JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,

@Goran - tudi sam sem imel v mislih to pumpo, vendar je pri MSL niso imeli na zalogi, bom jo poiskal kje drugje. Dinamo bom za enkrat uporabil kar tiso, ki je bila na modelu, pa morda kasneje kaj predelam.

@Nejc - ja vsi deli so Weinartovi, čeprav obstaja še malo boljša spenjača, ki je prav namenjena dejanski uporabi za spenjanje. Uporabljajo jo na modulih FREMO87, mislim da jo je možno dobiti preko Hp1.

Ko so se roke po novoletnih norijah nekoliko umirile :wink: ,sem nadaljeval z delom. Dobil sem frem, ki je sedaj iz medenine in lakiran črno, v pošiljki je bil tudi dimnik. Skupaj s premontažo koles, me je to stalo 50€, vendar brez tega mašina ne bi bila vozna.
Trenutno stanje:
Slika

Veliko je bilo brušenja, saj so vodni zalogovniki na 18 001 varjeni, model pa je imel netane. Vsak net je bilo potrebno previdno odrezati in potem vse zbrusiti najprej z 800 in nato z 1000 vodobrusnim papirjem in veliko vode. Za delikatna mesta sem uporabil pripomoček, ki sem ga izdelal po navodilu iz ene od revij Hp1. Na poševno odrezano palčko za ražnjiče sem nalepil košček brusnega papirja. S tem je možno natančno brusiti tudi blizu detajlov, ki morajo ostati.
Fotka teh palčk:
Slika

Kot rečeno, sem oropal 03 002 injektorja (med kolegi je to poželo ogorčenje :wink: ), saj bom tako naročal še nekatere druge dele pri Rocu. Izdelal sem napeljvo in poskušal ponazoriti ventile, glede na fotografije originala.
Slika

Naslednji koraki bodo izdelava preostalih napeljav, oken, lepljenje posameznih enot in razbijanje glave kako daleč z elektronskim delom. Zvok bo zagotovo, osvetliti Weinartove laterne je podvig zase, tukaj se še nisem odločil. Osvetlil bi lahko kabino in namestil led-ice nad krmiljenje. Razmišljam tudi, da bi prednji tekalni osi uporabil za odjem toka.

za konec še ena
Slika

lp,matej
flying scotsman
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 255
Pridružen: 16.01.2009, 13:38
Kraj: Maribor

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a flying scotsman »

:thumbupr =D> :thumbupl
:)
miloš
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 388
Pridružen: 26.11.2008, 10:12

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a miloš »

Imaš živce Matej,lepo.Upam,da stari frem nisi vrgel stran.Če daš gor nekaj fotk,bom zelo vesel.Ob priliki bi si ga tudi ogledal,da ga premerim in vržem na papir (v Acad).
LP Miloš
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a duro »

miloš napisal/-a:Imaš živce Matej,lepo.Upam,da stari frem nisi vrgel stran.Če daš gor nekaj fotk,bom zelo vesel.Ob priliki bi si ga tudi ogledal,da ga premerim in vržem na papir (v Acad).
LP Miloš
Hvala Miloš in Andrej.
Žal starega frema nimam več, saj ga je zadržal g. na Dunaju, ki jih izdeluje in mi je menjal tudi kolesa. Sicer pa ni bil uporben, saj je že dokaj spremenil dimenzije, v primerjavi z originalomč. Cinkova kuga, ga je dodobra načela, tudei sprednji del se je odlomil.

Lahko pa ti pomagam z novim, ki ima prave dimenzije. Če bi ga dal zrezkat, ni problema. Sam sem nekaj časa razmišljal, da bi dal z laserjem zrezat ploščice, ki bi jih potem zlepil, da bi dobil nov frem, vendar bi bilo prezamudno in verjetno nenatančno.
Če boš rezkal nov frem, se priporočam za kak komad, v planu (zelo daleč v prihodnosti) imam izdelavo 18ke z Lentzovim krmiljenjem in v ta namen bi "poceni" kupil eno zvito KMB 77... Bi pa predlagal, da se frem izvede tako, da je možno kolesa menjavati, ne tako kot je izvirno naredil Klein, kar skozi frem.

lp,matej
miloš
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 388
Pridružen: 26.11.2008, 10:12

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a miloš »

Jaz bi ga rabil za drug namen,za izdelavo 17 ke.Zanima me namreč samo relacija motor-polž-pogonsko kolo,skratka vpetje pogona.To moram naštudirati,da bo funkcionalno in 18 ka je najbližje temu.
LP Miloš
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Matej,
tale podvig je pa sila zanimiv, četudi si izvedel "bogoskrunstvo" vmes (injektorji). Upam, da jo bomo v (bližnji) prihodnosti lahko videli v živo ;)

Aja, probaj naročit pumpo pri Lokshop.de, četudi piše, da jo nimajo na zalogi, jo dobijo nekako v parih dneh.

Lp,
Goran
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,
po kratkem odmoru nadaljujem z delom.

Dodal sem držala na dimnici in na zalogovnikih vode. Pred tem sem odstranil staro držalo za pumpo in dinamo. Nalepil sem pokrov dimnice in sledilo je kitanje in brušenje, izmenoma, dokler ni izginila špranja med dimnico in kotlom.

