JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Zdravo, Matej!

Kapo dol! Zelo lepo in natančno delo. =D> Tudi postružena kolesa so videti odlično! :thumbupr

Z zanimanjem pa pričakujem nadaljevanje, predvsem namestitev ter elektrifikacija lokomotivskih luči.
LP, Miran
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,
nadaljujem s poročanjem o delu, ki se počasi nagiba h koncu.

uspela je montaža LEDic v Weinartove lampe. Izvedel sem jo drugače kot planirano, namreč prevrtal sem zadnjo steno in jih "enostavno" prilepil v ohišje. Uporabiljal sem 2K lepilo. Steno sem potem od zunaj pobarval najprej belo, potem pa še črno, da svetloba ne uhaja. Uporabljene SMD LED so bile hladno bele, zato sem jih malo pobarval z rumeno, ter neenakomerno levo in desno. tako svetita za odtenek različno, kar je bilo tudi v realnosti običajno.

Slika

Dovodni žici sem zvil in speljal pod ploščico do tiskanega vezja. Dovodni kabli so bili tudi na originalu podobno speljani.

Slika

Enako na zadnji strani

Slika

Malo sem tudi experimentiral s tekočino za bruniranje. Kolega mi je posodil t.i. "Blacken it", ki je na spletu sicer zelo opevan, vendar jaz se nisem znašel z njim. Vsi deli (Weinartove lampe, jedkana ploščica in mesingaste žičke) so pozeleneli, namesto počrneli. Tudi efekt se je začel kazati šele po nekaj minutah in ne po 60-90 sekundah kot na navodilih. Ali morda kdo ve kaj in kje sem ga polomil?
No saj ni drame, deli so sedaj lepo mat in bo tudi lakiranje lažje...

Po namestitvi novega injektorja, stare lesteve za v kabino ni več možno montirat, poleg tega je bila ena že nalomljena. Odločil sem se za izdelavo nove iz jedkanih delov 0,2mm novega srebra. Izrezal sem potrebne dele, 1mm trakovi so že bili zjedkani, stopnice z vjekdkanim vzorcem pa sem si narezal sam. Vse sem še zlotal in to je rezultat.

Slika

Ni glih 100% v "vinklu" pa tudi malo bo treba popucat cin, ampak za prvi taki poskus sem zelo zadovoljen. Strah pored lotanjem je tako izginil in zelo se veselim naslednjega projekta, kjer bo več lotanja.

na spletu sem našel zanimivo jedkanico detajla, ki ga sicer še nisem videl na nobenem modelu, gre za držalo sklepa. Poskusil sem sam spigat, pa ni ravno najbolje uspelo. No saj del je velik le 3 mm....

Slika

sedaj mi manjka le še priklop motorja, testiranje in barvanje. Strahu pred tem se še nisem znebil :(
lp,matej
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a miranzor »

:D :D
Zadnjič spremenil miranzor, dne 24.04.2014, 8:37, skupaj popravljeno 1 krat.
LP, Miran
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Zdravo, Matej!

Odlično opravljeno delo, navdušen sem nad videzom!
duro napisal/-a: .... Uporabljene SMD LED so bile hladno bele, zato sem jih malo pobarval z rumeno, ter neenakomerno levo in desno. tako svetita za odtenek različno, kar je bilo tudi v realnosti običajno.
Svetilke svetijo lepo in jakost mi je tudi všeč, morda malo bode v oči preveč rumenkast ton.
Tudi sam velikokrat uporabljam SMD LED ki so v različnih belih odtenkih, največkrat hladnih. Do mehke svetlobe sem prišel z uporabo oranžne barve in sicer sem uporabil oranžen permanentni flomaster.

Za primerjavo:

Levo še neobdelana, hladna bela in desno obdelana z dodatkom oranžnega odtenka

SlikaSlika

Sicer pa me zanima, kako si izvedel priklop razsvetljave v notranjosti oz. ali je možno žičke odklopit, ko snameš ohišje lokomotive.
LP, Miran
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo Miran,
Hvala.

rumena barva je fotografijah malo popačena, dejansko ni tako rumena, hvala pa za nasvet z oranžnim flomastrom, bom naslednjič uporabil.

Razsvetljava notranjosti kabine je pritrjena na streho. Sem že razmišljal, da bi naredil z mikro konektorji. Enaka težava je s priklopom zvočnika in zadnjimi lučmi.

Razvsetljava krmiljenja je namontirana na tiskano vezje in je zelo praktično izvedena.

lp,matej
Uporabniški avatar
gcn64
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 391
Pridružen: 09.02.2010, 16:39
Kraj: Maribor

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a gcn64 »

Super napreduješ ni kaj :)
Pomoje bo vrhunsko izgledalo ko bo končano...

