Modulna postaja v H0

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

Pozdravljen matejmm, veseli me, da je vedno več ljudi navdušenih nad moduli. :thumbupr

Jaz delam F96 - visok, če pa imaš zelo malo prostora za shrambo pa lahko tudi nizkega napraviš, glavno, da imaš zgornje tri izvrtine, za spojitev modulov..
Slika:
Slika
Fotografijo sem si sposodil od strica Googla :pope

Če pogledamo kakšne fotografije iz FREMO srečanj, lahko vidimo, da so včasih tudi recimo F96 in B96 moduli skupaj priključeni.

Glede mehano tirov, ki mislim da imajo višino tirnice 2,4mm, bi bilo potrebno stranice modula(kjer pridejo tiri) napraviti 0,3mm nižje, saj koliko se spomnim, je nekako v normi zapisana tirna višina 2,1mm. Če se motim prosim za popravek.

Glede srečanj pa mislim, da so 2x letno, kjer si že omenil.
L.P.

Benjamin
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

nik napisal/-a: Kakvi su to problemi sa Roco skretnicama bili? I koje Roco skretnice; 2.5mm, Rocoline ili Geoline?
Nik, več o vzrokih zakaj zamenjava ti bo znal povedati Milan iz MMJ. Do mene je prišlo samo to, da so zamenjali vse Roco Line 2,1, ker je starejši vozni park z visokimi venci prepogosto iztirjal.

Lp
Borut
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Benjamin napisal/-a:... napraviti 0,3mm nižje, saj koliko se spomnim, je nekako v normi zapisana tirna višina 2,1mm...
Mislim, da je pri fi 12mm luknjah za module skup šraufat dost lufta, de ni treba
za tistih 0,3mm geometrije profila spreminjat...

------------------------

Sem se pa pred časom tudi jaz spravil v načrtovanje postaj po Fremo standardu.
Spravil sem se nad Višnjo goro
Slika

in Radohovo vas
Slika
Glede na Piko A-Gleiss tire, sem narisal module s Piko Flex Gleiss tiri dolžine 940mm
in polovične, s tiroma g231 in g239, dolžine 470mm.
Tako ostane tirna situacija enaka, ne glede na to, koliko celih in polovičnih modulov
bi vstavil vmes, glede na prostor in realni prikaz dolžine postaje.


lp,
SP
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

SandiP napisal/-a:
Benjamin napisal/-a:... napraviti 0,3mm nižje, saj koliko se spomnim, je nekako v normi zapisana tirna višina 2,1mm...
Mislim, da je pri fi 12mm luknjah za module skup šraufat dost lufta, de ni treba
za tistih 0,3mm geometrije profila spreminjat...
SP
Res je :thumbupr Prehitro sem napisal, preden sem konkretno razmislil #-o :D
L.P.

Benjamin
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 421
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,

z velikim zanimanjem berem o temi modulov, tudi sam bom nekega dne (ko bo prostor) gradil v tej smeri.
Baje so največje težave pojavljajo pri prehodih iz modula na modul, posebej pri večih vzporednih tirih.
Spomnil sem se, da sem nekje zasledil zelo domiselno idejo, kako to rešujejo tisti, ki vozijo z RP25 ali celo H0pur, ti so prisiljeni v natančne prehode, sicer vse iztirja. Po nekaj dnevih iskanja sem našel. Prilagam fotografijo
Slika

Ta način omogoča nastavljanje po nekaj mm v višini in s tem res natančne prehode.
še načrt
Slika

Glede tirov, pa nikakor ne delaj korakov nazaj, 2,5mm profili so zgodovina, 2,1 ali celo 1,9 je v bistvu že standard in prihodnost, zakaj je Piko izbral 2,5 vedo le oni...
lp,matej
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Hi!

Upam da se bo res ta debata malo bolj razvijala, ker je nekako maketarstvo na tem forumu zamrlo. Se na ostalih tujih forumih več dogaja.

Evo še moj načrt za module.

Slika

Načrt je nekako narejen po tej dejanski situaciji.

Slika

Spodnji tir je v bistvu industrijski tir do Dinosa in Etre.

Malo mi strižeta dve stvari.

Ena je rdeči krogec. Mislim da bi bilo bolje dat dve kretnici, samo če dam EW3 bo predolgo vse skupaj. S tem je tudi povezana razdelitev na 4 module.

