Slovenska Bistrica - Pragersko

Vse okoli slovenskega nacionalnega železniškega operaterja.
Odgovori
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4763
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Slovenska Bistrica - Pragersko

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

P R A V I L N I K
o zgornjem ustroju železniških prog (UL RS 92/2010)

po novem zahteva vgradnjo vodilnih tirnic in tolčeneca boljše kvalitete v predorih.
1. člen

(tiri v predorih)

(1) V predorih, v katerih je tir na betonskih pragih položen v tirno gredo, mora le-ta biti iz eruptivne kamnine. Tirna greda iz eruptivne kamnine se v tem primeru podaljša še na vsako stran predora za 50 m.

(2) V novih, nadgrajenih ali obnovljenih predorih in galerijah se izvaja tip zgornjega ustroja brez tirne grede, na betonski podlagi. Odstopanja od tega pravila je treba ekonomsko in tehnično utemeljiti. Za vsak posamezen primer je treba izvesti strokovni izbor tipa zgornjega ustroja brez tirne grede v skladu s projektno dokumentacijo v skladu s projektnimi, varnostnimi in obratovalnimi zahtevami.

(3) Za zaščito pred posledicami iztirjenja je treba 10 m pred predorom in še 20 m v njem vgraditi varnostne tirnice ali varnostni kotnik ob notranji strani voznih tirnic. Od tega ravnega podaljška dalje ju je treba na dolžini 7 m ukriviti proti osi tira in na koncu povezati in zaključiti s konično oblikovanim klinom s tipizirano izvedbo v skladu s TS-Z. Slednje rešitve morajo biti usklajene z določbami, ki so navedene v Odločbi komisije z dne 20. decembra 2007 o tehnični specifikaciji za interoperabilnost v zvezi z „varnostjo v železniških predorih“ v vseevropskem železniškem sistemu za konvencionalne in visoke hitrosti (UL L št. 64 z dne 7. 3. 2008, str. 1) ter TSI-Infrastruktura.
LPL
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: Slovenska Bistrica - Pragersko

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

@Ljubitelj - Hvala za odgovor! Vse je jasno!
Sem pa moral v svojem včerajšnjem prispevku popraviti lapsus: zapisalo se mi je , da vgrajujejo betonske pragove. To je seveda neresnica, na tem mestu vgrajujejo lesene pragove!

Očitno preredko pogledam, ali so v pravilnikih kake novitete! :D

LP - Peter
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Slovenska Bistrica - Pragersko

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Sem tudi sam malo pogledal, ko sem prebral, da bodo v tunelu Črešnjevec betonski pragovi.... Se mi je zdelo včeraj, da sem videl polagati lesene :-k ... Pa sem danes eno (sicer bolj klavrno) slikico naredil:

Slika

Je pa slikano ob uvozu v tunel Črešnjevec iz SB strani z vlaka 2008 (okoli 16:15...)

Tir med Pragerskim in Slovensko Bistrico je spet spojen, večina konzol je že na drogovih, kmalu bodo "wiredancerji" začeli nameščati žico. Če bo šlo tako naprej, se bomo res pred novim letom popeljali po novem kosu tira...

LP

Jože
Uporabniški avatar
bart
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1289
Pridružen: 07.03.2007, 19:50

Re: Slovenska Bistrica - Pragersko

Odgovor Napisal/-a bart »

Barbarpapa1 napisal/-a:Pa sem danes eno (sicer bolj klavrno) slikico naredil.
=D>
Je čist dober dokazni material. Se zelo lepo vidi kakšni so pragovi.

Jernej :thumbupl
Uporabniški avatar
mario
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 952
Pridružen: 03.04.2007, 13:13
Kraj: Na pravi strani Alp

Re: Slovenska Bistrica - Pragersko

Odgovor Napisal/-a mario »

Hmmm, zakaj pa je eruptivna kamenina, če so leseni pragovi ???

Mogoče kdo ve kdaj bo konec zapore ?
+
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4763
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Slovenska Bistrica - Pragersko

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Hmmm, zakaj pa je eruptivna kamenina, če so leseni pragovi ???
Zakaj pa sploh leseni pragovi v tunelu, drugod pa betonski. Kakšen je razlog? In zakaj eruptivni material če 51. člen (na prilepljenem citatu se je očevidno avtomatsko spremnil v 1) lepo reče v primeru uporabe betonskih pragov v tunelu? Ali res ljudje ne razumejo kar je napisano v tem primeru nedvomno in jasno.