Spigal sem tudi napeljave na levi strni kotla in pripravil držala za njih.
Slika

Po hitri oceni, sem do sedaj zvrtal več kot 100 lukenj, pa še kar nekaj jih sledi, tega nisem predvideval :shock:

Slika

Odločil sem se, da namestim pumpo, kot je na Roco 03 in ÖBB 93, saj je zelo lepo izdelana. Dinamo bo prav tako tak kot na 03. Rezervni deli so že naročeni, tudi tekale osi. Razmišljam o tem, da bi še dal postružit pogonska kolesa na RP25, bom se verjetno odločil, ko bom poskusil voziti s tekalnimi RP25.

Vedno znova sem navdušen nad detajliranostjo medeninastih delov.

Slika

Naslednji korak bo zelo verjetno vgradnja LEDic v Weinartove laterne. Sem našel en članek v Mibi, kjer zadeva izgleda dokaj enostavno, bo potrebna konkratna porcija mirnih rok za ta podvig...

lp,matej
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Matej,
LEDice v Weinertove lampice ni nek bavbav namontirat. Rabiš one ultra mini SMD ledice (mislim da je ohišje 603) in lakirano žico. Lakirano žico na koncu malce ostrgaj z olfo, daj mini kapljico cina gor, LED-ico vpni v kakega kljunatega pomočnika in s spajkalnikom z ostro konico nalotaj žički.
Potem pa vzemi sveder 1,5mm, prevrtaj Weinertovo lampico (verjetno imaš WEI #9600). Na nek način bi moral izolirat stik med LED in lampico, ki jo vstaviš z zadnje strani. Vzemi cianokol in jo zalepi, eventuelno dvokomponentno lepilo.

Kar se detajlov pri medeninastih delih tiče pa je res tako kot praviš (vsaj po dosedaj videnem). Škoda edino, ker ne poznam nobenega proizvajalca poleg Weinerta, ki bi delal dele za AO monarhijo :( Če kdo pozna kakšnega proizvajalca, se priporočam. Konkretno iščem šmir pumpo pravokotne oblike... (pa tudi Tebi bo prav prišla Matej ;) )

P.S: Čigava so držala oprijemnikov?
Goran
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Matej,

mislim da bi bile boljše 0402 kot 0603. 0603 je velika 1,6x1mm kar pomeni po diagonali cca 2mm. 0402 pa je velika 0,8x1mm kar pomeni po diagonali cca1,3mm.

Jaz male ledice 0402 lotam tako, da jih nalimam na dvostarnski lepilni trakec, prilotam žičke, kanem gor kaplico cianokola (deluje kot izolator) in jih pol dam dol. Lak odstranim tako, da dam nekaj cina na spajkalnik in nato noter držim ene 30 sekund žičko in to je to. Z drgnjenjem ostane preveč neizoliranega bakra.

Pa pri ledicah pazi da vzameš warm white, ki je najbolj podobna svečkam na parnih lokomotivah.

Lp
Borut
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

Matej,
baje se lakirane žice dobro lotajo - ne boš verjel - z aspirinom! Primerno velik drobec tablete bi naj zadostoval. Na vročini se stali, speni in požre lak do golega bakra. Nisem pa tega še osebno preizkusil! Če boš probal, se priporočam za povratno informacijo!
LP - Peter
kasti
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 345
Pridružen: 01.12.2008, 0:28

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a kasti »

Odlično narejeno. Prilagam link enega avstrijca ki dela tudi dele za AO. Mogoče komu kaj pomaga. Na voljo je vse od lokomotiv, vagonon pa malih delov.
http://www.mse-modellbahnen.at/produkte.html" onclick="window.open(this.href);return false;

lp
kasti
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,

Goran - oprijemki so Wei 8460 in 8461, lampe pa 9004. Hvala za nasvete glede lotanja in vgraditve LEDic v lampe. V Mibi je bilo navodilo nekoliko drugače. Najprej naj bi pogladil hrbtno stran lampe z malim rezkarjem in potem zvrtal 0,8mm luknjico od strani. Žičke se potem potegne od spredaj skozi luknjico in LED prilepi na notranjo zadnjo stran. Bom še odločil koako in kaj.

Peter - ja to z aspirinom si že enkrat omenjal, bom peizkusil. A Lekadol bi tudi šel?

Borut - mislim, da bodo 603 dovolj male in pašejo v lampe. Pri 402 pa moraš že pazit, da jih ne vdihneš :lol:

Eden od proizvajalcev medeninastih detajlov se dobi tudi pri http://www.reitz-modellbau.com" onclick="window.open(this.href);return false; in Bavaria modellbau, sicer se pa na Ebayu da najti še dele od bivšega Gerrard-a.

lp,matej
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Peter, tole z aspirinom pa smrdi kot sam hudič. Sem enkrat sprobal in nikoli več. Zdaj uporabljam samo še močnejši spajkalnik 80W in cin.

Lp
Borut
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

Borut - aspirin na vročini sprošča koncentrirano ocetno kislino, ta pa seveda zbode v nos, če ga tiščiš preblizu! :D
Matej - Lekadol najbrž ne gre, ima drugačno kemično sestavo - ni acetilsalicilna kislina!

LP - Peter
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: JŽ 18-001(?) v H0 = "Jola"

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Vem, vem, še zdaj mi nekje tam zadaj v glavi smrdi, pa je že več kot 20 let od takrat.

Lp
Borut
Odgovori