Nalepke

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo Gorchi
Ja, seveda, obstojnost je drugo vprasanje. No, lokomotiv ali vagonov ponavadi nimamo na soncu, ampak - imas prav. Obstojnost je vprasljiva, zato tudi sam uporabljam laserja :oops: . Pocasi pa tudi barvni laserji postajajo vse bolj sprejemljivi po ceni. Se spominim prvih in cene cez miljon tolarjev... Danes pa 200 do 300 Eurov.
Link je zelo v redu, marsikomu bodo navodila prisla prav, le cene so v US dolar kar pomeni, velik strosek postnine, pa problemi z uvozom v EU.
Ne pozabi na folije za laser ali deskjet, saj so razlicne (sigurno ves, ampak...) :-)
Zal izkusenj s staranjem barv nimam, mogoce kdo drug...
Lep dan se naprej
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Jaz bom namesto nalepk probal na model 541 pobarvati z airbrushom
številke in črte. bomo vidli kako se bo obneslo.
Kako sem si zamislil:
Prvo bi naredil fotopostopek kjer bi naredil slovenski znak in napis slovenske železnice.
Ko bi zjedkal bi postavil napisa na pravo mesto ga dobro pritrdil in okrog zaščitil z papirjem ali podobnim.
Nato pa z airbrushem samo pobarval .

Kako se vam zdi moja zamisel?Samo zelo malih napisov glih nebi mogel narediti se mi zdi .
LP Anej
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo AnejTS
Ce ti bo supelo (glede na velikost) lepo izjedkati in prebarvati z airbrushom, uspeh ne bi smel bit vprasljiv. Seveda je to "tezasko" delo sploh pa, ker zahteva razlicna podrocja dela, pa se veliko casa bo slo.
Saj ze ves, jaz zagovarjam nalepke, lahko jih naredis zelo hitro in po potrebi tudi hitro spreminjas - popravis. Na moji prvi Zivi pa izgledajo nalepke nekako takole:
Slika .
Ce pa potrebujes napise ali pa celo stran v cdr ali kaksnen drug format slike v soft verziji, pa le sporoci.
Lep pozdrav :D
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
butl

Odgovor Napisal/-a butl »

Ko bi zjedkal bi postavil napisa na pravo mesto ga dobro pritrdil in okrog zaščitil z papirjem ali podobnim.

ejga, pa žeble zabi notr in jih na drugi stran ukriv, da ti ne bo vse dol padl-še posebi na spredni stran mašine, k nima ravnih plank #-o ](*,) \:D/ [-o< [-o<
kit

Odgovor Napisal/-a kit »

butl napisal/-a:ejga, pa žeble zabi notr in jih na drugi stran ukriv, da ti ne bo vse dol padl-še posebi na spredni stran mašine, k nima ravnih plank #-o ](*,) \:D/ [-o< [-o<
A JE TO...
Une dva b' sigurn to tko zrihtala. :lol: :lol: :lol: :lol:
Uporabniški avatar
Mojster_Strojevodja
Direktor
Direktor
Prispevkov: 1960
Pridružen: 09.08.2005, 19:43
Kraj: Bled
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mojster_Strojevodja »

Butl: a ne gre drugače kot tako, ne znaš to napisat tako kot kulturni ljudje in normalno napisati kar si mislil povedat.

Kit: si pa mogel takoj lonček zravn prislonil.
:-s :-s
Če ne gre uporabi večje kladivo.
"Half the job is in the discovery; the other half is having the courage to present the findings."
"Everyone is a genius at least once a year. The real geniuses simply have their bright ideas closer together."
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

butl napisal/-a:Ko bi zjedkal bi postavil napisa na pravo mesto ga dobro pritrdil in okrog zaščitil z papirjem ali podobnim.

ejga, pa žeble zabi notr in jih na drugi stran ukriv, da ti ne bo vse dol padl-še posebi na spredni stran mašine, k nima ravnih plank #-o ](*,) \:D/ [-o< [-o<
Če še neveš so za pritrditev tudi drugi načini(mogoče si ti res vse vedno pribijal z žebli)!Kolko jaz vem se da baker zvijati tako da bi odspredaj na mašini lahko baker zvil!Malo razmišljaj preden kaj izjaviš!

Sam N amater men je lepše kot pa da je nalepka gor narejena. na nalepki se vidjo robovi tako kot na tvoji 541 se vidi da so robovi(oz skoraj na vseh modelih ki imajo nalepko gor narejeno)
LP Anej
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo Anej
Nalepke se vidijo, sploh, ce dobro pogledas od blizu :-)
Pac ocenil sem, da je nalepka se kar primerna, glede na velikost modela, moje sposobnosti in moje trenutne zahteve in seveda znanje. Saj, ko se bom s tem ukvarjal saj kaksno leto in ko bom delal drugo ali tretjo 541, bom verejtno tudi jaz bolj zahteven. Ce pa v tem casu najdem nacin, kako do "belega" tiska, potem se pa tudi rob nalepke ne bo videl (nalepka - film je delbeline 0,0012mm in ko model prelakiras, se prakticno ne vidi in ga ne obcuti pod prsti)!
Prosnja:
Naj se javi kdo, ki obvlada sitotisk, pa nam razlozi, kako se to dela, kje se da dobiti kaksno majhno sito in vse, kar gre poleg :idea:
To je sigurno najbolje, kar bi se dalo naredit gled napisov ali znakov na modelih (vsaj na ravnih povrsinah).
Lep pozdrav
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Anej, s tem kar si napisal, bi lahko rekel, da si blizu neke verzije sitotiska, samo naletel boš pa na težave:
- ne boš imel problema pri velikih črkah, znakih itd. za narest šablono, večji hec bo potem to šablono tok pritisnit ob model, da ne bo kje barva zlezla pod šablono, tja kamor si niti najmanj ne želiš. To še posebej velja tam, kjer imaš razne iz/v-bokline
- pri majhnih črkah znaš naleteti na omejitve fotopostopka in jedkanja - vseeno sporoči/pokaži če Ti bo uspelo vse one mikro napise zjedkat in potem narisat na model

