Nakup vozovnic prek interneta

Vse okoli slovenskega nacionalnega železniškega operaterja.
Odgovori
desiro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1586
Pridružen: 21.01.2008, 14:45
Kraj: Ljubljana

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a desiro »

No dajte ne pretiravajte no...sž je pač ene 50 let za časom.

Mogoče vam kaj pove kar bom napisal.
Železničarji po enem letu delovne dobe v podjetju ki je član neke zveze prevoznikov dobimo možnost koriščenja ugodnosti tega sistema, reče se mu FIP.
Načelomaq to pomeni da s posebno izkaznico dobimo pri prevoznikih ki so člani sistema 50 % popust na redno prevozno ceno. Obstajajo pa tudi posebni kuponi za prevoznike, ki veljajo kot nekaka interrail vozovnica. Pogoji koriščenja so ponavadi dokaj podobni in ne gre za nič drugega kot 4x2 potovalna dneva (dolge 48 ur glede na datum vpisa) ki jih moraš koristiti v roku 3 mesecov kot je veljavnost vozovnice.

Sam sem bil maja na potepanju z Nemčije na Nizozemskem. NS zadnje čase prakticira zaprti tip postaj, v ta namen je kolega iz nemčije na svoji FIP vozovnici imel qr kodo ki mu je odpirala vrata na peron. Sam te kode na moji vozovnici nisem imel, k sreči sem bil vedno v družbi NS strojevodje ki ima peronsko kartico za neomejen prehod. Ker me je najbol begalo dejstvo da se morda nekoč znajdem na postaji kjer ne bo nobenega osebja in bodo nameščena peronska vrata sem dobronamerno ob vrnitvi v Slovenjo opozoril na pomanjklivost...... kaj mislite da sem dobil kak odgovor? Najbrž tudi prebrali niso e pošte....

In vi sanjate kukuruz... :roll: #-o
The hardest part of my job is being nice to people who think they know how to do my job LOCOMOTIVE DRIVER
Uporabniški avatar
Re 4/4
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4292
Pridružen: 01.09.2011, 20:55

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a Re 4/4 »

@desiro, nobena pomankljivost ni.

Eno minuto brskanja:
International ticket without a QR code ask in your train coming into the Netherlands for a small QR code pass at your guard. If not, all gates have a information point (service on distance), just simply call them and they will help you out.
Ni potrebno vedno zlivat gnojnice doma in hvaliti sveta. :roll:

https://rail.cc/en/blog/netherlands-rail-travel

OV-Chipkaart and tickets. Prekompliciran sistem za mene. Da bom še moral na dopustu študirati, kaj sploh naj kupim. Tota bo ja. #-o

Pa še eno stvar je potrebno poudariti, zakaj je na nekaterih NS postajah zaprt sistem. Ker ni privatnikov oziroma konkurence.
Zadnjič spremenil Re 4/4, dne 24.11.2019, 22:32, skupaj popravljeno 2 krat.
andre85
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 752
Pridružen: 11.04.2014, 19:36
Kraj: Freilassing

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a andre85 »

mkx napisal/-a:
Re 4/4 napisal/-a:Ta sistem , kjer štemplaš karte pred "gate" ni nobena višja znanost. To imajo tudi v Boliviji pri vstopu na gondolo čez mesto. Večja znanost je razumeti kje in zakaj se uporablja ta sistem. Imeli bi zaprt sistem za potnike, ampak po drugi strani se jamra, da se želi konkurenca, ki bi "nabila" SŽ nekam. :lol: Ah ja...
Zaprti sistem nima nobene veze s konkurenco. Tudi dostop do "vrat" na letališčih je zaprtega tipa, pa je povsod v igri kar nekaj letalskih družb.
Angleži, ki so po sprivatiziranosti (in konkurenci) potniškega prevoza na železniških tirih vsekakor v svetovnem vrhu, imajo tudi urejeno tako. Resda so to tako imeli še pred drobljenjem in pri(h)vatizacijo BR, ampak vseeno.
Je pa res, da zaprti sistem mnogo bolje deluje na postajah, kjer je dostop do peronov bolje urejen in nadzorovan. Pri nas pač temu ni tako ...

