nasvet

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
sharky1987
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 20
Pridružen: 17.10.2011, 18:54

nasvet

Odgovor Napisal/-a sharky1987 »

pozdravljeni,

v planu za naslednje leto imam izdelavo makete želežniške tovorne postaje v Kopru!
Odloču sem se za izdelat to maketo zaradi tega ki mi je ta želežniška postaja najbližja in si ne želim imeti makete ki se vlakci vozijo v kakem ovalu ali kej podobnega!
Zanima me v kakšem merilu vlakceu naj naredim?
Dimenzije makete bodo 1.00-1.30 m širine in 3.00 m dolžine!
Približne mere okolice in postaje imam že zarisane na papirju.
Zanima me tudi kako ste rešli problem z shranjevanjem vagonou ki jih nimaste v uporabi?
Zamislu sem se da bi jih shranjevau ali na povezani tračnici pod maketo, ki nad maketo nebi imau rad preveč stvari shranjenih.

Se vam vnaprej zahvaljujem za koristne nasvete ki mi jih boste dali.

Glede sistema za upravlanje bom mislu ko bo maketa že proti koncu obdelave.

PL 5er
LP 5er

Oproščam se za kakršno koli pisno napako ki jo nardim!
Jast mam dizleksijo! (dizleksija je: motena motorika pisanja in čitanja)
Hvala za razumevanje.
andrazon
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 510
Pridružen: 07.07.2011, 20:23

Re: nasvet

Odgovor Napisal/-a andrazon »

Glede merila je tako, imaš 4 možnosti, merilo HO, TT, N in Z (marklin). Glede na tvojih razpoložljivih 3metre HO odpade, še posebej če delaš postajo v merilu, za ta namen sta najboljša merilo TT in N, v teh dveh merilih bi se pa dalo naredit točno postajo, kar se pa Z merila tiče, pa mislim, sa je že premajhno za veselje, pa še detajliranje je zahtevno. Vsekakor pa bi bilo fino, da vseeno narediš okrog ppstaje kakšen oval, da bo igra zanimivejša. Obilico sreče pri izdelovanju.

LP Andraž
LP Andraž
poznidan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 466
Pridružen: 05.08.2008, 12:43
Kraj: Maribor

Re: nasvet

Odgovor Napisal/-a poznidan »

Verjetno bosta TT in N najprimernejša, pa še ustrezen vozni park boš lažje skombiniral kot v Z. Prednost Z-ja pa je v tem da se lažje poigravaš s prostorom in razporeditvijo, kar pa pri 3m dolžine ne bi smelo biti problem.
andrazon
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 510
Pridružen: 07.07.2011, 20:23

Re: nasvet

Odgovor Napisal/-a andrazon »

Glede sistema za upravlanje bom mislu ko bo maketa že proti koncu obdelave.
[-X Boš moral že kar prej mislit, saj za analogno upravljanje rabiš tire izolirat in jih na odseke dat, da je možno vozit več vlakcev neodvisno drug od drugega.

LP Andraž
LP Andraž
sharky1987
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 20
Pridružen: 17.10.2011, 18:54

Re: nasvet

Odgovor Napisal/-a sharky1987 »

Pozdracljeni,

jast sem malo laik glede meril HO, TT, N in Z! A mi lahko razložiste tako da bom meu bolšo predstavo?
HO merilo = v 1:koliko
TT merilo = v 1:koliko
N merilo = v 1:koliko
Z merilo = v 1:koliko

ki si bom prvo preračunau koliko materjala rabim za izdelat maketo, in koliko placa morem pustit med tiri in td...
ki mi je lažje vedet koliko je merilo naprimer. 1:75 da vem nadesiti kolkertoliko visoko ozadje pa vse skupaj!

LP 5er
LP 5er

Oproščam se za kakršno koli pisno napako ki jo nardim!
Jast mam dizleksijo! (dizleksija je: motena motorika pisanja in čitanja)
Hvala za razumevanje.
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: nasvet

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

sharky1987 napisal/-a:... A mi lahko razložiste tako da bom meu bolšo predstavo?

HO merilo = v 1:87
TT merilo = v 1:120
N merilo = v 1:160
Z merilo = v 1:220
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
sharky1987
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 20
Pridružen: 17.10.2011, 18:54

Re: nasvet

Odgovor Napisal/-a sharky1987 »

Pozdravljeni,

_Borsig_ hvala za informacijo v obliki ki jo bom bolše razumel zdej na začetku.

