Novinec - par vprašanj

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
halozan
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 29.11.2009, 22:43
Kraj: Okolica Mb

Novinec - par vprašanj

Odgovor Napisal/-a halozan »

Zdravo,

sem nov na tem forumu in bi imel par začetniških vprašanj.

Doma bi rad postavil maketo (zaenkrat brez kakšnih vzponov) modelne železnice. Tudi sin je že kar velik (10 let) in bi tudi njemu bilo zanimivo.
Od sodelavca sem dobil nekaj tirov, za katere ne vem čigavi(proizvajalec) so, nekaj pa bi še rad dokupil. Vmes so tudi kretnice in križanja. Na tirih piše yugoslavia :) in recimo R400/30 (stopinj), ali pa na kretnici R400/150 (karkoli to že pomeni). Višina tira je 2.5mm. Predvidevam, da gre za stare Mehano tire, glede, da je zadeva kar stara.

Če hočem zraven še kaj dokupit, kateri tiri (Roco, Marklin, Piko, fleischmann,...) "pašejo" zraven, glede na to, da mehano tirov ni mogoče dobiti (ali pa?).
Ker je teh tirov kar nekaj, predvsem radijev, rad pa bi nekaj ravnih in še kakšno kretnico, jih vseeno ne bi rad vstran vrgel.

Še nekaj: kaj točno pomenijo oznake na tirih (recimo R400/30 stopinj, ali R400/150, ali v katalogih sem videl celo R1, R2,....) Mislim, da to pomeni nek radij in razdaljo. Kako pa lahko te kombiniramo ?

Hvala za odgovore,
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Novinec - par vprašanj

Odgovor Napisal/-a mmatja »

Na tem forumu, je bilo že kar nekaj govora o tem. Si bo treba vzet čas in malo po "zgodovini tem" pobrskati. Uporabi iskalnik!
L.P.
halozan
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 29.11.2009, 22:43
Kraj: Okolica Mb

Re: Novinec - par vprašanj

Odgovor Napisal/-a halozan »

mmatja napisal/-a:Na tem forumu, je bilo že kar nekaj govora o tem. Si bo treba vzet čas in malo po "zgodovini tem" pobrskati. Uporabi iskalnik!
L.P.
Lahko, da sem spregledal, vendar glede kompatibilnosti tirov nisem našel nič pametnega. Pogledal sem vseh 10 strani.

Malo sem brskal po ebay-u in našel mehano tire, vendar z oznako R18"30°, kar verjetno ni kompatibilno z R400/30. Ker 18" znese 457.

Lp,
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Re: Novinec - par vprašanj

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

märklin definitivno odpade.. majo pa nove mehano tire še vedno in to v müllerju. Drugače pa na bolhi je tudi kar nekaj robe za enosmerni tok.
[url=http://myrencontres.com]site de flirt internet[/url]
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Novinec - par vprašanj

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

halozan napisal/-a:... glede na to, da mehano tirov ni mogoče dobiti (ali pa?)....
Za začetek: dobrodošel na forum!

Mehano tire sem še pred kratkim (kak teden nazaj) videl v Drogeriji Müller v LJ - na oddelku z igračami!
Mislim da jih imajo tudi v MB, če ne pa jih verjatno lahko naročijo. Imeli so set ravnih in set ovinkov. Pa tudi nekaj kretnic in drugih drobnarij. Drugače pa probaj v trgovini Moko v Viru pri Lj. Lastnik je tudi član tega foruma, mogoče se ti javi. Če ne pa preostane samo še Mladi tehnik v BTC-ju v Lj.

Mogoče ve še kdo drug, kje bi se dale dobiti.

Problem med različnimi proizvajalci je, (kolikor jaz vem) samo višina tirnice! Za prehod pa tudi obstajajo rešitve - sponke za prehod!

Sicer pa: veliko veselja pri izdelavi makete tako tebi kot sinu!
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
halozan
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 29.11.2009, 22:43
Kraj: Okolica Mb

Re: Novinec - par vprašanj

Odgovor Napisal/-a halozan »

Hvala za odgovor.

Če gledam krivine, potem ta stari tiri (R400/30) očitno niso več "kompatibilni" z novimi R18"30, saj gre za različni radij.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Novinec - par vprašanj

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Pozdravljen!

Mehano tire lahko mirne duše sestaviš skupaj z recimo Piko pa navadnim Roco sistemom. Roco Profigleis po vsej verjetnosti ne bo najbolje brez kake sponke saj ima Mehano višino tirnice 2,5mm, Roco Pg pa 2,1mm. Za to rabiš posebne spojke za premestitev te višine. Vsekakor pa morajo biti tirnice za DC sistem (ne Märklin oz. AC sistem), jih pa lahko kasneje z nabavo dodatne elektronike lahko ponucaš tudi z DCC krmiljenjem.

Kar se radijev tiče, torej R1, R2... Trenutno sem v službi in nimam na voljo Rocovih katalogov, je pa bilo v starejših katalogih opisano, kakšni radiji so. Če me spomin ne vara, je R1 360m, R2 400mm, R3 450-460 itd... Nekaj odgovorov na ta vprašanja najdeš tudi na strani MOROP.

Pri Mehano tirih je oni kot 18° dejansko kot, ki ga zajema tir; to pomeni, da za polni krog potrebuješ 20 tračnic s kotom 18°, oz. 10 s kotom 36° - zopet, če me spomin ne vara. In ne verjamem, da stari tiri ne bi bili kompatibilni tudi po krivinah, edino zavoje je treba pametno speljat. Vedno se pa da uporabiti fleksibilni tir za premoščanje drobnih razlik.
Goran
kit

Re: Novinec - par vprašanj

Odgovor Napisal/-a kit »

Pri istosmerni DC verziji, kakršen je recimo Mehano so vsi tiri z istim profilom 2,5mm med sabo kompatibilni. 100% pa so izključeni Märklinovi tiri (sredinsko napajanje) Za radij je vseeno kateri je, ali je to 360, ali 900, važna je višina profila. Če so pa profili različnih višin, so pa na voljo tudi spojke, ki izravnajo vrh tira. Tako lahko izvedemo prehod iz 2,1 na 2,5. Različni radiji so zato, da izpeljemo različno geometrijo tirne trase. Obstojajo pa tudi flexibilni ali gibljivi tiri, kjer lahko izpeljemo na določeni razdalji različne radije, ne smejo pa biti manjši od 360mm. priporočam pa, da tirno traso postaviš in nekako pritrdiš na osnovno ploščo (vezana plošča topol), ki naj bo na rešetkastem ogrodju, velikost je pa zopet odvisna od prostora, kjer bo stala, ki pa naj ne bi bila prevelika (vsak del naj bo na dosegu v vsakem trenutku).
Pa veliko veselja pri izdelavi.
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Re: Novinec - par vprašanj

Odgovor Napisal/-a poznidan »

Imam nekaj Mehano tirov za prodat, če si zainteresiran mi javi na ZS, pa bova videla če prideva skupaj.
Uporabniški avatar
Božiček
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 672
Pridružen: 14.08.2009, 14:26
Kraj: Krško

Re: Novinec - par vprašanj

Odgovor Napisal/-a Božiček »

Sam imam nekaj elektronskih (na stikalo) kretnic MEHANO ki ti jih podarim, le poštnino bo treba plačati. :wink: Drugače pa ko boš začel z gradnjo poslikaj potek in objavi! :D
http://www.pribozic.com" onclick="window.open(this.href);return false;
038
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 873
Pridružen: 10.03.2009, 20:49

Re: Novinec - par vprašanj

Odgovor Napisal/-a 038 »

Mehanotove tire ti z veseljem podarim, ker se v praksine ne obnesejo preveč dobro, kajti novejše tirnice so očitno iz aluminija (sive barve). Čez čas očitno oksidirajo in lokomotiva se med vožnjo kar naprej ustavlja. Starejše tirnice so bile v barvi medenine in niso bile problematične.
kit

Re: Novinec - par vprašanj

Odgovor Napisal/-a kit »

038 napisal/-a:Mehanotove tire ti z veseljem podarim, ker se v praksine ne obnesejo preveč dobro, kajti novejše tirnice so očitno iz aluminija (sive barve). Čez čas očitno oksidirajo in lokomotiva se med vožnjo kar naprej ustavlja. Starejše tirnice so bile v barvi medenine in niso bile problematične.
Mehano tračnice so izdelane z višino profila 2,5mm v dveh cenovnih skupinah.
Prva cenovna skupina je hobby in jih vstavlajo v štartne garniture, tiste, ki jih megamarketi prodajajo po simboličnih cenah. So slabše kakovosti in kaj hitro oksidirajo. Problem pa je prevodnost elektrike v lokomotivo.
Slika


Druga cenovna skupina je boljše kakovosti, saj so profili iz novega srebra in so nekako zlate barve. So veliko bolj prevodni, pa tudi obstojnost je veliko večja. Prodajajo se posamezno, kolikor jih je še na razpolago (likvidacija Mehana)
Slika


Včasih je Mehano (Mehanotehnika) izdeloval tračnice iz medeninastih profilov, ki so bili veliko boljši, kot so sedajšnji v hobby programu, vendar pa še zdaleč ne tako obstojni, kot so iz novega srebra.
Tako, da mislim, ne vsega metat v en žakelj.
kasti
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 345
Pridružen: 01.12.2008, 0:28

Re: Novinec - par vprašanj

Odgovor Napisal/-a kasti »

Na mehanu so ameriške norme 18" je enako 18x2,54 pa dobimo r v mm to je 457,2 mm in ga primerjamo z evropskimi. 30 stopinj pomeni, da je cela tirnica in za krog je potrebnih 12 tirov x 30 je 360 stopinj.
Če imaš mehano lahko kombiniraš z vsemi obstoječimi tiri 2,5 mm višine. To je stari roco, piko a gleis /potrebuješ samo prehodne sponke ker je širina tirov drugačna/
LP
Kasti
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Novinec - par vprašanj

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

kasti napisal/-a:To je stari roco, piko a gleis /potrebuješ samo prehodne sponke ker je širina tirov drugačna/
Kasti, verjetno si mislil na višino tračnice, mar ne?

Prej sem še obljubil kaj pomenijo razni R-ji. Pri Roco line tračnicah, po katalogu iz leta 1991/92 gre takole:

Koda: Izberi vse

R2 = 358,0mm
R3 = 419,6mm
R4 = 481,2mm
R5 = 542,8mm
R9 = 826,4mm
R10=888,0 mm
R20=1962mm
Razlika mer radiji je 61,6mm. Večina krivin je z R3 do R5, nekaj malega R9, R10 in R20 pa sta mišljena bolj za kretnice.

Kolikor sem slišal, se modeli delajo za R3, če je le možno pa tudi za R2 (da so sposobni zvoziti take ostre krivine).
Goran
kasti
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 345
Pridružen: 01.12.2008, 0:28

Re: Novinec - par vprašanj

Odgovor Napisal/-a kasti »

Pod širino tira sem mislil spodnji del šine /nogo/ ki je pri mehanu, starem Rocu, Limi itd širša kot pri denimo piko a gleisu ali roco line brez podlage. To sem mislil.
Kar se višin tirov tiče pa vemo, da je v večini 2,5mm coda 100 ki ga sicer mogoče izpodrinja 2,1mm coda 83, ostale 1,9 coda 75/peco / in še nižje pa so bolj eksoti.
So pa nižji tiri meni bolj všeč, ker če ne drugega bolj zgleda seveda pa moraš imeti tudi kolesa temu primerna RP25. Ampak to je samo moje osebno mnenje.
Lp
Kasti
Odgovori