Če Mehano noče, bom pa sam [vlivanje modelov]

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
diehart
Strojevodja II
Strojevodja II
Prispevkov: 78
Pridružen: 18.09.2007, 8:48
Kontakt:

Če Mehano noče, bom pa sam [vlivanje modelov]

Odgovor Napisal/-a diehart »

Pred kratkim sem nakupil vse potrebno za vlivanje modelov. Sicer sem gradivo nabiral pridno, že od janijevih časov tukaj, in moram povedat da je njegov opis predrl led na tem području. Verjetno ne samo meni. :)

Zadnja vzpodbuda za ta korak pa je bila likvidacija mehana. Že tako nisem dobil en kup naročenih artiklov, sedaj sem pa popolnoma obupal, in bom delal vse v lasni režiji. Se pravi komplet vagone. :D

No nekako sem le sprosil sedeže za prva vagona, ta dva sta malo drugačne oblike, kot ostali vagoni. Tako sem spremenil mehano igračo v mehano prestige igračo. Igrača ostaja, ker nimam še nalepk za vse detajle (tu bom enkrat angažiral janija), vendar od deleč deluje pristno. :D Vztrajnike za motorčke lahko naredim doma, tako da tudi to ni problem.

Nekako sem bil preveč neučakan, in nisem najprej delal vzorčnih odlitkov in sem šel takoj na sedeže. Sicer niso neka znanost, zato sem se tudi odločil zanjih in se na njih še učim. No lahko povem, da je drugi komplet sedežev že boljše pripravljen na vlivanje, kot je prvi, ki se pravkar suši.

No tako, da ne dolgovezim preveč, tu so slike:
Najprej sem polovico sedežev zaplastenilal. :lol:
Slika

Našel sem sicer kocke iz otroštva, vendar je bil problem najti zadostno količino celih, tako, da sem že pisal Miklavžu za druge. :D
Slika

Vidi se da sem vlival na steklu, zanimalo me je kako se obnese. No, zaradi slabih kock sem imel nekaj 'fugiranja'. :) Prav tako se vidijo dve referenčni točki, če jih bom v prihodnje uporabljal, bomo še videli.
Slika

No takole je izgledalo zalito, kozarec sem pustil da se je malo scedil. Imel sem probleme, ker nisem mogel vsega modrina zliti v en kot, ker bi mi šel čez kocke. Tako sem sproduciral nekaj mehurčkov. :P
Slika

Mehurčki, ki so do jutra bolj ali manj izginili.
Slika

Dokaz da sem delal na steklu (slikano od spodaj navzgor), Vidi se kako sem 'zadihtal' kocke, pa še vedno mi je malo 'ušlo'. :P
Slika

Takole sem ga danes obrnil in komaj dobil iz stekla. Hudiman se je prijel. Moram povedati, da se ni vezal na steklo, vendar se je prijel kot prisesek (podtlak). Če ga bom še uporabljal ne vem, mogoče bi ga moral namazati z vazelinom, predvsem plastelin (bil je večji problem kot modrin).
Levo od kalupa janijeva navodila, desno hladno orožje. :D
Slika

Takole pa sem ga zalil pred nekaj urami. Ker je najnižja točka skrajno nedostopna (glej zgoraj), je bilo potrebno narediti malo prilagajanja. No upam da bo zalili celotni kalup.
Slika

Toliko zaenkrat, čakam da se kalup približno strdi (še kaka ura :) ) in potem pogledam kaj smo ustvarili.
Takole pa sem medtem pripravil drugo polovico sedežev (aja, različni sta zato, ker je ena za 1. druga pa za 2. razred). Za moje pojme, mi je ta uspela vsaj 200% bolje. :)
Slika

Prav tako 1kg Modrina ni tako zelo veliko. :) Verjamem da ga ima Jani z N skalo za več modelov, tu pa sem ga že porabil več kot polovico, in to samo za sedeže. Strašna poraba. :D

Imam še nekaj vprašanj glede odlivanja podstavnih vozičkov, vendar jih bom napisal v janijevo temo.
Ko se kalup strdi in se postopek nadaljuje, nadaljujem tudi tukaj. :D
Če koga zanima, več slik tukaj.

Lep pozdrav.
Zadnjič spremenil diehart, dne 06.12.2008, 10:30, skupaj popravljeno 1 krat.
dunhill
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 475
Pridružen: 27.03.2008, 12:30

Odgovor Napisal/-a dunhill »

Za katero mašino pa je tole in koliko stane modrin?
diehart
Strojevodja II
Strojevodja II
Prispevkov: 78
Pridružen: 18.09.2007, 8:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a diehart »

Tole je za bolj ali manj vse mehanotove TGV-je.

