Nakup vozovnic prek interneta

Vse okoli slovenskega nacionalnega železniškega operaterja.
Odgovori
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4115
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a mkx »

Anzee napisal/-a:... vendar preko telefona tezje sprintas potrdilo o karti ...
Odkar so v igri davčne blagajne, imajo natakarice (oblika uporabljena kot spolno-nevtralna oznaka) v marsikaterem kafiču pametne telefone in bluetooth tiskalnike računov za pasom. Meni kot stranki se to zdi kar dovolj profesionalno ...
LP, Metod
Martink
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 20
Pridružen: 20.05.2017, 12:31

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a Martink »

suha napisal/-a: Enkrat se mi je pa celo zgodilo, da starejši Flixbusov vozik nekaj ni znal in je potem v telefon ročno vpisal številko vozovnice, katero številko tudi izpiše poleg QR kode. In je tako "odkljkual" vozovnice.... Te opcije SŽ nima? Sramota, kakšnega nesposobnega skorumpiranega izvajalca so to najeli.... #-o #-o #-o
Imajo to moznost. Ampak je daljsa. Aparat ki bere qr kode je isti kot tisti od ijpp. Sem pa videl da ima kar slab zaslon in je bila frekvenca osvezevanja zaslona zelo majhna.
suha
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 443
Pridružen: 01.02.2011, 10:16

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a suha »

Anzee napisal/-a:
suha napisal/-a:za branje QR vozovnic normalne mobilne telefone (njihovo kamero)
Verjetno cisto korektna resitev, vendar preko telefona tezje sprintas potrdilo o karti (kar verjetno zelijo pri SZ). Zakaj je sicer to nujno potrebno ne vem, ampak predvidevam da je direktno printanje iz telefonskega aparata rahlo tezja operacija. Vseeno pa zgleda namenski terminal neprimerno bolj profesionalno kot nek telefon. Ce pa so ti terminali na SZ res dobri pa je verjetno druga zgodba...
Kondukterji od Trenitalie tudi uporabljajo mobilne telefone. Če je za njih dobro, bo pa tudi za SŽ. Če je res treba natisnit potrdilo, je pa kolega mkx napisal kako se to naredi. Za pasom mini tiskalnik, ki se brezžično poveže s tem mobilnim telefonom. Natakarji, redarji, itd. imajo vsi to že leta...

Kar se tiče namenskih terminalov za branje QR kod, ne vem kako imajo pri SŽ to urejeno sedaj, a pred leti sem se vozil z Deutsche Bahnom in so oni uporabljali iste terminale kot takrat pri SŽ, le da je imel terminal od DB ob strani vgrajen še laserski čitalec QR kod, ki so jih kot možnost pri DB uvedli že pred leti. Kakorkoli je ta terminal deloval skrajno okorno in nerodno, sploh s tistim dodatkom, ki je nevarno šrtlel iz aparata in si samo čakal da se bo z njim zapel ob kakšen ruzak potnika ali sedež. Kondukter je tudi imel težave z branjem QR kod s tako nadgradnjo. Na koncu se spomnim, da sva težavo rešila tako, da je čez terminal povlekel mojo kreditno kartico. Namreč, če si preko spletne strani DBja kupil karto si moral poleg QR kode pokazati še neko identifikacijo. To pa je bila ali osebna izkaznica (samo za določene države), ali kartica DBja, ali pa bančna kartica s katero si opravil nakup. Skratka naprava je prebrala magnetni trak in ker je bilo v sistemu zabeleženo, da sem s to kartico opravil nakup je lepo izpisalo potrdilo. Enako se da naredit z osebno izkaznico ali potnim listom, če aparat prebere OCR zapis na osebni, ali čip oz. OCR zapis na potnem listu.

