maketa Mehano

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
MIHA
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 47
Pridružen: 08.02.2009, 15:48

maketa Mehano

Odgovor Napisal/-a MIHA »

Živjo!

Pred nekaj leti sem kupil Mehanovo maketo z vlakom TGV. V kompletu
dobiš drevesa, papirnate stavbe, plastičen relief... Vendar ko sem jo
sestavil ni dajala prav realističnega vzdušja. Zanima me če bi jo lahko predelal? :oops: :?:
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Kaj si pravzaprav misli pod predelal? Osebno je niti ne bi sestavil ampak naredil vse skupaj čisto po svoje. Iz vsega kompleta so pomembni vlak, tiri in transformator, vse ostalo pa... Nikjer pa ni ovir, da ne greš v Slovenijales hobby (ali OBI, Bauhaus...) pa si nabaviš ustrezno podlago (vezana plošča, iverka) in na taki plošči si narediš svojo pokrajino. Za to pa imaš več možnosti, o tem smo pa tudi tu že govorili ;)
Goran
MIHA
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 47
Pridružen: 08.02.2009, 15:48

Odgovor Napisal/-a MIHA »

Mislu sem da bi jo bolj poživil. Dal nove hiške, postajo, lučke, semaforje, figure ljudi... Sam nisem ravno domač v tem konjičku, vendar sem navdušen nad vlakci in in ostalimi maketami. :wink:
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a milchy »

Živjo

Če si navdušen nad vlakci, potem kar sestavi maketo, ki si jo kupil in uživja v njej ;)

ko te bodo pa zamikalo modeli vlakov, boš pa že vedel kaj in kako ti je storiti ;)
kit

Odgovor Napisal/-a kit »

Miha, če imaš voljo in veselje do tega konjička pa če začiniš z kančkom iznajdlivosti ter privlečeš na plano svoje sposobnosti je možno iz te Mehanove makete izdelati res dobro maketo. Najprej začni, ko boš sestavil maketo z umetno travo, priporočam ti Nohovo travo. Sicer si boš pa lahko tudi vse ostalo kar boš rabil nabavil od Nocha: http://www.noch.de/de/produktkatalog/li ... Neuheiten=
Dodatne dele kot so hišice in drevesa si jih lahko sam izdelaš (sedaj imaš priložene papirnate objekte). Če pa nameniš nekaj cvenka za dodatna nova drevesa in kupljene objekte, si boš pa razširil obzorje. Predlagam ti, da za začetek nabaviš tiste cenejše, ko boš pa kasneje z delom in vajami osvojil izdelavo hišic se boš pa odloči tudi za katere bolj zahtevene objekte.
Ko boš pa bolj "not padu" se boš pa gotovo odloču za novo maketo, pa naj to ostane za kasneje.
Torej kar korajžno se loti predelave, samo po korakih in nič nikar ne prehitevaj. To je ravno tako kot če se v diru povzpneš na hrib ker si hitro utrujen in te pred vrhom že mine, ali če greš lepo počasi in prideš na vrh veliko lažje ter že razmišljaš kateri bo naslednji vrh.
MIHA
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 47
Pridružen: 08.02.2009, 15:48

Odgovor Napisal/-a MIHA »

Hvala vam. Vendar, ko sem malo brskav po Nohovi spletni strani odkril nek zvitek papirja na katerem je bila že posejana trava. Predvidevam, da se ta papir uporablja za bolj ravne površine. :?:
leteči vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2575
Pridružen: 04.03.2009, 10:20
Kraj: Grosuplje

Re: maketa Mehano

Odgovor Napisal/-a leteči vlak »

Miha, v revijah TIM (letnik 2008) so bili opisi kako narediti železniško maketo. Opisano je bilo vse, tudi trava, hiške, ceste ...
Veliko uspeha pri gradnji!
leteči vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2575
Pridružen: 04.03.2009, 10:20
Kraj: Grosuplje

Re: maketa Mehano

Odgovor Napisal/-a leteči vlak »

Imam pa tudi jaz eno vrprašanje:
Tako kot MIHA imam Mehanov TGV (H0). Ali bom lahko na to progo, ki sem jo dobil zraven, v bodočnosti postavil tudi druge vlake - tudi tiste, ki spadajo med "prestižne" in imajo tudi zvok idr.
Kako je pa potem s kontrolerjem?
Hvala za odgovor!
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: maketa Mehano

