Moji HO moduli

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

grizeldi napisal/-a:Na zadnjih slikah se vidi da so skupaj sestavljeni moduli precej veliki. Imaš kakšen predviden prostor ali pa bo zadeva priložnostno postavljena?
Res je, moduli so kar veliki in bodo postavljeni le priložnostno. Trenutno imam možnost postaviti le dva modula (mogoče bi šli trije) na omaro pod TV-jem v dnevni. Sem se pa že lotil izdelave nog za module, tako da jih bom lahko postavil še kje drugje po stanovanju.
SandiP napisal/-a:Hvala, ker nam z opisi in slikami dokumentiraš izdelavo modulov.
Ker sem že lep čas en kavč-potato tipa kuča-poso, poso-kuča, ki mu takoj po jedi oči skup potegne, mi je izredno veselje v sliki in besedi spremljati dogajanje na tvojih modulih....
SandiP, me veseli, da ti je v veselje spremljati dogajanje na mojih modulih. Poznam zgodbo kuča-poso, poso-kuča, saj sem v podobni situaciji, le da zadnji dve leti vmes poskušam vriniti še kakšno urico za moje module :) Le opogumi se in "nadeni tisti jermen nazaj". Saj najtežje je začeti, ko enkrat začneš gre lažje... :thumbupl
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Hi!
matejmm napisal/-a:Bi bil pa vesel informacije, kjer si gledal za kolesa.
Jaz nabavljam RP25 kovinska kolesa na http://modellbahnmarkt24.de/Modellbahn- ... 7e34f5778c
Pazi da nabaviš pravilni premer koles, dolžino osi, tip (DC, AC) ter ali je RP25 ali z višjimi venci.

Drugače pa super napreduješ. Kar tako naprej.
Mogoče samo predlog za modul m2-3. Naredi vzporedne tire na ovinek, da ga lahko daš med m2, m3 in v vogal sobe. Boš pridobil ogromno dolžine.


lp
Borut
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Matejmm,
Peco-ta sicer v detajle ne poznam (še), sem si pa že zadnjih nekaj let temeljito in s fotoaparatom ogledoval njihovo stojnico v Nürnbergu. Če Te bo kaj bolj konkretnega zanimalo, mi lahko pišeš tudi na e-mail pa bom pogledal, glede na to, da lahko njihove produkte tudi nabavim v sklopu mojega s.p.
Od Pika sem snel PDF z opisom njihovega tirnega materiala, katerega sem našel na spletu. Če ga nucaš, Ti ga pošljem, sicer pa bi pri MoKo morali znati pomagati s podatki. Tilligov katalog sem pa nabavil jeseni v Avstriji in moram priznati, njihove kretnice mi še najbolj dišijo, zdijo se tudi najkvalitetnejše glede na ceno.
matejmm napisal/-a:Ja, na mojih modulih se trenutno vozi večina vagonov s plastičnimi kolesi. Sem se že spogledoval z zamenjavo a se sprašujem ali je to smiselno narediti na vagonih, ki sem jih kupil za 5eur. Razlika med kovinskimi kolesi je očitna in jo poznam, saj imam nekaj Piko vagonov (sicer iz start-seta) s kovinskimi kolesi.
Bi bil pa vesel informacije, kjer si gledal za kolesa. Je to mogoče tale prodajalec na ebay-u?
http://stores.ebay.de/benno00222
Ne bom rekel ne ja ne ne, zdi se mi, da je pravi. Pa tudi ta, katerega je Borut omenjal, ni napačen in velja pogledati, pri tem pa pazi na parametre, katere je Borut omenil.
matejmm napisal/-a:Škoda, sin me vedno sprašuje zakaj ne moreva nesti našega lokomotivčka Tomaža na modulno maketo. Bo očitno treba nabavit kovinska kolesa za Annie and Clarabel... :D
Ja žal, sicer pa boš tudi sam kmalu prišel do teh težav, če ne boš čistil kolesa. Sicer pa se zna zgoditi tudi obratno, bodo kolesa pobirala plastiko z Mehano kretnic... Poglej za kako radirko za čiščenje tračnic (ali vagonček za čiščenje), recimo pri Modellbahnshop Lippe sem videl te radirke.
Goran
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Gorchi napisal/-a:Ja žal, sicer pa boš tudi sam kmalu prišel do teh težav, če ne boš čistil kolesa.
Hehe, tudi zato je N top! Plastična kolesa v N skoraj ne obstajajo, še del pradovi statični modeli imajo kovinska...
:P
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