LP 5er
LP 5er

Oproščam se za kakršno koli pisno napako ki jo nardim!
Jast mam dizleksijo! (dizleksija je: motena motorika pisanja in čitanja)
Hvala za razumevanje.
sharky1987
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 20
Pridružen: 17.10.2011, 18:54

Re: nasvet

Odgovor Napisal/-a sharky1987 »

Pozdravljeni,

bi meu še eno prošnjo!
Bi mi lahko gdo poslau še slike vlakcou v teh merilih da bi meu še mal bolšo predstavo o velikosti?!?!

LP 5er
LP 5er

Oproščam se za kakršno koli pisno napako ki jo nardim!
Jast mam dizleksijo! (dizleksija je: motena motorika pisanja in čitanja)
Hvala za razumevanje.
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: nasvet

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Malo googlanja vrže ven tole:

Slika

ki je prenešena od tukaj:

http://miniatures.about.com/od/scalemin ... Scales.htm


Ali pa tole:

Slika


ki je od tukaj:

http://www.beginnermodeltrains.com/2009 ... beginners/


Upam, da kaj koristi....

LP

Jože
tomos
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 245
Pridružen: 24.08.2010, 18:08

Re: nasvet

Odgovor Napisal/-a tomos »

Če gledamo max dolžino na 1.3m x 3m boš lahko imel 3.2m dolg raven tir

Če to pretvorimo v merila pomeni da boš imel dolžine po originalu
H0 = 284m
N = 523m
Z = 719m

Pri vsakem merilu je pa to premalo za naredit odsek Koprske potniške postaje od prve točke kjer je dvotirna vse do postaje je nekje 1200m. Ali stvar malo poenostaviš in skrajšaš del kjer je drugi tir za odmik kompozicij in uporabiš samo del kjer se razširi postaja na glavne perone + perone za tovor in avto rampo. Stvar malo skrajšat na potniškem delu peronov bi tud pomagalo da se da naredit del od postaja pa vse do useka pri nadvozu Bertoki. tam bi lahko maketo tako naredil da stvar zgine v tunelu (pod mostom nadvoza poleg AC) in se spusti v pod nivoj makete kjer imaš plac za vse kompozicije in tudi pentoljo da se ti lahko vlak vrača nazaj na zgornji del. Tovorna postaja je pa dost daljša in je 3m vsaj 3x premalo placa

"Z" ima slabost da jih dela samo eno podjetje in so stvari dokaj drage in ni tok detaljov. "N" je dost proizvajalcev in je vse med sabo kompatibilno (način napanje, tirna širina, priklopi med vagoni), cene so dost bolj spremenljive, detalji so kr dobri, dost izbire je, najde se tudi nekaj SŽ voznega parka (bosphorus, 4 dežele, BR52, SŽ vagoni od kiskun...). Sam imam N, pa še nekaj nas je, drugače je pa večina H0, oseb ki imajo Z je pa bolj malo (če si iz Obale, imaš Josipa z Izole ki ima tako N in Z, sam sem iz Pirana in imam N)

Glede komentarja @andrazon pa stvar ne velja v celoti. Če kupuješ kretnice ki so izolirane med sabo (npr.Fleischmann) je kontakt speljam samo na tisti tir ki je direkten na napajlni tir. To pomeni da lahko na delu Bertokov priklopiš DC trafo in pol preko kretnic točno določaš kateri peron bo izbran, brez da bi moral eno dodatno stikalo povezat za prekinjat tire. Kretnice se lahko odločiš ročne, sam svetujem električne in po možnosti pod nivojem, tako da ti ne kvari izgleda postaje. Če se zveže semaforje se lahko uporabi ista stikala kot od el.kretnic (kretnica se po preklopu izklopi = zaščita) in če je tir izbran bo napajan in tudi semafor bo prižgan za vlak na tem tiru. Glede smeri semaforja (prihaja vlak na postajo bo izhodni semafor rdeč - ali kontra) se pa postavi 1x detektor polaritete in pri + priklopu (vlak v postajo) postavi vse izhodne semaforje na rdečo, pri - priklopu pa (vlak iz postaje) pa postavi vse vhodne semaforje na rdečo. Preostali semaforji pa se postavijo glede na izbirko kretnice (če bo kretnica na tir1 bo le na tiru 1 svetila zelena pri izhodnem vlaku, če bo vlak vhodni pa bo že detektor polaritete obrnil na rdečo)
kopiranje/shranjevanje/linkanje slik s foto albuma ni dovoljeno
sharky1987
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 20
Pridružen: 17.10.2011, 18:54

