Trava

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Trava

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo
V casu dopusta sem pri Conradu nasel "lopar" za unicevanje letecih insektov, ki deluje na principu visoke napetosti. Na razlicnih forumih sem pa ze pred casom nasel kar nekaj prispevkov o tem, kako taksen lopar izkoristiti za izdelavo trave na maketah.
Seveda obstajajo profi izdelki, ki so temu primerno dragi (cez 100 €), taksen lopar pa stane le nekaj manj kot 6 € :-)
Rezultat? Glede na ceno in to kar dobis, mislim, da se splaca :-)

Odstranil sem mrezico in odrezal del, ki pride v bodoco skatlo, kjer bodo vlakna trave.
Slika

Ceprav sem nasel tudi nekaj navodil, kjer naj bi dva upora na izhodu odstranil, sem zaenkrat pustil vse pustil tako kot je (ena zica gre na mrezico, druga na lepilo).
Slika

Na dnu skatle sem izrezal odprtino, kjer je nosilec za rocaj, pokrov sem pa izrezal za mrezico.
Slika

Izdelal sem tri kontakte, ki se ob namestitvi pokrova dotikajo mrezice.
Slika

Ko skatlo napolnim, lahko namestim tudi notranji pokrov, preko katerega privijacim se pokrov z mrezico (tako imam posipalec vedno pripravljen za delo, saj vlakna ne padajo ven)
Slika

Slika

Na podlogo naneses lepilo, in ga povezes s "posipalcem" na drugi kontakt izvoda na ploscici tiskanega vezja (prvi mora imeti kontakt na mrezico)
Slika

To pa je rezultat :D
Slika

Slika

Izgleda pa takole:
Slika

Jaz sem s temi rezultati kar zadovoljen, bi pa lahko rekel "Mal dnarja - velik muske" - enkrat za spremembo :-)

Lep pozdrav Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Uporabniški avatar
bart
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1289
Pridružen: 07.03.2007, 19:50

Odgovor Napisal/-a bart »

VAaaaauuuu!

Tole pa res deluje.

Pa čisto nič slabše ne izgleda kot original.


Si ga bom moral omislit.

Bart

A mogoče še napišeš od česa je je lonček? Ker ima navoj in notranji tesnilni pokrov.

S koliko centimetrov se posipa vlakna.

Bart
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Trava

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo bart
Loncek za vlakna trave je od lepila, ki je iz Noch kompletu za izdelavo maket. Ce bos delal vecji lonec, potem bi lahko uporabil tudi plasticno posodo za zelje ali ocvirke, ki ima pokrov z navojem :-) Malo je treba pogledati, pa bos hitro nasel kaj primernega.
Vlakna sem posipal z razdalje 1 do 2 cm, rezultat pa je viden. Bom pa tudi se kaj testiral, mogoce se kaj spremenil...
Zgoraj so rezultat takoj po prvi sestavi in prvem posipavanju trave :-)
Lep pozdrav, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Uporabniški avatar
bart
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1289
Pridružen: 07.03.2007, 19:50

Odgovor Napisal/-a bart »

Hvala za odgovor

Sem bil prepričan, da je razdalja večja.

Bart
kit

Odgovor Napisal/-a kit »

Jani dobro si opedenov tale grasmaster =D>
Zanima me od katerega proizvajalca in katero dolžino vlakn si uporabil :?:
Pomemben podatek je tudi koliko stran od kontakta je še el. naboj
Kako je pa kaj pomembna polariteta, mislim, če je pomembno kateri pol naj bi bil minus in kateri pol naj bi bil plus. :?:
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Travca

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo kit
V Noch-ovem kompletu za izdelavo pokrajine je bilo trave kar veliko in mi jo je dosti ostalo (tudi za mini maketo, pa se jo imam) :-) Katera stevilka - ne vem :-( Je pa popolnoma enaka kot vse ostale, saj podobne - profi naprave "sejejo" vse trave :-)
Mrezica (cela) je kovinska in na njo sem prikljucil en pol, niti nisem gledal kateri, na drugega sem pa pritrdil zebelj in ga "pomocil" v lepilo. Tako je celotna povrsina lepila + ali -. Ker pa vlakna ne vedo, kaj je + ali - se lepo postavijo pokonci :-)
Naboj, ki nastane ob stiku je zelo visok, saj muho "sezge", tu pa ne delas kratkega stika, ampak samo izoriscas statiko, ki nastane med poloma (upam, da sem prav napisal, saj nimam veliko veze z elektriko) :-)
Bom pa se naredil kaksen test ali pa kaksno "modifikacijo" in o vsem boste obvesceni. Ce pa ima se kdo kaksno idejo ali pa nasvet, da "sejalec" poboljsam, pa prosim....
Lep vecer se naprej, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Trava - majhne spremembe

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo
Sem se malo poskusil in na ploscici vezja, ki je v rocaju sem odstranil dva upora, ki sta povezana na izvode (mezo in kontakt na lepilu). Imam obcutek, da lahko sedaj "sejalec" uporabljam z vecje visine in kolikor je podaga ze "napolnjena" z vlakni in se nimajo kam prijeti, potem se zacne delati povezava do sejalca :-)

Kako to izgleda:
Slika

Pa se nekaj slik sveze posejane trave:
Slika
Slika
Slika

Zaenkrat toliko, lep pozdrav, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Re: Trava - majhne spremembe

