SŽ 03-002 na Marklin tirih

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
tomos
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 245
Pridružen: 24.08.2010, 18:08

Re: SŽ 03-002 na Marklin tirih

Odgovor Napisal/-a tomos »

en nasvet pri dimu da imaš različno količino pare na postaji ali med vožnjo:
- če dekoder omogoča pod istim AUX, imet aktivirane različne intenzitete dime (dimmer nastavitev) ali,
- vezan 2 ali 3 AUX izhode skupaj in vsakega nastavit na svojo intenziteto.

Če laufaš dimni generator na AUX in en skupni tir, treba tudi upoštevat da je efektivna napetost na generatorju koren on 2 manjša kot povezava AUX in skupni plus dekoder (npr. 14V izhod dekoder bo le 9.9V na generatorju, 16V tir je 11.3V...). Jaz imam naštimano na eno žico iz tira pri 12V generatorji in 14V izhoda dekoderja, kar zadšča da kadi zadovoljivo, pri dimmer na 80% pa imam počasno kajenje na postaji.
kopiranje/shranjevanje/linkanje slik s foto albuma ni dovoljeno
ebi2
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 130
Pridružen: 17.03.2009, 10:38
Kraj: Ljubljana

Re: SŽ 03-002 na Marklin tirih

Odgovor Napisal/-a ebi2 »

en nasvet pri dimu da imaš različno količino pare na postaji ali med vožnjo:
- če dekoder omogoča pod istim AUX, imet aktivirane različne intenzitete dime (dimmer nastavitev) ali,
- vezan 2 ali 3 AUX izhode skupaj in vsakega nastavit na svojo intenziteto.

Če laufaš dimni generator na AUX in en skupni tir, treba tudi upoštevat da je efektivna napetost na generatorju koren on 2 manjša kot povezava AUX in skupni plus dekoder (npr. 14V izhod dekoder bo le 9.9V na generatorju, 16V tir je 11.3V...). Jaz imam naštimano na eno žico iz tira pri 12V generatorji in 14V izhoda dekoderja, kar zadšča da kadi zadovoljivo, pri dimmer na 80% pa imam počasno kajenje na postaji.
Zdravo

Se popolnoma strinjam s tabo. Vendar je pri Marklin sistemu nekaj "posebnosti" in sicer:

Vse lokomotive so serijsko opremljene z dekoderji, ki imajo žal zaradi tega omejene nastavitve.
Ker imam v voznem parku večino nekoliko starejših lokomotiv, ki podpirajo samo Marklin motorola format, pač vozim s tem formatom Cetrala 6021 + control 80f;
Večina dekoderjev podpira samo 2 marklin adresi v motorola formatu, kar da 8 funkcij in pri zvočnih dekoderjih pride do pomanjkanja funkcij.
Lokomotive serijskih proizvajalcev imajo blokiranih veliko nastavitev oziroma sploh niso dostopne (npr. dimmer). Še ESU 3.5 v Brawi je blokiran, da ne govorim o Mfx-u
Do sedaj sem zamenjal en serijski dekoder z zvočnim esu Loksound V4, ki omogoča vse nastavitve vključno s Power-packom. Ravnokar sem predelal Marklin BR59 na sound, vendar še nisem vgradil dimnega generatorja. Dekoder omogoča regulacijo intezitete dima sglede na hitrost. Nastavitve še pridejo na vrsto. Imam 3 lokomotive opremljene s serijskimi sound dekoderji, ki omogočajo vse nastavitve (esu V4). V SŽ 03 je vgrajen Zimo dekoder, vendar za njega nimam programatorja, navodila so pa bolj uboga. V navodilih je še napaka, saj je noter koda za dekoder, ki sploh ne obstaja. Sem pa dobil ustrezna navodila po brskanju na Zimo strani.
Pa še en problem je pri pari. Večina Marklin lokomotiv ima ohišje vezano na maso zato uporablja generatorje, ki imajo en pol vezan na ohišje, + napajanje pride iz AUX. Esu dekoderji pa imajo skupen napajalni vod + in povratek na AUX, zato je potrebno pri predelavi izolirat dimni generator od ohišja.

Je pa zanimiva tvoja ideja o povezavi 2 AUX funkcij. Ne vem pa, ali lahko pride do kakšnih težav na dekoderju, če imaš vklopljena 2 AUX hkrati?

LP Dušan
Odgovori