Ulivanje modelov

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Ulivanje modelov

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Mene zanima ulivanje modelov predvsem pa me zanima če je kdo že to počel in s čim, kako in podobno?Dodal sem še link kjer sem najšel kako se ulivle samo je en problem,neznam nemško :D

http://home.kabelfoon.nl/~mdvb/dinges/m ... baarrubber
http://home.kabelfoon.nl/~mdvb/dinges/afgietsels.htm
LP Anej
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

Anej to ni nemški jezik,so pa nekatere besede podobne ... Če se ne motim je to holandsko.Mene tud zanima to ulivanje modelov,samo nimam nobenih podatkov kako se to izvaja.
L.P.

Benjamin
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Super tema =D> Tud sam sem se že spraševal o točnejših postopkih, dasiravno princip mi je znan. Vseeno pa za znalce vprašanje, kje se pri nas dobi silikonsko maso, v katerega se vlije epoksi? In kater epoksi bi bil pravšenj? In pa jasno, če ima kdo izkušnje, se pridružujem Aneju in Benjaminu za nasvete :)
IC-Pohorje503

Re: Ulivanje modelov

Odgovor Napisal/-a IC-Pohorje503 »

Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Odgovor Napisal/-a N amater »

Evo spet mene
Zanimivo je, da se teme niste lotili ze prej, saj imam tudi jaz podobne zelje in tezave, ceprav sem sele "malo casa" v tem zeleznicarskem "poslu".
Vam pa na kratko povem, "do kam" sem prisel jaz.
Moja zelja je, da bi modele, za katere izgubim veliko casa, na en nacin tudi "repliciral" in za to obstaja kar nekaj tehnik in materiala. Zbral sem ene 400 Mb raznih materialov (filmi, navodila, tehnicne specifikacije) od ponudnikov na internetu, v glavnem iz USA in UK (anglescino se kar obvladam :-)) in ce koga zanima, mu lahko posljem CD.
Osnova bi pa izgledala takole:
- odlocis se, ali bos izdelal kalup iz kaksne gume ali silikona, ali pa latex-a. Razlika je v tem, da silikon ali surovo gumo ulivas, latex pa nanasas s copicem in dobis skoljko (kot kalup za model),
- pri gumi pobvezno uporabis locilno sredstvo (domaci recept pa je: vazelin in 5% spirita), pri silikonu ga pa ne potrebujes,
- za ulivanje se uporabljajo razni resin-i (smole), lahko polivretanski, epoxi...,
Sem ze kontaktiral z nekaterimi prodajalci iz UK, pa vsak priporoca kakseno svojo specialno smolo (resin), kjer dobis vidne tudi detajle, manjse od 0,05 mm !?!
Smole (resine) v glavnem uporabljajo pri izdelavi colnov, zato je razmerje pri mesanju komponent lahko tudi 1:30 ali se vec. To je za nase potrebe (zelo majhne kolicine) zelo tezko natancno odmeriti in mislim, da je fino imeti komponente, kjer je razmerje 1:1 do nekje 1:5. To pa so ugotovili nekateri proizvajalci smol in izdelali tudi komplete za modelarje http://www.ares-server.com/Ares/Ares.as ... t&ID=82698
Problem je edino, ker taksnega kompleta nisem nasel v EU, postnina iz USA je ene 50 dolarjev, pa davek in carina, pa se dokumenti o uvozu. V glavnem tezave na kvadrat.
Nasel sem tudi prodajalce v UK http://www.modelshop.co.uk/ , kjer je ponudba kar velika, spet pa problem, ker nekateri (ali pa nekatere) izdelke ne posilajo po posti.
Aja, uporabni videi so pa na: http://www.freemansupply.com/video.htm .
Pri nabavi je potrebno paziti tudi na cas uporabe komponent, saj so nekateri (vsaj za zacetnike) zelo kratki - 3 minute, potem je smola trda)!?!?
In tako sem prijadral tudi na Bolho, kjer sem nasel firmo SC iz Sl. Konjic, ki ima veliko ponudbo skoraj vsega, kar bi potreboval, res pa da so nekatere komponente kar drage (npr. ELASTOSIL - 1 kg komplet 23.900,00 sit), no nekatere pa sprejemljive .
In vceraj sem bil v BTC, v hali A (klet), kjer sem nasel latex (mala skatla 900 Sit) in Crystal Resin (firme Gedeo) - nekaj cez 3000 Sit (dve komponenti - mesanje 1:2), ki naj bi bil primeren za vse (tudi za okna, katera bi potreboval za modele). Cena tega komleta na agleskem linku je nekaj cez 14 funtov - brez postnine!?! - Se splaca pogledat tudi pri nas :-)
Sedaj imam vse, da poskusim z izdelavo kalupa in tudi material za "prvo ulivanje" :-). Upam, da bom cez vikend nasel cas za to, slike pa sledijo.

Kakor sem ze napisal v temi "nalepke", bos nasel veliko napisanega in se vec "pametnih"! Spet pa bom napsial, da naj sodeluje kdo, ki nam lahko pokaze, kaj in kako je naredil? Sigurno je taksnih tudi pri nas kar nekaj.

Upam, da bo moj prispevek komu olajsal iskanje, se bolj pa izdelavo zeljenega.

Za vse ostalo sem tu, saj v enem postu tezko napisem, kar zbiram in iscem ze nekaj mesecev (sem pac amater).

