Predpisi na slovenskih železnicah v praksi

Vse okoli slovenskega nacionalnega železniškega operaterja.
Uporabniški avatar
kretnica
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 260
Pridružen: 09.01.2008, 16:09

Predpisi na slovenskih železnicah v praksi

Odgovor Napisal/-a kretnica »

Drotar napisal/-a: Vsaka beseda v predpisu pomeni samo to kar pomeni, tolmačenje po svoje ni možno.
Ravno tako je potrebno razumeti določen signalni znak kot je napisano in nič drugače.
Drotar
O tem bi se dalo pa še debatirati. :wink:
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4108
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Predpisi slovenskih železnic

Odgovor Napisal/-a mkx »

kretnica napisal/-a:
Drotar napisal/-a: Vsaka beseda v predpisu pomeni samo to kar pomeni, tolmačenje po svoje ne sme biti možno.
Ravno tako je potrebno razumeti določen signalni znak kot je napisano in nič drugače.
O tem bi se dalo pa še debatirati. :wink:
Ravno to je težava: če se o pomenu nečesa zapisanega lahko debatira, potem se začne razumevati napisano kakor komu drago. In potem imamo težave.
Če se ugotovi, da je zapisano dovumno, potem bi se moral spremeniti zapis, ne pa dopuščati različne razlage.

Edino, kar je Drotar v svojem zapisu morda napisal nerodno, sem v zgornjem citatu popravil in obarval z rdečo.
LP, Metod
Uporabniški avatar
kretnica
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 260
Pridružen: 09.01.2008, 16:09

Re: Predpisi slovenskih železnic

Odgovor Napisal/-a kretnica »

Edino, kar je Drotar v svojem zapisu morda napisal nerodno, sem v zgornjem citatu popravil in obarval z rdečo.
Tako je že bolj prav.

Lep primer, kako lahko ena nedolžna beseda spremeni vse skupaj. In po mojem mnenju je tega v naših pravilnikih preveč.
No ja, še pred koncem leta bomo ZOPET dobili popravke, če ne celo konkretno predelavo prometnega pravilnika (me prav zanima kaj bo nastalo tokrat) :mrgreen:
mladika
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 50
Pridružen: 27.01.2011, 18:36

Re: Predpisi slovenskih železnic

Odgovor Napisal/-a mladika »

kretnica napisal/-a:
Edino, kar je Drotar v svojem zapisu morda napisal nerodno, sem v zgornjem citatu popravil in obarval z rdečo.
Tako je že bolj prav.

Lep primer, kako lahko ena nedolžna beseda spremeni vse skupaj. In po mojem mnenju je tega v naših pravilnikih preveč.
No ja, še pred koncem leta bomo ZOPET dobili popravke, če ne celo konkretno predelavo prometnega pravilnika (me prav zanima kaj bo nastalo tokrat) :mrgreen:
Novi Prometni pravilnik je že zunaj....objavljen je v URL št. 50/2011, z dne 27.06.2011...uporabljati se začne z voznim redom
Signal
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1826
Pridružen: 24.01.2008, 9:37
Kraj: Maribor - levi breg

Re: Predpisi slovenskih železnic

Odgovor Napisal/-a Signal »

mladika napisal/-a:...Novi Prometni pravilnik je že zunaj....objavljen je v URL št. 50/2011, z dne 27.06.2011...uporabljati se začne z voznim redom
'Signalci' bodo imeli obilo dela.
Ena izmed novosti je signaliziranje uvoza z omejeno hitrostjo do MTS-a, ne glede na lego kretnic in ali je MTS na zavorni razdalji.
Prijeten preostanek dneva
Signal
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Predpisi slovenskih železnic

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

Signal a veš koliko ne maram komu v zobe skakati,ampak streljaš mimo to rundo.
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
Signal
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1826
Pridružen: 24.01.2008, 9:37
Kraj: Maribor - levi breg

Re: Predpisi slovenskih železnic

Odgovor Napisal/-a Signal »

Nurmi napisal/-a:Signal a veš koliko ne maram komu v zobe skakati,ampak streljaš mimo to rundo.
Imaš prav.
Kaj pa 2. člen, 42. odstavek, 7. alineja :?: :roll:
Prijeten preostanek dneva
Signal
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Predpisi slovenskih železnic

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

Prometni pravilnik samo navaja,kaj vse spada pod pojmom "Omejena hitrost".Signalizacijo pa diktira Signalni pravilnik.Za vožnje do MTS v 3. poglavju pod dopolnilnimi signali,mislim da člen 20. :-k (ne me cukat za besedo pri št.člena,ker tudi Nurmić bi rabil kdaj Bilobil!)
Križi in puščice ostajajo isti.
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Predpisi slovenskih železnic

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Mene pri vsej debati o predpisih slovenskih železnic moti naslov. Pravilniki etc.... so striktno veljavni na omrežju železnic v RS in ne na slovenskih železnicah. Slovenske železnice (SŽ) so holding in z posameznimi člani eden od izvajalcev prometa na železnicah v RS. Torej je potrebno ustrezno spremeniti naslov v "Predpisi na železnicah v RS". Malo dlakocepstva pač, vendar nekako tako piše v "Prometnem pravilniku".