Je pa res, da je za nas ljubitelje zaprti sistem bolj siten, saj nimamo možnosti brezplačnega razgledovanja po peronih. Pred tedni sem bil v kratkem času v Readingu (dokaj pomembno železniško križišče zahodno od Londona) in v Darmstadtu (postaja na precej prometni progi Stuttgart-Frankfurt/M) in moram reči, da mi je Nemški prosti pristop do peronov mnogo ljubši.
Da te popravim ni ravno prosti dostop do perona v Nemčiji. Fizično ja ampak moraš imeti karto za 40 centov drugače ti v primeru kontrole sledi kazen 60e ta praksa se največ uporablja na sbahn peronih
preglednik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1947
Pridružen: 20.09.2006, 15:24
Kraj: Primorska

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a preglednik »

Ali se niso včasih tudi pri nas uporabljale peronske karte?
preglednik
desiro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1586
Pridružen: 21.01.2008, 14:45
Kraj: Ljubljana

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a desiro »

Re 4/4 napisal/-a:@desiro, nobena pomankljivost ni.

Eno minuto brskanja:
International ticket without a QR code ask in your train coming into the Netherlands for a small QR code pass at your guard. If not, all gates have a information point (service on distance), just simply call them and they will help you out.
Ni potrebno vedno zlivat gnojnice doma in hvaliti sveta. :roll:

https://rail.cc/en/blog/netherlands-rail-travel

OV-Chipkaart and tickets. Prekompliciran sistem za mene. Da bom še moral na dopustu študirati, kaj sploh naj kupim. Tota bo ja. #-o
Tudi OV-Chipkaart sem imel, ker sva z kolegom 2 dan mojega obiska ugotovila da je zamudno da gre najprej čez vrata on in da si službeno kartico podajava.
no ta OV-Chipkaart je bilo dokaj težko dobiti, nihče od vlakospremnega osebja je ni imel, tudi na informacijah je vedno trajalo da so našli blokec z qr kodo.

Zanimivo dejstvo, koda poteče po nekje dnevu in pol od prve uporabe.

Saj bolj kot nelogičnost vratc sem hotel opisati stanje doma, predvsem sposobnost določenih ki ne znajo odgovoriti niti na enostavno e-pošto. In v povezavi s tem vzbuditi retorično vprašanje v bralcih mojega zapisa, češ če še na e pošto ne odpišejo saj sistema vratc niso sposobni niti splanirati kaj šele implementirati.
The hardest part of my job is being nice to people who think they know how to do my job LOCOMOTIVE DRIVER
andre85
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 752
Pridružen: 11.04.2014, 19:36
Kraj: Freilassing

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a andre85 »

desiro napisal/-a:
Re 4/4 napisal/-a:@desiro, nobena pomankljivost ni.

Eno minuto brskanja:
International ticket without a QR code ask in your train coming into the Netherlands for a small QR code pass at your guard. If not, all gates have a information point (service on distance), just simply call them and they will help you out.
Ni potrebno vedno zlivat gnojnice doma in hvaliti sveta. :roll:

https://rail.cc/en/blog/netherlands-rail-travel

OV-Chipkaart and tickets. Prekompliciran sistem za mene. Da bom še moral na dopustu študirati, kaj sploh naj kupim. Tota bo ja. #-o
Tudi OV-Chipkaart sem imel, ker sva z kolegom 2 dan mojega obiska ugotovila da je zamudno da gre najprej čez vrata on in da si službeno kartico podajava.
no ta OV-Chipkaart je bilo dokaj težko dobiti, nihče od vlakospremnega osebja je ni imel, tudi na informacijah je vedno trajalo da so našli blokec z qr kodo.

