Moji HO moduli

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

gcn64 napisal/-a:Matej, lepo napreduješ :thumbupr
Meni je sicer vso to programje španska vas, ampak vedno z veseljem pogledam v to temo :)

..._Borsig_ pa je pomoje mislil rešitev, ki jo je @duro omenil tukaj:

http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.p ... 9&start=15
Hvala Nejc za link.

Ga bom citiral še enkrat tukaj.

Moram pa priznati da sem mislil na rešitev podobno @matejmm-jevi, pomeni z patinaks ploščami, prispajkanimi tiri ampak "centralnim, ekscentričnim vikajom" kot pritrditev na rob modula. Je pa mišljeno za povezavo med moduli različnih modularjev in ne kot povezava med lastnimi moduli. - Iščem kje je bilo to objavljeno!
duro napisal/-a: ... Baje so največje težave pojavljajo pri prehodih iz modula na modul, posebej pri večih vzporednih tirih.
Spomnil sem se, da sem nekje zasledil zelo domiselno idejo, kako to rešujejo tisti, ki vozijo z RP25 ali celo H0pur, ti so prisiljeni v natančne prehode, sicer vse iztirja. Po nekaj dnevih iskanja sem našel. Prilagam fotografijo
Slika

Ta način omogoča nastavljanje po nekaj mm v višini in s tem res natančne prehode.
še načrt
Slika
...
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Ograja in barvanje

@Grizeldi je po prvi objavi na temo zaključnega modula spraševal po ograji... ta je izdelana iz pleksi stekla, zaradi scene in barvanja, pa sem jo zasnoval tako, da je pritrjena z vijaki in jo je mogoče brez večjih težav tudi odstraniti.

Čeprav mi uporaba različnih programov ni tuja, so prvi osnutki največkrat narisani na papirju.
Slika

Pred časom sem se mučil pleksi razrezati z električno vbodno žago, a je bilo to opravilo precej mučno. Pleksi se je namreč začel zaradi trenja topiti in ga je bilo zelo težko lepo odrezati. Tokrat sem uporabil mizno krožno žago in je zadeva izpadla precej bolje.
Slika

V modul in pleksi sem izvrtal luknje in ograjo pritrdil z vgreznimi vijaki M3 iz zunanje strani, na notranji strani pa s podložko in matico. Na sliki so še stari začasni vijaki, ki sem jih našel doma, predno sem nabavil nove, prav v ta namen.
Slika

Slika

Vsi trije deli ograje so bili hitro pritrjeni.
Slika

Ob preizkusu montaže na osnovni modul se je izkazalo, da je z dodano ograjo iz pleksi stekla zaključni modul nekaj pridobil tudi na teži. Ker je ta modul pritrjen samo z enim vijakom, sem dobil občutek, da bi bilo dobro spoj nekoliko izboljšati.
Slika

Zaradi dodatne teže sem se odločil, da bom zaključni modul dodatno pritrdil še z dvema manjšima vijakoma.
Slika

Oba modula sem opremil še s priključiki (4mm banane) za električno povezavo tirov. Ker so moduli v uporabi tudi leže na mizi (brez lastnih nog) sem na spodnji strani FREMO stranice izdelal še manjši utor za kable.
Slika

Sledila je še dodelava zunanjosti zaključnega modula. Najprej sem modul pokital s kitom za les in ko je bil ta suh, sem ga zbrusil in pripravil za barvanje.
Slika

Nekje sem zasledil, da je za zunanjost modulov priporočljivo uporabiti barve na osnovi topil in ne barv na vodni osnovi. Pri uporabi vodnih barv lahko pride do tega, da se moduli med seboj nekoliko zlepijo in se lahko pri razdruževanju poškodujejo.

