Mišotova maketa iz Lendavskih goric

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Mišotova maketa iz Lendavskih goric

Odgovor Napisal/-a matejmm »

mmatja napisal/-a:Dela na njih so že skoraj čisto na koncu. Še 10 kom. smrek bom v kratkem dokončal (čim se vreme zunaj toliko pokvari, da ne bom mogel zunaj nič delati...), in potem vse skupaj poslikati, da se bo dobil vsaj približen občutek, kako izgleda cca.600. komadov dreves na kupu...
Super, ta izdelava dreves pa je projekt. Že prava mala proizvodnja... lepo izgleda.
mmatja napisal/-a:Glede robnikov pa: Uporabil se 1mm stiren ki sem ga narezal na 1mm -1,5mm ali pa uporabil kar gotove letvice iz stirena podobnih dimenzij. Nato sem jih enostavno prebarval z Tamiyo primerom in to zalepil na maketo. Če pa bil želel če bolj natančen izgled, pa jih lahko na razdalji cca.12mm narahlo zarežeš z olfa nožem in s tem ponazoriš vsak robnik posebaj. Jaz tega nisem počel, ker nikjer niso tako blizu očem, da bi se to opazilo. Za dioramo pa ne bi bilo slabo, da tako narediš...
L.P.
Hvala za ta info. Vidim, da razmišljava podobno, saj sem ravno prejšnji teden tudi sam naročil stiren plošče in palice v ta namen. Sedaj čakam, da prispe ladja iz Kitajske :D , do takrat se moram pa spravit k izdelavi posipov za drevesa. Bom uporabil kar tvojo preizkušeno recepturo (dipi+voda+mekol+pena+mlinček za kavo).

lp, Matej
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Mišotova maketa iz Lendavskih goric

Odgovor Napisal/-a mmatja »

matejmm napisal/-a:...Bom uporabil kar tvojo preizkušeno recepturo (dipi+voda+mekol+pena+mlinček za kavo).

lp, Matej
Samo za ilustracijo in dodatno pojasnilo: Jaz sem za ves posip za vsa ta drevesa porabil 20 kom dipijev, od tega 16 rumenih, dva temno zelena in dva svetlo zelena,ter vse razredčeno z vodo v razmerju 1:1 (1dl dipija +1dl vode), ter na koncu vsemu skupaj dodal cca.1kg Mekola. Pri Mekolu ne gre (šparati) ker potem kockice namočene v barvo ko se posušijo, niso dovolj trde in dobiš po mletju le teh preveč "spužvast" posip. Najbolje je prej napravit manjši test. Par kockic namočiš, posušiš v pečici (je najhitreje!) in zmelješ, pa potem vidiš kaj dobiš. Jaz sem za moja dreves rabil dve različni "granulaciji" posipa.Bolj grobega (spužvastega) za tista bolj enostavna drevesa, in bolj finega za tista bolj "realna". Da sem to dobil, sem posip presejal skozi več različnih mrež. Zato mora biti osnova (kockice) malo trša.
L.P.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Mišotova maketa iz Lendavskih goric

Odgovor Napisal/-a matejmm »

mmatja napisal/-a: Jaz sem za ves posip za vsa ta drevesa porabil 20 kom dipijev, od tega 16 rumenih, dva temno zelena in dva svetlo zelena,ter vse razredčeno z vodo v razmerju 1:1 (1dl dipija +1dl vode), ter na koncu vsemu skupaj dodal cca.1kg Mekola. Pri Mekolu ne gre (šparati) ker potem kockice namočene v barvo ko se posušijo, niso dovolj trde in dobiš po mletju le teh preveč "spužvast" posip.
Se pravi, si za 20 dipijev (po 1 dcl) skupaj dodal 2 l vode in 1kg (cca 1,1l) Mekola.
Torej bi bilo pravo razmerje nekje 2 : 2 : 1 (dipi : voda : mekol)
Komplet sit za sejanje sem si pa ravno prejšnji teden natisnil na 3d tiskalniku, ker sem si iz mavca izdelal kamenčke/pesek različnih granulacij. Bo prav prišlo tudi za posip.