Zanimivo dejstvo, koda poteče po nekje dnevu in pol od prve uporabe.

Saj bolj kot nelogičnost vratc sem hotel opisati stanje doma, predvsem sposobnost določenih ki ne znajo odgovoriti niti na enostavno e-pošto. In v povezavi s tem vzbuditi retorično vprašanje v bralcih mojega zapisa, češ če še na e pošto ne odpišejo saj sistema vratc niso sposobni niti splanirati kaj šele implementirati.
Mogoče sploh nimajo interesa,da bi odgovarjali.
Uporabniški avatar
Re 4/4
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4292
Pridružen: 01.09.2011, 20:55

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a Re 4/4 »

desiro napisal/-a: Saj bolj kot nelogičnost vratc sem hotel opisati stanje doma, predvsem sposobnost določenih ki ne znajo odgovoriti niti na enostavno e-pošto.
Povedal bom na dva načina. Grdi način. Znajdi se. Imaš handya in internet, saj je vse že gor in se info točke na postajah po Evropi zapirajo. Na lep način. Dobrodošel na sodobnih železnicah, kjer so državni prevozniki in privatniki na vsak svojem koncu. Kaj.misliš, kako prijetno je potovanje, če moraš iti iz enega kraja v drug kraj, ob tem pa se peljati z dvema ali tremi različnimi prevozniki? Da ne govorim, da takih kartah, kjer skoraj ni enotne. Bog ne daj čezmejne. In tukaj se dajejo predolgi zaprtega sistema. Ok. In ravno en kup ločenih prevoznikov, vsak s svojim sistemom so strup za železnice.
andre85
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 752
Pridružen: 11.04.2014, 19:36
Kraj: Freilassing

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a andre85 »

suha napisal/-a:Takole imajo urejeno v Sydneyu, pa tudi v vse več mestih drugje po svetu:

https://youtu.be/_oFqgqjJRkc

https://transportnsw.info/tickets-opal/ ... s-payments

Torej ves Sydneyski mestni promet pa tudi regionalne vlake se plača z brezstično bančno kartico, ki se jo prisloni na portal pred vhodom na peron železniške postaje. Plačati je mogoče tudi z mobilnim telefonom preko NFC senzorja in uporabe aplikacije Google Pay in Apple Pay ter tudi z OPAL kartico, kar je pri nas enako kot IJPP ali Urbana kartica. Meni je normalno delovala Slovenska brezstična Mastercard.

Torej nič kompliciranja s kartomati in spletnimi nakupi, pa z neberljivimi QR kodami, pa s kupovanji Urban za turiste. Na večjih postajah imaš pred vhodom na peron avtomatska vrata, ki se odprejo le ob prislonitvi brezstične bančne kartice ali mobilnega telefona ali OPAL kartice. Ko prideš na destinacijo se moraš, preden izstopiš iz železniške postaje še enkrat "pofočkat" in na podlagi tega ti potem sistem izračuna razdaljo in tarifo ter odtrga znesek s tekočega računa čez cca. 3 dni. Cca. 60 centov ti trgajo takoj ko se validiraš, kot avtorizacijo, ki se nato čez 3 dni spremeni v končni znesek.

Na manjših postajah avtomatskih vrat ni, ampak je samo portal in prosti prehod na peron. Če se ne validiraš in te občasni kondukterji z varnostniki ujamejo, plačaš visoko kazen. Če se validiraš na začetni postaji, pa se potem na končni "pozabiš" validirati še enkrat, ti sistem računa polno tarifo do končne postaje. Enako velja, če izstopiš na postaji kjer so samodejna vrata in se ob vstopu na vlak nisi validiral.

