TIRI

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
mm
Začetnik
Začetnik

TIRI

OdgovorNapisal/-a mm » 09.11.2008, 0:54

Zdravo!

Sem zelo nov tukaj.
Preletel sen ves forum pod rubriko "MAKETARSTVO" in nisem nikjer zasledil:
- priporočil tirnih elementov (predvsem me zanima "ROCO" ali "PIKO").
če ima kdo izkušnje, katere so boljše (kvaliteta, vozne lastnosti).

- je treba tire še kaj obdelat preden so pripravljene na promet
(barvanje za zaščito ali kaj podobnega).

Prosim za kakšen nasvet, ker ravno kupujem tire.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

OdgovorNapisal/-a Gorchi » 09.11.2008, 3:19

Zdravo!

Spomnim se, da sem na enem izmed forumov v naši soseščini zasledil težko debato o tirih: Mehano, Roco, Piko, Peco. Kolikor se spomnim, je zmagal Piko predvsem zaradi boljšega razmerja kvaliteta/cena vendar osebni bi vseeno raje imel Roco-ve tirnice tudi zaradi bogatega izbora tirnic. Kje točno je tekla debata se ne spomnim, verjetno na srbskem forumu.
Poglej pa še tole temo in tole temo ter mogoče tudi tole temo na exSFRJ forumu o začetku gradnje makete, mogoče pride prav.

Tire ne rabiš barvat za zaščito, zgolj pobarvaš boke z barvo rje zaradi verodostojnejšega videza.
Goran
mm
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a mm » 12.11.2008, 1:10

Goran, hvala za nasvet.
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Kraj: Brežice

Re: TIRI

OdgovorNapisal/-a Brižitka 363 » 21.11.2017, 18:25

Nedavno sem bil na obisku pri prijatelju in oba sva opazila, da je padec temperatur povzročil krčenje proge, na spojih je bilo 1 mm razmika. Kako je glede tega pri polaganju tirnic? Pri flexi tirih je zaradi večje dolžine razmik večji kot pri klasičnih fiksnih? Kdaj je potemtakem bolje postavljati progo, poleti ali pozimi?
yyure
Strojevodja I
Strojevodja I

OdgovorNapisal/-a yyure » 21.11.2017, 19:07

Moje mnenje je da ne igra vloge sam tir in temperature, pač pa podlaga in vlaga! Popravite me če se motim!
kasti
Strojevodja I
Strojevodja I

OdgovorNapisal/-a kasti » 21.11.2017, 21:58

Pozdravljen, iz svojih lastnih izkušenj ti priporočam PECO. Tako po kvaliteti, voznih lastnosti kot zaradi cene nimajo primerjave. Peco ima kompletno ponudbo kar se tiče pogonov, vseh potebnih stikal in ostalega.
Ne boš zgrešil verjemi. Odločitev pa je tvoja seveda. Pa čimdlje ostani v hobiju.
lp
mjhuligan
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje

OdgovorNapisal/-a mjhuligan » 22.11.2017, 8:44

Zdravo!
Imam izkušnjo s krčenjem in raztezanjem tirov, in sicer pri svojem prvem poskusu izdelave makete. Uporabil sem mehano tire, namesto spojk pa sem spoje zacinil. Glavni problem je bila soba v kateri sem imel postavljeno, ker ni bila ogrevana. Postavljati sem začel poleti ko je bila temperatura 20+ pozimi pa je temperatura padla skoraj do ničle. Vsi spoji so popokali in niso bili več prevodni. problem sem rešil z žičkami, ki sem jih pricinil na vsak spoj.
Če temperaturne razlike niso tako ekstremne samo raztezanje ne bi smelo biti problematično. Sedaj uporabljam roco line tire z 2,1mm visokimi tirnicam in sem z njimi zadovoljen. Na modulni maketi Jesenice pa uporabljamo piko tirni material in tudi ni nikakršnih problemov.
Lp Marko
Uporabniški avatar
ebi2
Strojevodja I
Strojevodja I
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ebi2 » 22.11.2017, 9:50

Zdravo!

Raztezki za tire iz novega srebra in medenine so približno 0,3mm/m dolžine tira pri spremembi temperature za 15 st. C in približno 0,4mm/m tira pri spremembi temperature za 20 st. C oziroma približno 0,02mm/st. C
Je pa raztezek močno odvisen od sestave zlitine. Več kot je Zn v zlitini, večji je raztezek in slabša je el. prevodnost.
LP
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Kraj: Brežice

OdgovorNapisal/-a Brižitka 363 » 30.11.2017, 18:42

mjhuligan napisal/-a:Postavljati sem začel poleti ko je bila temperatura 20+ pozimi pa je temperatura padla skoraj do ničle. Vsi spoji so popokali in niso bili več prevodni. problem sem rešil z žičkami, ki sem jih pricinil na vsak spoj.

Pa v primeru če bi progo postavljal pozimi?
mjhuligan
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje

OdgovorNapisal/-a mjhuligan » 30.11.2017, 20:10

Zdravo!
Zanimivo vprašanje, težko rečem kaj bi se dogajalo morda bi spoji že takoj popokali ko bi se cin ohlajal. So pa bile to mikro razpoke, ravno toliko, da so tiri med seboj izgubili prevodnost.
Lp Marko

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov