Vagon Baat v H0

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
038
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 873
Pridružen: 10.03.2009, 20:49

Re: Vagon Baat v H0

Odgovor Napisal/-a 038 »

Joj ste se zagnali, saj je samo navadni vagon, na katerem se samo učim. Moram priznati da sem ga prebarval drugič, čeprav nevidim da mi bi uspel kaj bolje kot prvič. Zlepil sem podvozje, stopnice, pripravil delčke iz alpake, tako da jutri sledi barvanje z črno. Pri podvozju sem ga malo ustrelil, a na napakah se učim. Najbolj me skrbijo nalepke, čeprav je Goran lepo vse opisal, navedel je tudi marsikaj o čemer so se mi porajala vprašanja, a bom najprej razkiral mehanotovega pulmana in ga oblepil z Baat-ovimi nalepkami. Poraja se mi še vprašanje okoli laka.
Razumem da je prvi sloj svetleči, da sovpada z nalepko, drugi sloj pa hočem mat, saj mi sijajni izgled ni všeč, pravgotovo pa drugi sloj lak nebi smel biti na nitro osnovi, saj bi znal škodit nalepki? Če uporabljaš mehčalec, kdaj ga naneseš?
Ker imam doma na zalogi kar nekaj lakov bom jutri malo poizkušal, priznati pa moram odkar imam dva airbrusha, mi barvanje z spreji ni več všeč, čeprav sem jih prej veliko uporabljal.
@Borsig boš dobil v nedeljo priložnost za reportažo, sedaj pa spij malo konoplinega olja da ne zboliš do nedelje :mrgreen: ,vreme bo tapravo.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Vagon Baat v H0

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

038, šparaj nalepke od Baat-a, te boš pa težko dobil kot nadomestne! Resnično, raje pojdi v Spar, Mercator ipd in kupi eno letalo ali kaj podobnega za par EUR in se s tistimi nalepkami igraj. So bolj enostavne za uporabo pa še manj jih je škoda. Moram omenit še to, da ne preveč drgnit s prsti nalepk saj se potisk lahko odstrani!

Kar se lakov tiče pa... lahko bi uporabil tudi kake alternative v obliki avtolakov. Na Makete.si boš zasledil tudi uporabo "Future polirnega sredstva z voskom" kot osnovo za nalepke četudi se mi ta ideja ne zdi lih najboljša. Ampak ja, tudi čistila za pohištvo in tla naj bi bila uporabna...

Daj mi povej, imaš možnost uporabe zračnega čopiča, t.im. Airbrusha? V tem primeru priporočam uporabo Model Master / Testors brezbravnih lakov (tako mat kot svetlečega), razmerje mešanja 50-50. Nekako se vsi strinjajo, da kot tak "klasičen" lak je ta najboljši, tako mat kot svetleč. Dobiš ga v Mladem tehniku v Hali D v BTC, načeloma naj bi ga imel tudi MoKo. Svojčas naj bi bil uvoznik Metronic-Komet iz Trbovelj...
Goran
038
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 873
Pridružen: 10.03.2009, 20:49

Re: Vagon Baat v H0

Odgovor Napisal/-a 038 »

Uporabljam zračno pištolo 0.4 in 0.2 mm, in ni primerjave z sprejem, vsaj moje stališče je takšno, a kljub temu kdaj pa kdaj tudi sprej uporabim.
Danes sem poskušal lake ki so bili doma na zalogi.
Tesarolov akrilni lak mi je po izgledu bil najbolj všeč, a je na vodni osnovi in je problematičen "oprijem", nitro lak mi ni nikakor všeč pa še agresivnost moraš upoštevat, običajni pa se suši predolgo.
Uporabil sem tudi sprej in je kar dober izgled, le mat varijanto bi še potemtakem potreboval.
Bom pa se še pozanimal v trgovini kjer barve kupujem ali obstaja kaj primernega in pa tudi Testors bom preizkusil.
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Vagon Baat v H0

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Sicer sem tole že objavil v temi o"DLŽ in žel.eksponatov - Celje" , ampak ker smatram, da zaradi celovitega prikaza izdelave H0 Baat-a spada tudi sem,
sem si dovolil in objavljam še tukaj:

@038 je pokazal svoje napredek pri izdelavi oz. barvanju Baat-a in ostalih (kot on pravi: testnih) vagonov in lokomotiv:

Originalna slika Mirana, kateremu se zahvaljujem za dovoljenje za objavo:
Slika

Tukaj pa sem si dovolil Miranovo sliko malce obrezat' in povečat', tako da se malce bolje vidi Baat:
Slika

Še ena povečava:
Slika

pa še ena slika iz drugega zornega kota - originalna...:
Slika

... in povečan Baat
Slika

V nedeljo bo nastalo še nakaj slik za objavo!
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
leteči vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2575
Pridružen: 04.03.2009, 10:20
Kraj: Grosuplje

Re: Vagon Baat v H0

Odgovor Napisal/-a leteči vlak »

=D> =D> =D>
Kaj bi dal, da bi tudi meni tako lepo prišli pobarvani Baat-i... [-o<
Aljaž
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Vagon Baat v H0

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Leteči vlak, kaj pa se je zgodilo?
Goran
leteči vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2575
Pridružen: 04.03.2009, 10:20
Kraj: Grosuplje

Re: Vagon Baat v H0

Odgovor Napisal/-a leteči vlak »

Gorchi napisal/-a:Leteči vlak, kaj pa se je zgodilo?
Zaenkrat se k sreči ni še nič zgodilo.
Moji vagoni so šele v začetni fazi izdelave - nanesel sem jim temeljno barvo ter zeleno barvo po trupu. Sedaj moram pobarvati še streho in ostale drobnarije, nanesti nalepke, vse skupaj prelakirati in nato zlepiti skupaj.
Doslej mi je sicer šlo precej v redu, vendar imam pred vsako fazo sestavljanja neko tremo, saj nočem, da bi se mi kaj ponesrečilo :D .
Aljaž
038
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 873
Pridružen: 10.03.2009, 20:49

Re: Vagon Baat v H0

Odgovor Napisal/-a 038 »

Pregovor "kdor ne raskira ne profitira" pravgotovo poznaš. A misliš da ga jaz ne pihnem, pa še kako, tudi pri Baatu. V mladosti sem uničil ogromno igrač, sploh za tiste čase ko ni bilo v jugi ničesar, jaz pa sem dobival pošilke "sanje marsikoga" od očeta iz Nemčije Iraka...danes mi je žal za to. Kaj mi pomaga če moj sin čuva vse igrače, bog nedaj da se kaj polomi,stari takoj popravi, a razočaran ugotavljam da nebo imel pol toliko nadarjenosti za modelarstvo(mehaniko) kot jaz. Računalnik, ja to pa. Vaja dela mojstra, le pogumno naprej.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Vagon Baat v H0

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Se strinjam z Matjažem (038). Nič bat, kaj hudega ne moreš zaj.... Sam sem sedaj sestavil nekaj teh Baat-ov, nisem pretiraval (10) in počasi sem prišel do zaključka, da se splača skup sestavit podvozje, nato podvozje prebarvat skupaj s šasijo. Pred barvanjem šasije je potrebno namestiti okov zavore in ohišje lučke. Potem če moreš prelakiraj ohišje z brezbarvnim svetlečim prozornim lakom in skupaj sestavi. Nato namesti nalepke in daj vagon narazen. Pomagaj si z zobotrebci, predvsem pa razpri šasijo v vogalih ko se dokončno razširi na zunanjo mero. Z zobotrebci si lahko toliko pomagaš, da ko imaš režo, jih zatakneš notri, da ne skoči skupaj.

Ko imaš šasijo in podvozje narazen, dodaj še preostale male delčke, prelakiraj z mat prozornim lakom. Potem nalepi okna; tu priporočam, da daš kapljico lepila (Revell Contacta professional) na one dele šasije ki so med okni. Samo kapljico! Mala okna postaviš notri in nanesi lepilo po stranskih robovih.