Modul sem zato prvotno pobarval s Swingcolor barvo (barva na osnovi topil - sintetična?) iz Bauhausa, a se mi tudi po enem tednu barva ni še čisto posušila in je bila površina nekoliko lepljiva na otip. Ker nisem bil zadovoljen z rezultatom, sem celotno zunanjost modula zbrusil do lesa, očistil in po nasvetu @borut_slo pobarval s Tessarol barvo (RAL 7001).
Slika

Tokrat sem bil z izdelkom zadovoljen.
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

matejmm lepo napreduješ :thumbupr, le tako naprej! Se že veselim nadaljnih fotk, ter opisov postopkov izdelave :wink:
L.P.

Benjamin
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Scena na zaključnem modulu

Izdelava scene je bila zame popolnoma nov izziv. Namen zaključnega modula je bil med drugim tudi ta, da postopke izdelave preizkusim na manjši površini. Zaradi tega je ta moduli nekoliko širši, kot bi bilo nujno potrebno za opravljanje "osnovne funkcije" - podaljšanja tira.

Že med izdelavo samega modula sem prehod med prilagojeno FREMO stranico in ravno podlago obdelal s časopisnim papirjem, namočenim v razredčeno lepilo za les. Ker se mi je po barvanju z zeleno barvo zdelo, da je "pokrajina" preveč ravna, sem se odločil dodati nekaj grbin. Te sem izdelal iz stirodurja, ki sem ga najprej odrezal, nato pa zbrusil na primerno velikost in obliko. Stirodur sem prilepil z lepilom za les, nato pa še prekril s plastjo časopisnega papirja namočenega v lepilo.

Slika

Ko sem površino ponovno prebarval z zeleno barvo, sem dobil malce bolj razgibano pokrajino.

Slika

*Ta del postopka je bil narejen še pred barvanjem zunanjih stranic s sivo, a ker vsebinsko spada v izdelavo scene, ga objavljam sedaj.

Za izdelavo pokrajine sem nabavil nekaj različnih posipov, doma pa sem imel tudi zeleno pobarvano žaganje, ki je bilo kupljeno v ta namen pred cca 25. leti in je dosedaj čakalo na uporabo.
Slika

Ker sem se posipe malce bal potresti kar po pravem modulu sem en kos stirodurja površinsko obdelal podobno kot zaključni modul (sloj papirja, barvanje) in najprej po tem stirodurju posul različne posipe in jih poškropil z razredčenim lepilom za les in kapljico detergenta za ročno pomivanje posode. Edini prostor v stanovanju, kjer je mogoče brez večjih posledic škropiti z lepilom je kopalna kad.
Slika

Na podlagi poskusnih posipov sem ugotovil predvsem to, da staro žaganje ni primerno za uporabo, saj izgleda kot .... no, "zmleto pobarvano žaganje" in ne kot nekaj, kar bi lahko našel v pomanjšani naravi :)
Slika

Pred nanosom posipov na pravi modul, sem vse elemente, ki niso bili predvideni za obdelavo zaščitil.
Slika

Na sloj lepila za les sem nato nanesel različne posipe in jih pritrdil z razredčenim lepilom. Za nanos lepila sem uporabil pršilko. Najprej sem poskusil s pršilko od čistil, vendar je ta pršila lepilo v prevelikih kapljicah in sem v Ikei nabavil namensko pršilko za rože, kjer se da velikost kapljic prilagajati.
Slika

Šele, ko se je lepilo čez noč posušilo, so se pokazali rezultati nanosa posipov.
Slika

Ponovno sem pritrdil ograjo iz pleksi stekla...
Slika

... in nov odsek proge je bil predan v promet.
Slika

Če sem čisto iskren z rezultatom nisem najbolj zadovoljen in mi vse skupaj ne deluje najbolj prepričljivo. Imam sicer nekaj idej kako zadevo izboljšati, bom pa zelo vesel kakšnega komentarja in nasveta kaj na tem odseku še popraviti, dopolniti ali narediti drugače.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Matejmm, na tem mestu ne bom nič komentiral v smislu izboljšav pač pa Ti bom rekel hvala za nazoren prikaz izdelave pokrajine in metod, ki si jih uporabil. Hvala! In meni deluje zelo lepo, jaz bi bil že zelo zadovoljen s takim izgledom. Bi pa vprašal Tebe in vse ostale modelarje z moduli, katero vezano ploščo uporabljate, bukev, jesen...?
Goran
yyure
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 270
Pridružen: 07.03.2011, 8:22