1kg modrina pa je 22€. Vendar moraš upoštevati da samo z njim si lahko pomagaš bore malo. Potrebuješ še katalizator da se sploh strdi, potem pa še ustrezno smolo.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

diehart, pozabil si povedati, da rabiš 2,5% katalizatorja na količino modrina kar je sila neugodno za mešanje. Moj prvi silikonski kalup je zato letel v smeti (premalo katalizatorja), drugi pa je bil pravi. Mi je pa Jani povedal, da poleg Modrina obstaja še Ekspert, ki je ravno tako dvokomponenten ampak je mešalno razmerje 1:1. Je sicer nekaj dražji (ne vem točno, nekaj čez 30 EUR če se prav spomnim - Jani pomagaj!) ampak menda tudi boljši od Modrina.
Mimogrede, kako tekoč (oz. viskozen) pa je tvoj Modrin? Moj, ki ni ravno najmlajšega datuma, se kar vleče, kot topljeni sir... Je pa zato smola F19 orto tekoča, kot sirup za pripravo soka ;)
Goran
diehart
Strojevodja II
Strojevodja II
Prispevkov: 78
Pridružen: 18.09.2007, 8:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a diehart »

Modrin je res gost, sem bil presenečen ker sem ga kar malo težje zmešal. :D Sploh ker nimam unih palč za sladoled in si pomagam z ražničem. :lol:
F19 pa 'kar teče', še eno presenečenje zame. Se pa krasno uliva. :D

Danes zjutraj sem ulil prve sedeže pa sem jih malo zafrknil ker sem s F19 porinil v kalup še zrak in je malo mehurčkast. :D Trenutno pa se trdi že drugi odlitek, ta je pa po moje boljši, bomo videlo ko ga čisto odprem. Slike sledijo zvečer.

Drugače pa nimam težav z mešanjem, imam malo namizno tehtnico do 500g za 10€ od kitajčkov. Dela več kot zadovoljivo, in kalup je ok. Narediti moram samo še en pripomoček s katerim bom bolj kvalitetno zmešal modrin.

lp
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Kaj pa vakuumsko odstranjevanje mehurčkov?
Vacuum Degassing & Pressurizing
Več video posnetkov na Freeman.

Me prav zanima, če se je že kdo kaj "igral" s podtlakom. Namreč, če bi si
doma naredil komoro za podtlak.
Sicer pa, če modrin malo pogreješ, postane bolj tekoč, vendar pospeši
strjevanje. Mogoče bi N Amater kaj pokomentiral?

Pa še nekaj iz revije Model Railroader in brošura iz Samson Kamnik.

:berr
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Sandi, hvala za Model Railroaderjev članek ;) Na hitro sem pogledal priporočila za izdelavo kalupov pa se s skrajno spodnjim desnim nekak ne morem strinjati, menim, da je ravno obratno bolje (t.j. oni kalup, kjer je model v obliki jermenice ipd).
Goran
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Gorchi napisal/-a:...(t.j. oni kalup, kjer je model v obliki jermenice ipd).
Se strinjam, tudi meni ni jasno, kaj je avtor imel v mislih...

Mogoče :berr?
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Kalupi, kalupi...

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo diehart

Vsekakor cestitke :-)
Ko takole gledam in berem prispevke, sem vesel, da je kdo poskusil in naredil karkoli po napotkih in nasvetih, ki sem jih pripravil. Se boj me pa veseli, da se pojavljajo tudi rezultati in s tem vse vec SZ modelov, katerih do sedaj ni bilo (le nekateri ex YU modeli). Zal vecina dela "ta velike" tako, da pri "ta malih" izgleda ostajam sam :-(

Zal nas hobi ni poceni in cena materialov je kar velika. Pred casom, ko sem iskal materiale sem naletel na nekaj ponudb iz drzav EU in US, ki so pa od te, katero sem izbral, tudi do 3x drazje. Zal ceneje za taksen rezultat ne gre :-(

No, pa na vprasanja in odgovore :-)
Pravis, da bi steklo (podlogo) namazal s vazelinom? Tu bi te opozoril, da pazi, saj "finta" je v tem, da se plastelin prilepi na podlago in s tem onemogoca, da bi model drsel ali odplaval. Jaz uporabljam plasticno skatlo, dobra bi bila tudi plasticna plosca iz Mladega tehnika :-) Pri odstranjevanju jo lahko malo upognes in lepse odstranis kalup, kakor s stekla.
Nikjer ni nihce omenil locevalca, ki je zelo pomemben, saj ce "stari" silikon ne premazes s locevalcem, potem kalupa ne bos mogel razdvojiti :-)