Skratka možnosti je malo morje...
suha
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 443
Pridružen: 01.02.2011, 10:16

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a suha »

Najlažja in najenostavnejša rešitev bi bila, da se na vsaki železniški postaji postavi mali terminal, potem pa se potniki pred vstopom in ob izstopu kljukajo in odkljukajo. Na vlaku se še enkrat odkljukajo da sistem ve s katerim vlakom se potnik pelje. Ko se potnik odkljuka, aparat tudi dejansko odšteje vsoto, ker ve na kateri postaji je potnik vstopil in na kateri izstopil. To lahko potniki naredijo ali z brezstično kartico (Urbana, IJPP...), ali z NFC senzorjem mobilnega telefona in virtualno brezstično kartico na aplikaciji mobilca, ali z brezstično bančno kartico ali z virtualno bančno kartico na mobilnem telefonu preko NFC senzorja, da se lahko pelješ tudi če nimaš brezstične kartice Urbana ali IJPP ali namenske aplikacije (primerno za tujce, turiste). Tako imajo danes urejeno po vseh večjih metrojih na svetu, nazadnje sem to videl v Južni Koreji v Seulu in je zagotovo najenostavnejša, najhitrejša in najbolj preverjena rešitev.

Kondukter pa potem samo še občasno preveri, ali so se potniki kljukali pred vstopom in na vlaku. Basta in konec kompliciranja. Če se pa potnik pozabi odkljukat, ko izstopi na postaji, se mu pa z računa ali kartice odtrga vsoto do končne postaje na relaciji. Vsaka kartica mora pa imet pred vstopom na vlak dobroimetje, do končne postaje, kar je cca. 15 - 20 €. V primeru kljukanja z bančno kartico gre pa račun v minus in potem itak terja banka. Če pa pride do kakšnih mahinacij in goljufij , se pa to vidi v elektronskem zapisu in potnika lahko z lahkoto ujamejo, ker se mora kljukat trikrat.
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4115
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a mkx »

suha napisal/-a:... pred leti sem se vozil z Deutsche Bahnom in so oni uporabljali iste terminale kot takrat pri SŽ, le da je imel terminal od DB ob strani vgrajen še laserski čitalec QR kod...
V resnici je danes daleč najbolj uporaben čitalec kod, ki bazira na fotoaparatu (torej 2D slikovnem zajemu). Ima sicer pomanjkljivost, da potrebuje dovolj svetlo okolico (to se reši s "flešem"). Ostale rešitve (laserji in podobno) imajo velike težave s skeniranjem kod, ki so narisane na zaslonih, bolj priročni skenerji so pa itak primerni samo za 1D kode (torej črtne), ne pa za 2D kode (QR).
LP, Metod
jakaklec
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 285
Pridružen: 03.02.2008, 18:00
Kraj: Tolmin

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a jakaklec »

Kondukterji na trenitalii ne skenirajo QR kod, ampak samo prepišejo v telefon številke sedežev, če je bila tudi rezervacija. Izkušnja od včeraj.
TGV Lyria
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2560
Pridružen: 24.03.2008, 20:13
Kraj: Baška grapa

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a TGV Lyria »

jakaklec napisal/-a:Kondukterji na trenitalii ne skenirajo QR kod, ampak samo prepišejo v telefon številke sedežev, če je bila tudi rezervacija. Izkušnja od včeraj.
Trenitalia ali Italo? Meni je na Frecciarossa lani sprevodnik skeniral QR, medtem ko tvoj opisani postopek uporabljajo na Italo vlaku.
jakaklec
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 285
Pridružen: 03.02.2008, 18:00
Kraj: Tolmin

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a jakaklec »

Bilo je na frecciarossi iz Milana do letališč Trst, pa tudi na IC-ju iz Sanrema do Milana.

Ker nisem sedel na rezerviranem sedežu, je kondukter pri ponovnem pregledu skozi vagon samo gledal št. sedežev in ker je videl, da sedim na sedežu, ki ga ni imel označenega, me je ponovno vprašal po vozovnici. Potem sem mu povedal, da ne sedim na rezerviranem sedežu, nakar je rekel, da se spomni in šel dalje. :)

Lani se pa spomnim, da so še skenirali Q kode... tudi meni.
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Pa kaj se toliko dajete okoli skeniranja QR kode. Jaz nisem imel s skeniranjem problema od Assisija do Trsta, kljub prestopanju, četudi je koda bila na računalniku v Ljubljani. Vsaka čast takim sprevodnikom in taki tehnologiji, ki preberejo QR kodo na nekaj 100 km (ne mikrometrov)!
tomibus
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 103
Pridružen: 18.11.2005, 17:42
Kontakt:

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a tomibus »