Odgovor Napisal/-a SandiP »

N amater napisal/-a: ... sem odstranil dva upora ...
Upora sta na koncu zato, da omejita tok.
Glej, da ne boš iz posipalca naredil "defibrilator"! :roll:
Drugače pa vse pohvale za inovativnost!
:berr
kit

Odgovor Napisal/-a kit »

N amater pohvale za inovativnost, vendar naj te opozorim, da grasmaster kot si ga naredil nima CE oznake, ali drugače povedano ni najbolj varen za ljudi, ki imajo slabo srčno aritmijo ali srčen spodbujevalec. Zaradi varnosti naj bo polariteta minus ali masa pripeta na podlago (lepilo) za polariteto plus ali faza pa naj bo na dnu posode pripeta na grafitno elektrodo in ne na kovinsko mrežo na pokrovu, ki se jo lahko kaj hitro pomotoma dotakneš.
Pri tem, pa je potrebno vedeti, da je v takšnem grasmastru več tisoč voltov sekundarne napetosti, zato je potrebno razmišljati tudi o varnosti.
Noch vlakna trav so delno že nabite z statično elektriko.
Toliko z moje strani, potem naj se pa vsak odloči sam, ali mu je bolj pomembno za varnost, ali pa koliko bo prišparal.
Naslednje kar pa mislim je pa tudi gostota mrežice, ki je za krajša vlakna bolj gosta, kot pa za daljša vlakna. Vsak izkušen maketar pa uporablja več različnih dolžin vlaken :wink:
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Trava in varnost

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo kit
Hvala za tvoja dopolnila glede varnosti, katera bi verjetno bilo res najbolje napisati popolnoma na zacetku prispevka :-)
Evo: Taksen pripomocek si vsak lahko izdela in uporablja na lastno odgovornost!
Glede raznih sprememb in elementov varnosti bo vsak sam odlocil, kako jih bo uposteval ali izvedel. Ker pa tudi profi naprave delujejo na podoben nacin me pa res zanima, kako so to resili v firmah oziroma, kako so poskrbeli za varnost pri njih? So samo napisali - Pazi? A je res dobro le tisto, kar je drago? Veliko pomeni rezultat - to kar lahko pokazes ali se vidi - ne glede na ceno. Poglej moje ali pa rezultate H0 amaterja - ni treba vedno, da je vse profi!
Vcasih dobim obcutek, da s predlogi in pripombami na kaksen prispevek pride na dan slovenska nevoscljivost, ali pa na zelo lep nacin ljudi odvrniti od dela? Se motim?
Lep pozdrav, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Trava in varnost

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

N amater napisal/-a:............

Vcasih dobim obcutek, da s predlogi in pripombami na kaksen prispevek pride na dan slovenska nevoscljivost, ali pa na zelo lep nacin ljudi odvrniti od dela? Se motim?
Lep pozdrav, Jani


Ne, Jani, prav nič se ne motiš.
Na prste ene tišlarske roke se v maketarstvu lahko preštejete tisti, ki ste svoje znanje in dosežke pripravljeni deliti z drugimi. In eni in isti vedno skritizirajo, ter dajo v nič vaše delo.
Žal, takšna je resnica, ki pa precej boli. Nikar ne scagaj, kot @Aufle naprimer. Smo tudi takšni, ki z občudovanjem gledamo v vaše spretne roke in izvirne ideje.

Le nadaljuj svoje delo Jani in nam še naprej dokazuj, da niso vse - "oh in sploh"- le tuje firme, z zvenečimi imeni in mega cenami.



lp
Dolfe Slika
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Da ne bi kdo mislil, da kaj kritiziram...
Vse kar je Jani naredil, gledam z odprtimi usti.
Tako delo lahko le spodbujamo!
Jani RULZ!

:berr
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Trava in varnost

Odgovor Napisal/-a milchy »

N amater napisal/-a: Vcasih dobim obcutek, da s predlogi in pripombami na kaksen prispevek pride na dan slovenska nevoscljivost, ali pa na zelo lep nacin ljudi odvrniti od dela? Se motim?
Lep pozdrav, Jani

Jani prov nič se ne motiš, žal je res tako. Premalo časa si v tem, da bi lahko kaj več poznal, a verjemi, da to ni od danes oz od včeraj.

lp
Uporabniški avatar
bart
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1289
Pridružen: 07.03.2007, 19:50

Re: Trava in varnost

Odgovor Napisal/-a bart »

Dolfe napisal/-a: Smo tudi takšni, ki z občudovanjem gledamo v vaše spretne roke in izvirne ideje.
Se strinjam.

Sam še usta si popravim.

Bart
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Jani, vedno znova nas pozitivno presenečaš! Tale ideja je fantastična in je za uporabit. Je pa res, da je potrebno opozoriti, da mora vsak sam poskrbeti za svojo varnost pri takih projektih in da je pametno na to posebej opozoriti z velikimi črkami.
Kar se pa slovenske nevoščljivosti tiče pa je to žal nekaj slovenskega, ne vem zakaj in kdaj se je to vkoreninilo. Vendar nikoli ne izgubi veselja do objavljanja kakšnih takih eksperimentov in tako kot dolfe pravi, ne pobegni!

Čestitam za idejo in izvedbo, hkrati pa še 2. del članka v reviji TIM =D>
Goran
Odgovori