Še enkrat hvala in lp, Matej
prometnik 54
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 41
Pridružen: 10.01.2016, 10:13

Re: Mišotova maketa iz Lendavskih goric

Odgovor Napisal/-a prometnik 54 »

Ne vem zakaj takoj taka užaljenost.Jaz sem maketo pohvalil,ker je res lepa,nisem pa vedel,da je slika zrcaljena.Vseeno pa,četudi vzamemo v obzir,da je slika zrcaljena,so na maketi detajli iz različnih časovnih obdobij in nekatere stvari so na maketi,ki jih na postaji nikoli ni bilo.
Pa brez zamere,ker ni moj namen kritizirati maketo(tudi nisem pristojen zato),ampak samo postajo poznam čez 50 let in dobro poznam razmere,ki so se dogajale na postajnem območju v tem času.
Tvoja maketa je narejena kot mešanica različnih časovnih obdobij,tako da sama postaja v resnici nikoli ni bila takšna(razen tirne situacije z opuštevanjem "krivine").
Pišem dobronamerno,kajti maketa(odlična)pač ni realnost nobenega časovnega obdobja te postaje.
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Mišotova maketa iz Lendavskih goric

Odgovor Napisal/-a mmatja »

prometnik 54 napisal/-a:Ne vem zakaj takoj taka užaljenost.Jaz sem maketo pohvalil,ker je res lepa,nisem pa vedel,da je slika zrcaljena.Vseeno pa,četudi vzamemo v obzir,da je slika zrcaljena,so na maketi detajli iz različnih časovnih obdobij in nekatere stvari so na maketi,ki jih na postaji nikoli ni bilo.
Pa brez zamere,ker ni moj namen kritizirati maketo(tudi nisem pristojen zato),ampak samo postajo poznam čez 50 let in dobro poznam razmere,ki so se dogajale na postajnem območju v tem času.
Tvoja maketa je narejena kot mešanica različnih časovnih obdobij,tako da sama postaja v resnici nikoli ni bila takšna(razen tirne situacije z opuštevanjem "krivine").
Pišem dobronamerno,kajti maketa(odlična)pač ni realnost nobenega časovnega obdobja te postaje.
Ali si si sploh ogledal slike na linku ki sem ga posredoval? Evo linka še enkrat: http://www.vlaki.com/index.php?/category/2571 Dobro si oglej vse slike, posebej tiste starejše iz leta 2000, in potem komentiraj. Edina razlika je v barvi fasade postajnega poslopja. Vsi ostali objekti pa so narejeni ali po teh slikah, ali pa tisti ki še stojijo izmerjeni in poslikani na licu mesta!...In še, povej konkretno kaj bi bilo to, kar tam nikoli naj nebi bilo? To tvoje "poznavanje" te postaje pa je se mi zdi bolj za lase privlečeno in ni bog zna kaj...
L.P.
prometnik 54
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 41
Pridružen: 10.01.2016, 10:13

Re: Mišotova maketa iz Lendavskih goric

Odgovor Napisal/-a prometnik 54 »

O mojem poznavanju te železniške postaje te moram žal razočarati,kajti tu sem služboval od leta 1973-1978(ko se ti še mogoče nisi niti rodil)in zato ne vem od kod ti ideja o za LASE PRIVLEČENEM POZNAVANJU POSTAJE.
Res je,da maketa mora biti "všečna",zato tudi take luči na postaji,katere niti približno niso bile.

Potem pa tudi zate" davnega" leta 2000,za postajnim poslopjem še ni bilo parkirišča.
Pred "Grivčevo"gostilno še ni bilo pokrite terase.
US iz smeri Ljutomer je bil svetlobni in ne likovni.

Kot sem že napisal maketa mi je zelo všeč,ampak ni glih "časovno usklajena".
Pa ne bi več razpravljal-maketa je lepa.
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Mišotova maketa iz Lendavskih goric

Odgovor Napisal/-a mmatja »

prometnik 54 napisal/-a:O mojem poznavanju te železniške postaje te moram žal razočarati,kajti tu sem služboval od leta 1973-1978(ko se ti še mogoče nisi niti rodil)in zato ne vem od kod ti ideja o za LASE PRIVLEČENEM POZNAVANJU POSTAJE.
Res je,da maketa mora biti "všečna",zato tudi take luči na postaji,katere niti približno niso bile.

Potem pa tudi zate" davnega" leta 2000,za postajnim poslopjem še ni bilo parkirišča.
Pred "Grivčevo"gostilno še ni bilo pokrite terase.
US iz smeri Ljutomer je bil svetlobni in ne likovni.