Lep pozdrav
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Ja hvala da si malo razložil.Jaz bom probal najti tisto kaj si dal iz USA link če je kje v evropi da si ga kupim.Ker se mi zdi tisto zelo zanimivo.
LP Anej
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo
Se ena - vsaj zame pomembna in popolnoma sveza informacija:
Silikonsko gumo, ki ne potrebuje nobenih locevalnih sredstev, je mozno kupiti v Prometeju (danes so jo dobili in jo niso mogli se prodati) - cena okrog 5000 Sit za 0,5 kg.
In se to, da sem koncno uspel najti prozvajalca tudi v Sloveniji (na nekaterih drugih forumih sem zasledil "Modrin" pa nikjer podatkov, kaj, kje...) in to je http://www.samson-kamnik.si/si/index.htm iz Kamnika. Njihov izdelek Modrin je prav to, kar potrebujem tudi sam - silikonska guma za izdelavo kalupov. V njihovem hoby programu se bo verjetno naslo se kaj. Cena za 1kg Modrina pa je nekaj manj kot 5000 Sit.
Dosegljiva so tudi navodila za izdelavo razlicnih stvari v slovenscini. Povedali so mi, da je to njihov proizvod, da ga je mozno dobiti pri njih, delajo pa od 7 do 15 ure (bom moral vzet dopust...).

Vse kar sem uspel najti pri nas: resin-smolo, latex in sedaj tudi silikonsko gumo je znatno ceneje kot kjerkoli drugje, pa se postnine ni!
(imam nekaj izdelkov narejenih iz enega svicarskega materiala, pa bom lahko kmalu naredil primerjavo...)
Rezultate vam seveda sporocim.
Lep vecer se naprej
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Ej najlepša ti hvala tole -Siguren si bom kupil tale Modrin.Sam zanima me s čim potem tole uliješ kaj v kalup uliješ,če me razumeš(katero maso)?
LP Anej
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo
Mogoce sem bil nejasen, ali si pa spregledal nekaj informacij za napisanih zgoraj :-)
Gre tako:
Ko imas izdelan kalup (sedaj ne bi smel bit problem, saj material lahko jutri nabavis :-) ), ga samo napolnis s smolo. Pazi na "zracnike", da bo lahko uhajal zrak in da bo smola napolnila ves kalup in posebaj pazi na zracne mehurcke (nezno in lepo zmesaj komponente). Poglej navodilo za izdelavo kalupov z Modrinom, a najprej se loti kaj preprostega (jaz imam v mislih enega resilca). Da ponovim, smol (resinov) imas vec vrst in so obicajno iz vec komponent, se pa obicajno mesajo od 2-3% do razmerja 1:1.
V hali A, v BTC sem v kleti v LACARA trgovini nasel Crystal resin od firme GEDEO. Komplet vsebuje smolo v dveh komponentah (A 100ml+ B 200ml), rokavice, merice, posodice, lesene palcke za mesanje. Cena pa je bila 3290 Sit. Resin naj bi bil prozoren in primeren tudi za okna na modelih, lahko mu dodajas barvo, ali pa taksnega barvas.
Bom pa preveril tudi v Kamniku, ce imajo kaknso primerno smolo za vlivanje :-)
Ko kaj naredim in preskusim, bos pa obvescen.
Lep pozdrav
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Zanima me ko si rekel da je smola a to je potem tako kot plastika ali kako ven pride?Pa še nekaj to rej pomeni da je tudi prozoren lahko?
LP Anej
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo
Smola ali resin ja taksna kot plastika, se lahko brusi, lakira. Moj prijatelj Suco iz Beograda se tudi ukvarja z izdelavo modelov in tako izgleda njegova 666 lokomotiva izdelana v N - taksen je odlitek iz resina:
Slika
Taksna je po lakiranju:
Slika
Prozorni resin ali smolo lahko poljubno obarvas s pigmentom ali pa uporabis tudi za kaj drugega:
Slika
Priblizno jasno?
Lep vecer se naprej
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
IC-Pohorje503

Odgovor Napisal/-a IC-Pohorje503 »

Slika


Slika je D-Lok da res lepo!

D-lok 666 je Josip Broz (Tovarišče TITO ) hehe

LP 8)
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Najlepša ti hvala .Tele slike pa sem že videl!Je kar dobro narejen za model v N merilu!
LP Anej
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo
Da ne bi prevec skrenili s teme o odlivanju modelov, samo v vednost, da modele izdeluje Suco iz Beograda (vse diesel), no njegove modele pa "odliva" njegov prijatelj Slavko, ga bom pa povprasal, ce lahko njegove modele tudi objavim (bi odprl novo temo o SZ (JZ) modelih v merilu N).
Mogoce bi koga zanimalo, pa bi se lahko z njim potem tudi dogovorili za nabavo :-)
Lep pozdrav
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Čuj, še eno vprašanje. Iz česa pa naredi pramodel, torej oni, na katerega se potem nanaese silikon in potem naredi končni ulitek? Je to les, plastika, kakšna modelarska glina...? Če bi šel sam delat (pa mislim da bom nekaj probal), bi vzel najraje ono maso, ki jo uporabljajo tudi v avtomobilizmu, sicer les. Za prvo je pa največji problem, ker ne vem, pod katerim nazivom naj jo iščem.

Lp,
Odgovori