Kondukter/sprevodnik

Vse okoli slovenskega nacionalnega železniškega operaterja.
Odgovori
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Kondukter/sprevodnik

Odgovor Napisal/-a Tono »

Blaž,

tu imaš nekaj linkov do služb na železnicah v Avstriji:

ÖBB:
https://www.oebb.at/sap%28bD1kZSZjPTAwM ... obsuche.do

StLB:
http://www.stlb.at/jobs-karriere/

RTS:
http://www.rts-rail.com/jobs.html
(lahko kontaktiraš tudi mene)

Sicer pa je potrebno individualno stopiti v akcijo. Ena od dobrih alternativ je, da se oglasiš na kateri od muzejskih železnic, ki jih je v Avstriji, pa tudi nedaleč od slovenske meje veliko, in jih povprašaš, kakšne kadre rabijo. Sprevodniki in ostalo osebje so tam večinoma zaposleni pogodbeno ("malo delo") za 40 ur na mesec. Če dobro obvladaš nemško, imaš delovne navade in si prilagodljiv, potem je lahko to prvi korak do usposabljanja in izpita za sprevodnika. Sezona je za letos v glavnem končana, toda za naslednje leto se lahko takoj pobrigaš. Ko boš začel na muzejski železnici, boš dobil veliko izkušenj s potniki, ki so radovedni, zvedavi, veliko sprašujejo, nekateri pa so tudi izredno težavni, pijani in podobno. Če ti bo po tej izkušnji še naprej do dela s potniki pa boš imel dobro referenco ob nadaljnjem iskanju zaposlitve.

Kar pa se tiče vez: priporočilo je skoraj nujno, toda da bi nekdo, ki ima dve levi roki in mu ni do dela, na osnovi nekega poznanstva dobil dobro službo, pa praktično ni mogoče, če pa bi že bilo, pa bi se takšna avantura bliskovito končala za oba akterja. Tudi "not prit in si na konju" nikakor ne drži. Če boš slabo delal, boš odfrčal kot knof od gat, če pa se boš izkazal, pa je kariera zagotovljena. In to neglede, ali je to najbolj zakotno društvo, ki ima železnico, ali pa velcenjeni ÖBB.

Upam, da sem napisal dovolj jasno, kako to deluje pri naših severnih sosedih. Nisi pa nič napisal, kakšno šolo imaš opravljeno, s čim se ukvarjaš in tako naprej.

Lp,

Tono
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
marko88
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 21.10.2013, 9:48

Re: Kondukter/sprevodnik

Odgovor Napisal/-a marko88 »

bronz napisal/-a:
Blaž napisal/-a:Danes sem se peljal z vlakom v Ljubljano, med drugim sem šel tudi na prometni urad vprašat, kakšne so kaj možnosti za zaposlitev sprevodnika, pa mi je prometnik dejal, da trenutno ni potreb po novih kadrih oz. da jemljejo samo odznotraj, potem pa ko sem ga vprašal, kako to, da je toliko mladih sprevodnikov in sprevodnic, pač v tem smislu, kako pa oni "kao odznotraj" dobijo delo, mi je pa odvrnil, da mi žal glede tega ne more nič povedati, ker ne sme :shock: :?
Ta omenjena mladost je relativna,si videl osebno,videz vara pravijo! Sploh ker so moderne take in podobne zadeve http://www.youtube.com/watch?v=xJsJRlKBeyg" onclick="window.open(this.href);return false; :mrgreen: :mrgreen:

Heheh, se čist strinjam, tudi lep video! :)
Blaž
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 120
Pridružen: 19.02.2013, 22:34

Re: Kondukter/sprevodnik

Odgovor Napisal/-a Blaž »

Januarja je bil notranji razpis za sprevodnika, najslabše je pokrito Novomeško območje. Kdaj bo pa zunanji pa bohsigavedi...
Spoštovani potniki, Slovenske železnice Vas pozdravljajo na vlaku InterCity Slovenija, naš vlak bo imel postanek v Zidanem Mostu, Celju, na Pragerskem in v Mariboru. Vse ostale informacije dobite pri vodji vlaka. Želimo Vam prijetno potovanje.
Uporabniški avatar
Re 4/4
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4292
Pridružen: 01.09.2011, 20:55

Re: Kondukter/sprevodnik

Odgovor Napisal/-a Re 4/4 »

Blaž napisal/-a:Kdaj bo pa zunanji pa bohsigavedi...
...ko bodo ljubitelji dočakali svoj vozni red, beri: vlak vsak dan-vsako uro.... :wink:
Blaž
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 120
Pridružen: 19.02.2013, 22:34

Re: Kondukter/sprevodnik

Odgovor Napisal/-a Blaž »

