predelave, samogradnje-brzina11

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
vidkrt
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 804
Pridružen: 05.08.2020, 20:33
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: predelave, samogradnje-brzina11

Odgovor Napisal/-a vidkrt »

Anzee napisal/-a:Zgleda odlicno! Ko bo sprintan se priporocam se za kaksno fotko, bi pa tudi kupil izdelek :)
Jaz tudi. Kateri program pa uporabljaš za to?
brzina11
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 122
Pridružen: 11.12.2010, 10:04

Re: predelave, samogradnje-brzina11

Odgovor Napisal/-a brzina11 »

Živ,

gre za Tinkercad. Brezplačen web CAD program je. Ni neka resna zadeva, kjer se riše z vektorji itd, ampak se zlaga elemente skupaj, odvzema material, dela luknja v objekte, in tako naprej. Spominja na kiparjenje, ampak meni je ratalo že kar nekaj stvari narisati.

Lahko se vpišeš z google profilom.

lp
vidkrt
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 804
Pridružen: 05.08.2020, 20:33
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: predelave, samogradnje-brzina11

Odgovor Napisal/-a vidkrt »

brzina11 napisal/-a:Živ,

gre za Tinkercad. Brezplačen web CAD program je. Ni neka resna zadeva, kjer se riše z vektorji itd, ampak se zlaga elemente skupaj, odvzema material, dela luknja v objekte, in tako naprej. Spominja na kiparjenje, ampak meni je ratalo že kar nekaj stvari narisati.

Lahko se vpišeš z google profilom.

lp
Hvala, kaj pa potem narediš s temi modeli, katere narišeš?
brzina11
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 122
Pridružen: 11.12.2010, 10:04

Re: predelave, samogradnje-brzina11

Odgovor Napisal/-a brzina11 »

Zdravo,

iz CAD programa izvozim .stl datoteko. To datoteko nato uvozim v Chitubox program, ki je t.i. slicer program. V slicer programih se model pripravi za printanje.

Za razumevanje kako SLA printanje sploh deluje si je treba tole pogledati https://www.youtube.com/watch?v=fUxz_1UfdaM (ali pa zgolj vpiši SLA printing v youtube in ti bo ponudilo več kot dovolj materiala).

V glavnem, v slicer programu se nastavi podpore (debelino podpor, globino pritrjevanja v model, obliko podpor,...), čase osvetljevanja in pavze med osvetljevanjem plasti, debelino plasti in še kaj... (preveri https://www.youtube.com/watch?v=M479IHs836g)

Ko je zadeva pripravljena za print, iz slicer programa izvozim datoteko v formatu (.photon ali .photons), katero zna prebrati printer. Le to shranim na USB disk, katerega vtaknem v printer.

Kot se vidi v prvem videu, printer preko UV lučke osvetljuje XY ravnino. Model se preko opor pritrjuje na delovno mizico, katera se po Z osi potaplja v bazen. Printer na začetku naredi osnovnih par plasti, iz katere izhajajo podpore. Kako osvetljuje - v bazenček je natočena resin smola, ki se trdi glede na UV žarke, katere projecira UV lučka. In nato gre plast po plast po Z osi. (bolj bo jasno, če pogledaš po youtube kako zadeva deluje)

Več kot je plasti in bolj kot so tanke (kar prinaša detajle), dlje bo trajal print. Najtanjša plastnica, ki jo photon zmore, je 0,01 mm. Za naš hobi dovolj dobro...

Sam uporabljam Anycubic Photon printer, ki je eden od vstopnih modelov v SLA printanje.

lp
brzina11
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 122
Pridružen: 11.12.2010, 10:04

Re: predelave, samogradnje-brzina11

Odgovor Napisal/-a brzina11 »

Živ.

