Podovzja

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Podovzja

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Zanima me kje bi lahko dobil kakšno podvozje za samogradnje v n. Iskanje po ebayu žal ni obrodilo sadov, zdaj pa me zanima kje vi kupujete podvozja za samogradnje. :?:

LP grizeldi
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Podovzja

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Rabiš pa za...?
Goran
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Re: Podovzja

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo

Je kar nekaj ponudbe za samogradnjo pogonov pri modelih v merilu N, katere lahko nabavis na eBayu. Tu so Kato, Microace, Tomytec... Preveri, ce ti kaj od tega odgovarja :-)

Za zacetek je pa najbolje, da se lotis kaksne Mehanotehnikine lokomotive, katere so izdelane v celoti iz plastike in jih lahko preprosto krajsas ali daljsas (stari program). Podobna izdelava (ali pa kar isto) sem opazil tudi pri nekaterih lokomotivah LifeLike. Mogoce imajo Mehanotehnikine kalupe, kdo bi vedel?

Pri vecini ostalih proizvajalcev so pa pogoni kovinski in se zato tezko predelujejo.

Lep pozdrav, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Podovzja

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Ubistvu mam namen nardit par SŽ ABeelmtov in Beelmov (ok upam da sm prov napisou :D).
Rabm pa ubistvu samo držalo za kolesa (tist košček plastike ki drži kolesa in je na vrhu pritrjen na vagon).

Hvala.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Podovzja

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Rabiš torej podstavne vozičke, ne držala :)
Po domače povedano, pojdi na eBay in poglej kaj se da dobiti kot cele vagone za predelavo ali kot rezervne dele (po nemško "Bastler").
Konkretno gledano, SŽ ABeelmt (pozor t na koncu) oz. pred 2002 Beelmt (enako t na koncu) in WReelmt (restavracija) uporabljajo MD 52 podstavne vozičke, katere lahko najdeš na podobnih Siemens vagonih; zelo podobni še vedno vozijo na DB, trenutno bolj ali manj prebarvani v IC shemo (bela z rdečo črto). Mogoče kaj najdeš...

Če pa govoriš o vagonih ABeelm ali Beelm (pozor, brez t na koncu!), gre pa za krajše vagone po UIC normi Y, torej 24,5m dolžine. Ti so bili v osnovi klasični Goša Y vagoni, kateri so bili predelani v TVT Maribor in imajo avtomatska drsna vrata, podstavni vozički pa so ostali Wegmann (po licenci narejeni v Goši). Te boš pa bistveno težje našel. Take uporablja nemški spalnik tipa WLABmh174 (ne 175 ali 176!), bili pa so (oz. so še) v prometu v Švici, Grčiji, mislim da tudi na Nizozemskem.

Veliko uspeha!
Goran
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Podovzja

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Gorchi napisal/-a:zelo podobni še vedno vozijo na DB, trenutno bolj ali manj prebarvani v IC shemo (bela z rdečo črto).
A misliš to kar vleče moj Taurus (to sta moja edina potniška vagona)?
Slika
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Podovzja

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Živ,
najbolje da Ti pomagam s slikami...
Torej vagon Beelm (http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.p ... 1&start=30" onclick="window.open(this.href);return false; avtor je Laurus97)
Slika
To je vagon tipa UIC Y, torej 24,5m dolžine v 1:1, v originalu je bil takšen kot ostali klasični "Y" vagoni pri nas. Proizvajalec je Goša, modifikacijo je izvedel TVT Maribor. Podvozja so narejena v Goši po licenci Wegmann

In vagon ABeelmt oz. eden izmed 5 takšnih vagonov Mimare:
Slika
Slikal sem ga 8. junija 2011 v Ljubljani. Vagon je tipa UIC-Z, torej 26,4m dolžine, narejen po vzoru Siemensovih vagonov (podobnih, kot jih imaš Ti), v primerjavi z onimi ima na prvi pogled vidna ožja okna na vratih in na drugi strani po dve okni manjkata. Podstavni voziček je Goša 100 oz. licenčni MD 522. Take vagone v N pa sicer dela firmica Kiskun na Madžarskem, pred nedavnim pa je take modele s HŽ oznakami naredil Trix. Pri Kiskunu so številke od 5140 do 5148:
Goran
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Podovzja