Prosim, če se malo razpišete o tem, kakšne so kaj vaše izkušnje z iskanjem dela prek zavoda za zaposlovanje oz. zanima me kakšna je kaj praksa Slovenskih železnic, če npr. pri notranjih razpisih ni dovolj kandidatov, ali potemtakem Slovenske železnice prosta dela objavijo na zavodu za zaposlovanje? Npr. sedaj je aktualni notranji razpis za premikača, rok za oddajo vlog je do srede 05.03., ali v primeru, da se jih ne bo veliko prijavilo, ali bodo preostala prosta delovna mesta objavili na zavodu za zaposlovanje? Najlepša hvala za odgovor.
Spoštovani potniki, Slovenske železnice Vas pozdravljajo na vlaku InterCity Slovenija, naš vlak bo imel postanek v Zidanem Mostu, Celju, na Pragerskem in v Mariboru. Vse ostale informacije dobite pri vodji vlaka. Želimo Vam prijetno potovanje.
SIMY
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 948
Pridružen: 20.02.2006, 20:29
Kraj: Štajerska

Re: Kondukter/sprevodnik

Odgovor Napisal/-a SIMY »

Se ti splača prijavit in potem znotraj sistema napredovati če imaš seveda ustrezno izobrazbo,med strojevodji ,prometniki,sprevodniki,vlakovodji je veliko bivših premikačev.
Blaž
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 120
Pridružen: 19.02.2013, 22:34

Re: Kondukter/sprevodnik

Odgovor Napisal/-a Blaž »

Hvala za odgovor, še to me zanima, če se je potrebno na zavod prijavit, če se želiš prijaviti na željeno delovno mesto ali pač to ni pogoj? Pa še to, recimo jaz bi rad bil sprevodnik, pod pogoji piše, da je potrebno imeti opravljeno poklicno ali pa splošno maturo, ali lahko imaš katerokoli smer ali moraš biti izključno iz prometnih vod? Kako je pa s tem, recimo če bi bil razpis za premikača in v primeru, da me vzamejo, ali lahko potem, ko izide naslednji notranji razpis za sprevodnika, takoj pošljem prošnjo oz. ali lahko potem postanem sprevodnik, če ugodijo prošnji? Hvala.

P.s. - že kar nekaj noči se mi je sanjalo, da sem sprevodnik v tisti lepi zeleni uniformi, s piščalko v ustih in z loparčkom v roki. :D 8) :train1 :train2 Upam, da bodo sanje kmalu postale resničnost, je treba samo verjet in pozitivno razmišljat, da bo kljub krizi kajkmalu zopet kakšen zunanji razpis. :pope :pope :pope :thumbupl :thumbupr

Prosim, če mi še svetujete, kje je najbolje spremljati zunanje razpise za sprevodnika, poleg zavoda, ali je na spletni strani SŽ tudi kakšna rubrika za objavo prostih delovnih mest?
Spoštovani potniki, Slovenske železnice Vas pozdravljajo na vlaku InterCity Slovenija, naš vlak bo imel postanek v Zidanem Mostu, Celju, na Pragerskem in v Mariboru. Vse ostale informacije dobite pri vodji vlaka. Želimo Vam prijetno potovanje.
Uporabniški avatar
Re 4/4
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4292
Pridružen: 01.09.2011, 20:55

Re: Kondukter/sprevodnik

Odgovor Napisal/-a Re 4/4 »

Blaž napisal/-a:Hvala za odgovor, še to me zanima, če se je potrebno na zavod prijavit, če se želiš prijaviti na željeno delovno mesto ali pač to ni pogoj? Pa še to, recimo jaz bi rad bil sprevodnik, pod pogoji piše, da je potrebno imeti opravljeno poklicno ali pa splošno maturo, ali lahko imaš katerokoli smer ali moraš biti izključno iz prometnih vod?
Trenutno je taka kriza, da se iščejo kadri znotraj pri skoraj vseh firamh. Če je na oglasni deski ali na spletu zavoda za zaposlovanje objavljen razpis za strojevodjo ali sprevodnik ali bilokaj, ni pogoj prijava na zavod, razen, če je izrecno rečeno-samo bi velljalo verjetno samo, če podjetje želi kakšne bonitete od države, ki so za mene potuha :roll: . Zavod je neke vrste, samo, da se vrši uradna evidenca; vsaj zadnja leta #-o

Za izobrazbo pa ja, prednost imajo večinoma tisti, ki ustrezajo razpisani smeri, ali vsaj podobno smer. Kakšen strojnik ali pa računalničar ne vem, če bo sploh sprejet.
Blaž
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 120
Pridružen: 19.02.2013, 22:34

Re: Kondukter/sprevodnik

Odgovor Napisal/-a Blaž »

Kdaj je pa bilo nazadnje objavljeno kakšno prosto delovno mesto (premikač, sprevodnik...) na zavodu? Kaj pa s srednjo turistično šolo bi me vzeli? Saj je vožnja z vlakom tudi neke vrste turizem. :D 8)
Spoštovani potniki, Slovenske železnice Vas pozdravljajo na vlaku InterCity Slovenija, naš vlak bo imel postanek v Zidanem Mostu, Celju, na Pragerskem in v Mariboru. Vse ostale informacije dobite pri vodji vlaka. Želimo Vam prijetno potovanje.
mateja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 268
Pridružen: 03.12.2008, 18:42