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a yyure »

:thumbupl , če nebi spremljal teme že od samega začetka...nebi verjel da si to počel prvič, odlično se lotevaš zadev postopoma in po pameti, najbolj všeč mi pa je da še vse lepo prikažeš in opišeš postopke. Pri ozelenitvi jaz nebi ničesar spreminjal, lahko pa tisti z več izkušnjami ozelenjevanja povejo kaj več.
Glede na oglede, ki jih prikzuje števec ti je pa lahko povsem jasno, da je tema zanimiva in verjetno v zadnjem času najbolj spremljana.
Vsi začetniki in tudi ostali smo ti lahko samo hvaležni za tvojo odločitev, samo vztrajaj ne glede na to ali je kaj komentarjev ali ne, kritike pozitivne ali negativne so pa tako ali tako vedno zaželjene.
Uporabniški avatar
Benjamin
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 271
Pridružen: 03.09.2006, 15:12
Kraj: Maribor-Malečnik

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a Benjamin »

- matejmm, izgleda odlično! :thumbupl Meni je pravtako zelo všeč, da vse postopke natančno opišeš, ter fotodokumentiraš :thumbupl si bom moral vzeti vzgled :D

- Gorchi, jaz uporabljam za module bukovo vezano ploščo debeline 12mm.
L.P.

Benjamin
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

@Gorchi, @yyure in @Benjamin.... me veseli, da vam je pokrajina na zaključnem modulu všeč, a pravzaprav sem najprej hotel napisat, da verjetno vsi trije potrebujete očala :D
Pa sem tudi sam še enkrat pogledal zadnje fotografije, ter ugotovil, da ne teh fotografijah res niti ne izgleda tako slabo. Bom mogoče poslikal modul še malce bolj v detajle, kjer bo videti, da je še precej prostora za izboljšave.

Razmišljal sem, da bi podlago naslednjič namesto z zeleno pobarval z rjavo, s katero bi ponazoril zemljo, mogoče bi v to rjavo barvo vmešal malo peska ali zemlje, da bi dobil nekaj več strukture že v podlagi. Glede trave sem si nabavil statično travo, ki bi jo nekako kombiniral s posipi, a tudi še nimam pravega recepta. Bom verjetno prej poskusil na kakšni testni površini.

Sicer sem zelo vesel, da so vam moje predstavitve všeč in upam, da mi ne bo prehitro zmanjkalo volje... materiala in idej je namreč dovolj. Moram priznati, da sem dolgo kolebal ali sploh objavljati te moje začetke, saj sem imel občutek, da bom težko ponudil kaj zanimivega za širšo javnost.

@Gorchi: Za vezano ploščo jaz uporabljam topolovo vezano ploščo različnih debelin... najpogosteje 10mm ali 12mm. Verjetno to ni najboljši možni material, a je edini, ki ga imajo v meni bljižnjem Bauhausu in mi ga največkrat odrežejo točna na tisto mero, ki jo potrebujem. Topolova vezana plošča je precej mehka, se jo da zelo lepo brusit, do sedaj pa tudi nisem imel občutka, da bi bili moduli konstrukcijsko "slabotni", ker ne uporabljam močnejše bukove vezane plošče. Če se bodo moduli s časom kaj deformirali pa zaenkrat še težko rečem.
Uporabniški avatar
rock_rail
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 54
Pridružen: 18.05.2006, 18:31

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a rock_rail »

