"Aktualnost" pravilnikov v zvezi z železnico

Vse okoli slovenskega nacionalnega železniškega operaterja.
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Glasnik napisal/-a:
OSNUTEK NOVEGA PROMETNEGA PRAVILNIKA:
http://shrani.si/files/prometnipru644.pdf

L.P.: Glasnik

Se pravi da je tole tista zadnja verzija? Malce me je zbegala letnica 2004. Očitno se le navezuje na tisti dokument.

Klemen, zdaj pa še ti svojega, tistega iz leta 2003 pokaži.
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
541
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3417
Pridružen: 16.11.2005, 22:01

Odgovor Napisal/-a 541 »

Glasnik napisal/-a:Uuuuppsss, moja napaka :oops: . Se opravičujem.
TRENUTNO VELJAVNI PROMETNI PRAVILNIK 2 (vendar ne z čisto vsemi popravki): http://shrani.si/files/prometnipru8sv.pdf

L.P.: Glasnik
Ta bo pa res sedanji veljavni pravilnik - "rojen" isti mesec in isto leto kot jaz. Samo jaz sem baje še mlad, pravilnik pa ne. :lol: :lol:
Uporabniški avatar
Glasnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 155
Pridružen: 03.11.2006, 6:55

Odgovor Napisal/-a Glasnik »

Pa smo jih dočakali. Novi Prometni in Signalni pravilnik so že na "trgu". Ker pa ima samo Prometni pravilnik v pdf formatu malo manj kot 27 MB in Signalni pravilnik malo manj kot 19 MB, ju ne morem "prilepit" na shrani.si.
Veljata pa z 01.01.2008 oz. 15. po objavi v UL, uporabljati pa se pričneta z 14.12.2008. Čakajo nas še eni periodični.....


L.P.: Glasnik
541
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3417
Pridružen: 16.11.2005, 22:01

Odgovor Napisal/-a 541 »

Hvala za informacije, Glasnik!

Zanimivo, da je pdf tako obsežen. V Uradnem listu se to precej hitreje naloži.

Prometni pravilnik

Signalni pravilnik

Vendar ... kdo lahko zagotovi, da ne bosta doživela dosedanje usode Signalnega. Tako da je sedaj velika dilema glede zgornjih linkov: brati ali ne brati. :-k

MMG, v oči mi je padla odprava vlakov - zelo bo olajšalo delo na nekaterih postajah. Dečki, jaz samo IS na fraj ... kot na TK progi. In kaj, če bo potniški vlak odpeljal zaradi tega minuto ali dve predčasno? Prometnik menda ne bo kriv, saj več ne bo odpravljal vlakov kot do sedaj. Bodo morali sprevodniki na ure gledati. 8)
Nejc

Odgovor Napisal/-a Nejc »

Zanimivo, da nagibnih kazal ne vsebuje signalni pravilnik... :-k Jih morda kateri drug? :hmm
Ko še nisem vedel, kaj pomenijo ta kazala, sem odgovor našel v Hrvaškem signalnem pravilniku... :oops: :lol:

lp NS :wink:
Uporabniški avatar
mario
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 952
Pridružen: 03.04.2007, 14:13
Kraj: Na pravi strani Alp

Odgovor Napisal/-a mario »

Nejc napisal/-a:Zanimivo, da nagibnih kazal ne vsebuje signalni pravilnik... :-k Jih morda kateri drug? :hmm
Ko še nisem vedel, kaj pomenijo ta kazala, sem odgovor našel v Hrvaškem signalnem pravilniku... :oops: :lol:

lp NS :wink:
Pravilnik o pogojih za projektiranje, gradnjo in vzdrževanje zgornjega ustroja železniških prog
+
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Nejc, nagibno kazalo ni signalno sredstvo in tudi do sedaj ni bilo. To kazalo spada pod opremo proge.

Res pa je, da so nagibna kazala precej koristna reč.

lp
Dolfe
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Nejc

Odgovor Napisal/-a Nejc »

Dolfe napisal/-a:Nejc, nagibno kazalo ni signalno sredstvo in tudi do sedaj ni bilo. To kazalo spada pod opremo proge.

