Modulna postaja v H0

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
SouthernPacific
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 101
Pridružen: 26.09.2011, 17:13

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a SouthernPacific »

Lepo, še posebej mi je všeč postajno poslopje :thumbupl Ali bo stranski odcep služil kot industrijski tir ali regionalna proga? Glede signalov pa ti priporočam, da izvrtaš luknje premera 12 mm s središčem 20 mm od desne tirnice, preden položiš tirni posip.
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

SouthernPacific napisal/-a:Lepo, še posebej mi je všeč postajno poslopje :thumbupl Ali bo stranski odcep služil kot industrijski tir ali regionalna proga? Glede signalov pa ti priporočam, da izvrtaš luknje premera 12 mm s središčem 20 mm od desne tirnice, preden položiš tirni posip.
Na postajnem poslopju še manjkajo žlebovi, snegobrani, ter označbe. Za samo ime postaje sem še v dilemi.. Odcep lahko služi kot industrijski tir ali pa tudi kot proga, ni nekako točno določeno, je bolj stvar željene postavitve. Hvala za mere, bom si jih zabeležil. :thumbupr
L.P.

Benjamin
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Benjamin, zanima me, kako imaš rešeno električno povezavo med postajnimi moduli (napajanje tirov).
Na eni tvoji fotografiji se vidijo konektorji, pa ni razvidno ali so to vrstne spojke ali kaj drugega?

lp, Matej
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

matejmm napisal/-a:Benjamin, zanima me, kako imaš rešeno električno povezavo med postajnimi moduli (napajanje tirov).
Na eni tvoji fotografiji se vidijo konektorji, pa ni razvidno ali so to vrstne spojke ali kaj drugega?

lp, Matej
Prvotno sem nameraval kontrolno ploščo, ter postajne module povezati preko IDE kablov...
Nato sem se raje odločil za enostavnejšo, ter cenejšo varijanto ("lusterkleme")
Slika
Slika

Na končnih (standardnih) profilih pa so nameščeni 4mm Vtikači/vtičnice:
Slika
L.P.

Benjamin
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Super rešitev... Všem mi je, ker se držiš načela"Keep It Simple"... jaz vsako zadevo vse prehitro močno zakompliciram :D
IDE kabli se mi zdijo pa za napajanje skoraj malo prešibki...

lp, M
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

Za same konektorje bi predlagal D-sub, recimo DB-25, dobiš pa tudi z manj ali več kontakti. Je bolj enostavno za priklop/odklop, cenovno pa tudi ni hudo, posamezen konektor je v trgovini tam nekje pol evra, po več skupaj na eBay še precej manj.
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Hi!

Jaz bom pri svojih modulih verjetno uporabil 25 D-SUB konektorje za signale in ostalo šaro, za napajalni vod 2x4mm2 pa bodo banane za na kabel. Je vseeno malo več toka in bi pri 25 D-SUB konektorju moral povezat več pinov skupaj za 4mm2.

Drug problem z D-SUB konektorji pa je moški na eni strani in ženski konektor na drugi strani. Če delaš FREMO module, jih ne moreš pol obračati (dobiš skupaj dva enaka). Jaz imam s tem frko glede signalov, senzorjev in servo motorčkov.

Pa tudi FREMO predpisuje banane v dveh variantah.


Lp
Borut
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Tudi meni je všeč ideja, da D-sub porabim za signale med postajnimi moduli.
Kolikor vem Fremo predpisuje banane samo za povezavo tam, kjer so zunanje (fremo) stranice, znotraj postajnih modulov pa nisem še zasledil, da bi bilo to določeno. Težava znotraj postajnih modulov je v tem, ker je tam povezav več in bi banane lahko hitro pomešal.

Glede obračanja pri D-sub je zadeva rešljiva tako, da imaš na vsakem koncu modula npr moški konektor, za povezavo med moduli pa narediš Ž-Ž kabel, ki se ga da odstraniti.

Ali ni napajanje 2x4mm2 malo "overkill"... jaz sem uporabil na modulih žico 1,5mm2 za vodilo, povezavo med samimi postajnimi moduli pa sem izvedel z 1mm2 (cca 15 cm) in temi konektorji:
http://www.taydaelectronics.com/connect ... -96mm.html

lp, Matej
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Hi!

Če delaš moške konektorje na modulih in ženske na spojnih kablih, je to dvojno spajkanje kablov. Iščem rešitev, da bi delal z UTP mrežnimi kabli. Nekaj elektronike mi je že uspelo spraviti na LAN mrežo. Problem so senzorji in signali, ker imam ločeno napajanje 5V za njih, da ne trošim DCC moči.

4mm2 je ZELO predimenzionirano, ampak če je kabel zastonj, se ga nisem branil. Drugače sem jaz računal, da bi za celotno mojo dolžino zanke 17m rabil 1,5mm2, mogoče celo 2,5mm2 če ne bi zaključil zanke.

Sem razmišljal tudi, da bi dal še en booster na zahodno zanko, pa ga še nisem uspel narediti (material že imam). Zato bo zaenkrat samo Z21 tole fural.

Zdaj se bliža slabo vreme in upam da bom imel kaj več časa, da prilimam kake slike z opisi.


lp
Borut
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

Za obračanje modulov lahko nabaviš (ali narediš) še nekaj "gender changer"-jev v paru (en na obeh straneh ženski, drugi na obeh straneh moški) in jih potem poljubno uporabiš, kjer je treba.
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Hi!

Gender changerje (take mini Ž/Ž) sem tudi nabavil za mojo razsvetljavo, kjer sem LED trakove povezal med različnimi nosilci in 8 kanali za krmiljenje. Samo niso glih poceni.
Tole so, če bi jih kdo rabil: http://www.techtrade.si/product.asp?pf_ ... pt_id=9703


lp
Borut
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Če se ti ne mudi... 1,5 USD na ebayu iz kitajske...
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

LJ363 napisal/-a:Za same konektorje bi predlagal D-sub, recimo DB-25, dobiš pa tudi z manj ali več kontakti. Je bolj enostavno za priklop/odklop, cenovno pa tudi ni hudo, posamezen konektor je v trgovini tam nekje pol evra, po več skupaj na eBay še precej manj.
O D-sub konektorjih sem tudi razmišljal, vendar so bile lusterkleme pri roki. Morda se bom še do konc leta lotil modernizacije :mrgreen:
L.P.

Benjamin
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

matejmm napisal/-a:Super rešitev... Všem mi je, ker se držiš načela"Keep It Simple"... jaz vsako zadevo vse prehitro močno zakompliciram :D
IDE kabli se mi zdijo pa za napajanje skoraj malo prešibki...

lp, M
Jaz pa se poskušam izogibati zakompliciranim zadevam, ker se čas gradnje modulov samo podaljšuje :mrgreen: Že tako sem predvideval, da bo zadeva hitreje stekla kot je. :mrgreen: Res je IDE kabli so prešibki, morda bi še bili za signalizacijo uporabni.
L.P.

Benjamin
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Re: Modulna postaja v H0

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

Se dogaja...
Vrtiček
Slika

Grunt je že, samo vrtnar še mora urediti svoje :mrgreen:
Slika

Tirne zaključke sem malce pobarval :D
Slika

Tale bo pri skladišču, katerega sem se lotil izdelovat nekako iz "nule" fotke sledijo v prihodnjih dneh..
Slika

Tale pa bo kar na tem mestu (končni modul)
Slika
Slika
L.P.

Benjamin
Odgovori