Ulivanje modelov

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Bom jaz sprobal pa mal poslikam pa vam povem kako bo mi prišlo ven.Mislim pa da bom delal k z tisto ploščico (medeninasto) z že nanesenim fotolakom za začetek.
LP Anej
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Zanima me kakšen je najmajniši del,ki ga zjedka.Ke ima jaz enga zelo mali krogec 0,5mm pa se zelo malo vidi na foliji a to bo potem tud zjedkalo ko bo razivalec razvil?
LP Anej
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Okna - materiali

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo vsem
Ja kar nekaj "zatisja" je pri modelarjih, pa mi ni jasno, kaj bi to bilo!? A se vsi pripravljate za sejem?
Salo na stran, v kratko bi naredil presek smol in ostalih materialov, katere sem testiral za izdelavo prozornih - tankih izdelkov (v glavnem oken) za moje modele. Pri vseh je znacilno, da se dalj casa susijo (dan, dva ali se vec). V Samson Kamniku so bili tako prijazni in mi naredili nekaj tesnih "tankih" ploscic, nekatere so bile taksne kot zvecilni gumi, druge krhke, zadnja dva pa imete opisano spodaj (hvala g. Nejcu).

Gedeo krystal resin (hala A - BTC)
Vecino oken do sedaj sem izdelal iz njega. Rezultati dobri, se susi nekaj dni, koncni izdelek podoben plastiki. Ce je kalup "cist" potem so tudi odlitki lepo prozorni oziroma svetleci. Lepo se jemlje iz kalupa narejenega iz Modrina.
Razmerje mesanja 1:2.
Cena okrog 15 Eurov za 300 ml.

Kristal (Samson Kamnik)
Tanki izdelki dolgo casa lepljivi in mehki, po kaksnem tednu so trdi ampak zelo krhki. Ko sem jih poskusal namestiti so se polomili. Ni bilo zeljenega rezultata.
Razmerje mesanja 3% - tezko izvedljivo pri manjsih kolicinah.
Cena za 1kg je 15 Eurov

PX521 HT (Axson - Samson Kamnik)
Vse lepo in prav, toda cez kaksno uro so v odlitku (materialu) zaceli nastajati mehurcki. Rezultat je bil "napihnjen", kakor pena na pivu :-)
Odlitek seveda neuporaben, deformiranih oblik, krhek... Se tudi mocneje sprijemlje s kalupom iz Modrina.
Razmerje mesanja 100:55
Cena za 0,155 kg je okrog 9 Eurov

Trans D180 (Axon Samson Kamnik)
Kakor pri ostalih, pocakas en dan, vzames iz kalupa, pocakas se kaksne dan in ... Zelo v redu. Stekelca brezhibno prozorna, stranice lepo gladke in svetlece, material elasticen in dovoljuje manjse deformacije (pri namescanju). Podoben plastiki in primeren za tanjse odlitke. Mogoce "malo predrag", ampak rezultati dobri.
Razmerje mesanja 1:2
Cena za 0,03 kg je 9 Eurov

Epox 210 (Samson Kamnik)
Zanimivo je, da je to "lepilo", ki je namenjeno za vse kaj drugega, kot "stekla" oziroma odlitke :-)
Se susi najhitreje od vseh, rezultati zadovoljivi - dobri in ceprav so bile testne ploscice malo "rumenkaste", jaz tega na mojih odlitkih nisem opazil - so cisti, prozorni in gladki. Lepo se odstrani iz kalupa, se lepo obdeluje (reze, brusi, upogiba...). Ker je cena (od vseh) najnizja, rezultati pa dobri, bo to prava izbira.
Razmerje mesanja 1:2
Cena za 1,5 kg je 19 Eurov

Posebnih testov z dodajanjem barv nisem delal, saj sem zelel dobiti "cista" okna, verjetno pa to itak ne bi bil problem.

Kakor sem ze veckrat napisal, moja najvecja zelja je bila poiskati materiale, katere potrebujem, v Sloveniji in po moznosti "proizvedene" v Sloveniji.
Cena, razmerje mesanja, kakor tudi cas susenja in trdnost materiala (zilavost), so zame odlocilni elementi.
Zal kako se bodo materiali obnasali cez cas ne morem opisati (kar pa bom lahko cez kaksno leto) :-)

Ko bom porabil tiste smole, katere imam v manjsih kolicinah, bom uporabljal kar Epox210.

(Cene so priblizne in sem jih navedel samo zaradi grobe primerjave med posameznimi smolami!)