Vem, pozno, a včeraj šele sem prvič kupil vozovnico preko telefonske aplikacije. Šlo je za krajšo vožnjo od MS do Hodoša. Presenetilo pa me je sledeče. Med potjo je zmanjkalo omrežja. Je res vozovnica narejena tako, da se ne prenese na telefon, ampak mora biti nujno omrežna povezava mobilnega telefona? Ko sem odprl aplikacijo v času, ko nisem imel signala, do vozvonice nisem mogel. Posledično bi pomenilo, če bi takrat prišel sprevodnik, mu vozovnice ne bi mogel pokazati do trenutko, ko bi spet imel signal. Če je takih vozovnic na vlaku več, je to dokaj neugodno za potnika in za osebje. Kaj menite?
kmzzp
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 19
Pridružen: 03.11.2013, 22:41

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a kmzzp »

Aplikacija je tako ali tako katastrofalna.

Butasto je že poimenovanje aplikacije - "Grem z vlakom", kdo razume to ... Aplikacija ne omogoča niti kreiranja računa, shranjevanje kartice, kaj šele da bi omogočala kak Apple Pay, Samsung Pay itd., kar je v tujini pač standard. Žalostno je, da so za to potrebovali več let.
andre85
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 752
Pridružen: 11.04.2014, 19:36
Kraj: Freilassing

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a andre85 »

kmzzp napisal/-a:Aplikacija je tako ali tako katastrofalna.

Butasto je že poimenovanje aplikacije - "Grem z vlakom", kdo razume to ... Aplikacija ne omogoča niti kreiranja računa, shranjevanje kartice, kaj šele da bi omogočala kak Apple Pay, Samsung Pay itd., kar je v tujini pač standard. Žalostno je, da so za to potrebovali več let.
Ne omogoča niti nakupa kart za tujino oz prvo postajo čez mejo. Na tej aplikaciji še bo potrebno veliko dodelati
kmzzp
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 19
Pridružen: 03.11.2013, 22:41

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a kmzzp »

andre85 napisal/-a:
kmzzp napisal/-a:Aplikacija je tako ali tako katastrofalna.

Butasto je že poimenovanje aplikacije - "Grem z vlakom", kdo razume to ... Aplikacija ne omogoča niti kreiranja računa, shranjevanje kartice, kaj šele da bi omogočala kak Apple Pay, Samsung Pay itd., kar je v tujini pač standard. Žalostno je, da so za to potrebovali več let.
Ne omogoča niti nakupa kart za tujino oz prvo postajo čez mejo. Na tej aplikaciji še bo potrebno veliko dodelati
Res je, žalostno, da niso sposobni v vseh letih sproducirati česa več ... škoda.
Uporabniški avatar
casio
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 192
Pridružen: 05.01.2016, 15:04
Kraj: Murska Sobota

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a casio »

Jaz se še zaenkrat ne odločam o nakupu vozovnice prek spleta ali telefonske aplikacije kot vidim še to ni vse urejeno in ne deluje kot je treba. Pvič nikakršnh popustov nemoreš uveljavljat , nekateri vlaki so prikazani a nemoreš kupiti vozovnice ali ti sploh ne najde relacije. Pač zaenkrat še grem na šalter in se izognem nevšečnostim.
bisabre
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 663
Pridružen: 19.07.2015, 13:34

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a bisabre »

Zakaj si navalil ko mutav na telefon? Meni denimo je ljubši nakup pri okencu. Vedno se najde kakšno vprašanje. Nazadnje je sin potval na Poljsko in mu je bila blagajničarka več kot v dobrodošlo pomoč. Se mi zdi, da s temi kao pametnimi telefoni ljudje le malce pretiravajo. Sin ima Aplovega šminkerja, pa raje stopi do blagajne kakor bi se utrujal preko razno raznih aplikacij. Ko gre za potovanja se mi zdi osebni kontakt še vedno boljša izbira. Sicer pa med potovanjem še vedno sprašujemo kondukteje na vlaku, potnike ali železniško osebje na postajah in na informacijah. Jaz pravim, da je človek še vedno boljšpa izbira od telefonskega "idiota", ki reagira zgoljn na ukaze, brez logičnega razmisleka in čustev. Boli njega, ali se njegov lastnik sekira, ali se mu mudi, ima slab ali dober dan. Je samo kos tehnolške krame.
Simpl je tanartabul.
Odgovori