TIRI

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
mm
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 05.11.2008, 0:40

TIRI

Odgovor Napisal/-a mm »

Zdravo!

Sem zelo nov tukaj.
Preletel sen ves forum pod rubriko "MAKETARSTVO" in nisem nikjer zasledil:
- priporočil tirnih elementov (predvsem me zanima "ROCO" ali "PIKO").
če ima kdo izkušnje, katere so boljše (kvaliteta, vozne lastnosti).

- je treba tire še kaj obdelat preden so pripravljene na promet
(barvanje za zaščito ali kaj podobnega).

Prosim za kakšen nasvet, ker ravno kupujem tire.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Zdravo!

Spomnim se, da sem na enem izmed forumov v naši soseščini zasledil težko debato o tirih: Mehano, Roco, Piko, Peco. Kolikor se spomnim, je zmagal Piko predvsem zaradi boljšega razmerja kvaliteta/cena vendar osebni bi vseeno raje imel Roco-ve tirnice tudi zaradi bogatega izbora tirnic. Kje točno je tekla debata se ne spomnim, verjetno na srbskem forumu.
Poglej pa še tole temo in tole temo ter mogoče tudi tole temo na exSFRJ forumu o začetku gradnje makete, mogoče pride prav.

Tire ne rabiš barvat za zaščito, zgolj pobarvaš boke z barvo rje zaradi verodostojnejšega videza.
Goran
mm
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 05.11.2008, 0:40

Odgovor Napisal/-a mm »

Goran, hvala za nasvet.
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: TIRI

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

Nedavno sem bil na obisku pri prijatelju in oba sva opazila, da je padec temperatur povzročil krčenje proge, na spojih je bilo 1 mm razmika. Kako je glede tega pri polaganju tirnic? Pri flexi tirih je zaradi večje dolžine razmik večji kot pri klasičnih fiksnih? Kdaj je potemtakem bolje postavljati progo, poleti ali pozimi?
yyure
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 270
Pridružen: 07.03.2011, 8:22

Re: TIRI

Odgovor Napisal/-a yyure »

Moje mnenje je da ne igra vloge sam tir in temperature, pač pa podlaga in vlaga! Popravite me če se motim!
kasti
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 345
Pridružen: 01.12.2008, 0:28

Re: TIRI

Odgovor Napisal/-a kasti »

Pozdravljen, iz svojih lastnih izkušenj ti priporočam PECO. Tako po kvaliteti, voznih lastnosti kot zaradi cene nimajo primerjave. Peco ima kompletno ponudbo kar se tiče pogonov, vseh potebnih stikal in ostalega.
Ne boš zgrešil verjemi. Odločitev pa je tvoja seveda. Pa čimdlje ostani v hobiju.
lp
mjhuligan
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 69
Pridružen: 08.12.2012, 11:31

Re: TIRI

Odgovor Napisal/-a mjhuligan »

Zdravo!
Imam izkušnjo s krčenjem in raztezanjem tirov, in sicer pri svojem prvem poskusu izdelave makete. Uporabil sem mehano tire, namesto spojk pa sem spoje zacinil. Glavni problem je bila soba v kateri sem imel postavljeno, ker ni bila ogrevana. Postavljati sem začel poleti ko je bila temperatura 20+ pozimi pa je temperatura padla skoraj do ničle. Vsi spoji so popokali in niso bili več prevodni. problem sem rešil z žičkami, ki sem jih pricinil na vsak spoj.
Če temperaturne razlike niso tako ekstremne samo raztezanje ne bi smelo biti problematično. Sedaj uporabljam roco line tire z 2,1mm visokimi tirnicam in sem z njimi zadovoljen. Na modulni maketi Jesenice pa uporabljamo piko tirni material in tudi ni nikakršnih problemov.
Lp Marko
ebi2
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 130
Pridružen: 17.03.2009, 10:38
Kraj: Ljubljana

Re: TIRI

Odgovor Napisal/-a ebi2 »

Zdravo!