Gorchi, v Samson Kamniku imajo veeelllliiiiikkooo silikonov za najrazlicnejse potrebe in namene, od tistih za visje temperature, za posebne namene, do preprostega in najcenejsega Modrina. Omenil sem ti enega od teh in to je Extrem. Ta je drazji ampak bolj uporaben, ker se mesa 1:1 (zelo primeren za najhne kolicine), zelo reden in se lepo "razlije", tudi bilosko "bolj cist" in se to, da se strdi v nekaj urah. Pri Modrinu opazam, da kalup po nekaj letih postane "krhek" in se "lomi". Kako je pa z Extremom, bom pa vedel cez cas, saj prvi kalupi so stari sele nekaj mesecev :-) Za ucenje je sigurno Modrin pravi - glede na ceno in glede na cas, kateraga imas na razpolago za delo.
Da nadaljujem, preden kalup "zapres" vlij malo smole v kalup in jo s palicico potisni v vse spranje. Sle potem kalup zapri in napolni s smolo. F19 je res cudovit in "prava stvar", saj imas casa dovolj za mirno - ze skoraj pocasno delo.
Aja, pred mesecem sem uspel dobiti F33 - material o katerm sem pisal pred casom, saj je namenjen za izdelavo tankih in majhnih odlitkov. Ampak kaj, ko se zacne trditi v nekaj minutah. Recimo, da imam nekaj izkusenj, pa sem imel kar nekaj tezav, saj se mi je materail veckrat strdil ze v brizgi... :-(

In se CenzlovPepe
Ja, sem tudi sam razmisljal o vakum komori. Imel sem v mislih uporabiti "ekonom lonec" in kompresor za gume (kjer na odprtino za dovod zraka namestis cev, ki v bistvu sesa zrak iz posode). Pa sem se vprasal, a potrebujem boljse rezultate? Modrin je sigurno eden od materialov, ki ti resnicno omogoca RTV in zato sem misel o vakum komori opustil, ker jo preprosto - ne potrebujem :-)

Upam, da bo kaj od tega v pomoc, se pa spet slisimo :-)

Lep vecer se naprej, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

In profesor se je oglasil :D Ne zameri Jani ampak Tvoje izkušnje so zlata vredne in sem se po njih ravnal ter zagotovo se še bom. In potem, ko vidim v živo tvoje odlitke, potem najmanj, kar lahko naredim je, da dam kapo dol! Vseeno sem hotel se le toliko oglasiti in omeniti, da sem prvi odlitek malce zaj...l vendar sem pri drugem odlitku po ulitju smole vzel buciko in z njo bolj ali manj porinil smolo v skrite kote. Drugi in tretji odlitek pa sta nastala tako kot je treba, pač kalupu primerno (v katerem se je našel en zračni mehur :evil: ). Bom slikal kalup in odlitke pa prilimam, četudi smo čisto zašli iz avtorjeve teme... In ja, tudi to kar si rekel za pomožni rez z nožem drži kot pribito, celo kalup se lahko tako stisne, da v režo celo nič ne steče 8)
Jani, še enkrat velika hvala za vse Tvoje nasvete - odprl si novo poglavje maketarstva, vsaj zame!
Goran
diehart
Strojevodja II
Strojevodja II
Prispevkov: 78
Pridružen: 18.09.2007, 8:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a diehart »

Danes naredil tri odlitke.
Treba povedati, da se še vedno učim, in upam da z objavljanjem mojih napak preprečujem ali omilim napake drugih. Kakšno podobno temo bi potreboval pred kakim tednom/mesecem, ko sem se začel intenzivneje pripravljat na vlivanje.
Gorči, slike na plano, tudi napake, da se še drugi česa naučimo. :)


Prva napaka:
Slika
Nikoli ne potiskaj zraka v kalup. Sam sem sicer to naredil po neumnosti, ko sem hotel iz brizge iztisniti vso smolo, in sem bat potisnil nazaj in naprej in pri tem manevru sem v kalup potisnil zrak.
Po Murphyju je mehur ostal ravno na najšibkejšem spoju, katerega sem pri jemanju kalupa iz modrina, tudi odlomil.
Slika
Sicer je zicovje še vedno uporabno za manjše vagone, kateri nimajo 'podesta'.

