Potrebujem pomoč

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
zan22

Potrebujem pomoč

Odgovor Napisal/-a zan22 »

Lep pozdrav vsem!

Sem popolnoma nov na forumu, počasi pa spet prihajam na modelne železnice. Večinoma jih hranim že od otroštva, nekaj sem dokupil pred kratkim. Moja želja ni izdelava makete, pač pa organizirano zbiranje modelov, ki se bodo ob priložnostih znašli tudi na tirnicah. Toliko, da ne "zarjavijo" v škatlah. Pojavljati pa so se mi začela nekatera vprašanja in upam, da bo kdo znal pomagat.

Kaj pomeni kratica DC in za kakšno upravljanje vlakov gre?

Morda tudi kakšen nasvet, kateri sistem je bolj priporočljiv. Zanimiv mi je predvsem sistem DCC, s katerim lahko upravljaš več lokomotiv hkrati, pa me zanima, če je sistem primeren za začetnika in kaj moram dokupit v štartu, da bo vse normalno delovalo?

Hvala za vsak odgovor in lep pozdrav, Žan
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Re: Potrebujem pomoč

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

DC pomeni analogni sistem (gre za enosmerno napetost), DCC pa digitalni sistem. Razlika je v tem, da pri analognem sistem (DC) če imaš narejen krog in na njega daš 2 lokomotivi, bosta obe lokomotivi vozili istočasno in neboš mogel krmiliti vsake ga posebaj. Pri DCC pa če daš na en krog 2 lokomotivi lahko krmiliš vsako lokomotivo posebaj, seveda moreš imeti v vsaki lokomotivi digitalni dekoder in tudi digitalno centralo s katero upravljaš vse te lokomotive. To je čist enostavno napisano.

V kolikor boš samo zbiral modele je skoraj boljše da si na DC sistemu, ker z vsakim dekoderjem ki ga boš vgradil v lokomotivo boš mogel odšteti tudi nekaj denarja. Drugače pa pazi DC lokomotiv nemoreš voziti na DCC sistemu, obratno pa je možno, torej DCC lokomotivo lahko voziš na DC sistemu.

Če greš na DCC sistem potrebuješ lokomotive z digitalnimi dekoderji in digitalno centralo, pomoje je najboljši začetek če kupiš kakšen začetni paket, v katerem dobiš poleg celoten digitalni sistem.
LP Anej
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Potrebujem pomoč

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

zan22 napisal/-a:Lep pozdrav vsem!

Sem popolnoma nov na forumu, počasi pa spet prihajam na modelne železnice. Večinoma jih hranim že od otroštva, nekaj sem dokupil pred kratkim. Moja želja ni izdelava makete, pač pa organizirano zbiranje modelov, ki se bodo ob priložnostih znašli tudi na tirnicah. Toliko, da ne "zarjavijo" v škatlah. Pojavljati pa so se mi začela nekatera vprašanja in upam, da bo kdo znal pomagat.

Kaj pomeni kratica DC in za kakšno upravljanje vlakov gre?

Morda tudi kakšen nasvet, kateri sistem je bolj priporočljiv. Zanimiv mi je predvsem sistem DCC, s katerim lahko upravljaš več lokomotiv hkrati, pa me zanima, če je sistem primeren za začetnika in kaj moram dokupit v štartu, da bo vse normalno delovalo?

Hvala za vsak odgovor in lep pozdrav, Žan
DC je istosmerni tok. V merilu H0 imaš AC (izmenični) in DC (istosmerni) sistem. V merilu N pa le DC. DC upravljanje vlakov pomeni da imaš klasičen regulator hitrosti in smeri (googlaj npr. "fleischmann power supply). V DC sistemu potrebuješ izolirane odseke tirov da lahko kontroliraš kateri vlak stoji in kateri se pelje, saj se brez tega premikajo vsi vlaki ali noben.

Sistem DCC je malo bolj kompliciran, saj gre za digitalno upravljanje. V tem sistemu lahko tudi stoječim lokomotivam gorijo luči, se sliši zvok... saj je v tirih ves čas napetost. V DCC sistemu lahko vsako lokomotivo krmiliš neodvisno od drugih, saj mora imeti vsaka lokomotiva vgrajen dekoder (poseben čip ki ga je treba običajno dokupit). Tako lahko tudi na primer ena lokomotiva vozi naprej druga pa nazaj. V DCC sistemu tudi lahko prožiš vse funkcije zvočnih lokomotiv.
Ima pa vsaka dobra stvar slabe strani. Sistem DCC je dražji, saj je treba za vsako lokomotivo kupit še dekoder (v kolikor ni že tovarniško vgrajen). Potrebuješ tudi DCC centralo.

Osebno vozim vlake na DCC praktično od takrat ko mi je uspelo nabrat dovolj denarja, da sem si kupil centralo in mi ni žal. Imam Rocov bel z21 http://www.z21.eu/, prek katerega lahko vlake krmiliš z pametnega telefona/tablice.
Kot začetniku v DCC bi ti priporočal kakšen starter set (npr. kaj takega).

