Hiše v HO

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
filip
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 35
Pridružen: 25.03.2011, 19:11

Hiše v HO

Odgovor Napisal/-a filip »

zdravo.
delam maketo na kateri imam samo 1 hiško. Star sem 13let in moja denarnica ne vsebuje več kot 2evra in 23centov, zato hišk ne morem kupit, če jih pa izdelam sam pa takoj razpadejo ali pa upognejo. zanima me če ima kdo kakšen nasvet kako priti do hišk.
Nažalost na tej maketi tudi noben vlakec ne bo peljal ker ni denarja (starši ne financirajo).
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: Hiše v HO

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

Praksa, praksa in še enkrat praksa. Poskusi z različnimi materiali, tehnikami, lepili. Eksperimentiraj. Seveda ni nujno, da bo prva hišica uspela. Ne obupaj. :wink:
filip
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 35
Pridružen: 25.03.2011, 19:11

Re: Hiše v HO

Odgovor Napisal/-a filip »

saj vem. do sedaj sem jih naredil že 34 pa nobena ni uspela.
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: Hiše v HO

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

Pa si poskušal z različnimi materiali, ali vsakič enakimi?
filip
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 35
Pridružen: 25.03.2011, 19:11

Re: Hiše v HO

Odgovor Napisal/-a filip »

zanima me pa un način ko kopiraš pa sestavš, sam na temu forumu ninobene povezave do hišk v HO merilu.
filip
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 35
Pridružen: 25.03.2011, 19:11

Re: Hiše v HO

Odgovor Napisal/-a filip »

delu sm s krtonom,papirjem,plastiko , eno peno pa z lesom pa nikol ni uspel.
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: Hiše v HO

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

Mogoče bi moral preštudirat razne tehnike izdelave, najprej teorijo, potem pa še v praksi. Imaš morda neuspele izdelke možnost fotografirat?
filip
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 35
Pridružen: 25.03.2011, 19:11

Re: Hiše v HO

Odgovor Napisal/-a filip »

žal ne ker jih imam pri babici.
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: Hiše v HO

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

Naslednjič fotografiraj izdelke in daj slike na forum. Tako bomo imeli podlago za nudenje nasvetov. :)
filip
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 35
Pridružen: 25.03.2011, 19:11

Re: Hiše v HO

Odgovor Napisal/-a filip »

dva pa res lahko, ker za druge res nebi vedel kje so.
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Hiše v HO

Odgovor Napisal/-a mmatja »

Filip,
No, pa ti bom jaz pokazal in razložil kako to gre. Poceni je, pa še na koncu če se boš malo potrudil, dobro izgleda. Takole:
Vzameš navadni lesonit debeline 3mm. Narišeš razpored oken in vrat, in izrežeš z modelarsko žagico z lokom (včasih smo ji rekli: "šnicžaga")
Slika

Z zadnje(notranje strani) zalepiš tanek plexi ali bolj močen prozorni celofan papir
Slika

Z zunanje strani stranice pobarvaš po želji
Slika

Potem v odprtine oken in vrat z zunanje strani zalepiš čisto ozke trakove iz poljubnega barvnega šeleshamerja, na katerega predhodno zalepiš dvostranski selotejp. Takole narežeš
Slika

In zalepiš v odprtine na plexi ali celofan
Slika

Ko imaš vse štiri stranice pripravljene jih takole sestaviš in lahko pri oknih zalepiš še police, ki so tudi iz kartona
Slika

Slika

Vse skupaj potem zlepiš skupaj z belim lepilom za les. Tako, in do strehe je narejeno. Pri tej obliki hiše sem se jaz odločil, da bo imela ta hiša streho "piramidaste" oblike. Za izvedbo takšne vrste strehe, pa moraš že imeti kar nekaj prakse. Ker si sam povedal, da si še začetnik v tem, bi ti jaz priporočil, da zaenkrat narediš normalno dvokapno streho. Samo potem moraš dve stranici izrezati na takšno "špico", kakršen bo naklon strehe. Zaenkrat za začetek toliko. Kako in iz česa pa se naredi streha, pa nekoliko kasneje. Prav?
Moja dokončana hiša je potem izgledala takole. Najprej še brez zaključne kritine
Slika