Re: Kondukter/sprevodnik

Odgovor Napisal/-a mateja »

Blaž, pozabi na oglase na zavodu in pozabi na izobrazbo. Edina stvar, ki pa je v tej državi ne smeš pozabiti, je VIP. Veze in poznanstva. Ne čakaj na oglase na zavodu, tudi če bodo, bodo samo formalnost za že izbrane kandidate.
Spoznati moraš prave ljudi, ki so že zaposleni na SŽ. Najbolje je, če so to kar tvoji sorodniki. Tako imaš tudi ti kako možnost za zaposlitev, drugače pa pozabi.
Blaž
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 120
Pridružen: 19.02.2013, 22:34

Re: Kondukter/sprevodnik

Odgovor Napisal/-a Blaž »

Nihče od sorodnikov žal ne dela na ajznponu, od mame teta je sicer delala na SŽ ampak je že kar nekaj časa v penziji... Mateja, a ti si sprevodnica? :D 8)
Spoštovani potniki, Slovenske železnice Vas pozdravljajo na vlaku InterCity Slovenija, naš vlak bo imel postanek v Zidanem Mostu, Celju, na Pragerskem in v Mariboru. Vse ostale informacije dobite pri vodji vlaka. Želimo Vam prijetno potovanje.
mateja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 268
Pridružen: 03.12.2008, 18:42

Re: Kondukter/sprevodnik

Odgovor Napisal/-a mateja »

Nisem, se pa verjetno že kvalificiram.

Na skoraj vsaki poti, ki jo opravim kot potnica, opravljam tovrstno delo. Sem celo bolje kvalificirana kot marsikateri sprevodnik, saj informiram druge potnike na Jesenicah, po potrebi napovem postajo Bled Jezero, rešujem španske turiste pred pristankom v Lescah namesto ob jezeru, govorim tekoče angleško, prenašam kufre kaki stari mami skozi podhod na Jesenicah. Ni da ni. Ne bi bilo slabo, če bi mi SŽ za to delo tudi kaj nakazale na TRR.
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Kondukter/sprevodnik

Odgovor Napisal/-a milchy »

pazi, da ne pade kakšna prijava za delo na črno ;)
Blaž
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 120
Pridružen: 19.02.2013, 22:34

Re: Kondukter/sprevodnik

Odgovor Napisal/-a Blaž »

Hehe, dobr si tole napisala, včasih se tudi jaz grem pomožnega sprevodnika, ko je recimo zunaj 20°C, pa kurijo kot zmešani, ali pa ko strojevodja in sprevodnik pozabita vklopit simpatično gospo (naslednja postaja...). :D 8) :lol: Razmišljam, da bi počasi prevzel tudi napovedovanje naslednjih postaj na ICS in IC vlakih (gospe in gospodje, kmalu bomo prispeli v Ljubljano..., se velikokrat zgodi, da pozabijo napovedat naslednjo postajo).

Ja v tej Sloveniji se nikol ne ve, naju bo še res kdo prijavil. :shock: :roll:
Spoštovani potniki, Slovenske železnice Vas pozdravljajo na vlaku InterCity Slovenija, naš vlak bo imel postanek v Zidanem Mostu, Celju, na Pragerskem in v Mariboru. Vse ostale informacije dobite pri vodji vlaka. Želimo Vam prijetno potovanje.
Uporabniški avatar
Re 4/4
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4292
Pridružen: 01.09.2011, 20:55

Re: Kondukter/sprevodnik

Odgovor Napisal/-a Re 4/4 »

Blaž napisal/-a:...ko strojevodja in sprevodnik pozabita vklopit simpatično gospo (naslednja postaja...).

Ja v tej Sloveniji se nikol ne ve, naju bo še res kdo prijavil. :shock: :roll:
A se ne teta ko napove postajo oglaša po določenem št. prevoženih kilometrov, od začetka trase :?:

Jah če te bo kdo prijavil, te more potem delodajalec zaposlit :D Evo dobil si idejo \:D/


mateja napisal/-a:saj informiram druge potnike na Jesenicah, po potrebi napovem postajo Bled Jezero, rešujem španske turiste pred pristankom v Lescah namesto ob jezeru, govorim tekoče angleško, prenašam kufre kaki stari mami skozi podhod na Jesenicah
Slabe ljudi imate. Zadnjič je do mene prišel sam prometnik in povedal, da ne garantira, da me bo prestopni vlak čakal, da naj na postaji zamenjam karto za ICS brez doplačila, saj ni moja krivda da fičo zamuja. Kufre pa marsikje po evropi prenašajo prijazni ljudje, neki takega je blo v Stuttgartu, ko sem dobo za sladoled :D
Odgovori