Moji HO moduli

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Izdelava modula m3 - 1. del

Kmalu, ko sem izdelal prehod med moduloma m1 in m2 sem se počasi, vzporedno z drugimi deli na modulih, lotil tudi izdelave modula m3. Modul je precej podoben modulu m1, le da bo na njem nekaj manj elektronike, saj je glavni del nameščen že na prvem modulu. Ker je postopek izdelave podoben, bom v naslednjih objavah bolj skromen z besedami, saj mislim, da dodatni komentar ni potreben.

Osnovno ogrodje modula, izvrtane luknje sem tudi tokrat že pred sestavljanjem 2x pobarval z zaščitno barvo in vmes rahlo pobrusil.
Slika

Sestavljanje ogrodja.
Slika

Sestavljeno ogrodje modula - teža 1,9kg.
Slika

Prva postavitev kretnic - priprave za odrez gornje plošče.
Slika

Montaža gornje plošče.
Slika

Spodnja stran modula po pritrditvi gornje plošče - teža 3,38kg.
Slika

Fremo profil.
Slika

Barvanje spodnje strani modula z zaščitno barvo za les.
Slika

Določanje točne pozicije tirov - tire sem poskusil postaviti na modul tako, da bi bile kretnice in zaviti tiri, zaradi lažje izvedbe prehoda, čim bolj oddaljeni od robov.
Slika

Priprava tirov in označevanje modula za polaganje plute.
Kretnici na sredinskem tiru sem nekoliko odrezal na ravnem delu (skupaj za 5 pragov), kjer se stikata, da sem celotno tirno situacijo lahko pomaknil nekoliko bolj na sredino modula.
Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Izdelava modula m3 - 2. del

Označevanje podlage pred polaganjem plute.
Slika

Polaganje plute.
Slika

Obtežitev plute med sušenjem lepila.
Slika

Na vsak položen del plute sem takoj ponovno zarisal vodilne črte za polaganje tirov. Na ta način še vedno vidiš črte, ki so že zarisane na lesu in je to precej lažje narediti, kot če bi ponovno risal vse črte od začetka na pluto.
Slika

Pred barvanjem plute na modulu m3 sem sestavil skupaj modula m2 in m3 in zbrusil pluto na prehodu.
Slika

Pluta na prehodu med moduloma je zbrušena (niti ni bilo potrebno veliko izravnave) in pripravljena za izvedbo prehoda. Pred razdružitvijo modulov sem ponovno zarisal vodilne črte na prehodu, da se bodo tiri čim bolj približali idealni postavitvi.
Slika

Porezal in zbrusil sem tudi robove plute in tako je bila podlaga pripravljena za barvanje s sivo barvo. Teža modula - 3,56kg
Slika

Barvanje plute - namenoma nisem barval področij, kjer so predvidena FR4 pritrdila za prehode (boljši oprijem lepila) in vodilnih črt.
Slika

Poskusno polaganje in prilagajanje ključnih tirov.
Slika

Priprava tirov in kretnic - na tem modulu sem se odločil, da bom odstranil čisto vse končne pragove, ki so namenjeni za klasično spajanje tirov.
Slika
Zadnjič spremenil matejmm, dne 25.02.2016, 23:57, skupaj popravljeno 1 krat.
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

Zakaj si pa ploščo odrezal?

Slika

Bo tam kaj drugega?
Kar se odrezanih pragov za spajanje tiče, jih boš nadomestil z običajnimi?
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Brižitka 363 napisal/-a:Zakaj si pa ploščo odrezal?
Bo tam kaj drugega?
Kar se odrezanih pragov za spajanje tiče, jih boš nadomestil z običajnimi?
Gornjo ploščo sem odrezal zaradi manjše teže samega modula in zaradi lažje izdelave pokrajine.
Ni mi všeč, če je izven proge vse ravno, na tak način lahko teren na tem področju malce dvignem ali spustim.

Vse odrezane pragove nadomestim z običajnimi pragovi, ki jih prilepim na podlago med polaganjem tirov.

Levo: original zaključni pragovi, ki mi niso všeč
Desno: rešitev, da del pragov zakamufliram z barvo, ki je podobna tolčencu - ta rešitev mi ni všeč in iščem kakšno boljšo idejo, kako zadevo "sanirati" na prvem modulu.
Slika

Tako je zadeva izvedena, če pragove zamenjam
Slika
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

S čim si "pocvikal" spojne pragove?
Branko
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 397
Pridružen: 11.10.2005, 21:17
Kraj: Vir
Kontakt:

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a Branko »

So tiri iz Fe ali novo srebro?
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Branko napisal/-a:So tiri iz Fe ali novo srebro?
Tiri so čisto običajni Fe.
Brižitka 363 napisal/-a:S čim si "pocvikal" spojne pragove?
Pragove sem najprej "pocvikal" s kleščami, nato pa še malo popravil z Olfa nožem. Je pa to opravilo precej lažje, če tiri še niso pritrjeni.
Slika
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

Branko, zakaj sprašuješ? Je razlika med železnimi tiri in novejšimi iz novega srebra?
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Izdelava modula m3 - 3. del