Tole zgleda odlično! =D> Ker tudi sam delam eno manjšo maketo v H0, kjer izdelava hribov ter posipanje le teh še pride na vrsto, imam pa že nabavljene enake posipe od Woodland scenics, je tudi meni vsa ta fotodokumentacija zelo uporabna. :)

Kaj bi se dalo še spremeniti ali dodelati? Edino stvar, ki bi jo jaz osebno dodelal je, da bi naredil slepi tir malce zaraščen kakor v realnosti ti velikokrat tudi so. A seveda s tem, da bi ohranil vso funkcionalnost vožnje vlakov. Je pa to stvar okusa, nič ne bo narobe, če pustiš tako kot je, ker kot rečeno je izdelek brezhiben. :thumbupl
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

rock_rail napisal/-a:Kaj bi se dalo še spremeniti ali dodelati? Edino stvar, ki bi jo jaz osebno dodelal je, da bi naredil slepi tir malce zaraščen kakor v realnosti ti velikokrat tudi so. A seveda s tem, da bi ohranil vso funkcionalnost vožnje vlakov. Je pa to stvar okusa, nič ne bo narobe, če pustiš tako kot je, ker kot rečeno je izdelek brezhiben. :thumbupl
@rock_rail: Me veseli, da ti bo dokumentacija o mojih postopkih izdelave prišla prav. Upam, da boš rezultate delil tudi z nami ;) Zaključek tira sem poskusil narediti malce bolj zaraščen a zadeva ni izpadla najbolje. Se pa ti detajli malce slabše vidijo na fotografijah. Bom enkrat ob dnevni svetlobi naredil nekaj posnetkov zaključnega modula bolj od blizu.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Prehod med postajnimi moduli (1. del)

Priprave na izdelavo prehoda tirov med dvema postajnima moduloma so se začele že veliko pred samo izvedbo. Med izdelavo zaključnega modula sem preveril ključne tehnike montaže tirov, da se le ti čimbolje ujemajo pri ponovnem sestavljanju modulov. Ker se mi je tehnika z rezkanimi ploščicami iz FR4 dobro obnesla in sem bil tudi s končnim izgledom zelo zadovoljen, sem se odločil, da uporabim ta pristop.

Ponovno sem preveril načrt in mere za izdelavo rezkanih ploščic, nato pa je sledilo samo rezkanje.
Slika

Med rezkanjem sem ugotovil, da je bolje hkrati rezkati večjo količino (4 kos) ploščic, saj se čas rezkanja le malo podaljša.
Slika

Različne faze obdelave pritrdil. Najprej sem iz plošče izrezal posamezni par pritrdil, ga površinsko zbrusil in nato še odrezal na mero.
Slika

Obdelava bakra na obeh straneh, da ploščice ne prevajajo med tirnicama
Slika

Razrez parov in označevanje pritrdil za vrtanje lukenj za vijake.
Slika

Za izdelavo prehodov je potrebnega več prostora, kot ga je na voljo v moji delavnici, zato sem se, tega lotil kar na kuhinjski mizi. Mizo sem v odsotnosti otrok "okupiral" za nekaj dni, da sem lahko v miru izpeljal celotno zadevo.
Slika

Modula sem združil z vijaki in krilnimi maticami, v fazi izdelave prehoda pa sem med stranice ponovno stisnil tanjši karton. Najprej sem na obeh modulih ponovno preveril in začrtal vodilne črte za polaganje tirov. Pri zarisovanju sem si pomagal s šablonami iz papirja.
Slika

Sledila je priprava tirov, ki jim je bilo potrebno odstraniti 12 pragov na sredini, ostale plastične pragove pa ustrezno prerazporediti, da so se čimbolje ujemali.
Slika

Pripravljeni tiri za prehod med moduli.
Slika

Površino med moduloma, kjer bodo pritrjena pritrdila sem zbrusil, da je bila čista in ravna. Malce me je skrbela tudi razlika v višini, saj so mehano pragovi nekaj nižji kot 2mm. Skrb je bila odveč, sa se ob pritrjevanju z vijaki pritrdila malenkost pogreznejo v pluto in ne bi bilo potrebno površine toliko zbrusiti.
Slika

