Digitalizacija potniških vagonov

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Digitalizacija potniških vagonov

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Hi!

Tudi jaz iščem še kakšno boljšo rešitev kot jo uporabljam zdaj. Poskusil sem z mesnigom pa se mi zdi pretrd in povzroča preveč upora. Če pa ni dovolj zraven, pa zgublja stik, ker kolesa kar opletajo na podstavih vozičkih.

Zdaj uporabljam bakreno žico 0,6, ki jo stanjšam na ene 2mm širok trakec. Tega pritrdim vertikalno na voziček ali na pertinaks. Odjem delam na straneh koles, ker imam tako odjem iz vseh koles in ne samo z ene strani na vozičku.

Razmišljam pa da bi nekje dobil eno tanko bakreno pločevino 0,2mm in bi si jih sam zjedkal. A se da kje pri nas dobiti tako tanko bakreno pločevino?

Lp
Borut
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Re: Digitalizacija potniških vagonov

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Na ebayu se najdejo drsniki za razne vagone
30 kosov za 13eur
ali pa 100 kosov za 35eur ...

lp,
SP
nik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 212
Pridružen: 15.04.2013, 22:50

Re: Digitalizacija potniških vagonov

Odgovor Napisal/-a nik »

borut_slo napisal/-a:Hi!

Tudi jaz iščem še kakšno boljšo rešitev kot jo uporabljam zdaj. Poskusil sem z mesnigom pa se mi zdi pretrd in povzroča preveč upora. Če pa ni dovolj zraven, pa zgublja stik, ker kolesa kar opletajo na podstavih vozičkih.

Zdaj uporabljam bakreno žico 0,6, ki jo stanjšam na ene 2mm širok trakec. Tega pritrdim vertikalno na voziček ali na pertinaks. Odjem delam na straneh koles, ker imam tako odjem iz vseh koles in ne samo z ene strani na vozičku.

Razmišljam pa da bi nekje dobil eno tanko bakreno pločevino 0,2mm in bi si jih sam zjedkal. A se da kje pri nas dobiti tako tanko bakreno pločevino?

Lp
Borut
Za kontakne limove se ne koristi niti mesing niti bakar nego federbronca, fosforna bronca; 'Federbronze', 'phosphor bronze'.

Lim 0,2mm
http://www.conrad.hr/Lim-od-fosforne-br ... 00_1201080" onclick="window.open(this.href);return false;

Lim 0,3mm
http://www.conrad.hr/Lim-od-fosforne-br ... 00_1201080" onclick="window.open(this.href);return false;
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Digitalizacija potniških vagonov

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Hi!

Nik, hvala, to je to kar iščem. Bom nabavil eno ploščo in jo poskusil zjedkati za test.

Lp
Borut
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Digitalizacija potniških vagonov

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Hi!
SandiP napisal/-a:Na ebayu se najdejo drsniki za razne vagone
Problem teh je da je odjem iz osovine in s tem samo z ene strani. Se bolj nagibam k odjemu s koles, kot imajo lokomotive. Sem pred časom naročal rezervne iz Roca. So sicer v redu drsniki samo dragi.

Lp
Borut
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Digitalizacija potniških vagonov

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

borut_slo napisal/-a:Hi!
SandiP napisal/-a:Na ebayu se najdejo drsniki za razne vagone
Problem teh je da je odjem iz osovine in s tem samo z ene strani. Se bolj nagibam k odjemu s koles, kot imajo lokomotive. Sem pred časom naročal rezervne iz Roca. So sicer v redu drsniki samo dragi.

Lp
Borut
Saj imaš dva podstavna vozička! Na enem pobereš iz ene tirnice, na drugem pa iz druge!
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Digitalizacija potniških vagonov

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Še ena ideja za odjem pri nekaterih vagonih (recimo ACME, LS Models, RailTop). Če imajo podstavni vozički ležaje na koncih osi (naši vagoni od ACME recimo), lahko spelješ žice iz ležajev in s tem nimaš praktično nobenega trenja. Seveda pa velja, da se odvzema tok le z enega kolesa, če je dvojica enostransko izolirana. Plus pa je, da si tako lahko privoščiš pobiranje toka iz obeh tirnic na enem podstavnem vozičku, rabiš pa jasno dve žici. Pa ne pozabit potem odstranit tovarniški drsnik (ACME pri Y vagonih recimo), da ne bo kratkih stikov.