Drug problem pa imam z rumeno označenim delom. Nekako mi ne zgleda ok. Sem probal simulirati situacijo, pa ni glih isto ker nimam flex tirov za kretnico. Bom testiral ko bo modul pripravljen za polaganje tirov.


lp
Borut
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

matejmm, s katerim programom si delal 3D sliko? WinTrack slučajno?

Jaz delam z AnyRail pa nima 3D opcije. Ima neko možnost kao exporta za 3D samo nisem še probal.


lp
Borut
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a matejmm »

@borut_slo: Skice modulov s tiri sem delal v programu SCARM. Sem tudi jaz nekaj časa uporabljal AnyRail, potem pa sem šel na SCARM, ki je popolnoma free in omogoča tudi 3D pogled.

lp, M
Uporabniški avatar
raziskovalec
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 345
Pridružen: 03.10.2012, 15:56
Kraj: včasih na dolejnski, včasih na kraški progi

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a raziskovalec »

Jaz sem včasih tudi delal z SCARMOm, pa sem nehal, ker ima nepravilno geometrijo za K tire, in sedaj uporabljam demo Wintrack. Upam pa, da je pri ostalih tirnih sistemih geometrija pravilna.
Lep pozdrav, raziskovalec.
Luč na koncu tunela ni nujno rešitev, lahko je vlak
miloš
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 388
Pridružen: 26.11.2008, 10:12

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a miloš »

Vsekakor priporočam ravno čelno stranico,ne pa s poševnim profilom,kot jo imamo v DLŽ in na MMJ.Ne boš imel problemov s konfiguracijo levo desno (mi imamo zato narejenih nekaj jockerjev),pokrajino pa oblikuješ neodvisno za vsak modul posebej.S tem boš lahko naredil hitreje več modulov,ker je lažja izdelava.S tiri je pa tako,jaz imam na postaji za spojiti 7 tirov.Ko montiramo gledam na glavni prevozni tir.Tračnice imam na koncu pritrjene z vijaki,katere lahko popustim in naštelam tirnice.Ni lepo,je pa praktično.Že na startu smo delali tako,da je zadnjih 5mm tira "tehnološki"-pripravljen za klešče in podobno.
Pa veliko uspeha vsem skupaj pri gradnji.
LP Miloš
PS:višina profila 2,5mm je zaradi starih modelov.Min. radius naj bo 800mm,tako krivine kot kretnice.
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

Doma sem imel nekaj Roco kretnic, ki so imele tastaro gumijasto podlago. Zato jih je bilo treba "razdret". Te kretnice imajo tudi jeziček, katerega sem odrezal in skozi šveler za premik kretnice izvrtal luknjo za premikalno iglo.

Slika

Za hiter spoj kablov (za kretnične pogone in signale) med postajnimi moduli, bom uporabil kar kabel za računalniške diske. En darovalec konektorja je že moral pozabiti na svojo nadaljno uporabo :pope

Slika

Izvrtal sem tudi luknje v šperplato, da bom lahko kasneje polariziral kretnice.

Slika
L.P.

Benjamin
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

V računalniški igri Trainz 12 sem naredil to mojo modulno postajo tako, kot bi naj pribljižno izgledala.

Povezava na video

L.P.

Benjamin
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Zimsko vreme in pisanje v tej temi je tudi mene spodbudilo k nabavi prvih kosov materiala za modulno postajo.

Slika

Dve stranici naj bi bili po standardu FREMO - HO-F96 (zaradi pomanjkanja prostora nizki profil) ostale stranice pa bodo kompatibilne s temi stranicami po poziciji srednje proge in vijakov za pritrjevanje.
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

Po dolgem času spet malce slik majhnega napredka.

Modul št.1 - Tiri so nalepljeni na podlago, nalotane so žice za napajanje tirov, srca kretnic so pravtako pripravljena za polarizacijo.
Slika

Modul št. 2 je že v pripravi za polaganje tirov.
Slika
L.P.

Benjamin
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Benjamin,

delo lepo napreduje in nestrpno pričakujem nadaljevanje!
Morda sem kaj spregledal v prejšnjih objavah, toda zanima me s katerim lepilom lepiš tire na podlago in ali uporabljaš kot podlago pluto?
LP, Miran
Odgovori