Evo, U-tz je sprintan, pobarvan in pripravljen na finiširanje. Tale dva vagona bosta dobila številke 052 (Ljublana-Zalog) in 038 (Maribor-Tezno). Modela bosta dobila tudi KK kinematiko.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

lp :)
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4113
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: predelave, samogradnje-brzina11

Odgovor Napisal/-a mkx »

Čudovito!
LP, Metod
vidkrt
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 804
Pridružen: 05.08.2020, 20:33
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: predelave, samogradnje-brzina11

Odgovor Napisal/-a vidkrt »

Prva liga!!!
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: predelave, samogradnje-brzina11

Odgovor Napisal/-a volkun »

brzina11
tole je pa že malce "višja tehnologija" in odlično zgleda. Ko bo pa tole še v barvah, bo pa slika, kot se šika!
Ga pa kar nekaj časa pegla, prede izpljune takle vagon, ha?
pozdrav in veselja ti želim ob "novorojenem" voznem parku.
brzina11
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 122
Pridružen: 11.12.2010, 10:04

Re: predelave, samogradnje-brzina11

Odgovor Napisal/-a brzina11 »

Živ,

print gre nekako v treh delih... Ohišje (zgornji del) se printa približno 18 ur (pa ni najvišja možna resolucija, bi lahko dal še boljšo). Potem so mali deli in del podvozja (kulise), ki se printa nekje 4 ure in pa plato, ki je printan na FDM printerju, tu gre recimo 2 ure. Potem pa čiščenje printov in odstranjevanje opor vzame sigurno še kake 3 ure...

lp
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: predelave, samogradnje-brzina11

Odgovor Napisal/-a duro »

Odličen izdelek, vse pohvale!

Če bo kdaj dostopen tudi širšemu krogu, sem kandidat.

Lp,matej
Uporabniški avatar
Anzee
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 808
Pridružen: 08.04.2008, 12:55

Re: predelave, samogradnje-brzina11

Odgovor Napisal/-a Anzee »

duro napisal/-a:
Če bo kdaj dostopen tudi širšemu krogu, sem kandidat.
Tudi jaz sem kandidat!
fotografija | video produkcija | graficno oblikovanje | tisk na majice | http://www.psgt-productions.com :)
vidkrt
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 804
Pridružen: 05.08.2020, 20:33
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: predelave, samogradnje-brzina11

Odgovor Napisal/-a vidkrt »

Anzee napisal/-a:
duro napisal/-a:
Če bo kdaj dostopen tudi širšemu krogu, sem kandidat.
Tudi jaz sem kandidat!
Jaz tudi!
brzina11
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 122
Pridružen: 11.12.2010, 10:04

Re: predelave, samogradnje-brzina11

Odgovor Napisal/-a brzina11 »

Zdravo,

delam na temu da bo dostopen širšemu krogu, ampak rabim čas... :)

Se bom potrudil.

lp
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: predelave, samogradnje-brzina11

Odgovor Napisal/-a miranzor »

@brzina11, pozdravljen!

Zanimive zadeve imaš v svojem kotičku in ta U-tz je pravi bombon! Seveda se postavljam v vrsto zanj, če bo kdaj dostopen tudi širši javnosti!

Me pa zanima še ena stvar. Ne zameri mi moje nevednosti okoli teh 3D printov, toda že nekaj časa se mi po glavi plete nora ideja in tudi želja po tem, da bi sebe in morda še koga bližnjih oz. prijateljev fotografiral v 3D tehniki in dal natisniti naše miniature. Zaznal sem že nekje na eni od angleških strani, da to počnejo, vendar ne poznam postopka, kako do tega priti. Ali je morda tebi kaj več znanega kako priti do tega in če bi to bilo izvedljivo s tvojim tiskalnikom ali bi bil pripravljen narediti kakšno tako miniaturo?
LP, Miran
brzina11
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 122
Pridružen: 11.12.2010, 10:04

Re: predelave, samogradnje-brzina11

Odgovor Napisal/-a brzina11 »

Ahoj,

nimam izkušnje s 3D skeniranjem, se pa da. Že s pametnimi telefoni, sem na hitro poguglal.

https://all3dp.com/2/5-best-3d-scanner- ... martphone/

https://www.youtube.com/results?search_ ... smartphone

Mislim da samo skeniranje ni drago (morda so celo zastonjske aplikacije). Ne vem točno kakšen format aplikacija vrže ven in če je to potrebno še kako obdelati...
V glavnem, sam rabim .stl datoteko ali kaj podobnega, potem pa print ni ovira. Velikost printa je omejena zgolj z gabariti printerja (pri meni 115mm *65mm *155mm).

lp
Odgovori