Ulivanje modelov

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
H0 amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 09.03.2007, 21:29

Re: Ulivanje modelov

Odgovor Napisal/-a H0 amater »

Metod, res je!

Tisto čelo iz aluminija je pripravljen nos 711 za izdelavo pramodela, ki ga bom potem ulil v kalup. Ker pa je ta tema namenjena ulivanju modelov, jo sedajle ne bi "smetila" z mojo proizvodnjo.

Kljub temu pa prilagam fotko 813, ki počasi že postaja serija 100. Seveda tu še manjka ogromno detajlov, ampak baza je izdelana. In ker smo ravno pri temi o smoli, bi vsem, ki se bi radi poigrali s to idejo, dal še nekaj nasvetov.

Epoksi smola, jaz uporabljam izključno F19, se izredno lepo oblikuje, brusi in reže. Toda pozor! Pri brušenju smole gre v ozračje izredno fin prah, ki je smrt za ostale modele, pa tudi za pljuča ni najbolj zdravilen. Zato to delajte kje na prostem ali pa v prostoru, ki ni namenjen bivanju. Drugo, smola se lepi med seboj izključno z lepili na cianokol osnovi. Kakšno revellovo lepilo kar pozabite. Saj prime, ampak potem tudi spusti. In še en tip. Pred lepljenjem in barvanjem je dobro model umiti z mlačno vodo, tako da je površina res čista, pred barvanjem pa uporabiti "prajmer" tipa Tamiya ali Valleyo, ki je primeren tudi za kovinske dele.

Še stotka:

Slika
H0 amater

---------------------------------------------------------------------------
http://www.youtube.com/user/H0amater
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Ulivanje modelov

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

H0 amater, si poskusil, kakšen vpliv na F19 ima nitro redčilo (predvidevam da vse prej kot dobrega) in White spirit? Slednji bi znal čisto lepo razmastiti površino.
In hvala za napotke, pridejo sila prav ;)

Mimogrede še ena malenkost pri tem z moje strani. Če imate slučajno namen uvijati vijak v to smolo, potem nikar ne pretiravajte, ker se bodo vrezani navoji hitro odstranili. Enkrat, mogoče 2x se še da vijak zavijačiti v smolo, pol je pa konec.

P.S: Te Tvoje ulitke se bo dalo kje za primerno ceno dobiti?
Goran
038
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 873
Pridružen: 10.03.2009, 20:49

Re: Ulivanje modelov

Odgovor Napisal/-a 038 »

Sem danes ponovno poskusil, najprej sem res temeljito pretresel smolo, nisem mešal s palico da ne dovajam vlage, ter mešalno razmerje sem upošteval težnostno, kar prej nisem. Ker gre za hobi material bi lahko bilo to navedeno a o modelitu standard ni tehničnega lista, oz. vsaj jaz ga nisem našel, pa tudi rok proizvodnje bi lahko bil naveden na embalaži kar tudi ni če ima izdelek omejen rok uporabnosti. Izdelke pa sem kupil v Kamniku.
No današnji rezultat ni bil uspešen je pa bilo uspešno to da ni bilo v materialu toliko mehurčkov, tako da novi poizkusi sledijo.
In kako je zahteven Gedeo kriystal, katerega pa že dva meseca ni v Levčku v BTCju.
Uporabniški avatar
H0 amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 09.03.2007, 21:29

Re: Ulivanje modelov

Odgovor Napisal/-a H0 amater »

038,

po moje se ti splača kupit Axonovo F19, da boš videl razliko. Cena je enaka in se bojim, da Modelit ne dosega kvalitete te smole. Podobne probleme sem imel jaz z njihovim prejšnjim domačim izdelkom Rapidurjem. Ker je imela še tisto trapasto plastično pakiranje z varnostnim čepom, se je zaradi podtlaka na koncu sploh ni dalo več odpreti. Potem sem jo sicer prelil v drugo posodo, a mehurčkov se nisem nikoli znebil. Danes sem spet ulival in celo zelooo pretiraval s hitrostjo mešanja A+B komponent F19. Lonček se je zaradi reakcije tako segrel, da je bil že vroč, pa ni bilo niti enega zračnega mehurčka.
Kupi, testiraj in poročaj!

Gorchi,

nitro razredčila ne uporabljam, zato ti kakšnega pametnega nasveta ne morem dati. V zadnjem času uporabljam za izravnavanje neravnin "špric kit" v spraju, ki pa se prime čisto na vse, tud na mastne odlitke, hehe.
Kar pa se tiče prodaje ulitkov, je še prezgodaj za dokončno odločitev, saj moram najprej izdelati modele.
H0 amater

---------------------------------------------------------------------------
http://www.youtube.com/user/H0amater
038
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 873
Pridružen: 10.03.2009, 20:49

Re: Ulivanje modelov

Odgovor Napisal/-a 038 »

Nor sem dovolj da bom poskusil, imam pa še eno težavo, ker sem zopet delal kalup mi je ostalo nekaj eksperta, tega pa sem ulil na stari kalup a se nista sprijela, brez vseh težav sem ju ločil, je pa res da starega kalupa nisem čistil.
Je morebiti krivo morda tudi to ker mešam zelo majhne količine :wink: . Še zmeraj pa ko potegnem z palico po dnu komponente A je na njej bela usedlina, kar mi ni všeč, kot če kupiš stari korocink. Ne razumem pa kaj mislite z zelo hitrim mešanjem :?:
Uporabniški avatar
H0 amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 306
Pridružen: 09.03.2007, 21:29

Re: Ulivanje modelov

Odgovor Napisal/-a H0 amater »

Mogoče si na starem kalupu imel še kaj ločevalca. V tem primeru se silikona seveda ne bosta sprijela.

Kar se tiče mešanja, je pa takole. Jani je nekoč napisal, da mešaj počasi in ne z zobotrebcem, pač pa s ploščato paličico. Jaz sem seveda to upošteval, vendar moram mešati zelo hitro, saj gre v enega fiata cca 1 dcl smole. Pa je smola F19 tako kvalitetna oz. razmerje pravo, da mi dosedaj še ni naredila nikoli mehurčkov.
H0 amater

---------------------------------------------------------------------------
http://www.youtube.com/user/H0amater
Odgovori