Vozni red parnih lokomotiv

Vse okoli slovenskega nacionalnega železniškega operaterja.
Uporabniški avatar
Urban
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 171
Pridružen: 28.01.2006, 8:46
Kraj: Trebnje

Odgovor Napisal/-a Urban »

milchy napisal/-a:BTW - ali kdo mogoče ve, zakaj so najprej izzumili parne lokomotive ?
1. Iz lenobe ljudi, ki se jim ni dalo vleči vagončkov
2. Zaradi človeške usmiljenosti do konjev in drugih vlečni živali
3. Zaradi želje po napredku
4. Zaradi iznajdljivosti Jamesa Watta, Richarda Trevthicka, Nicholasa Cognota in Georga Stephensona
5. Zaradi političnega lobiranja da so zagovorniki parne vleke zaprli usta angleškim konzervativcem ki so na progi Stockton-Darlington zahtevali konjsko vleko

Zakaj najprej parne lokomotive:
Parni stroj je bil takrat najbolj uporabno sredstvo za pretvarjanje toplotne energije v mehansko čeprav z zelo slabim izkoristkom.

Motorjev z notranjim izgorvanjem ni bilo, saj se je prvi tak motor pojavil leta 1883 (bencinski Ottov motor), elektro motorja pa tudi še niso poznali...

Na veter pa tudi ni šlo zaradi predorov, čeprav bi pri nas na krasu lahko že ob odprtju Južne železnice postavili hitrostni rekord :wink: :wink: :wink:

LP
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a milchy »

uh, zelo strokoven odgovor je bil tole Urban ....
a pravi odgovor je preprost , ker niso izzumili NEPARNIH .....

pa dobr preberte (PARNE - NEPARNE) ... :) :) ;)
Uporabniški avatar
Urban
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 171
Pridružen: 28.01.2006, 8:46
Kraj: Trebnje

Odgovor Napisal/-a Urban »

milchy napisal/-a:uh, zelo strokoven odgovor je bil tole Urban ....
a pravi odgovor je preprost , ker niso izzumili NEPARNIH .....

pa dobr preberte (PARNE - NEPARNE) ... :) :) ;)
Hja, glede na ''iznajdljivost'' nekaterih ''konstruktorjev'' prvih lokomotiv so bile nekatere lokomotive tudi neparne-paro je zamenjala kakašna žival, vendar je bila taka ''konstruktorska napaka'' skoraj takoj odkrita. :D :D :D

LP

Urban
ursika
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 183
Pridružen: 29.09.2005, 10:22
Kraj: Kjer ni železnice...

Odgovor Napisal/-a ursika »

milchy napisal/-a:uh, zelo strokoven odgovor je bil tole Urban ....
a pravi odgovor je preprost , ker niso izzumili NEPARNIH .....

pa dobr preberte (PARNE - NEPARNE) ... :) :) ;)
:roll: in to naj nas zdaj zadovolji? tak šmorn... :lol:

mimogrede - Čišo - dobra teorija! Upam, da bo tud na SŽ komu zadišala - v zvezi z lokomotivami, se ve!

Kdaj pa gre 25-ka na prvo furo? Z Ljubotom 1. maja al bo prej kaka proba?
541
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3417
Pridružen: 16.11.2005, 22:01

Odgovor Napisal/-a 541 »

ursika napisal/-a: Kdaj pa gre 25-ka na prvo furo? Z Ljubotom 1. maja al bo prej kaka proba?
Na prvo probo gre v petek, 21.4. med LJ in Kranjem z odhodom iz LJ okoli 10h. Zraven pa bo tudi en potniški vagon, tako da se bo možno peljati. :D
Uporabniški avatar
gomulka014
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 454
Pridružen: 18.11.2005, 13:24
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a gomulka014 »

541 napisal/-a:Na prvo probo gre v petek, 21.4. med LJ in Kranjem z odhodom iz LJ okoli 10h. Zraven pa bo tudi en potniški vagon, tako da se bo možno peljati. :D
Kako to misliš, da se bo možno peljati? Bo vsak, ki bi ga taka vožnja zanimala, lahko vstopil na vlak in se s parnjačo odpeljal do Kranja??