LPL
Drotar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 234
Pridružen: 21.02.2011, 17:47

Re: Predpisi slovenskih železnic

Odgovor Napisal/-a Drotar »

Ljubitelj napisal/-a:Mene pri vsej debati o predpisih slovenskih železnic moti naslov. Pravilniki etc.... so striktno veljavni na omrežju železnic v RS in ne na slovenskih železnicah. Slovenske železnice (SŽ) so holding in z posameznimi člani eden od izvajalcev prometa na železnicah v RS. Torej je potrebno ustrezno spremeniti naslov v "Predpisi na železnicah v RS". Malo dlakocepstva pač, vendar nekako tako piše v "Prometnem pravilniku".

LPL
Verjetno bi bil takšen naslov res pravilen, vendar bodimo potem pri vseh stvareh v debatah dlakocepski s pravilno slovenščino,argumentiranimi dokazi in podatki itd.

Drotar
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Predpisi slovenskih železnic

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Spravili smo se na besedice iz železniških predpisov, ki so itak pod ostrimi očmi bruseljskih komisij...in jih bo itak potrebno stalno usklajevati...

Kaj pa drugi predpisi in navodila v R Sloveniji? Ali veste kakšne neumnosti so v njih? In celo nasprotujoči predpisi so si, pa se opozarja na to, pa jih ne popravijo...
Pa koliko navodil, predpisov in ne vem česa še iz bivše Juge je veljavnih?
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
holding
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1799
Pridružen: 30.12.2006, 13:03

Re: Predpisi slovenskih železnic

Odgovor Napisal/-a holding »

Signal napisal/-a:
Nurmi napisal/-a:Signal a veš koliko ne maram komu v zobe skakati,ampak streljaš mimo to rundo.
Imaš prav.
Kaj pa 2. člen, 42. odstavek, 7. alineja :?: :roll:
...no, no, usklajevanje z Europo že počas kaplja.... :roll: ...sosedje imajo npr. že dolgo časa "omejeno 40km/h" ne glede na lego kretnic, kadar ni prepeljevalne poti....
Drotar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 234
Pridružen: 21.02.2011, 17:47

Re: Predpisi slovenskih železnic

Odgovor Napisal/-a Drotar »

Joj, kam bi del? (Anton Aškerc- Mejnik).

Na dlib.si sem našel "Priročnik za vršenje službe nadzornika lokomotiv" iz leta 1930. Zanimivo za primerjavo za delo sedanjih nadzornikov lokomotiv.

Povezava:

http://www.dlib.si/details/URN:NBN:SI:DOC-4WLOEUE6

Če pa moderatorji smatrajo, da gre kam drugam pa naj prestavijo.

Lp
Drotar
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Predpisi slovenskih železnic

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Drotar napisal/-a:Joj, kam bi del? (Anton Aškerc- Mejnik).

Lp
Drotar
Nikakor ne: "I, tam kjer si vzel!"
Ker potem ne bi tukaj nič imeli.
Naj ta priročnik kar ostane tukaj. Zgleda pa, da ga je potrebno kar precej dešifrirati. Pri skeniranju so imeli bolj slab OCR ali pa so orig. zapiski bolj slabo čitljivi.

Ampak, z malo truda se kar da pomagati. =D>

Ops, gledal sem predogled dokumenta. Če potegneš pdf datoteko na disk, potem so odlične fotokopije. =D>
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Predpisi slovenskih železnic

Odgovor Napisal/-a Tono »

Drotar napisal/-a:Joj, kam bi del? (Anton Aškerc- Mejnik).

Na dlib.si sem našel "Priročnik za vršenje službe nadzornika lokomotiv" iz leta 1930. Zanimivo za primerjavo za delo sedanjih nadzornikov lokomotiv.

Povezava:

http://www.dlib.si/details/URN:NBN:SI:DOC-4WLOEUE6

Če pa moderatorji smatrajo, da gre kam drugam pa naj prestavijo.

Lp
Drotar
Zdravo,

na ta dokument sem naletel pred nekaj časa. V priročniku je en kup zanimivh podatkov, tudi ta, koliko loja pripada na posamezno parno lokomotivo.

Lp,

T

PS: Ciril, super tema, le tako naprej!
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Odgovori