Mala vprašanja

Vse okoli slovenskega nacionalnega železniškega operaterja.
Odgovori
IggyAUT
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 104
Pridružen: 01.04.2016, 11:43

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a IggyAUT »

Podobno vprašanje teh direktnih voženj sem postavil takoj ob odprtju kočevske proge. Zakaj ni 1 ali 2 parov vlakov Kamnik - Kočevje in Kamnik - Metlika/Karlovac. Spajanje linij pomeni še večjo atraktivnost uporabe prevoza. Kar se tiče Gornje Radgone mislim, da slovenska miselnost ne dopušča revitalizacije proge in gradnje železniškega mostu, čeprav Avstrijska stran definitivno podpira to investicijo, saj bi regija še lažje zagovarjala pomen in s še večjim radiusom potnikov rentabilnost vzdrževanja proge Bad Radkersburg-Strass. Zdaj ko se ta helikopterski denar tako na veliko deli bi lažje se našel kak evro za ta manjkajoči železniški most v soinvesticiji z Avstrijci.
TGV Lyria
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2560
Pridružen: 24.03.2008, 20:13
Kraj: Baška grapa

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a TGV Lyria »

Thomas napisal/-a: 15.05.2021, 19:47 Danes sem opazil, da je Stadler z 2. tira glavne ljubljanske postaje odpeljal v Zidani Most - Celje - Podčetrtek - Imeno. Prej nikoli nisem videl, da bi kakšen vlak direktno odpeljal v to smer, saj običajno vsi vlaki vozijo na relaciji Ljubljana - Celje - Maribor.
Potem pa si res slabo opazoval. Sobotni kopalni vlak v Imeno vozi že zelo dolgo, prej ga je vozil Kanarček, od decembra lani pa precej ekonomičnejši Stadler.

Glede direktnih voženj, ki si jih napisal, se mi zdi smiselna Ljubljana - Velenje. Ostale niti ne. Prevalje je "okrog riti v žep", Trebnje - Sevnica pa čista povezovalna lokalna proga. Prestopanje ne odvrne potnikov od vožnje, če je zveza dobro zamišljena in se ne čaka predolgo.
Thomas
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 51
Pridružen: 25.03.2019, 13:56

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a Thomas »

TGV Lyria napisal/-a: 16.05.2021, 18:49
Thomas napisal/-a: 15.05.2021, 19:47 Danes sem opazil, da je Stadler z 2. tira glavne ljubljanske postaje odpeljal v Zidani Most - Celje - Podčetrtek - Imeno. Prej nikoli nisem videl, da bi kakšen vlak direktno odpeljal v to smer, saj običajno vsi vlaki vozijo na relaciji Ljubljana - Celje - Maribor.
Potem pa si res slabo opazoval. Sobotni kopalni vlak v Imeno vozi že zelo dolgo, prej ga je vozil Kanarček, od decembra lani pa precej ekonomičnejši Stadler.

Glede direktnih voženj, ki si jih napisal, se mi zdi smiselna Ljubljana - Velenje. Ostale niti ne. Prevalje je "okrog riti v žep", Trebnje - Sevnica pa čista povezovalna lokalna proga. Prestopanje ne odvrne potnikov od vožnje, če je zveza dobro zamišljena in se ne čaka predolgo.
Med vikendom sem redko kdaj na vlaku in v Ljubljani, zato me je presenetilo. Med tednom je s 1. ali 2. tira vlak vedno peljal v Novo mesto oz. zdaj tudi v Kočevje. Nisem pa vedel, da pelje tudi v Imeno... glede na to, da večina proge elektrificirane, bi sklepal, da bo odpeljal kakšen Simens Desiro in se potem prestopa.
Thomas
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 51
Pridružen: 25.03.2019, 13:56

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a Thomas »

Pa še eno vprašanje. Morda bo slišati neumno, ampak me zanima. Zaradi vojaške vaje je helikopter poškodoval daljnovod pri Brestanici in naj bi tamkajšnji prebivalci imeli motnje z elektriko. Na TV je novinar kazal daljnovod (vozni vod) železniške proge. Zanima me, kako je vozni vod povezan z običajnim daljnovodom za distribucijsko omrežje... ali ni to ločeno in bi prekinitev voznega voda zaustavila le železniški promet, medtem ko bi gospodinjstva še naprej nemoteno imela elektriko?
desiro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1586
Pridružen: 21.01.2008, 14:45
Kraj: Ljubljana

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a desiro »

Thomas napisal/-a: 20.05.2021, 21:00 Pa še eno vprašanje. Morda bo slišati neumno, ampak me zanima. Zaradi vojaške vaje je helikopter poškodoval daljnovod pri Brestanici in naj bi tamkajšnji prebivalci imeli motnje z elektriko. Na TV je novinar kazal daljnovod (vozni vod) železniške proge. Zanima me, kako je vozni vod povezan z običajnim daljnovodom za distribucijsko omrežje... ali ni to ločeno in bi prekinitev voznega voda zaustavila le železniški promet, medtem ko bi gospodinjstva še naprej nemoteno imela elektriko?
Glede tvojega vprašanja v zvezi z vlakom za imeno, povezava vozi že leta in sicer gre za sobotni kopalni vlak za AquaLuno in terme Olimija, prej je vozil zelenec ali kanarček.