IIIn... Anej me je prehitel ;)
zan22

Re: Potrebujem pomoč

Odgovor Napisal/-a zan22 »

Hvala obema za izčrpna odgovora. Mi je res pomagalo. Kljub prednostim bom raje ostal na DC sistemu, ker imam nekaj materiala že doma in je tudi bistveno cenejši, kolikor vidim.
Predvsem me pa zanima kako izoliram tire, da bodo določene lokomotive mirovale. Je to potrebno dokupit posebne tirnice?
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Potrebujem pomoč

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Rabiš plastične spojke za tirnice. Nato z določenih tirnic potegneš dol kovinske spojke in jih nadomestiš s plastičnimi.
Je pa to tudi odvisno od sistema tračnic ki ga uporabljaš. Zgoraj napisano je na preimer pri minitrix sistemu.
Uporabniški avatar
gcn64
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 391
Pridružen: 09.02.2010, 16:39
Kraj: Maribor

Re: Potrebujem pomoč

Odgovor Napisal/-a gcn64 »

Če misliš imeti večji krog z nekaj kretnicami in odcepi je vsekakor bolje investirati v digitalni sistem, ki nudi več užitkov v vožnji. Vsi začetni sistemi niti niso tako zelo dragi (npr. Roco startset z multimaus dobiš za okoli 200 eur, z21 je dražja zadeva), tudi rabljenega se kar nekaj dobi, je pa treba seveda dokupovati tudi dekoderje. V kolikor pa misliš tu in tam zagnati kakšno lokomotivo, se vložek v DCC ne izplača...
lp, NEJC
zan22

Re: Potrebujem pomoč

Odgovor Napisal/-a zan22 »

Še enkrat hvala vsem za odgovore. =D>
Nekako sem že odločen za DC sistem, en malo večji krog z nekaj mrtvimi tiri, kjer bom potem namestil plastične spojke, in bodo tam počivale lokomotive, ki pač ne bodo vozile. Verjetno se te spojke dobi tako pri Kovaču kot tudi v Mladem tehniku? Večinoma imam Piko tirnice.

@gcn64: Problem je ker imam doma že kar nekaj materiala, pa vse v DC sistemu, tako ,da ne bi spreminjal. Imaš pa prav. Lokomotive bodo izven svojih škatel kvečjemu enkrat na mesec, toliko da se malo pokažejo in pretegnejo. Hvala vseeno za nasvet.
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Potrebujem pomoč

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

zan22 napisal/-a:Še enkrat hvala vsem za odgovore. =D>
Ja zato pa smo tukaj ;)
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Potrebujem pomoč

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Emm... a lahko še jaz nekaj pripomnim?

Sistema (napajanja) sta načeloma le dva, AC in DC, torej izmenični tok preko 3 tirnic (dejansko 2 plus še sredinski čepki - Märklin) ali enosmerni tok preko dveh tirov. Okej, obstaja še kaka varianta ampak pustmo te finese.

DCC je zgolj nadgradnja enega ali drugega sistema. Vsako tirno vozilo se da predelati na DCC sistem, ene lažje, druge z malo več truda. Torej, če ostaneš pri klasičnem DC sistemu, boš kasneje lahko lokomotive in vagone (če rabiš) nadgradil na DCC sistem upravljanja. In kot je bilo tudi že omenjeno, če imaš vgrajen dekoder v tirnem vozilu, ga lahko uporabljaš tako na osnovnem AC/DC napajanju kot pri nadgradnji z DCC s tem, da pri slednjem dobiš še nekaj več funkcionalnosti.

Kot napisano, rabiš na eni strani kontroler, na drugi strani pa v tirna vozila in elemente vgrajene dekoderje. Minimalno za vožnjo v DCC sistemu rabiš kontroler in lokomotive/garniture/ostalo z dekoderji, lahko pa dodajaš dekoderje še za signale, kretnice... seznam je lahko dolg. En navaden DCC dekoder za lokomotivo je cca 20-30 EUR (ESU LokPilot je cca 25 EUR), z zvokom pa še kaj več, tipično ESU LokSound dekoder pride okoli 100 EUR.

In ko sem omenil da je DCC le nadgradnja, lahko ga uporabiš v različnih merilih, začenši vsaj z N, pa potem v TT, H0, 00, 0, G... Sedaj pa za detajle, malo pobrskaj po forumu (glej zapise od UKunaver recimo), malo brskaj po netu pa boš zvedel veliko in še več.
Goran
zan22

Re: Potrebujem pomoč

Odgovor Napisal/-a zan22 »

Hvala za nasvet. Forum sem že precej prebrskal kar sem iskal, tu v tej temi sem želel samo razjasnitev tistega kar nisem točno razumel. Z vsemi odgovori sem sedaj dosti na boljšem in bom lahko mirno nadaljeval z nabiranjem materiala in voznega parka. Še kakšen dodaten nasvet pa je vedno dobrodošel! :D
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Potrebujem pomoč

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Gorchi napisal/-a:
In ko sem omenil da je DCC le nadgradnja, lahko ga uporabiš v različnih merilih, začenši vsaj z N, pa potem v TT, H0, 00, 0, G...
Tudi v Z jim je ze uspelo postavit DCC če se prav spomnim...
jž 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 221
Pridružen: 17.01.2014, 21:13

Re: Potrebujem pomoč

Odgovor Napisal/-a jž 363 »

Zdaj meni nekaj ni jasno. Kako potem v DC-ju lahko zapelješ lokomotivo na "mrtvi tir" če je ta izoliran (sekcioniran) s plastičnimi spojnicami?
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Potrebujem pomoč

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Pozdravljen,

če uporabljaš izolirane odseke imaš za vsak odsek ločeno pripeljano napajanje do tirov preko stikala, s katerim lahko odklopiš/vklopiš napajanje za ta odsek.

lp, Matej
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Potrebujem pomoč

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Pridi kdaj na srečanja v muzeju pa boš videl na modulni maketi, kako je to zrihtano. Dejansko pa je tako matejmm napisal, ena tračnica je v "izoliranem območju" in potem če je tračnica pod tokom, se na tistem tiru lahko vozi, sicer vse miruje.
Goran
Odgovori