Malo več dela bo pri oknih na čelnih vratih. Okna pri stranskih vratih gredo lepo skupaj, plastiko za čelna okna pa je treba ob straneh (pri vratih) pobrusiti za pol mm ali nekaj takega. Potem bo šlo lepo skupaj, tu imaš več kot dovolj površine za zalepiti. Potem pusti zlepljene dele stati par ur, najbolje čez noč. Naslednji dan vstaviš notranjost v šasijo, predvsem bodi pazljiv pri čelih. Malce se da upogniti notranjost tako, da je srednji del izbočen navzven (s tem skrajšaš celotno dolžino) in potisneš notranjost v šasijo. Nato samo še podvozje vstaviš v vagon in to je to.

Pod vagonom naj bo kaj mehkega, kaka krpa, mogoče penica od embalaže... Toliko da ne dobiš prask po novem vagonu. Bodi pazljiv pri oknih, da ne boš pustil preveč prstnih odtisov v notranjosti. Vedno lahko uporabiš vatirane Bebi palčke in alkohol pa jih boš lahko očistil. Alkohol ne bo požrl te plastike, preizkušeno!

Pri vsem skupaj bodi pazljiv na orientacijo podvozja glede na okna ohišja, leva in desna stran sta drugačni. Predlog pred-sestavljanja ohišja in podvozja pa ima smisel v toliko, da si lahko pomagaš pri pozicioniranju nalepk na šasiji.

Še enkrat, ne se bat, še zdaleč ni tako komplicirano kot sestavit enega lovca (letalo) v merilu 1:48 ali bognedaj kake BR 50 od ESCI/Italieri, tisto je šele zabava!

Bi pa na tem mestu povabil maketarske zagrizence, da če ima kdo veselje vagone še kaj detajlirat, da pokaže svoje delo. Podvozje je le v grobem narejeno, stari vagoni so imeli parno gretje in ker ni bilo prostora na orodju, manjkajo nekateri delčki kot so priključne pipe za parno gretje, cev na podvozju, zavorno drogovje pa še kaj bi se našlo. Mogoče bi omenil še rešetke za prtljago nad klopcami, malce drugače pobarvane klopi v notranjosti ;) V glavnem, naj bo ta kit komplet neka osnova, kdor se pa želi "izživljat" z detajli pa veliko zabave! Upam, da se bo kdo opogumil in pokazal svoje slike!
Goran
kit

Re: Vagon Baat v H0

Odgovor Napisal/-a kit »

Gorchi napisal/-a:.....Bi pa na tem mestu povabil maketarske zagrizence, da če ima kdo veselje vagone še kaj detajlirat, da pokaže svoje delo. Podvozje je le v grobem narejeno, stari vagoni so imeli parno gretje in ker ni bilo prostora na orodju, manjkajo nekateri delčki kot so priključne pipe za parno gretje, cev na podvozju, zavorno drogovje pa še kaj bi se našlo. Mogoče bi omenil še rešetke za prtljago nad klopcami, malce drugače pobarvane klopi v notranjosti ;) V glavnem, naj bo ta kit komplet neka osnova, kdor se pa želi "izživljat" z detajli pa veliko zabave!!...
Zanima me notranjost Baat-a barva klopi, poden, stene.... in kako izgledajo rešetke za prtljago nad klopcami, če ima kdo kakšne slike...
Kako je pa z razsvetljavo, kakšne in kako so razporejene luči v vagonu, bi bolj do izraza prišli potniki. Upam, da ne zahtevam preveč :mrgreen:
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Vagon Baat v H0

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Ne zahtevaš preveč ampak ker slike niso moje, moram najprej vprašati, če jih smem objaviti. Ko to razrešim, jih objavim.
Goran
038
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 873
Pridružen: 10.03.2009, 20:49

Re: Vagon Baat v H0

Odgovor Napisal/-a 038 »

