Izdelava kalupa za ulivanje kovin (cink, svinec...)

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Re: Izdelava kalupa za ulivanje kovin (cink, svinec...)

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo Miro
in hvala lepa za vse informacije o zlitinah in posameznih elementih.
Mnogim, ki bodo v prihodnje prebirali to temo, bodo informacije zelo dobrodosle, meni je pa tabela 1 najbolj zanimiva in bo tudi najbolj uporabna.

Omenjeni tehniki izdelave kalupa iz peska in gipsa sem nasel na spletu. Izdelave kalupa iz silikona pa nisem nasel, zato sem tudi pripravil vse za to temo. Edino se to, da oddusniki 0,5mm popolnoma zadovoljijo potrebe izhajanja zraka iz kalupa (se tu se naredi tanek "lasek" zmesi) in mislim, da bi 2mm povzrocilo izliv zmesi, sploh pa spodaj omenjene zlitine, ki so zelo "tekoce in redke".

V casu od prvega prispevka v tej temi, sem nabavil nekaj materiala na naslovu iz ze objavljenega linka (se enkrat: http://shop.princeaugust.ie/casting-metals/), kjer sem nabavil en osnovni set in se nekaj zlitin. Prince August izdeluje kalupe in kositrne figure ze desetletja tako, da sem se odlocil za materiale, katere uporabljajo oni. V ponudbi imajo 3 razlicne zlitine:
- PA2047, ki je narejen iz: 54% Svinca / 11% Kositer / 35% Bismuth
- PA2057, 65% Svinec / 2% Antimon / 33% Kositer
- PA2060 (5 zvezdic - brez svinca): 94.5% Kositer / 3% Cink / 2.5% Antimon
Bi rekel, da so te zlitine preskusene, saj odlitki figuric so zelo obstojni in tudi lahko se obdelujejo (barvajo).
V njihovi ponudbi je tudi bizmut.
Glede na to, da osebno potrebujem majhne kolicine materiala - za majhne odlitke, bom imel ze nabavljenega materiala kar za nekaj casa.

Ker pa vedno zelim cem vec materiala najt "doma", sem malo pogledal po nasih spletnih straneh in nasel http://www.meltal.si, kjer sem v ceniku nasel tudi ostale barvne kovine in verjetno bom v prihodnje nabavil nekaj do tega in sam poskusal narediti kaj podobnega, kot imajo pri Princ Augustu (cenik kovin: http://www.meltal.si/files/priponke/Cen ... 202013.pdf) :-)

Evo, nekaj je prispeval Miro, nekaj sem dodal se jaz, sedaj pa v nabavo in testiranje, pa da vidimo, kateri odlitki bodo cez ene 50 let taksni, kakor bodo sedaj odliti :-)

Lep dan, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
miro34
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 33
Pridružen: 21.11.2007, 9:03
Kraj: Nova Gorica

Re: Izdelava kalupa za ulivanje kovin (cink, svinec...)

Odgovor Napisal/-a miro34 »

...je bil krajši dopust vmes...
@Gorchi: s cinkom nisem imel dosti opravka in je na srečo Peter postregel s profesionalnim odgovorom.
@Jani: glede oddušnikov: tudi v praksi so v livarstvu oddušniki speljani tako, da se končajo/izstopijo na vrhu forme. Ko se med litjem pojavi talina pri oddušniku, livar ve, da je livna votlina napolnjena in preneha z litjem. S tem se izognejo tudi prelivanju taline po okolici forme. Običajno sta v primeru vertikalnih form oddušnika speljana levo in desno od livne votline (oddušnik je vedno speljan z najvišjega mesta forme oz. žepka). Da se zrak izpodrine iz forme je potrebno pri kompliciranih oblikah speljati dolivni kanal tako, da talina priteka od (ne direktno navzdol) strani ali še bolje od spodaj v livno votlino. Tako bo zrak sigurno izpodrinjen ter preko oddušnika odstranjen iz forme.

Lep pozdrav, Miro.
Odgovori