Še nekaj.. bronza in jedkanje. Lotrič meroslovje oz. bivši IskraEmeco obvlada jedkanje tudi bronze, že od debeline 0,15mm naprej...
Goran
nik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 212
Pridružen: 15.04.2013, 22:50

Re: Digitalizacija potniških vagonov

Odgovor Napisal/-a nik »

Gorchi napisal/-a:Še ena ideja za odjem pri nekaterih vagonih (recimo ACME, LS Models, RailTop). Če imajo podstavni vozički ležaje na koncih osi (naši vagoni od ACME recimo), lahko spelješ žice iz ležajev in s tem nimaš praktično nobenega trenja. Seveda pa velja, da se odvzema tok le z enega kolesa, če je dvojica enostransko izolirana. Plus pa je, da si tako lahko privoščiš pobiranje toka iz obeh tirnic na enem podstavnem vozičku, rabiš pa jasno dve žici. Pa ne pozabit potem odstranit tovarniški drsnik (ACME pri Y vagonih recimo), da ne bo kratkih stikov.

Še nekaj.. bronza in jedkanje. Lotrič meroslovje oz. bivši IskraEmeco obvlada jedkanje tudi bronze, že od debeline 0,15mm naprej...
Problem je kako na ACME okretnim postoljima spojiti žicu sa ležajem a da se pritom nešto ne potrga ili ošteti...
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Digitalizacija potniških vagonov

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

_Borsig_ napisal/-a:Saj imaš dva podstavna vozička! Na enem pobereš iz ene tirnice, na drugem pa iz druge!
Je že res, samo Acme ima zelo slab stik koles s tirnicami napram drugim proizvajalcem. Tudi kontakt sprej ne pomaga dosti. Zato moram v Acme vagone dodajato kondenzatorje ali celo menjati kolesa. Nekako tisto bruniranje ne prevaja v redu.


Lp
Borut
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4117
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Digitalizacija potniških vagonov

Odgovor Napisal/-a mkx »

Ali si na tale DCC način osvetlil že kakšen vagon Baat?

Mimogrede: ali so imeli Baati neonke ali žarnice na nitke?
LP, Metod
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Digitalizacija potniških vagonov

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Hi!

Ne, ker jih nimam. Nekako ne pašejo v mojo ero. Bi ga pa z veseljem poskusil.

Če si zainteresiran, se lahko dobiva in skupaj pregledava kaj bi se dalo narediti. Po moje bodo največji problem odjemniki toka na kolesih.

Glede na starost so po moje prve verzije imele kar žarnice na nitke. Kakšne kasnejše "modernizacije" v SŽ pa možno da so bile že neonke. Za Baat vagone bi jaz uporabil kar svetlo rumene ledice kot pa kake toplo bele, ker bele ledice imajo bistveno večjo svetilnost kot rumene in bi vagon zgledal preveč osvetljen.


lp
Borut
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Digitalizacija potniških vagonov

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Hi!

Da malo osvežim temo. Naložil sem epizodo Miniaturne železnice - Triki in nasveti, kjer je predstavljen postopek digitalizacije potniškega vagona. Oddaja je bila na sporedu 27.12.2014 na TV Maribor, ampak še ni objavljena na Youtubu.

Povezava na video

Pred novim letom se dobil tudi ves potrebni material za novo serijo dekoderjev. V kratkem sledi ponudba v rubriki Prodam.


lp
Borut
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Digitalizacija potniških vagonov

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Hi!

Nova predelava vagonov z DCC osvetlitvijo. Tokrat so bili na vrsti Baat vagoni.

Podnevi zgleda takole
Slika
Slika

Ponoči pa takole
Slika

Odjemniki toka
Slika

Še kratnki video.

Povezava na video

lp
Borut
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4117
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Digitalizacija potniških vagonov

Odgovor Napisal/-a mkx »

Še en malo daljši video, v katerem poleg glavnih igralcev - treh Baat-ov - nastopa tudi malo polepšana SŽ 03-002.

Povezava na video

LP, Metod
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Digitalizacija potniških vagonov

Odgovor Napisal/-a miranzor »

borut_slo napisal/-a:Hi!

Nova predelava vagonov z DCC osvetlitvijo. Tokrat so bili na vrsti Baat vagoni.

Podnevi zgleda takole
http://www.bonero.si/h0/Baat/DSC_7423.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bonero.si/h0/Baat/DSC_7424.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;

Ponoči pa takole
http://www.bonero.si/h0/Baat/DSC_7415.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;

Odjemniki toka
http://www.bonero.si/h0/Baat/DSC_7400.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Še kratnki video.
https://www.youtube.com/watch?v=VvStSyaJvKk" onclick="window.open(this.href);return false;

lp
Borut
Lepo je videti razsvetljene vagone, čeprav je za moj okus morda malenkost premočna svetloba in dobra pogruntavščina s tokovnimi odjemniki!

Tudi sklepna svetilka je dobro obdelana!

Čestitke! =D> =D>
LP, Miran
Odgovori