Za lakiranje sem nabavil sijajni in mat lak Schuller, ter z njim prelakiral enega izmad starih pulmanov. Moram priznati, da mi je izglad kar všeč, nekateri doma zatrjujejo da so mat lakirani celo lepši, a to je stvar okusa.
Sem pa opazil, da bi bilo morda dobro pred barvanjem ohišja, izvrtine za ograje malenkost "pofrzenkati" posneti robove, da jih potem ko je vse skupaj pobarvano in polakirano lažje vstaviš, malenkost!
Prav tako me tudi nekoliko skrbi kako bo po lakiranju potekalo sestavlanje, saj barvanje z sprejem nanese debelejšo plast barve kot pa barvanje z airbrushem, sploh kako bo z luknjicami.
Za tiste ki uporabljate revelove barve bodite pozorni kakšen lak boste uporabljali, saj so nekateri spreji na acrilni osnovi kar ima za posledico da revelovo barvo "dvigne", se zguba. Zato predlagam če izdelkov ne poznaš prvo poskusi na čem drugem.
Na Model m./Testors lak pa še čakam, da preizkusim tudi kakšne rezultate dobim z njim in pa tudi nalepke od @n amaterja so naročene.
Ali morda obstaja cianokrilno lepilo v podobni embalaži kot revel contakta profesional, sicer si pomagam z inekcisko iglo, a je moteče po vsaki uporabi menjavat iglo?
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Vagon Baat v H0

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Se strinjam z ugotovitvijo! Tudi sam sem po barvanju vzel sveder fi 0,5mm in z roko "popravil" luknjice, da je potem vstavljanje delčkov šlo gladko.
Revell emajl in Model Master barve se mi niso nikoli skregale je pa vsekakor možno, če so nekatere akrilne, druge emajl. Če sem odkrit, doslej še nisem srečal Revellovih akrilnih barv pri nas, embalaža naj bi bila tudi drugačna.

Pri nanašanju cianoakrilatnega lepila pa sam delam takole. Vzamem košček papirja, recimo iz mini blokca za trgovino, stare kuverte itd, tja kanem kapljico lepila in nato z buciko prenesem lepilo na svoje mesto. Ročajev ob vratih in kljuk na vratih nikoli nisem lepil, sem pa pohodno ploščad med vagonoma in vsa stikala na bokih vagona.

Zanima me ta lak Schuller, ki si ga nabavil; kje si ga nabavil, kako zgleda...? Vedno prav pridejo kakšna cenejša nadomestila za Model Master lake :) Za Revella so že davno tega ugotovili, da še posebej mat lak ni dober (makete.si, makete.net).
Goran
038
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 873
Pridružen: 10.03.2009, 20:49

Re: Vagon Baat v H0

Odgovor Napisal/-a 038 »

Jaz kupujem v Mb, v trgovini za slikopleskarski material, žal za Lj nevem a ga prav gotovo kje imajo saj je podjetje Schuller zelo priznano po dobrem slikopleskarskem orodju in pripomočkih. (Schuller Eh klar-prisma color acryl :91057 in 91055) Za oba skupaj sem dal 7 eur (400ml)
Včasih uporabljam tudi Kendakolor (Mercator, Merkur), a je problem založenost.
Morda še samo to, da pod pojmom akril najdemo tudi barve na vodni osnovi.
Revellove akrilne barve sem videl v austriji, bom pa prihodnjič eno nabavil da vidim kakšne so te.
Barvo iz spreja sem uporabil za airbrush, a je izdelek bil več kot katastrofalen, ni bilo enakomernosti sijaja, popljuvano, skratka nemogoče. Nisem pa še tega poskusil z lakom.
Upam da bo kakšno sliko prilepil @Borsig, a ga je očitno preveč :berrin in ima :medic
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Vagon Baat v H0

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Spet vam je uspelo!
Tokrat mi je @038 grozil s »pajserjem« (kot že v neki drugi temi @Dolfa) in uspešno izsilil objavo slik! :mrgreen:

Predam se, tukaj so obljubljene slike:


Slike sem oštevilčil, tako da lahko @038 k posamezni sliki še kaj dopiše, oz. če bodo za katero sliko kakšna vprašanja.

Slika 01: Podvozje Baat-a, barvano v črno
Slika

Slika 02: Notranjost, še nebarvana
Slika

Slika 03: Nesestavljen Baat
Slika

Slika 04: Nekaj detaljev 2 x barvanega Baat-a. Na slikah še nelakiran!
Slika

Slika 05:
Slika

Slika 06:
Slika

Slika 07:
Slika

Slika 08:
Slika

Slika 09:
Slika

Slika 10:
Slika

Se nadaljuje...
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Odgovori