Raztezki za tire iz novega srebra in medenine so približno 0,3mm/m dolžine tira pri spremembi temperature za 15 st. C in približno 0,4mm/m tira pri spremembi temperature za 20 st. C oziroma približno 0,02mm/st. C
Je pa raztezek močno odvisen od sestave zlitine. Več kot je Zn v zlitini, večji je raztezek in slabša je el. prevodnost.
LP
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: TIRI

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

mjhuligan napisal/-a:Postavljati sem začel poleti ko je bila temperatura 20+ pozimi pa je temperatura padla skoraj do ničle. Vsi spoji so popokali in niso bili več prevodni. problem sem rešil z žičkami, ki sem jih pricinil na vsak spoj.
Pa v primeru če bi progo postavljal pozimi?
mjhuligan
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 69
Pridružen: 08.12.2012, 11:31

Re: TIRI

Odgovor Napisal/-a mjhuligan »

Zdravo!
Zanimivo vprašanje, težko rečem kaj bi se dogajalo morda bi spoji že takoj popokali ko bi se cin ohlajal. So pa bile to mikro razpoke, ravno toliko, da so tiri med seboj izgubili prevodnost.
Lp Marko
vidkrt
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 804
Pridružen: 05.08.2020, 20:33
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: TIRI

Odgovor Napisal/-a vidkrt »

Imam eno vprašanje.

Doma gradim maketo, na kateri bom uporabil tudi Flexi tire, vendar jih ne morem skupaj speti, saj je notranja tirnica krajša od zunanje. Bi bilo v redu, če bi enostavno samo odrezal notranjo tirnico, ali pozna kdo boljšo rešitev? Res bom vesel kakršnega koli odgovora, zato se Vam že vnaprej zahvaljujem!
brzina11
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 122
Pridružen: 11.12.2010, 10:04

Re: TIRI

Odgovor Napisal/-a brzina11 »

Vid, tirnica se odreže, ponavadi z žagico, a la Proxxon. Če nimaš žagice, potem precvikaj s kombinirkami in popili. Potem ti preostane še da spojiš med seboj tirnice, najbolje je to zaciniti.
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: TIRI

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

Zdravo!
Za krajšanje tirničnih profilov uporabljam posebne kleščice/ščipalke "Xuron" , ki sem jih nabavil pred desetletji iz ZDA, žal pa se ne spominjam več naslovov; verjetno pa sem bil naletel na reklamni oglas v ameriški reviji Model Railroader in se nanj odzval. So posebej izvedene prav za namen, o katerem teče beseda, in sodijo v skupino stranskih ščipalk. Po rezanju je eden od novo nastalih koncev je vedno gladko odrezan, drugega pa je treba še popiliti ali pobrusiti (odvisno od tega, kako obrneš kleščice).

Kar pa zadeva izbor proizvajalca tirnega materiala, se moraš odločiti glede na to, koliko verne originalu želiš imeti svoje tire. Zadeve so normirane tako v Evropi kot v ZDA. Evropske norme za modelne železnice najdeš na spletu preko Google-a pod geslom MOROP - Modellbahn-Normen. Britanski Peco ima široko ponudbo. Roco in Tillig ( z višino ~2 mm) dobro ustrezata profilu UIC 60, Piko in Mehano pa sta z ozirom na veliki vzor 1:1 nekoliko previsoka (2,5 mm).

Tirnice in pritrdilno železje bi bilo treba pobarvati rjasto, leseni pragovi pa ima jo barvo odvisno od starosti - od skoraj črne do sive - z madeži. Fotografije povedo o tem mnogo več od tega, kar lahko napišem.

LP - Peter
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: TIRI

Odgovor Napisal/-a mmatja »

Peter 5 napisal/-a: 19.07.2023, 13:44 Zdravo!
Za krajšanje tirničnih profilov uporabljam posebne kleščice/ščipalke "Xuron" , ki sem jih nabavil pred desetletji iz ZDA, žal pa se ne spominjam več naslovov; verjetno pa sem bil naletel na reklamni oglas v ameriški reviji Model Railroader in se nanj odzval. So posebej izvedene prav za namen, o katerem teče beseda, in sodijo v skupino stranskih ščipalk. Po rezanju je eden od novo nastalih koncev je vedno gladko odrezan, drugega pa je treba še popiliti ali pobrusiti (odvisno od tega, kako obrneš kleščice).

LP - Peter
https://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R4 ... r&_sacat=0
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Re: TIRI

Odgovor Napisal/-a poznidan »

Zdravo, sicer nisi zapisal za katero merilo rabiš tire in pa ali boš sam delal tirno gredo ali nabavil take z gredo.
Sam sem zadovoljen s Fleischmann tiri z gredo vendar so v merilu N. Na koncu odločajo pozitiven izkušnje in denarnica ter vložek v delo, čeprav je vse kar so predlagali ostali uporabno.

Lep pozdrav!
Odgovori