Priprava lukenj za premik kretnic (zgoraj/spodaj) - luknje sem vrtal z svedrom/rezkarjem, saj se na spodnji strani razširijo. Tudi pod elektro-magnetnimi kretnicami so že pripravljene odprtine, če bi kdaj v prihodnosti želel vse mehanizme opremiti s servo pogoni.
Slika

Priprava plastičnih pragov - pragove najprej odrežem na pare, nato pa jih z ročnim vrtalnikom in malim "diamantnim brusom" obdelam na mestu pod spojko. Na tem mestu je potrebno odstraniti material, da prag ne moti montaže tirov.
Slika

Montaža prve kretnice - pritrjevanje z malimi samoreznimi vijaki - za vsak vijak predhodno v pluto/les izvrtam luknjo 0,7mm v katero gre nato vijak.
Slika

Lepljenje pragov - čakanje, da se lepilo (Neostik) nekoliko posuši.
Slika

Priprava izoliranih odsekov. Na tem modulu sem vse izolirane odseke naredil tako, da sem tire odrezal, nato pa v odprtino nalil hitro epoksi lepilo. Ko se lepilo strdi ga obdelam tako, da je prehod čimbolj gladek.
Slika

Predelava kretnic - vsem servo kretnicam sem odstranil del za ročni premik - nekatere kretnice so tudi nekoliko skrajšane.
Slika

Postavitev naslednjih dveh kretnic.
Slika

Lepljenje pragov potek sproti - po vsakem položenem tiru prilepim tudi pragove pred polaganjem naslednjega tira.
Slika

Hitro se začne kazati obris tirne situacije.
Slika

Pritrjene kretnice
Slika
matic600
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 41
Pridružen: 04.01.2010, 17:21

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matic600 »

Lep prikaz napredovanja.... :wink:

BTW, en nasvet pa vseeno imam iz lastne izkušnje, znebi se MEHANO kretnic, ti bodo slej-ko-prej povzročale težave :wink:
Piko, Roco oz. Peco je kvaliteta..... :wink:

lp Matic
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

matic600 napisal/-a:BTW, en nasvet pa vseeno imam iz lastne izkušnje, znebi se MEHANO kretnic, ti bodo slej-ko-prej povzročale težave :wink:
Piko, Roco oz. Peco je kvaliteta..... :wink:
Matic, vsekakor hvala za ta nasvet, a če se sedaj znebim Mehano kretnic na moji prvi modulni postaji, imam občutek, da bo na tem mestu večina vlakov iztirila :D Dvomim, da kakšne druge kretnice po geometriji ustrezajo trenutnemu tirnemu razporedu.

Bom pa nasvet nedvomno upošteval v prihodnje, a za module, ki so v izdelavi, je že prepozno. Podoben nasvet mi je pred časom dal že @mmatja (Mišo). Ker so to moji prvi poskusi v maketarstvu (razen mogoče teppich-bahna), mi ni pretirano žal - nekje je pač treba začeti in preizkusiti različne tehnike.

Za info: ravno včeraj sem rezkal nove FR4 pragove za prehode med moduli in sem izdelal tudi eno serijo pragov po dimenzijah Piko tirov, ki so malenkost drugačni. Tiste bom uporabil na vseh novih modulih, saj tam nameravam uporabiti Piko tire.
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

matic600 napisal/-a:en nasvet pa vseeno imam iz lastne izkušnje, znebi se MEHANO kretnic, ti bodo slej-ko-prej povzročale težave
Kakšne težave konkretno?
miloš
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 388
Pridružen: 26.11.2008, 10:12

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a miloš »

Premajhen radius.Pri modulih je predpis Rmin=800mm,mislim pa da Mehano seže do R600mm.Zato smo na vseh modulnih maketah (DLŽ,Jesenice) vse izdelali na R800.Saj po mehanovih bodo šle vse tovarniške lokomotive brez težav,kaj bolj zahtevnega pa ne.Teh slednjih je pa itak bolj malo.Problem so tudi venci.Zadnje čase dobre modele (Rocova SŽ03) postavijo na nizke vence in problem je tu.Sam sem imel Piko kretnice R800,pa sem jih moral zamenjati.Ker zelo dobro in natančno delaš,ti svetujem menjavo sedaj.
LP Miloš
sebastiant
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 946
Pridružen: 24.03.2008, 17:12
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

miloš napisal/-a:...........Ker zelo dobro in natančno delaš,ti svetujem menjavo sedaj.
LP Miloš
Upam, da ne za Piko! [-o<
Sebastian
matic600
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 41
Pridružen: 04.01.2010, 17:21

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matic600 »

Brižitka 363 napisal/-a:
matic600 napisal/-a:en nasvet pa vseeno imam iz lastne izkušnje, znebi se MEHANO kretnic, ti bodo slej-ko-prej povzročale težave
Kakšne težave konkretno?

Jaz imam sicer samo Ameriko , 6 osne dizelce ( Atlas,Walthers,Proto,Athearn Genesis serije....) in so iztirjale samo na Mehano kretnicah , radij je težaven,
tudi ne-realen...
lp
Odgovori