LPL
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4118
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Slovenska Bistrica - Pragersko

Odgovor Napisal/-a mkx »

Ljubitelj napisal/-a:
Hmmm, zakaj pa je eruptivna kamenina, če so leseni pragovi ???
Zakaj pa sploh leseni pragovi v tunelu, drugod pa betonski. Kakšen je razlog? In zakaj eruptivni material ...
Očitno si je nekdo zamislil gojišče Šitake gob v tunelu :wink: Sicer pa v citiranem delu pravilnika ne piše, da v primeru lesenih pragov tolčenec ne sme biti eruptivnega izvora ... piše samo, da če so pragi betonski, je eruptivna kamenina obvezna. Lahko da kaj takega piše v katerem drugem čelnu pravilnika ... :m2
LP, Metod
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Slovenska Bistrica - Pragersko

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Tolčenec je nasut po celem obnovljenem odseku. In kolikor sem lahko ocenil (ob soju svetilk v tunelu), v tunelu tolčenec ni drugače, kot zunaj (nič kaj bolj temen se mi ni zdel)....

LP

Jože
Uporabniški avatar
mario
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 952
Pridružen: 03.04.2007, 13:13
Kraj: Na pravi strani Alp

Re: Slovenska Bistrica - Pragersko

Odgovor Napisal/-a mario »

Barbarpapa1 napisal/-a:Pozdrav

Tolčenec je nasut po celem obnovljenem odseku. In kolikor sem lahko ocenil (ob soju svetilk v tunelu), v tunelu tolčenec ni drugače, kot zunaj (nič kaj bolj temen se mi ni zdel)....

LP

Jože
Japaje - mnogo temnejši, z vlaka se to dobro vidi, kakor tudi na sliki Brbapape1 ;-)
+
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: Slovenska Bistrica - Pragersko

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

Zdravo!
Kalcitni /apnenčasti tolčenec z Verda (je svetlosive barve!) so nasipavali na gradbišče s sosednjega- funkcionirajočega levega- tira direktno iz vagonov, medtem ko so "specialni" tolčenec (- karkoli in odkoderkoli že je -) dovažali s posebne deponije s kamioni!
LP - Peter
ledeni
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 357
Pridružen: 26.12.2011, 22:19

Re: Slovenska Bistrica - Pragersko

Odgovor Napisal/-a ledeni »

Nedaleč od SB je kamnolom andezita (pri Rogaški Slatini). Kolikor je meni znano (ni to moje področje) gre za edini kamnolom andezita (ali kakršnekoli predornine) v Sloveniji. Kamnolom je oddaljen slabe 3km zračne linije od proge mimo Rogaške Slatine.

Je pa zanimivo, da so uporabili lesene pragove. Očitno nas je veliko, ki sumičavo spremljamo gradnjo železniške infrastrukture. Eno takšno vprašanje je, zakaj boljšega tolčenca ne uvažajo. Carine ni, v čem je problem? Dvomim, da nižja cena slabega tolčenca odteha potrebo po večjem vzdrževanju.
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Slovenska Bistrica - Pragersko

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Tolčenec na moji sliki (pod tiri) je temen, ker je bil vlažen (seveda je bil lahko tudi drugačne kvalitete). Govoril sem o tistem, ki je bil nasut na tire v tunelu, le-ta, se mi ni zdel kaj prida temnejši, kot tisti zunaj. Sicer pa, če so ga posebej dovažali, bo že držalo...

Sicer pa, kako je z granitom, ki se ga najde pri nas, kot tolčencem? Tega je pri nas veliko....

LP

Jože
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: Slovenska Bistrica - Pragersko

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

Zdravo!
Od prodornin je granit trdnostno najslabši (a še vedno mnogo boljši od karbonatov), porfir, gnajs in bazalt ( ne nujno v tem vrstnem redu !) so boljši, najboljši pa je kremen.
Granit je ima namreč nehomogeno zrnato strukturo in je sestavljen iz vsaj treh različnih komponent (kremen , glinenec, sljuda...) in je zato kljub trdoti nekoliko krhek.

Kamnolom ni dovolj za tolčenec, potrebne so tudi drobilne/mlevske naprave in sita. Ne vem, ali pohorska Oplotnica razpolaga s tako opremo.

Kdo je lastnik kamnoloma Verd? Če so to SŽ, je glede nabave boljših materialov od drugod vse jasno!

LP - Peter
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Slovenska Bistrica - Pragersko

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Hvala @Peter, za odgovor glede granita. Kar se pa lastniške strukture kamnoloma Verd tiče, mi na njihovi strani, kjer bi naj bila le-ta navedena, odpre prazen okvir slike. Se pa da nekaj sklepati iz naslednjega:

http://www.kamnolom-verd.si/vsebina.php ... 6123638595

LP

Jože
Uporabniški avatar
Cepi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 853
Pridružen: 14.12.2007, 18:34
Kraj: Izlake

Re: Slovenska Bistrica - Pragersko

Odgovor Napisal/-a Cepi »

Malo sem brskal po Ajpesu in za podjetje KAMNOLOM VERD Podjetje za proizvodnjo kamnitih agregatov, d.o.o napiše, da je večinski lastnik ŽGP d.d. nekaj pa še CPL d.d. v stečaju (dobre 3%) oz. en kup izvršb in zastavnih pravic.
Odgovori