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Gorchi hvala za pomoč ampak sem bolj tiste sorte da raje kupim kot da naredim sam (če se da). Namreč bil sem prepričan da SŽ stvari (razen z reklamami polimanih Živ) v N ni. Tako da mislim še danes emailat Kiskun in jih vprašat za ceno. Če bojo pa preveč zasoljeni bom pa naprej razmišljal o samogradnji ;)

Hvala Ti za link!
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Podovzja

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Sem dobil odgovor. 80€ na vagon in rabil bi pol leta da jih naredi... :o Mislim da bom raje sam :D
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Podovzja

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Naslednja ideja ki mi je padla na pamet je 3d printanje. Printanje imam že zagotovljeno :). Zdaj moram samo zmodelirati vagon pa bo.
Je pa res da ne vem kako bi potem stvari pobarval saj airbrusha doma nimam :(

Trix mimaro pa sem zasledil na internetu a se mi zdi da bi jo bilo tudi treba prebarvat...
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Podovzja

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Oj,
če boš printal vagon, pol bo 3D print še nekak, če pa misliš podstavne vozičke, potem boš verjetno razočaran. Upam, da boš videl slike:
3D model šmirpumpe
Natisnjen model v kljunastem merilu
Natisnjen model v kljunastem merilu 2
3D model slikan pod povečevalnim steklom
3D model slikan pod povečevalnim steklom 2
3D model slikan pod povečevalnim steklom 3


Če vidiš slike, potem se da videti, da je ločljivost na meji uporabnega za H0, kar pomeni, da z natančnostjo pod ~0,25mm se ne igraj pri najboljših strojih. Ko sem pripravljal tole šmirpumpo, sem vedel, kje so približno meje, zato sem relativno zadovoljen. Najtanjši del je seveda ročka, ki je premera 0,3mm, cevke, ki bi se morale videti (pa se bolj slabo) pod samo škatlo imajo premer 0,6 mm. Tehnologija obeta ampak zaenkrat še ne dovolj za kaj manj kot H0/TT. Za N se skoraj ne bi upal delati. Aja še to, če boš vagon modeliral, debelina sten naj bo vsaj 1mm.
Goran
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Podovzja

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Sem hotel vpršati, @Grizeldi, kakšna tehnika 3D tiska ti je na voljo. Ti je @Gorchi nazorno pokazal, kje so meje. Pa ko boš printal, se premišljeno odloči za orientacijo kosa v printerju, da ne boš imel preveč dela z dodelavo (ki pa bo itak potrebna....)

LP

Jože
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Že spet sem si premislil

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Po nekaj časa se spet oglašam. Moje delo v 3D modelirniku je bilo bolj eno skrpucalo :oops: tako da s tem ne bo najbrž nič :( Sem pa razmišljal da bi kupil ustrezen DB vagon, naredil kalup in potem iz tega poskusil kaj izumit. Zato me zanima kateri DB vagon(i) bi ustrezal SŽ ABeelmt?

@Gorchi pravzaprav sem hotel tiskati vagon. Vozičke se že še da kupit :D

@Barbapapa1 Uh ne vem :oops: Če se prav spomnim tisti način ko printer nalaga plast za plastjo (printerja nimam doma).
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Podovzja

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Ufff, ne poznam toliko teh nemških vagonov, da bi lahko svetoval. Mora biti "enoprostorec", najbolje 2 sedeže na eni strani, 1 na drugi. Mogoče kak Apmz (vem da je prvi razred!), ne nujno DB, lahko je tudi ČD (Siemensovi vagoni). Mogoče bi kaj takega ustrezalo:
http://www.railfaneurope.net/pix/cz/car ... e/pix.html
Goran
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Podovzja

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Mogoče bi bil tale pravi?
Slika
http://www.modellbahnshop-lippe.com/pro ... odukt.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Odgovori