Zelo zelo preprost sistem za uporabnika, ki bi z lahkoto, glede na velikost našega železniškega omrežja, deloval po celi Sloveniji.
Samo ne jokati,ko ti bodo z računa ukradli 20x po 15 evrov. Ali pa te bodo iz banke klicali,da je nekdo nekje plačal z tvojo kartico spletni nakup
jensen
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 36
Pridružen: 14.09.2018, 13:21

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a jensen »

andre85 napisal/-a: Da te popravim ni ravno prosti dostop do perona v Nemčiji. Fizično ja ampak moraš imeti karto za 40 centov drugače ti v primeru kontrole sledi kazen 60e ta praksa se največ uporablja na sbahn peronih
Tega razen na S-Bahnih že dolgo ni več, zdaj pa še tam skoraj ne obstajajo.
https://de.wikipedia.org/wiki/Bahnsteigkarte
andre85
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 752
Pridružen: 11.04.2014, 19:36
Kraj: Freilassing

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a andre85 »

jensen napisal/-a:
andre85 napisal/-a: Da te popravim ni ravno prosti dostop do perona v Nemčiji. Fizično ja ampak moraš imeti karto za 40 centov drugače ti v primeru kontrole sledi kazen 60e ta praksa se največ uporablja na sbahn peronih
Tega razen na S-Bahnih že dolgo ni več, zdaj pa še tam skoraj ne obstajajo.
https://de.wikipedia.org/wiki/Bahnsteigkarte
Par dni nazaj sem bil na München Ost,kjer so zraven sbahna tudi Regio,Bob ter meridian. So veselo kontrolirali prav tako na München isartor
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

Pozdravljeni!
@Preglednik! Ja, peronske karte smo res nekoč imeli, ampak že zelo dolgo tega. Mislim, da še v času JDŽ. Po obliki so bile enake onim malim kartonskim za prevoz, ki jih je izumil Thomas Edmondson. Jasno, da so se uporabljale samo na večjih postajah z urejenim dostopom na peron(e).
LP - Peter
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

Dodatna vrata in kode za dostop na peron? Namesto da bi se stvari poenostavile kar se le da, se po nepotrebnem še komplicira.
Najprej se je res za vprašat, a se želi privabit nove potnike, ali odgnat še te, ki še uporabljajo javni prevoz.
suha
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 443
Pridružen: 01.02.2011, 10:16

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a suha »

Dejstvo je samo to, da se povsod okoli nas uvaja sisteme plačevanja z brezstično bančno kartico ali z mobilnim telefonom preko NFC senzorja. Pa naj bo to v štacuni ali pa za vozovnice.

Vse ostalo je močno zastarelo in se je uvajalo deset in več let nazaj.
Uporabniški avatar
Re 4/4
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4292
Pridružen: 01.09.2011, 20:55

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a Re 4/4 »

suha napisal/-a:Dejstvo je samo to, da se povsod okoli nas uvaja sisteme plačevanja z brezstično bančno kartico ali z mobilnim telefonom preko NFC senzorja.

Apple pay je prišel v Slovenijo šele junija... Pa še to. Apple ne dovoli dostopa drugim do svojega NFC čipa, kar pomeni, če Apple pay ni v regiji je vse skupaj brezveze uvajat. Google pay pa menda tudi ni podprt, dovoli pa dostop do NFC čipa in QR kode.

Ja tako je to.
suha
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 443
Pridružen: 01.02.2011, 10:16

Re: Nakup vozovnic prek interneta

Odgovor Napisal/-a suha »

Tehnologija plačevanja z mobilnim telefonom preko NFC senzorja ali z brezstično bančno kartico je ista. Kasnejše prilagajanje tehnologije za plačevanje z mobilnim telefonom tako ni potrebno. Brezstično bančno kartico pa ima danes že vsak, če je pa nima pa jo lahko naroči pri banki. Ne razumem zakaj iščeš dlako v jajcu?

Za zastareli sistem, ki ga sedaj uvajajo SŽ, ali pa ga še mislijo (npr. nakup kartomatov) bo šlo denarja za eno potniško garnituro. Komu je to v korist? Razen če seveda nisi pri koritu....
Odgovori