JŽ Db

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

JŽ Db

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,
lotil sem se predelave Roco-vega prtljažnega vagone N28 v našega JŽ Db.
tale je izhodišče
Slika

vzor pa tale
Slika

Na prvi pogled je dokaj malo za predelat, prestavit nekaj oken, odstranit nekaj detajlov in dodat druge.... ampak tu je še ogromno brušenja. Vse kovice in ojačitve z ohišja in rebra s strehe je potrebno odrezat, pobrusit in na koncu pokitat. S tem je bilo res kar nekaj dela.

Slika

Podaljšat sem moral spodnji del ohišja, izdelati vodilo z avrata in prag pred vrati. Nad idejo z odprtimi vrati me ej navdušil Miloš, ki je že ponosen lastnik tega predelanega vagona. Bil mi je v veliko pomoč, hvala!

Slika

Ker je bilo lažje pobrusit celo ohišje, sem okrasno letvico nalepil naknadno, tako so robovi tudi ostrejši in natančnejši, kot če bi brusil in kital...

Slika

Ko je bila streha gladaka, sem na robove zalepil 0,3mm jekleno žico, ki ponazarja žleb.
Razrezal sem notranjo opremo modela in na dno nalepl tanek polistiren, v katerega sem vgravila vzorec lesenih desk.

Naslednji koraki bodo: barvanje ohišja, predelava podvozja na tritočkovno uležajenje, vgradil bom vzmetene odbojnike, dodal nekaj jedkanih detajlov in staranje.

do naslednjič
lp,matej
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: JŽ Db

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Matej,

pogumno si se lotil predelave. Tak vagon prav gotovo sodi k vsaki garnituri Baat - ov in izhodiščni model tudi pri meni čaka na morebitno predelavo.
Željno pričakujem nadaljevanje objav predelave, saj mi bodo tvoje izkušnje v veliko pomoč.

Zanima me le, ali so dimenzije izhodiščnega modela enake kot pri pravem vagonu oz. ali si moral kaj posegati v podvozje in dolžino stranic?
LP, Miran
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: JŽ Db

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,
da Miran, ta in Daa še manjakta za popolno garnituro :)

Ne, dimenzij modela nisem spreminjal, ker sem ocenil, da bodo kar štimala. Žal seveda načrtov z merami nimam, pa saj je tako tudi bolje, manj dela.

Med tem sem model pobarval na tanko s temeljno barvo, spet malo pobrusil in nato z olivno zeleno. Pokazalo se je, da je potrebno na nekaterih mestih še nekoliko kitanja in seveda brušenja. Fotografije sledijo, ko se lotim naslednjih korakov.
lp,matej
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: JŽ Db

Odgovor Napisal/-a duro »

Pozdravljeni,

po daljši pavzi, je tudi ta model zelo blizu konca. Manjkajo mu samo še RP25 Fine kolesa.

Takšen pa je končen izgled.

Slika

Tipično za tiste čase, na "štangi" sloni železničar in opazuje okolico med vožnjo.

Slika

Nekoliko sem ponazoril tudi notranjost, z vrati in imitacijo lesa na tleh.

Slika

Lp,matej
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: JŽ Db

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Matej

odlično! =D> =D> =D>

Imaš kakšnega viška? 8) :lol:
LP, Miran
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: JŽ Db

Odgovor Napisal/-a duro »

Hvala Miran,

glede na dolg čas izdelave, bi moral imeti vsaj tri viška :D Pri modelih mora biti tako kot pri originalu, vsak vagon je samo eden. No vsaj ta ima tudi brata dvojčka, Miloš ga je namreč izdelal že davno.

Lp,m
Odgovori