Lep pozdrav
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Jani,
še eno vprašanje. Sicer sem nabavil Modrin, ampak malce me muči elastičnost silikona, ki pa v določenih primerih mogoče ni zaželena. Zanima me, ali si slučajno primerjal še materiale za trde kalupe in sicer po kvaliteti odtiska (se pravi čim manjša odstopanja) ter uporabo ločilnega voska. Mogoče veš (ali kdo drug), kakšen ločilni vosek bi se lahko uporabljal?

Hvala in lp,
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

AnejTS napisal/-a:Zanima me kakšen je najmajniši del,ki ga zjedka.Ke ima jaz enga zelo mali krogec 0,5mm pa se zelo malo vidi na foliji a to bo potem tud zjedkalo ko bo razivalec razvil?
Anej, ne znam ogovoriti na vprašanje, bom sam poskusil vendar po videnem v Milanu v soboto, bi verjetno 02-0,3mm bilo najmanjše možno zjedkano. Mogoče se tudi motim ampak če pogledaš na http://www.lineamodel.it, boš tam našel marsikaj narejenega iz medenine, od odjemnikov toka (2 komada 50 EUR v N)do celih lokomotiv (recimo ranžirka stane 130EUR brez motorja), seveda zjedkanega.
Kot primerček zjedkanega pa so tle slike:
Slika
Slika Slika
Slika
IC-Pohorje503

Odgovor Napisal/-a IC-Pohorje503 »

to je E402p-001 :)
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

IC-Pohorje503 napisal/-a:to je E402p-001 :)
Res je, prototip za E402-001 vendar ni bistvo kaj je to za ena lokomotiva temveč da je izdelana iz (jedkane) medenine.
Mmg, po načrtih iz Mehana, vidim, da je najmanjša mera na Eurostaru 0,2mm, sicer pa je običajna mera 0,5mm kot najmanjša (obrobe oken, reže za ventilacijo...). Mogoče bo komu prav prišlo, meni je že. :wink:
IC-Pohorje503

Odgovor Napisal/-a IC-Pohorje503 »

Gorchi napisal/-a:
IC-Pohorje503 napisal/-a:to je E402p-001 :)
Res je, prototip za E402-001 vendar ni bistvo kaj je to za ena lokomotiva temveč da je izdelana iz (jedkane) medenine.
Mmg, po načrtih iz Mehana, vidim, da je najmanjša mera na Eurostaru 0,2mm, sicer pa je običajna mera 0,5mm kot najmanjša (obrobe oken, reže za ventilacijo...). Mogoče bo komu prav prišlo, meni je že. :wink:
aha,ok :) :)

drugače to je E402p-000 , pazi glede za "P" za E402p-001 do 005! še E402a-004 do 044 :) , še E402b 101-190. tri enako serija je E402, pazi drugače je P,A in B! :)

LP
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Odgovor Napisal/-a N amater »

Gorchi je napisal:
Jani,
še eno vprašanje. Sicer sem nabavil Modrin, ampak malce me muči elastičnost silikona, ki pa v določenih primerih mogoče ni zaželena. Zanima me, ali si slučajno primerjal še materiale za trde kalupe in sicer po kvaliteti odtiska (se pravi čim manjša odstopanja) ter uporabo ločilnega voska. Mogoče veš (ali kdo drug), kakšen ločilni vosek bi se lahko uporabljal?
Hvala in lp,
Zdravo
Za moje potrebe je Modrin kot tak zadovoljil vse potrebe. Ce zelis, da je bolj elasticen, dodas malo manj katalizatorja in cakas malo dlje, ce zelis trsi kalup in hitreje izdelan, potem dodas malo vec katalizatorja. Odvisno ali imas cas oziroma, kaksen kalup potrebujes. Drugih materialov nisem testiral, ceprav imam doma se nekaj lateksov in ostalega... Tudi v Kamniku imajo se kar nekaj materialov, glede na potrebe in zahteve (za trde kalupe). Dobi se tudi dodatek za Modrin, da postane gostejsi, da ga lahko nanasas in da ne "odteka". Pac "robe" je dosti, odvisno kaj in zakaj, kaj rabis :-) Ce imas posebne zelje, povprasaj v Samson Kamniku.

