Še pomnite tovariši

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
jule
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 132
Pridružen: 15.01.2007, 16:48
Kraj: Velenje

Še pomnite tovariši

Odgovor Napisal/-a jule »

Imam vprašanje za starejše člane foruma, saj mlajši od letnika 1950 o tem verjetno ne bodo imeli pojma.
Zelo megleno se spomnim kakšnih 50 let (+ddv) nazaj, da je bila okoli Novega leta v izložbi blagovnice Nama v Ljubljani nekaj let zaporedoma razstavljena železniška maketa. Maketa je bila precej velika, v merilu H0, tiri pa če se prav spomnim na veliko začudenje nekaterih niso nili Märklinovi. Pa tudi Pikotovi kartonasti niso bili. Sicer pa to ni tako pomembno. Spomnim se, da je bila pokrajina oblikovana iz stiropora in nedokončana. Ampak meni je bila strašno všeč. Pa ne zato, ker sem bil takrat mulec, ki je tudi sam sanjal o maketi, ampak zato, ker je bila res lepa.
Lepo prosim, če ima kdo kakšne slike ali celo načrt te makete, ali če kdo ve, čigava je bila, bi bilo super, če bi to objavil. Prepričan sem, da bi bilo za vse zanimivo videti, kakšne lepe stvari so se izdelovale v Ljubljani pred 50 in več leti.
Pozdrav, Jule
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Re: Še pomnite tovariši

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Jaz (64 letnik) pa se spomnim makete iz Supermarketa v začetku 70-tih,
ko sva jo z očetom hodila gledat okoli novega leta...

:berr
yyure
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 270
Pridružen: 07.03.2011, 8:22

Re: Še pomnite tovariši

Odgovor Napisal/-a yyure »

Uf, jaz sem pa mal mlajši, se pa spominjam prve makete, ki sem jo videl v "živo". Zastekljena, stala pa je na koncu trgovinice (s cunjami če se ne motim) na Čopovi ulici, nasproti Kraša oziroma pod zdajšnjim Mcdonaldsem. To so bili časi, ko še ni bilo BTC-ja pa sem se vsakič, ko smo šli v nabavo s starši veselil "Čopove".
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Še pomnite tovariši

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Moji spomini sežejo v 80-ta leta, ko je bila maketa za novo leto razstavljena v Maximarketu, na vogalu med prehodom in dvoriščem proti sedanji Slovenski cesti. Mogoče so jo imeli v izložbi 2-3 leta zapored pa potem nič več... V Nami pa se je ne spomnim, četudi verjamem, da so jo tudi oni imeli.
Goran
jule
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 132
Pridružen: 15.01.2007, 16:48
Kraj: Velenje

Re: Še pomnite tovariši

Odgovor Napisal/-a jule »

V zadnjem času se takole na razstavah in v izložbah malo bolj poredko pojavljajo makete železnic, nekaj malega pa vendarle. Tako je bila pred približno tremi tedni v City Centru v Celju ena železnica v merilu 0 in dve maketi v H0. Ko mi je sin povedal za te makete, sem takoj šibal v Celje. Pa sem bil bolj navdušen nad tisto železnico 0, ker je bilo vsaj nekaj ročno narejenih objektov razpostavljenih med tiri, v H0 je bilo pa vse kupljeno. Ena je bila celo kar na Nochovi podlagi. Kljub temu sem si makete ogledal prav z otroškim veseljem. Prav nestrpno že čakam jesen, da se končno odpravim tudi na Jesenice. Po slikah MMJ sodeč, bi si v primerjavi z Milchyjem moral sam nadeti nick Milky (saj razumete).
Pozdrav, Jule
Uporabniški avatar
Anzee
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 812
Pridružen: 08.04.2008, 12:55

Re: Še pomnite tovariši

Odgovor Napisal/-a Anzee »

yyure napisal/-a:se pa spominjam prve makete, ki sem jo videl v "živo". Zastekljena, stala pa je na koncu trgovinice (s cunjami če se ne motim) na Čopovi ulici, nasproti Kraša oziroma pod zdajšnjim Mcdonaldsem.
Te se spomnim tudi jaz. Cisto na koncu je bila, zraven pa so imeli se nekaksen "tobogan" iz nekega podesta dol. Ko je maketa iz tam izginila sem bil kar konkretno zalosten. Sem jo pa potem videl mislim da na sejmu "veseli december" na gospodarskem razstaviscu.. kaj pa vem, kaksnega leta '94 / '95?