Kot sem že napisal maketa mi je zelo všeč,ampak ni glih "časovno usklajena".
Pa ne bi več razpravljal-maketa je lepa.
Res je brez veze razpravljat s teboj naprej...Očitno ti je težko pogledati slike na linku, ki sem ga že dvakrat podal... Pa ga bom še tretjič: http://www.vlaki.com/index.php?/category/2571
Če si že res tam služboval v tistih letih kot si zapisal (1973-1978), pa mi potem razloži kaj delata tu ta dva uvozna signala iz smeri Ljutomera (levi) oziroma Središča ob Dravi (desni) v letu 2000, ko je bilo to slikano...Razen če so jih kasneje po "tvojih odslužbovanih" 20-tih (dvajsetih) letih postavili oziroma zamenjali z svetlobnimi, kar pa močno dvomim...Malo si pobrkal letnice se mi zdi...
Slika

Glede letnic rojstva pa raje nebi...Verjetno sem celo malo starejši od tebe...Sicer pa če še ne veš, je v modelarstvu skoraj nemogoče napraviti popolno repliko originala in so nujno potrebni večji ali manjši kompromisi...Sicer pa je najbolje da se ta najina brezpredmetna razprava kaj je bilo in kaj ni bilo kdaj tam, zaključi !.
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Mišotova maketa iz Lendavskih goric

Odgovor Napisal/-a mmatja »

Pozdravljeni,
In kooooončno so vsa drevesa le dokončana. In da ne bodo vsa enaka jih je bilo potrebno narediti kar nekaj vrst. Odločil sem se za naslednje vrste: bukev, gaber,hrast,breza,topola in smreka. Uporabil sem tri vrste posipa. Svetlo zeleni in temno zeleni sta domači proizvod, tretji pa je posip od Nocha, mešanica svetlo zelenega in olivnega. Tudi pri izgledu samih dreves sem se odločil za dve vrsti. Tista bolj enostavna in ki bodo bolj zadaj in manj vidna, ter tista za bolj spredaj. Slike, ki bodo sledile bodo prikazane tako, kot jih bom "sadil" na maketo, to je od ozadja proti naprej:
Najprej takoj v prvo vrsto na ozadje pridejo polovična drevesa:

Slika

Slika

Slika

Nato sledijo navadna drevesa za gozd:

Slika

Slika

Slika

Potem takšna, ki bodo že malo bolj naprej in bodo vidna predvsem stebla ki jih je bilo potrebno že malo dodelati, oziroma "odebeliti" steblo:

Slika

Slika

Slika

In še grmovja:

Slika

Slika

Slika

se nadaljuje...
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Mišotova maketa iz Lendavskih goric

Odgovor Napisal/-a mmatja »

In sedaj tista ki bodo najbolj vidna. Čeprav jih je po količini precej manj, je bil čas izdelave skoraj isti, kot za prejšnjo varianto:
Breze:

Slika

Slika

Topoli:

Slika

Slika

Bukev:

Slika

Slika

Gaber:

Slika

Slika

Hrast:

Slika

Slika

se nadaljuje...
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Mišotova maketa iz Lendavskih goric

Odgovor Napisal/-a mmatja »

In še nekaj smrek:

Slika

Slika

In še skupinska vseh teh...

Slika

Za konec pa še vse skupaj:

Slika

Tako. Sedaj pa je potrebno to vse skupaj "posaditi". Toda še prej pa je seveda potrebno pripraviti tudi teren za to. Kdaj pa se bo to zgodilo, pa je vse odvisno od vremenskih razmer zunaj in prostega časa. Do takrat pa lep pozdrav.
Sini
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 242
Pridružen: 28.01.2010, 22:07

Re: Mišotova maketa iz Lendavskih goric

Odgovor Napisal/-a Sini »

Pozdrav,

med tem časom ko Mišo dela drevesa sem jas testiral tole zadevo

HŽ 2063-006 Karavela

Povezava na video

Povezava na video

Povezava na video

LP
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Mišotova maketa iz Lendavskih goric

Odgovor Napisal/-a mmatja »

Evo, za letališče v Moškanjcih so priletela tudi prva letala...
Slika
L.P.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Mišotova maketa iz Lendavskih goric

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Jih boš konvertiral v naše?
Goran
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Mišotova maketa iz Lendavskih goric

Odgovor Napisal/-a mmatja »

Gorchi napisal/-a:Jih boš konvertiral v naše?
Vsekakor!!! So že v delavnici... :lol:
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Mišotova maketa iz Lendavskih goric

Odgovor Napisal/-a mmatja »

Pozdravljeni,
In teren je pripravljen za pogozdovanje...
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

L.P.
Odgovori