Sliši se zelo vabljivo, vendar, vsaj na prvi pogled, bolj malo verjetno ...
Uporabniški avatar
gapi_1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 475
Pridružen: 25.09.2005, 12:17

Odgovor Napisal/-a gapi_1 »

Mogoče pa bo res kaj iz tega, kot sem danes popoldne bežno opazil na ljubljanski postaji, so na tir pri kurilnici postavili en navaden potniški vagon in enega muzejskega (mislim, da poštnega). Sicer pa bomo vse videli jutri.
lp
BREMZA

Odgovor Napisal/-a BREMZA »

A da bojo dal kar zastonj za peljat?
Uporabniški avatar
gomulka014
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 454
Pridružen: 18.11.2005, 13:24
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a gomulka014 »

BREMZA napisal/-a:A da bojo dal kar zastonj za peljat?
To tudi mene bega. Poleg tega sem danes na postaji izvedel, da bo lokomotva poskusno vožnjo proti Kranju začela na postaji Ljubljana Šiška.
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a milchy »

če bi bili taki strokovnajki, za kakršne se imate, bi lahko že vedeli, da parne lokomotive na probnih vožnjah začnejo vožnjo vedno na postaji v Šiški , glede vožnje, pa še nikoli ni noben kompliciral , treba se je pozanimat,, ne čakat, da bo nekdo vse prinesel servirano
Uporabniški avatar
gapi_1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 475
Pridružen: 25.09.2005, 12:17

Odgovor Napisal/-a gapi_1 »

Se strinjam s tabo milchy, da je potrebno večkrat tudi kaj povprašati. Vendar se mi je že nekajkrat zgodilo, da nisem prišel pravočasno do pravega odgovora, ker tudi nekateri zaposleni na SŽ, od katerih bi včasih pričakoval kakšen uporaben odgovor, niso bili seznanjeni z določeno zadevo. Tak da se mi zdi, da je včasih treba poznati prave ljudi, ki imajo določene informacije.
lp
BREMZA

Odgovor Napisal/-a BREMZA »

A je tudi vprašat greh. Nekateri pač nimamo takih stikov in vez z železničarji in zvemo za stvari posredno, dostikrat ko so že mimo.
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a milchy »

da ne bo samo jamranje tu prebirat - danes bo poskusna vožnja lokomotive 25-026 do Kranja in nazaj, jutri popolne pa bo šla na Jesenice (skupaj z 06-013), čer bo danes vse ok.
ursika
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 183
Pridružen: 29.09.2005, 10:22
Kraj: Kjer ni železnice...

Odgovor Napisal/-a ursika »

no no no... pomirte se, no...

:shock:

raje naj kdo pove, kako je blo na probi danes. je kaj fotk na ogled?

jutri gre 25-ka na Verd, kajne? Potem pa na Jesenice? Bo gor 'doma' tudi letos? Bo delala prazne km v Gorico in nazaj... eh... očitno dnarja ne manjka, dedci bodo pa že kidali premog in podmazovali...
Uporabniški avatar
gomulka014
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 454
Pridružen: 18.11.2005, 13:24
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a gomulka014 »

Vsi, ki so danes bili na poskusni vožnji 25-026, so bili zelo prijazni in so mi dovolili, da sem se peljal z njimi. Hvala jim :D

Vožnja pa na žalost ni uspela, lokomotivi niti ni uspelo priti do Kranja, temveč je zaradi nekega ležaja obstala v Medvodah. Žal sem moral potem oditi, tako da ne vem, kaj se je zgodilo z njo; predvsem me zanima, kako se je vrnila nazaj v Šiško, na lastni pogon ali so jo morali odvleči ... :?:
Odgovori