Tiste iz Name se ne spomnim (se posebej na moj emso ki datira v osemdeseta), za Maximarket pa nisem ziher.. morda nekaj medlega?

lp Anze
fotografija | video produkcija | graficno oblikovanje | tisk na majice | http://www.psgt-productions.com :)
Uporabniški avatar
izzy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 86
Pridružen: 19.02.2008, 17:59
Kraj: Domžale

Re: Še pomnite tovariši

Odgovor Napisal/-a izzy »

Tudi jaz se spomnim tiste izpod današnjega McDonaldsa. Sem vedno težil, da se je treba ustavit, če smo šli mimo.
Se pa bežno spomnim tudi ene trgovine/servisa z maketarskim materialom, če me spomin ne vara pri sodišču v LJ, nekako med sodiščem in ajdovščino.
Boljše je zaradi Parkinsona polovico pira politi, kot pa ga zaradi Alzheimerja pozabiti spiti.
Meh 362
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 321
Pridružen: 22.02.2011, 18:08

Re: Še pomnite tovariši

Odgovor Napisal/-a Meh 362 »

izzy napisal/-a:Tudi jaz se spomnim tiste izpod današnjega McDonaldsa. Sem vedno težil, da se je treba ustavit, če smo šli mimo.
Se pa bežno spomnim tudi ene trgovine/servisa z maketarskim materialom, če me spomin ne vara pri sodišču v LJ, nekako med sodiščem in ajdovščino.
Ja,na Tavčarjevi.
Lep pozdrav
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: Še pomnite tovariši

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

Jaz se spomnim makete, ki je bila razstavljena na, če se prav spomnim na oddelku igrač v Nami nekje 1990. leta.
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4117
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Še pomnite tovariši

Odgovor Napisal/-a mkx »

Meh 362 napisal/-a:
izzy napisal/-a:Tudi jaz se spomnim tiste izpod današnjega McDonaldsa. Sem vedno težil, da se je treba ustavit, če smo šli mimo.
Se pa bežno spomnim tudi ene trgovine/servisa z maketarskim materialom, če me spomin ne vara pri sodišču v LJ, nekako med sodiščem in ajdovščino.
Ja,na Tavčarjevi.
Mehano, poleg pa je bila cvetličarna Herta.
LP, Metod
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Še pomnite tovariši

Odgovor Napisal/-a mmatja »

Kolikor pa se jaz spomnim nazaj, pa je bilo pred nekje 50 leti kar precej različnih maket z modeli železnice razstavljenih na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani. Pa v Frančiškanski cerkvi pri Tromostovju v Ljubljani, je bila v tistih časih poleg jaslic tudi modelna železnica. Ali se kdo od straješih članov tega foruma teh dogodkov kaj bolj natančno spominja?
Uporabniški avatar
Tin€
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3867
Pridružen: 25.05.2006, 22:52
Kontakt:

Re: Še pomnite tovariši

Odgovor Napisal/-a Tin€ »

Na gospodarcu je bila tudi maketa iz ŽEKŠ-a (trodelna), če se ne motim leta 1982.

V Nami so pa imeli namen postaviti v sredini prejšnjega desetletja novo maketo. Žal so mislili, da se jo da narediti na hitro, pa tudi pri financah so bili tako tako.

Kar se pa prodajalne Mehanotehnika na Tavčarjevi tiče, je bila to super štacuna, saj si tam dobil iz pod pulta marsikaj, kar ni bilo v uradnem prodajnem programu in ni bilo veliko dražje od prodajaln na oni strani karavank. Biznis je biznis.
Tine
jule
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 132
Pridružen: 15.01.2007, 16:48
Kraj: Velenje

Re: Še pomnite tovariši

Odgovor Napisal/-a jule »

Jaslic v Frančiškanski cerkvi se tudi jaz spomnim. Ampak železnica nekako ni pasala tja, pa še ameriški vlaki iz Mehanotehnike so vozili po njej. Mislim, da je bila železnica sestavni del jaslic samo eno leto. Za maketo v nunski cerkvi so najprej rekli, da bo tam za stalno, potem so jo pa preselili na velenjski grad. Ampak je tudi tam ni več. Sicer nisem čisto prepričan, ampak mislim, da je to ista "0" železnica, kot je bila pred kratkim v Celju.
Odgovori