O nesreči helikopterja pa je kakor sem uspel ugotoviti iz slik žica daljnovoda padla na nosilno žico voznega voda, ker je sklenila stik z zemljo pa je omenjeno privedlo do izklopa napetosti na JŽI.
The hardest part of my job is being nice to people who think they know how to do my job LOCOMOTIVE DRIVER
Gasy
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 13
Pridružen: 04.07.2013, 19:13

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a Gasy »

Dober dan,

je nekdo tako prijazen in mi prosim razloži kateri dispečerji pri nam obstajajo? (Vlakovni, glavni, za potniški promet, progovni,...) in kakšna funkcija je posameznega dispečerja?
Hvala!
gorican
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 541
Pridružen: 28.02.2013, 19:48

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a gorican »

Sem si ogledal cab ride posnetek na spodnji povezavi in nemorem mimo tega... :hmm
A mi lahko nekdo prosim razloži, zakaj je vmax samo okrog 100km/h, čeprav je praktično ravna proga med Slovensko Bistrico in Pragerskim?
Kako to, da na tako ravnem in praktično novem delu proge(dve ali tri leta nazaj je bil tukaj opravljen remont, če se ne motim?) vlak ne pospeši tja do 140, 160km/h?
Se bo kaj spremenilo v prihodnosti, da bodo hitrosti višje na tako ravnih in obnovljenih progah?

https://www.youtube.com/watch?v=A2VOA36EHWs

p.s. pa tudi med Poljčanami in Slovensko Bistrico, bi po mojem mnenju se dalo hitreje kot samo v max 80km/h :roll:
038
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 873
Pridružen: 10.03.2009, 20:49

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a 038 »

gorican napisal/-a: 18.07.2021, 9:31 Sem si ogledal cab ride posnetek na spodnji povezavi in nemorem mimo tega... :hmm
A mi lahko nekdo prosim razloži, zakaj je vmax samo okrog 100km/h, čeprav je praktično ravna proga med Slovensko Bistrico in Pragerskim?
Kako to, da na tako ravnem in praktično novem delu proge(dve ali tri leta nazaj je bil tukaj opravljen remont, če se ne motim?) vlak ne pospeši tja do 140, 160km/h?
Se bo kaj spremenilo v prihodnosti, da bodo hitrosti višje na tako ravnih in obnovljenih progah?

https://www.youtube.com/watch?v=A2VOA36EHWs

p.s. pa tudi med Poljčanami in Slovensko Bistrico, bi po mojem mnenju se dalo hitreje kot samo v max 80km/h :roll:
Delajo na tem, zadnjič so montirali nove table za spremembo progovne hitrosti.
kitak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 130
Pridružen: 30.08.2017, 11:32
Kraj: celje

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a kitak »

038 napisal/-a: 18.07.2021, 17:05
gorican napisal/-a: 18.07.2021, 9:31 Sem si ogledal cab ride posnetek na spodnji povezavi in nemorem mimo tega... :hmm
A mi lahko nekdo prosim razloži, zakaj je vmax samo okrog 100km/h, čeprav je praktično ravna proga med Slovensko Bistrico in Pragerskim?
Kako to, da na tako ravnem in praktično novem delu proge(dve ali tri leta nazaj je bil tukaj opravljen remont, če se ne motim?) vlak ne pospeši tja do 140, 160km/h?
Se bo kaj spremenilo v prihodnosti, da bodo hitrosti višje na tako ravnih in obnovljenih progah?

https://www.youtube.com/watch?v=A2VOA36EHWs

p.s. pa tudi med Poljčanami in Slovensko Bistrico, bi po mojem mnenju se dalo hitreje kot samo v max 80km/h :roll:
Delajo na tem, zadnjič so montirali nove table za spremembo progovne hitrosti.
Sliki novo postavljenih tabel za progovno hitrost, A stran Poljčan.
Slika20210720_104402 by Kitak 541, on Flickr

Slika20210720_104921 by Kitak 541, on Flickr
zigc0601
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 167
Pridružen: 25.08.2011, 17:48

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a zigc0601 »

In se kaj ve kakšna bo sprememba hitrosti?
Uporabniški avatar
Jernej
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 20
Pridružen: 16.09.2008, 8:35

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a Jernej »

Morda kdo ve čemu služi indistrijski tir - ki se potem se razčlene na 4 tire - pri Otovcu (na progi med Novim Mestom in Črnomljem)? Je še v uporabi?
https://www.openstreetmap.org/#map=16/45.5934/15.1605
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3625
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

Tiri so vodili v vojaško skladišče JNA. Pred 30 leti ko so ga praznili naj bi šlo po tem tiru celo nekaj vlakov. Od takrat dalje pa nobeden več.
Uporabniški avatar
sikos
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1038
Pridružen: 28.01.2012, 20:10
Kraj: Dolenjska

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a sikos »

Regan 664 napisal/-a: 28.08.2021, 5:55 Tiri so vodili v vojaško skladišče JNA. Pred 30 leti ko so ga praznili naj bi šlo po tem tiru celo nekaj vlakov. Od takrat dalje pa nobeden več.
Mogoče veš kaj je sedaj tam namesto tega vojaškega skladišča?
Danes storite prijazno dejanje "kar tako". Kadar naredite nekaj dobrega za druge, postanete sami srečnejši.
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3625
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

Naj bi bila privat industrijska cona, če se ne motim.
Pa naj me popravi kakšen Dolenjc :roll:
Uporabniški avatar
sikos
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1038
Pridružen: 28.01.2012, 20:10
Kraj: Dolenjska

Re: Mala vprašanja

Odgovor Napisal/-a sikos »

Regan 664 napisal/-a: 28.08.2021, 13:01 Naj bi bila privat industrijska cona, če se ne motim.
Hvala za odgovor. :thumbupr
Danes storite prijazno dejanje "kar tako". Kadar naredite nekaj dobrega za druge, postanete sami srečnejši.
Odgovori