Locevalna sredstva (Release agents) se dobijo v razlicnih oblikah in za razlicne namene. Zelo so popularni spreji, so pa kar dragi, saj ena doza 400ml pride okrog 20Eurov (in vec), je pa potrebno upostevati kaksen kalup imas (bos izdelal) in kaj bos v njega ulival. Potrebno je vedeti, da se locevalec uporablja na "stiku" dveh materialov (npr. notranjega in zunajega dela kalupa) ali za lazje jemaje odlitkov iz kalupa.
Sam uporabljam locevalec V1 (Samson Kamnik), ki vsebuje vosek in rezultati pri uporabi kalupov iz Modrina so dobri. Malo segrejes, da postane tekoc in ga s copicem naneses, pa se sigurno nic ne "sprime". Pa tudi cenovno je sprejemljiv mislim, da je cena za 1kg okrog 10Eurov.
Lahko si tudi sam izdelas locevalec z mesanjem vazelina (petroleum jelly) in 5% white spirita, katerega potem uporabis kar v spreju, ali nanasas s copicem :-)

Lep pozdrav
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Jani,
nikoli nisi napisal, razen prej, da uporabljaš ločevalec. Ali ga pri kalupu iz Modrina uporabljaš ali ga ni potrebno? Ko sem bil v Samsonu sem namreč pozabil vprašat...
Drugače vem, kje bi ločevalec ponucal, vprašanje sem postavil glede na to, predpostavljam, da pri Modrinu ne rabim ločevalca, če bi pa prešel na kako drug material za trdi kalup, pa bi ga rabil.
Po materialih za trdi kalup sem spraševal pa tudi iz razloga, da za model, ki ga pripravljam, moram naresti 15 kopij takoj v štartu. Če ga bo še kdo želel, pa še kakšnega več. In na railfan-beograd berem, da je silikonski kalup uporaben zgolj za 5-6 odlitkov, za povrhu pa me bega natančnost odlitka, kljub temu, da pri Samsonu pravijo, da je natančnost pri Modrinu v mikronih. Pramodel bo imel namreč iz jedkane medenine delčke pa bi bilo lepo, če bi se kolikor toliko poznalo na končnem odlitku...
Že sedaj pa se Ti zahvaljujem za vsa doslej podana navodila!
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Kalupi

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo Gorchi

Jaz sem pa mislil, da si res prebral vse, kar sem napisal... No izgleda, da sem se motil :-)
Tvoja trditev ne drzi, da locevalce nisem omenjal!

v mojem Navodlilu (stran 3 te teme) pise:
Pred vlivanjem obvezno premazi ves silikon, ki je viden (pa tudi original lahko) z "locevalnim" sredstvom, ki je lahko navaden vazelin, locevalno sredstvo (Samson-Kamnik), ali kaj podobnega (namig: obstaja cel kup Release Agent-ov v sprejih, lahko ga pa naredis sam - vazelin + 5% spirita).
Mogoce bi pa le se enkrat vse prebral :-), pa bos nasel se kaj, kar si spregledal...

Lep pozdrav Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Oops :oops:, zgleda da je bilo na premajhno napisano. Okej, ker se ne mislim (zaradi časovnih omejitev) voziti do Kamnika kaj kmalu, potem sledi vprašanje - kje dobiti vazelin?
Pa oprosti, če mi včasih kaj spolzi mimo mojih dveh parov oči...
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Locevalno sredstvo

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo Gorchi
Vazelin lahko nabavis v vsaki lekarni. Ce se pa oglasis pri meni, ti pa rade volje odstopim nekaj locevalca (ali posljem), saj od 1kg (katerega sem nabavil), ga do sedaj nisem porabil niti 10dkg.
Aja se to. Jaz sem naredil iz enega kalupa (npr. sinobus) ze vec kot 20 odlitkov, pa je se vedno uporaben. Problem so manji - tanjsi deli, kaksne spranje ali zareze, ki se ob odstranjevanju odlitka iz modela radi strgajo (in potem imas tam razpoko ali pa kar "zalito"). Tudi meni se je to ze naredilo po 5-6 odlitku. Verjetno je pa najvec odvisno tudi od silikona (gume).

Natancnost Modrina je pa osupljiva. Ja, na odlitku bos opazil tudi detajle, katere nisi videl na pra-modelu. Tudi natisnjene crke iz originala so na odlitku lepo citljive :-).
Lep pozdrav Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Jani, hvala, mogoče se pa res kdaj celo dobiva, pa ne nujno zaradi ločevalca :wink: In hvala za informacijo o natančnosti Modrina!
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Barve

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo

V tej temi je bilo ze kar nekaj govora o "barvanju" smol in tukaj je nekaj primerov izdelakov, kjer sem v smolo dodal oksidne barve.
Fizikalnih lastnosti izdelek prakticno ne spremeni (vsaj opazil nisem pri brusenju ali nadaljni obdelavi).

Za testiranje sem izbral popularno e69

Slika
Slika
Za to lokomotivo sem uporabil "barvano" smolo - prebarval sem samo streho.

Slika

Seveda pa je "barvanje smole" uporabno tudi izdelavi ostalih detajlov za makete. Se da kar "prisparati" nekaj casa...

Lep pozdrav, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Odgovori