Res pa je, da so nagibna kazala precej koristna reč.

lp
Dolfe
Dolfe, povej mi, kako praktično gledaš oziroma "uporabljaš" nagibna kazala v službi? Vem kaj pomenijo tiste številke, toda, kako kot strojevodja 500 metrov dolgega in recimo 1000 ton težkega vlaka delaš s temi kazali? :roll:

lp NS
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Ta nagibna kazala so namenjena predvsem za zavarovanje vlaka proti uteku, če pride do zaustavitve vlaka na progi.

Za strojevodjo začetnika, dokler ne spozna proge v "nulo", so tiste številke zelo v pomoč.
Kasneje so pa bolj kot nekakšen "orientir" določenega mesta na progi, pri katerem se dogajajo neke spremembe. Sploh pa v slabi vidljivosti; ponoči, v hudi megli,.... se nekako lažje znajdeš, kje se trenutno nahajaš.

Pri vožnji katerega koli vlaka, 4‰ +/-, ne igra nobene vloge. Malce drugače je na koprski progi. Pa zopet. Ko spoznaš progo, je to le še tabla pri kateri rečeš: "še dva ovinka pa sem ........ " \:D/

Za samo vožnjo vlaka bi rekel da obstaja nekakšna okvirna shema vožnje, ki velja za določeno smer proge. Ta pa se spet spreminja glede na vrsto lokomotive, težo in sestavo vlaka. To je pač pomembno za racionalno vožnjo, da se maksimalno izkoristi vložena kinetična energija in obdrži konstantna hitrost.

To pa ne velja za Hulkya. On bremza še v hrib, da napajalne kar pridviguje in spravlja ELES v obup. :lol:

Še morda kot zanimivost. Pri vožnji vlaka z Brižito je treba misliti dve minuti v naprej, glede na razmere, ki so na progi. :wink:

lp
Dolfe
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Jembah
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1859
Pridružen: 05.11.2006, 17:38
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Jembah »

Kot zgledale se ne bomo tako hitro uporabljali novih pravilnikov, baje je zunaj okroznica, ki pravi dapred oktobrom ne bo nic.
541
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3417
Pridružen: 16.11.2005, 22:01

Odgovor Napisal/-a 541 »

Jembah napisal/-a:Kot zgledale se ne bomo tako hitro uporabljali novih pravilnikov, baje je zunaj okroznica, ki pravi dapred oktobrom ne bo nic.
V obeh omenjenih pravilnikih je v zadnjem členu naveden datum začetka uporabe - 14.12.2008. Nov vozni red in novi pravilniki hkrati.
Uporabniški avatar
igor72
Mojster
Mojster
Prispevkov: 4637
Pridružen: 28.09.2005, 18:07
Kraj: Primorje

Odgovor Napisal/-a igor72 »

541 napisal/-a:
Jembah napisal/-a:Kot zgledale se ne bomo tako hitro uporabljali novih pravilnikov, baje je zunaj okroznica, ki pravi dapred oktobrom ne bo nic.
V obeh omenjenih pravilnikih je v zadnjem členu naveden datum začetka uporabe - 14.12.2008. Nov vozni red in novi pravilniki hkrati.
Že če bo letnica (2008) držala,bo to velik uspeh pa tudi če bo šele 31.12
LEP DAN
Igor
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Nič se ne tolažite. Ne bo pomagalo. Slika

Treba bo ugriznit v nova pravilnika. Stvar je uradna, iz "Uradnega lista" in datumsko določena uveljavitev.

Jeseni bo ples. press Slika


lp
Dolfe
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
541
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3417
Pridružen: 16.11.2005, 22:01

Odgovor Napisal/-a 541 »

Dolfe napisal/-a:Nič se ne tolažite. Ne bo pomagalo. Slika

Treba bo ugriznit v nova pravilnika. Stvar je uradna, iz "Uradnega lista" in datumsko določena uveljavitev.

Jeseni bo ples. press Slika


lp
Dolfe
To je ravno pravo čtivo za branje poleti na plaži. :noro
Uporabniški avatar
Glasnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 155
Pridružen: 03.11.2006, 6:55

Odgovor Napisal/-a Glasnik »

....je kar precej novosti, sploh v Prometnem pravilniku, tako da bo branje na plaži še samo utrjevanje znanja..... :P

A ve kdo, kaj pomeni Charlie ali pa Echo?


L.P.: Glasnik
Odgovori