Glede blacken-it: nisem še gledal navodil ampak si prej spucal z acetonom al pa alkoholom? Kot vidim na forumih to priporočajo. Preberi si tole (če že nisi):

http://modelshipworld.com/index.php?/to ... lacken-it/
lp, NEJC
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Zdravo vsem,
najprej pohvale Matej, vidim, da Ti jedkanica naslednjega projekta (z dodatkom) prav pride, če boš rabil še kaj pa sporoči, mogoče bom še jaz kaj malega dal zjedkat. Sicer pa tale Tvoja Jola zgleda prav lepo, v živo verjetno še bolje kot na slikah.
miranzor napisal/-a: Svetilke svetijo lepo in jakost mi je tudi všeč, morda malo bode v oči preveč rumenkast ton.
Tudi sam velikokrat uporabljam SMD LED ki so v različnih belih odtenkih, največkrat hladnih. Do mehke svetlobe sem prišel z uporabo oranžne barve in sicer sem uporabil oranžen permanentni flomaster.
Če se smem tukaj malce vmešati. Ne vem, kako je z nabavo belih LEDic s toplo belo pri nas, sam sem jih naročal preko spleta (sam sem nabavljal pri http://www.led-shop24.de/" onclick="window.open(this.href);return false;, tu je še ena varianta je http://led24.de/" onclick="window.open(this.href);return false; ) in dejansko imajo te LEDIce oranžkasto plastiko pred kristalčkom. Bi pa tukaj odsvetoval uporabo permanentnega flomastra saj le-ti sčasoma zbledijo. Kot nadomestek bi priporočal Revellovo prozorno oranžno barvo. Nazadnje sem jih videl tudi v Sparih pri nas.

Okoli čiščenja medenine pa sledeče. Medenina ima grdo navado, da hitro oksidira z prozornim gladkim slojem (dediščina bakra) in se zaradi tega barva težko prime. Poleg tega se prstni odtisi in maščoba silno rada oprime. Alkohol je sicer ena rešitev za čiščenje, bolj učinkovit pa je nitro redčilo samo kaj ko je v bližini plastike veliko. Tista snov za bruniranje pa dvomim, da je namenjena medenini, prej železu, ki drugače reagira. Matej, če bi rad dobil tako barvo potem poglej bodisi pri ModelMaster barvah ( http://www.testors.com/category/599256/ ... quer_Paint" onclick="window.open(this.href);return false; - gun metal 1405) ali pa kako podobno barvo, recimo tukaj: http://www.miniatures.si/default.asp?mi ... ime=Alclad. Sam bi (bom - ko pridem do tega projekta) luči barval v črno kot ostalo lokomotivo, če že, bi se spravil v kako staranje (weathering).
Goran
crhav
Strojevodja II
Strojevodja II
Prispevkov: 72
Pridružen: 01.10.2008, 19:05
Kraj: Rovinj HR
Kontakt:

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a crhav »

Matej, odlicno, takvi posli mi se svidjaju. Jos jednom za pohvlu...
Velimir
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Gorchi napisal/-a:
Bi pa tukaj odsvetoval uporabo permanentnega flomastra saj le-ti sčasoma zbledijo. Kot nadomestek bi priporočal Revellovo prozorno oranžno barvo. Nazadnje sem jih videl tudi v Sparih pri nas.
Goran, se strinjam! V mislih sem imel stare nasvete in ti so se sukali okoli flomastrov. Sam sem dejansko uporabil "kapljico" oranžne prosojne barve Marabu DECOR glas 422 "Gelborange", ki sem jo s še nekaterimi pred časom kupil v Hobby Art trgovini v City Centru v Celju. Bistvenega pomena je oranžen ali rjavkast prosojni odtenek, da ubije modro barvo.
LP, Miran
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Miran,
teh drugih barv ne poznam, zato najlepša hvala za podatek, pravzaprav 2 - na rjavo barvo pa nisem pomislil, je pa res, da nikjer nisem videl prosojne rjave barve. Hvala :thumbupr
Goran
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,

ko sem si opomogel po rahlem šoku, ki je nastopil po lakiranju modela s prozornim lakom (mašina je naenkrat dobila celulit :wink: ), sem se lotil staranja.

V ta namen sem najprej ohišje očistil z zobno pasto, ki vsebuje droben granulat in večina neravnin je izginila :thumbupl . Sledilo je staranje z akrilnimi barvami, zelo razredčenimi in v več plasteh. Po zgornjih delih sem namasiral malo premogovega prahu, ki simulira prah in saje. Na koncu je mašina dobila še premog, kurjača in strojevodjo. Vozna še sicer ni, ker ji bom vgradil kondenzator, saj ima odjem le na treh gnanih kolesih, ki so poleg tega togo vpeta v frem.

tako se je nastavljala poletnemu soncu pred kurilnico v MB.
Slika

Slika

Slika

Slika

Detajli pogonskega sklopa.
Slika

Slika

Slika

Kurjač na svojem delovnem mestu
Slika

še malo od zgoraj
Slika

in v dostojni družbi
Slika

Sedaj čakam na naslednje lepo vreme, da jo postrelim ob svetlobi zahajajočega sonca...

lp,matej
kasti
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 345
Pridružen: 01.12.2008, 0:28

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a kasti »

Sedi 5. :thumbupr Ni kaj za dodat morda naslednji projekt,ki bo ??
Uporabniški avatar
bart
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1289
Pridružen: 07.03.2007, 19:50

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a bart »

Slika

Jernej =D>
nik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 212
Pridružen: 15.04.2013, 22:50

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a nik »

Nikad nisam vidio odbojnike sa bijelim rubom na nekoj JŽ parnoj lokomotivi...
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,

hvala za pohvale!
nik napisal/-a:Nikad nisam vidio odbojnike sa bijelim rubom na nekoj JŽ parnoj lokomotivi...
zgledoval sem se po tej in eni podobni fotki v Bratetovi knjigi, na obeh ima bele obrobe na odbojnikih in tudi belo pobarvane robove bandaž...

Slika

lp,matej
Odgovori