Re: nasvet

Odgovor Napisal/-a sharky1987 »

Pozdravljen,

Tomos, sem z Obale!
Iz kirega konca Pirana pa si? Ki sem sam pirančan samo živim v Kopru!
Da bi se dobila da mi bolše razližiš to stvar glede meril in formule kako si to pridobu in tudi glede semaforjou?!?!
Josipa z Izole ki ima tako N in Z
Sej on ma muzej o parencani? Če se ne motim?

LP 5er
LP 5er

Oproščam se za kakršno koli pisno napako ki jo nardim!
Jast mam dizleksijo! (dizleksija je: motena motorika pisanja in čitanja)
Hvala za razumevanje.
tomos
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 245
Pridružen: 24.08.2010, 18:08

Re: nasvet

Odgovor Napisal/-a tomos »

ja - Josip je od Muzeja Porečanka (ali Parenzana kakorkoli gledamo). Sam sem nad pokopališčem Pirana ta dve ulici preden se začne portoroški del

Glede merila pa ni kaj dosti za razlagat. Če je merilo 1:160 pomeni da je 1m na maketi enako 160m v živo. Če boš delal po original načrtih postaje boš moral gledat radijus zavojev/kretnic, dolžine peronov, razmake med tiri.... Dost dela z tiri ker pri običnem postavljanju v N merilu se gleda razmak med tiri 33.6mm ter njihov večkratnik. Kretnice pa so v večini R1, R2 ali R4 (polmer 192mm, 225.6mm, 430mm). Radiusi zavojev so v glavnem R1, R2, R3, R4 (fleischmann), se pa najdemo tudi vmesni (roco) in večji od R4 (spet roco npr. kretnica z R7).

Sam bi zaradi omejitve prostora uporabil R4 Fleischmann kretnice ker so še dovolj veliki radijusi in se ne pozna pri lomljenju kompozicij ko zapelje na peron. Tako boš tudi malo prihranil na dolžinami kretniškega dela (111mm na vsako kretnico z R4=fi430mm). čene pa imaš Roco večje kretnice pri R7=fi765mm ravne dolžine 155mm ali manjše zavoje R5=fi362mm z dolžino 112mm. nato se še Peco z še večjimi radijusi kjer je izbire med tiri ogromno (različni tipi).

Pol če se ti tir skril in speljal pod maketo pa uporabljaš ali R2 (se da uporabljat 99% vsega kar je N vagonov in lokomotiv + prihraniš na prostoru ker je majhen radijus) ali kaj vmesnega (odvisno od nekaterih lokomotiv kot so BR18-201 doppeltender Arnold, ali kaka dolga dvodelna Ae14/8 švicarska, ali Athearn bigboy... )

za Koper boš rabil 6 kretnic od postaje (na srečo ni nobene angleške ali trojne), pa nekje 6m tirov - cenovno se še dokaj poceni pride. Pol pod maketo pa odvisno od kok tirov za pripravo kompozicij (rečmo 12 kretnic za 6 tirov, pa še 1 za zaključit pentljo - za zaključit pentljo boš rabil kontrolo obračanje polov - to se zgodi če z tirom začneš krog in pol se sam vase obrne. Se ti obrneta pola in brez dodatne elektronike povzročiš kratek stik)
kopiranje/shranjevanje/linkanje slik s foto albuma ni dovoljeno
sharky1987
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 20
Pridružen: 17.10.2011, 18:54

Re: nasvet

Odgovor Napisal/-a sharky1987 »

Pozdravljen,

poznan si mi biu že po pisavi! In ko si mi približno razloži kje bivaš sem dobiu potrdilo da te poznam!

