtele").

Tin€tova varianta ta problem rešuje, ker pa jo financira sam pa ima vso pravico, da na njej urednikuje po svoje. Verjamem, da je pripravljen objaviti fotografije ostalih avtorjev če mu jih bi avtorji ponudili v objavo in so fotografije po njegovem mnenju zanimive.
Metod, tvoj drugi odstavek je popolnoma pravilen kar zadeva mojo spletno stran in objave na njej. Bilo je že nekaj predlogov, da jo monetiziram kar sem seveda zavrnil. Pri meni ni in ne bo reklam! V kolikor ima kdo podoben material in ga je pripravljen javno deliti, ga z velikim veseljem tudi objavim.

Hvaležen sem g. Hrenu, da je pripravljen svoj fotoarhiv deliti z ostalimi, ravno tako g. Stepicu, kateri je dovolil objavo reaktiviranja 06-018, g. Molahovskem, g, Bogiću, da je lahko ta tema bogatejša s pomočjo nihovih slik. Ravno tako se zahvaljujem vsem preostalim avtorjem fotografij in gradiv, kateri so vsebinsko obogatili mojo spletno stran.

Z objavo slednjih ni tako malo dela, saj je potreben sken vseh teh, v galerijo dodati opis, nato v php-ju popraviti šumnike. Sedaj jih je objavljenih cca 350, po napovedih kaj še bo na voljo, se bo številka povzpela na štiri mestno število. Zgodi se kakšna napaka pri navedbah in hvaležen sem vam, da me na te tudi opozorite, tako da jih popravim. Prostora na mojem serverju je še dovolj.
Tine
Odgovori