borut_slo napisal/-a:Jaz nabavljam RP25 kovinska kolesa na http://modellbahnmarkt24.de/Modellbahn- ... 7e34f5778c
Pazi da nabaviš pravilni premer koles, dolžino osi, tip (DC, AC) ter ali je RP25 ali z višjimi venci.
Hvala za tale link... sem danes malo Googlal in imam občutek, da so te tri zadeve ena in ista stvar - vsaj po ponudbi sodeč...

http://modellbahnmarkt24.de/Modellbahn- ... b73f539e87
http://stores.ebay.de/benno00222
in
http://www.das-service.de/modellbahn-radsatz/

Cene kolesnih dvojic so podobne, mislim, da ima zadnja trgovina najnižjo ceno pošiljanja v SLO (4,9eur).
borut_slo napisal/-a:Mogoče samo predlog za modul m2-3. Naredi vzporedne tire na ovinek, da ga lahko daš med m2, m3 in v vogal sobe. Boš pridobil ogromno dolžine.
Si mislil takole? To je sedaj modul s 15deg odklonom.
Slika
Zadnjič spremenil matejmm, dne 02.03.2016, 22:40, skupaj popravljeno 1 krat.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Gorchi napisal/-a:Od Pika sem snel PDF z opisom njihovega tirnega materiala, katerega sem našel na spletu. Če ga nucaš, Ti ga pošljem, sicer pa bi pri MoKo morali znati pomagati s podatki. Tilligov katalog sem pa nabavil jeseni v Avstriji in moram priznati, njihove kretnice mi še najbolj dišijo, zdijo se tudi najkvalitetnejše glede na ceno.
Goran, hvala, Piko katalog (pdf) imam tudi jaz, si pa večinoma pomagam s programom SCARM, ki ima že vključene vse pomembnejše knjižnice tirnih sistemov. Sicer sem slišal, da je pri nekaterih sistemih geometrija malce zgrešena, a za grobo načrtovanje je verjetno OK. Pred nabavo bo pa vsekakor potrebno potestirati zadevo v živo.
Gorchi napisal/-a:Ja žal, sicer pa boš tudi sam kmalu prišel do teh težav, če ne boš čistil kolesa. Sicer pa se zna zgoditi tudi obratno, bodo kolesa pobirala plastiko z Mehano kretnic... Poglej za kako radirko za čiščenje tračnic (ali vagonček za čiščenje), recimo pri Modellbahnshop Lippe sem videl te radirke.
Smo v zadnjih dneh toliko pisali o kovinskih kolesih, da sem jih že začel naročati, pa sem se spomnil, da moram še prej izmeriti točne dimenzije za nekaj eksotičnih vagonov. To radirko si moram pa res nujno nabaviti.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

grizeldi napisal/-a:
Gorchi napisal/-a:Ja žal, sicer pa boš tudi sam kmalu prišel do teh težav, če ne boš čistil kolesa.
Hehe, tudi zato je N top! Plastična kolesa v N skoraj ne obstajajo, še del pradovi statični modeli imajo kovinska...
Jaz nimam nobenih težav s plastičnimi kolesi... [-X Mehano tiri kar sami oksidirajo, sploh ni treba, da se kaj vozi po njih :D
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Zaključni modul mB - 1. del

Ta modul sem že napovedal, kot prvi modul na katerega ne nameravam postaviti Mehano tirov. Ker se mi je zaključni modul mA pri testiranjih dobro obnesel in ker potrebujem podoben modul tudi na drugi strani postaje/proge sem se lotil izdelave še enega modula z enakim osnovnim namenom. Seveda sem določene stvari spremenil in nadgradil glede na pridobljene izkušnje.