Osebno se pridružujem N amaterju, in bi (bom) vzel tehniko nalepk pri izdelavi/predelavi kakšne lokomotive. Sam imam doma ravno 3 liste za izdelavo nalepk od prej omenjene bare-metal, ki nisti niso bili tako hudo dragi in velja tako kot je N-Amater omenil, so posebni za laserja in posebni za inkjeta. Vsekakor pa bi pri nalepki vzel kakšen mehčalec nalepk. Pri nas ga prodaja maketar Blaž Šelih, znan kot zgemba na www.makete.si in je bolj ali manj prisoten kot dežurni računalničar na maketarskih tekmovanjih (prvo bo to soboto v Logatcu dopoldan). Potem, ko so nalepke gor pa bi vzel ustrezen prozorni lak. Na forumu www.makete.net je bila pred časi razprava, kater lak vzet in nekako smo prišli do zaključka, da so Model Master laki še najboljši za to, dobiš jih pa v Mladem tehniku v hali D BTCja in pa nazadnje sem jih videl pri Mo-Ko na Viru.
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo
Kakor vidim, ta nas forum spremljajo tudi ljubitelji male zeleznice iz drzav bivse Yu, zato dodajam samo nekaj slik priprave nalepk za hrvasko karavelo (izdelek Suco). Tudi tu se pojavlja problem bele barve za modri podlagi. katerega sem poskusal resiti s modrim ozadjem. Dimezije posameznih oznacb bom se malo spremenil (razmerja), kakor tudi pobarval sprednji spodnji del - crno in nalepil se nalepko za plug.
Karavela:
Slika
Slika
In se osnutek nalepk za HR (kolikor sem uspel ugotoviti imajo 4 razlicne tipe oblik "brkov", pa tudi razlicne barve crt). Prosim kolege iz hrvaske in ostale, da mi sporocijo eventuelne napake.

Slika

Se vedno pa cakam, da se javi kdo, ki obvlada sitotisk oziroma pozna kaksen nacin, kako natisniti belo. :?:
Lep pozdrav
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a milchy »

sitotisk obvlada vsak, ki se ukvarja s tiskanjem in sedaj na veliko tiska koledarje ..... vmes pa tudi kakšne bele nalepke naredi ....
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo milchy

Lahko vprasam za kaksen podatek od "vsak, ki se ukvarja...": ime, priimek, naslov, telefon, format podatkov, cena odtisa A4 (na kaj in ena ali vec barv), cas izdelave in seveda natancnost (vsaj do 0,5 mm velike crke ali znake)?

Ali pa, da kdo razlozi, kako se to dela (kar ze cel cas ponavljam :?: ).
Bi pac poskusil sam izdelati, saj delam ze kar nekaj stvari, bi pa se to!

Lep vecer se naprej
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a milchy »

N_amater - s tem sem mislil tiskarje, ki tiskajo sitotisk - recimo koledarje in podobne stvari, ne vem kakšna je sedaj cena, se pa bom pozanimal (pred leti je bil A4 potiskan z belimi številkami okoli 800 SIT ...)
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Samo ne vem, kako bi se šel sitotisk; na folijo za nalepke ali mogoče celo direkt na lokomotivo? Slednje bi bilo najbolj cool, ampak najdražje. Kako pa bo sitotisk obstojen na foliji pa.. bo zanimivo slišat od tiskarjev.
Uporabniški avatar
NClight
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 42
Pridružen: 09.06.2006, 10:54
Kraj: Zagreb, RH

Odgovor Napisal/-a NClight »

Sito nebo dobro zgledalo na modelu, za to se uporablja tampon odtisek. :!:
N amater napisal/-a:In se osnutek nalepk za HR (kolikor sem uspel ugotoviti imajo 4 razlicne tipe oblik "brkov", pa tudi razlicne barve crt). Prosim kolege iz hrvaske in ostale, da mi sporocijo eventuelne napake.
http://www.zeljeznice.net/galerija
Za 663 / 2063
http://www.zeljeznice.net/galerija/cate ... ?cat_id=22

HŽ 2063 (JŽ 663) Karavela http://www.zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=1409
Žuta traka na dizelima http://www.zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=2973
Koliko je originalno nabavljeno 2063 lokomotiva? http://www.zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=1386

I na BG forumu:
663 ili 2063 http://railfan-belgrade.org/forum/viewtopic.php?t=507
JŽ 663 (KARAVELA) http://railfan-belgrade.org/forum/viewtopic.php?t=257
Sa HŽ pruga http://railfan-belgrade.org/forum/viewtopic.php?t=283
Zadnjič spremenil NClight, dne 13.12.2006, 8:56, skupaj popravljeno 1 krat.
Modelne železnice: http://www.malezeljeznice.net
Odgovori