Glede prostora v okolico sem omejen na dimenzije 3 metrou samo če naredim tako da podalšam za 1.5m in malo zakrijem eno okno ki mam iz spalnice v ta prostor ki mam neizkoriščen lahko rastegnem na dimenzije 4,5m X 1m samo v višino pa nisem!
Tako da bi lahko naredu v 2 nadstropji maketo! Tako bi podalšau dolžino makete na 9m! In že ki mam papirje kako so postavljeni tiri na tovorni želežnici v KP.
Tam ki je bil stari most pri kontrolnem stolpu lahko naredim tako da se na tistem mestu speljem tirnice po zadnji strani nadstropje nižje in naredim spust od 4.5m dolžine v globino 40-50cm med nadstropji.
Tako da bi naredu ovalno progo na 2 nadstropija! Skladišče vagonou bi pa naredu za hribom ki bi blo ali na enem delu ali na drugem delu makete če ne na obeh!
Ta zamiseu se mi je porajala ki sem resau maketo da si naredim približen načrt postavitve ozadja makete!


LP 5er

PS:

Tako da ko bom meu več prostora bom lahko jih povezau v eno skupno lonijo! in bom naredu še modularno tako da jo bom lahko sestavu-urediu v večjem prostoru in jo pol sestavu na mestu kjer sem si zadau da bo stala!
LP 5er

Oproščam se za kakršno koli pisno napako ki jo nardim!
Jast mam dizleksijo! (dizleksija je: motena motorika pisanja in čitanja)
Hvala za razumevanje.
tomos
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 245
Pridružen: 24.08.2010, 18:08

Re: nasvet

Odgovor Napisal/-a tomos »

Tam kjer boš imel skrite dodatne kompozicije naredi da je dostopno ali vsaj vidno. Če boš to naredil za kakim hribom ali kje zadaj boš hitro lahko ugotovil da je nerodno. Dejansko bi lahko naredil potniško spredaj in gre proti Dekanom, pol pri AC nadvozu pa se odcepi del proti tovorni ki jo narediš v ozadju (desni del makete je hrib na Ankran, levi zadnji del pa pristanišče - razsut tovor, sprednji levi del potniška koper, desni sprednji del pa stičišče tira ta tovorno in potniško ki bi pol šel proti Kozini (kmalu ko gre proti Kozini bi ga skril in spravil v podnivoj). Zadnjo steno podnivoja ki ni toliko dostopen je najlažje uporabit za kako kontrolo elektronike ali spravljat škatle modelov (ki se jih hitro nabere dosti). Sprednji del podnivoja pa za odstavne tire priprave kompozicij. Edino z tovorno postajo Koper (oba dela tudi proti Luki) boš imel ogromno tirov in je pametno si prej določit do katere vrednosti se bo delalo maketo. Ker čene lahko kmalu postavi projekt ki ga nikoli ne boš končal.

Sam imam narejen hrib in en dvotirni tunel noter. Ovinek + kretnica vmes. Mi je žal da nisem pustil več placa, ker če kaj skoči ven pri kretnici se pol zagozdi v tunelu in je hudič dobit ven. Polomit kako ograjico/stopničko pri takem početju pa najbolj dvigne pritisk. Z druge strani pa imam pod hribom dva napajalnika skrita (semaforji + kretnice + kontrola lokomotiv) in na desnem vogalu vse kontrole kretnic
kopiranje/shranjevanje/linkanje slik s foto albuma ni dovoljeno
sharky1987
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 20
Pridružen: 17.10.2011, 18:54

Re: nasvet

Odgovor Napisal/-a sharky1987 »

Del tirou ki je v luki bi izpustu bi naredu dejansko levi in desni del tovorne postaje in tire od inštalacji bi še dau not! Potniška postaja žau odpade ki me po eni strani ne zanima in po drugi strani se tam ne dogaja tolko kot na tovorni! Drugače sem razmišljau nardit tako da mam napajalnike in vse ostale elektronske stvari na posebnem stojalu ob maketi tako da nebirabu raskopavat pol makete ko bi se kej pokvarlo, in tudi hrihe tako naredit da niso čisto fiksni in da se dajo odmakent sali dvigent da uspem sežt spodi če v slučaju kak vagon iztiri!
Pa še nekaj me zanima koliko je lahko največji vspon ki je lahko za tirnice?

LP 5er
LP 5er

Oproščam se za kakršno koli pisno napako ki jo nardim!
Jast mam dizleksijo! (dizleksija je: motena motorika pisanja in čitanja)
Hvala za razumevanje.
Odgovori