Za osnovo sem vzel kar skico modula mA, le da sem ga skrajšal za 8 cm. Ko sem na modul mA dodal še ograjo iz pleksi-ja se mi je zdel kar precej težak, glede na način, kako je pritrjen na prejšnji modul. Zadevo sem sicer nekoliko saniral z dodatnimi vijaki, a sem se vseeno odločil, da bo modul na drugi strani nekoliko krajši. Širina ostaja ista - 14cm.
Slika

Material za modul - za mini-FREMO stranico sem uporabil ostanek gornje plošče, ki sem ga odrezal iz modula m3.
Slika

Grobi odrez lesa in izris mini-FREMO stranice.
Slika

Označevanje lesa za izrez konstrukcije.
Slika

Razrez lesa na namizni krožni žagi.
Slika

Sestavni deli za konstrukcijo modula
Slika

Fremo profil sem najprej na grobo izrezal z vbodno žago...
Slika

...nato sem ga bolj natančno obdelal z brusnim papirjem nalepljenjim na deščice različnih dimenzij.
Slika

Vse komponente so pripravljene za sestavljanje.
Slika
Uporabniški avatar
borut_slo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 125
Pridružen: 26.10.2012, 14:28

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a borut_slo »

Hi!
matejmm napisal/-a:Si mislil takole? To je sedaj modul s 15deg odklonom.
Slika
Ja, nekaj takega. Mogoče bi poskusil s 30 stopinjskim kotom ali pa 22,5. Mislim da ti notrani radij ne bi bil premajhen.

Jaz sem si pomagal s temle: https://www.fremo-net.eu/praxis/module/modulbau/.
Napisana je tudi formula, da si sam izračunaš radij in dolžino krivega modula. Če si narediš dva ali tri take, so možne zelo zanimive kombinacije.


lp
Borut
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

borut_slo napisal/-a:Ja, nekaj takega. Mogoče bi poskusil s 30 stopinjskim kotom ali pa 22,5. Mislim da ti notrani radij ne bi bil premajhen.
Jaz sem si pomagal s temle: https://www.fremo-net.eu/praxis/module/modulbau/.
Slika
Evo sem poskusil povečati kot na 30 stopinj. Meni izgleda še vedno super, je pa res, da je radij notranje tirnice sedaj nekaj več kot 1500mm, zunanja pa okoli 1700mm.
Jaz take preizkuse delam v SCARM-u. Vsak modul zarotiram za polovico želenega kota (enega v + in drugega v -), jih razmaknem na želeno dolžino, nato pa "potegnem" flex tire med moduloma.

Se pa bojim, da bi s tem postala postaja enostavno prevelika za moje stanovanje. Že obstoječi moduli se bodo "bohotili" po celi dnevni sobi in zato imam v nadaljevanju plan, da module oblikujem tako, da jih bom lahko postavil iz enega prostora v drugega... npr. iz dnevne sobe do otroške spalnice, kjer bi lahko bila druga postaja. Za kaj več v stanovanju, tudi kot začasna postavitev, enostavno ni prostora.
Tudi tehnično bi bilo treba razmisliti kako izvesti prehode med moduli, saj razdalje med tiri niso enake, poleg tega ne vem, če se sploh kje še dobi Mehano flex tire.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Zaključni modul mB - 2. del

Sestavljanje konstrukcije je potekalo precej podobno, kot pri modulu mA.
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Primerjava modulov mA in mB
Slika
Slika
Slika

Kot sem že uvodoma omenil me je pri modulu mA motila prevelika teža. Težavo predstavlja predvsem vpenjanjanje na nosilni modul. Ker sem želel na modulu mB izdelati nekaj bolj razgibano sceno (večja teža scene), sem razmišljal kako zmanjšati težo konstrukciji modula. S tem namenom sem izrezal del podlage, ki ni imel nosilne funkcije.
Slika

Vse izrezane luknje sem iz vrha prekril s papirjem namočenim v razredčeno lepilo za les. V ta namen so zadoščali 3-4 sloji časopisnega papirja.
Slika
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4118
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a mkx »

Najbrž si že napisal, pa sedajle ne najdem ... vezano ploščo iz katerega lesa uporabljaš za gornjo površino modulov? Glede na to, da imajo moduli dokaj trdne okvirje bi najbrž lahko za zgornjo ploščo (ki predstavlja kar pomemben delež uporabljenega lesa) uporabil recimo vezano ploščo iz topola, ki je kar precej lažja kot recimo smrekova ali bukova ...
LP, Metod
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