Druga napaka: smolo obvezno odstrani iz kalupa po določenem času, in ne čakaj da se posuši. Ko vliješ počakaš 20 minut, odstraniš zgornji del kalupa, počakaš še 30 minut in odstraniš model iz kalupa, dokler še ni popolnoma trd. Če počakaš da se posuši, nastane tole:
Slika
Danes najlepši odlitek, žal razbit, ker ne gre lepo iz kalupa. Moram omeniti, da je zaradi zelo velike površine spoja, odlitek težko dobiti iz modrina in je potrebno kar nekaj tehnike da ga 'zbezaš' ven. Tukaj sem izgubil potrlenje.

Moja današnja 3ja napaka je bil spet zrak v kalupu, vendar mi je vseeno še osal skupaj. Današnji najboljši odlitek (bel).
Današnja bera:
Slika
Bež je prvi odlitek, siv je drugi in bel je tretji. Kot se opazi sem eksperimentiral z barvami in sicer sem dodajal po malo revelovih barv.

Še eno vprašanje, koliko mora biti F19 fleksibilna? Namreč moja se ne upogiba tako lepo kot plastika, je to normalno?
Da nadaljujem, preden kalup "zapres" vlij malo smole v kalup in jo s palicico potisni v vse spranje. Sle potem kalup zapri in napolni s smolo.
Tale citat bi jaz potreboval danes zjutraj. Kje si se obiral? :lol: Mogoče boste opazili da vsi sedeži nimajo naslonjal in nimajo jih ravno zaradi tega, ker prej tega nisem vedel. Takoj jutri (danes) probam ta način.
Testno sem dal sedeže v en vagon:
Slika

Pripravil in ulil pa sem tudi prvo polovico kalupa drugega razreda. :D nekaj sprememb: na steklo sem navil steč folijo. Ko sem kalup fiksiral sem celega ovil z isto folijo in potem na sredini naredil luknjo za vlivanje modrina. Namreč obupal sem nad lepilnim trakom.
Moram pa povedati da je treba folijo odstraniti po kaki uri, ko se modrin še ulega, kajti če se folije dotika in ko to opaziš se že strjuje dobiš potem ven to: zguban modrin v obliki folije. :D
Slika
Če mi bo delalo probleme, bom pač vlil še eno plast modrina, katerega pa mi je žal že zmanjkalo. V dveh dneh. :(

lp
sebastiant
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 946
Pridružen: 24.03.2008, 17:12
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

CenzlovPepe napisal/-a:Kaj pa vakuumsko odstranjevanje mehurčkov?


Me prav zanima, če se je že kdo kaj "igral" s podtlakom. Namreč, če bi si
doma naredil komoro za podtlak.
Sem se poizkusil vlivanje v podtlaku, komora je bil navaden kozarec za kumarice, maso za kalup pa sem dobil pri prijatelju dentistu. To je bilo še pred časom " Samsona "! Mehurčki so mi delali velik problem, vlival sem namreč manjkajoči gumb za star radio in šele z podtlakom mi je uspelo.
Imam srečo, da imam doma vakuum črpalke. :D

Za odstranitev mehurčkov ni potreben velik podtlak, steklen kozarec tudi ni preveč profesionalna komora / verjetno nevarna pri prevelikem podtlaku /, vendar je uspelo.
Sebastian
sebastiant
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 946
Pridružen: 24.03.2008, 17:12
Kraj: Ljubljana

Komora- kozarec

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

Če nimaš prave vakuum črpalke je rešitev problema na naslednji povezavi. Po tem postopku, seveda s pravo črpalko, sem kopiral marsikateri manjkajoči bakelitni del potreben za kompletiranje radia / moj drugi hobi /.

http://www.jogis-roehrenbude.de/Formteile.htm
Sebastian
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a poznidan »

Upam, da ne bom postavil neumenga vprašanja ampka zanima če bi kalup za odlitek lahko naredil tudi s tekočim lateksom?

Tekoči lateks sicer ni primarno produkt za modelarje, pa vendarle...
Uporabniški avatar
bungee-
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.01.2009, 10:52

Odgovor Napisal/-a bungee- »

Lateks je preveč občutljiv za take potrebe. Poleg tega pa ga ne moreš vliti v večje bloke, ampak se nanaša po plasteh.
Sam sem s tekočim lateksom delal neke kalupe, pa ga vsekakor odsvetujem.

Imam pa vprašanje za F19 in sicer ali je po vlivanju krhek. Odlitek bi bila kocka dimenzije 4cm in stena bi bila debela najmanj 1cm. Ker bi končni izdelek "uporabljali" mali otroci, me skrbi krhkost.... :oops:
Odgovori