Pa še čisto gotova
Slika

Z tisto pokrito teraso pa se zaenkrat ne obremenjuj in jo mirne duše lahko izpustiš. Je za tebe kot začetnika verjetno malo prevelik "zalogaj". Najprej poizkusi narediti vsaj osnovno navadno hišico. Ko boš pa pridobil malo prakse, pa se lahko lotiš tudi kaj bolj zahtevnega...
L.P.
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Hiše v HO

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Bravo @mmatja! =D>

Lepo skrbiš za podmladek, za razliko od nekaterih ....


lp
Dolfe Slika
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Hiše v HO

Odgovor Napisal/-a mmatja »

Dolfe napisal/-a:Bravo @mmatja! =D>
Lepo skrbiš za podmladek, za razliko od nekaterih ....
lp
Dolfe Slika
Nekdo mora. Saj kot si verjetno opazil, ni drugega ki bi bil pripravljen kaj pametnega svetovat mlajšim...Ali nočejo, ali pa ne znajo :-k Zato pa je na tem našem forumu v temi maketarstvo takšno "siromaštvo", kar se konstruktivnih prispevkov tiče.... :wink:
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: Hiše v HO

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

Načinov, kako narediti stavbe je kolikor češ, vsak ima svoje izkušnje in tehnike. Nažalost nastajanje svojih izdelkov nisem fotodokumentiral.
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Hiše v HO

Odgovor Napisal/-a mmatja »

No pa nadaljujmo z streho. Na moji predzadnji sliki se vidi iz česa je osnova. To je modelarska balsa. Lahko pa uporabiš tudi kakšen karton, ki pa naj bo čim tanjši toda čimbolj trd. Na to osnovo, potem zalepiš končno kritino. V primeru te hiše, ki je na zgornjih slikah, sem jaz uporabil tole: http://www.noch.de/de/produktkatalog/ar ... ukturfolie ki sem jo potem samo pobarval na sivo, da deluje kot da bi bilo pokrito z betonskimi strešniki. Je pa zadeva kar precej draga in verjetno v tvojem primeru ne bo prišla v poštev ravno zaradi tega. Zato lahko uporabiš nekaj, kar je neprimerno ceneje. To pa je valovita lepenka, ki jo dobiš v vsaki knjigarni. Streha iz takšne lepenke, pa potem izgleda, kot da bi bilo pokrito z salonitnimi ploščami in ko je končano izgleda takole:
Slika

Da pa dobiš takšen izgled, pa narediš takole: Najprej iz te lepenke narežeš trakove širine 1,5 cm. Ker je ta lepenka sestavljena iz dveh slojev, zgoraj valovita spodaj pa ravna, je potrebno spodnji ravni del odstraniti. To pa narediš tako, da narezane trakove enostavno za kratek čas namočiš v vodo in se potem spodnji ravni sloj sam odlepi. Zgornji valoviti del, pa potem pustiš da se posuši. Ko je suho, te trakove enostavno zalepiš na podlago strehe, ki si jo predtem zalepil na hišo. Začneš pa lepiti od spodaj proti slemenu hiše tako, da z vsakim naslednjim trakom prekriješ prejšnjega in to tako, da se ti vsak val lepo "uleže" v spodnjega. Tako narediš na obeh straneh strehe. Po vrhu strehe, ki se imenuje tudi sleme strehe, pa zalepiš isto takšni trak, samo ga moraš pred tem prepogniti, da se lepo prilagodi po naklonu strehe. To bi bilo po mojem za začetek dovolj za tebe. Kasneje lahko še dodaš vetrne obrobe, ki jih ravno tako narežeš iz šeleshamerja in zalepiš na "čelo" strehe. Lahko dodaš še žlebove, ki se jih dobi tukaj: http://auhagen.de/inhalt/cms/front_cont ... _pid=21571
Na koncu hiško lahko tudi malo postaraš (zamažeš), in potem to v končni fazi izgleda takole:
Slika

Verjetno ti takoj ne bo uspelo napraviti takšno. Toda ne obupaj, čeprav bodo nekateri tvoje delo tudi kdaj skritizirali, kar je žal navada na tem forumu.... Zapomni si :Vaja dela mojstra. Pa obilo uspeha ti želim. Pa ne sramuj se pokazati tudi kakšno sliko kako napreduješ....
Odgovori