mkx napisal/-a:Najbrž si že napisal, pa sedajle ne najdem ... vezano ploščo iz katerega lesa uporabljaš za gornjo površino modulov? Glede na to, da imajo moduli dokaj trdne okvirje bi najbrž lahko za zgornjo ploščo (ki predstavlja kar pomemben delež uporabljenega lesa) uporabil recimo vezano ploščo iz topola, ki je kar precej lažja kot recimo smrekova ali bukova ...
Celotna konstrukcija je že iz topolove vezane plošče. "Mini-FREMO" stranica je 12mm, ostalo pa 10mm.
Za gornjo ploščo bi mogoče zadoščala že 8mm.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

matejmm napisal/-a:Tudi tehnično bi bilo treba razmisliti kako izvesti prehode med moduli, saj razdalje med tiri niso enake, poleg tega ne vem, če se sploh kje še dobi Mehano flex tire.
Ne se omejit na to, da če si začel z Mehano tiri, da samo z njimi nadaljuješ! Najmanj kar lahko skombiniraš so recimo PIKO tiri, saj imata tako Mehano kot Piko isto višino tira. Lahko uporabiš tudi Tilling ali Peco Code 100 tire direktno, hkrati pa lahko s pomočjo posebnih spojk uporabiš tudi tire različnih višin. Mislim, da Tilling teh spojk nima, Peco pa pozna posebne spojke (http://www.peco-uk.com/product.asp?strP ... P_ID=17417) ali celo tračnice (http://www.peco-uk.com/product.asp?strP ... P_ID=18129). Za povrhu lahko narediš recimo odprto progo na betonskih pragovih (fleksi tiri Peco SL 102F), postaje in ostalo pa na lesenih... Domišljija naj ne bi poznala meja :)
Goran
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Gorchi napisal/-a:Ne se omejit na to, da če si začel z Mehano tiri, da samo z njimi nadaljuješ! Najmanj kar lahko skombiniraš so recimo PIKO tiri, saj imata tako Mehano kot Piko isto višino tira. Lahko uporabiš tudi Tilling ali Peco Code 100 tire direktno, hkrati pa lahko s pomočjo posebnih spojk uporabiš tudi tire različnih višin. Mislim, da Tilling teh spojk nima, Peco pa pozna posebne spojke (http://www.peco-uk.com/product.asp?strP ... P_ID=17417) ali celo tračnice (http://www.peco-uk.com/product.asp?strP ... P_ID=18129). Za povrhu lahko narediš recimo odprto progo na betonskih pragovih (fleksi tiri Peco SL 102F), postaje in ostalo pa na lesenih... Domišljija naj ne bi poznala meja :)
Postaja, ki jo gradim, je že sedaj kar velika za moje trenutne potrebe. Glede na to, da bo le občasno postavljena v dnevni sobi bi lahko bil srednji modul tudi nekaj krajši (ali celo brez njega), a sem se zaradi shranjevanja in transporta odločil, da bodo zunanje dimenzije vseh treh modulov enake. Trenutno je tažava tudi to, ker vlaki sploh nimajo kam odpeljati. :oops: Večino časa se po modulu tako vozi lokomotiva (po možnosti čim krajša) in največ 2 (kratka) vagona. Mi je pa ideja z zavitimi postajnimi tiri zelo všeč in nikoli se ne ve...

Ker sem dosedaj prehod med moduli delal tako, da sem tire najprej položil čez oba modula in jih nato vse hkrati prežagal, bi moral v tem primeru uporabiti kakšno drugo tehniko in ne vem, če bi mi uspelo ujemanje vseh postajnih tirov narediti tako natančno (razdalje med tiri so različne). Že sedaj bo pravi izziv narediti prehod med m2 in m3 tako, da bi lahko skupaj združil tudi m1 in m3. Me prav zanima kako mi bo uspelo. #-o

Odprta proga gotovo ne bo opremljena z Mehano tiri [-X Te spojke za premostitev upam, da bom uporabil samo če se bom (kot @mmatja) odločil, da znotraj modulu uporabim npr. kombinacijo Piko tirov in Tillig (ali kakšne druge Code 83) kretnice, sicer pa nameravam znotraj modulov uporabiti tire istega proizvajalca. Višinska razlika med posameznimi moduli ne bi smela povzročati težav. Vijaki za združevanje so m8, luknje na modulih pa m12, kar pomeni, da je kar nekaj maneverskega prostora za premostitev razlike med 2,5mm in 2,1mm višino tirov.
Odgovori