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

leteči vlak napisal/-a:Imam pa tudi jaz eno vrprašanje:
Tako kot MIHA imam Mehanov TGV (H0). Ali bom lahko na to progo, ki sem jo dobil zraven, v bodočnosti postavil tudi druge vlake - tudi tiste, ki spadajo med "prestižne" in imajo tudi zvok idr.
Kako je pa potem s kontrolerjem?
Hvala za odgovor!
Boš lahko, edino pri starejših modelih, govorim o recimo Rivarossiju, Piku pred 1990, boš imel mogoče malce problema zaradi večjih sledilnih vencev.
Kar se digitala tiče pa je tako, da nekateri dekoderji že sedaj omogočajo vožnjo po analogni maketi, nekateri ne. Če boš pa zgolj digitalno hotel voziti pa rabiš kak kontroler (Roco MulitMaus, Fleischmann ProfiBoss, Digitrax...) in z njimi boš lahko izkoristil funkcije digitala. Lokomotiv brez dekoderja pa raje ne postavljaj na progo, da se jim ne bo kaj hudega zgodilo (prekurjen motorček).
leteči vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2575
Pridružen: 04.03.2009, 10:20
Kraj: Grosuplje

Re: maketa Mehano

Odgovor Napisal/-a leteči vlak »

Hvala za odgovor, vendar mi nekaj še ni jasno:
ker sem v tem popolnoma nov, nekaterih izrazov še ne poznam. Najbolje bo, da grem kar na konkreten primer: imam TGV-ja (mehano) s progo in tem kontrolerjem http://www.mehano.si/?PID=5&CID=49. Želim pa na to progo postaviti recimo Bombardier Blue Tiger, ki ima zvok... Kaj rabim, oz. moram storiti, da bo normalno z vsem "hrupom" peljal po tirih? Predvsem kaj je to dekoder?
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: maketa Mehano

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Ajej :roll: Potem bi pa za začetek predlagal, da skočiš v sosednjo temo DCC in si prebereš stran Uroša Kunaverja (ukunaver), da najprej dojameš kaj in kako. Potem gremo pa dalje, velja?
mitejcic
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 10
Pridružen: 10.12.2007, 19:17

Re: maketa Mehano

Odgovor Napisal/-a mitejcic »

Gorchi napisal/-a: Lokomotiv brez dekoderja pa raje ne postavljaj na progo, da se jim ne bo kaj hudega zgodilo (prekurjen motorček).
Mene pa zanima, zakaj bi motorček kar pregorel, če nima lokomotiva dekoderja. A lahko to kdo pojasni?
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: maketa Mehano

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Zato, ker se drugače kontrolira elektriko v motor. V enosmernem sistemu je napetost med 0 in 14V, pri digitalnem sistemu pa se dovaja v pulzih različne dolžine z največ 16V, slišal sem tudi 18V. In ker se tako motorček venomer zaganja in ustavlja mu to ne godje...
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Re: maketa Mehano

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Gorchi napisal/-a:Zato, ker se drugače kontrolira elektriko v motor. V enosmernem sistemu je napetost med 0 in 14V, pri digitalnem sistemu pa se dovaja v pulzih različne dolžine z največ 16V, slišal sem tudi 18V. In ker se tako motorček venomer zaganja in ustavlja mu to ne godje...
Poleg tega je napetost pri digitalnem sistemu izmenična! Enosmerni motorček potem
le brni, ko se hoče vrteti sem in tja pa tega zaradi frekvence ne zmore, dokler se ne
"naveliča" in od sebe spusti malo dima. Seveda spet ne vsak motorček in ne na vsakem
digitalnem sistemu. Nekateri digitalni sistemi so prirejeni tudi za vožnjo enosmernih lokomotiv.

Naj še enkrat opozorim na tole stran!

@Admin, mislim, da bi zares potrebovali posebno temo za digital...

:berr
mafijc387
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 254
Pridružen: 21.02.2009, 23:21

Re: maketa Mehano

Odgovor Napisal/-a mafijc387 »

ja pa sej jo mamo, tema je naslov DDC sam sem začel to razpravo. tam not pište. LP
Odgovori