... se nadaljuje...
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Prehod med postajnimi moduli (2. del)

Modula sta pripravljena za montažo pritrdil
Slika

Pluto in pritrdila sem namazal z Neostik lepilom, počakal nekaj minut, nato pa postavil na prej označenom mesto.
Slika

Takoj, ko sem pritrdila prilepil z lepilom sem jih tudi privijačil z vijaki. V pritrdilih sem predhodno izvrtal luknje za vijake, skozi te luknje sem pred vijačenjem izvrtal še eno manjšo luknjo v pluto in les (sveder cca 0,7mm).
Slika

Ravno pri zadnjem pritrdilu se mi je "zalomilo" saj ključni vijak na robu ni dobro prijel v podlago. Zato sem zraven dodal še en vijak, ki sem mu na koncu zbrusil glavo, da ga bom lahko prekril s tolčencem.
Slika

Ko se je lepilo posušilo sem začel z montažo tirov.
Slika

Tire sem najprej pritrdil s spojkami na osnovnem modulu, nato pa pritrdil z vijaki skozi plastične pragove.
Slika

Tire sem predhodno očistil z žično ščetko, malenkost namazal s fluksom, nato pa zacinil na pritrdila na vsakem pragu iz obeh strani. Ker sem nekoliko preveč pobrusil pluto je bilo potrebno prostor med tirom in pritrdilom bolj "obilno" napolniti s cinom.
Slika

Med cinjenjem sem s kljunastim merilom sproti preverjal in nekoliko prilagajal tudi razdaljo med tirnicama in z ravnilom višino tirov v primerjavi z ostalimi tiri na modulu. Pri tem je zelo pomembno, da sta oba modula ležala na čisto ravni podlagi.
Slika

Prvi tir je zacinjen na podlago, ostalo jih je še 5.
Slika

Še pogled nekoliko bolj od blizu.
Slika

... se nadaljuje...
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Prehod med postajnimi moduli (3. - zadnji del)

Ko so bili tiri zacinjeni na pritrdila je sledilo rezanje tirnic. To sem naredi z ročno žago Atlas Super Saw, ki je izredno tanka in prav namenjena za to opravilo. Malo se je potrebno potruditi a kaj hitro se da prežagati obe tirnici, brez poškodb.
Slika

Prvotno sem načrtoval, da bi bi srednji postajni modul (kjer so samo ravni tiri) sestavljen iz dveh delov dolžine cca 50cm in bi lahko dolžino postaje prilagajal potrebam in razpoložljivemu prostoru. V tem primeru bi bilo zelo težko narediti, da se vse kombinacije modulov lepo ujamejo. V ta namen sem naredil prilagodljivo šablono iz aluminijastega L profila, v katerem so zareze po katerih drsijo zagozde. Te zagozde so ravno toliko široke, da lepo "sedejo" med obe tirnici. Na enem prehodu tako lahko nastavim razdaljem med vsemi tiri, nato vijake na zagozdah zatisnem in lahko te razdalje prenesem na prehod med drugima moduloma. Vsaj tako sem si zadevo zamislil. Na koncu sem to idejo o deljenem srednjem modulu opustil, vseeno pa nameravam koncept preizkusiti tako, da bi teoretično postaja delovala tudi brez srednjega modula.
Slika

Vseh 6 tirov je zacinjenih na podlago in odrezanih.
Slika

Še nekaj pogledov nekoliko od bližje.
Slika

Slika

Slika

Prehod med moduli pred razstavljanjem.
Slika

Slika

Ko so bili vsi tiri prežagani, sem odstranil vijake in karton, ki je bil med izdelavo prehoda med moduloma.
Slika

Sledilo je še previdno brušenje koncev tirov, tako da nikjer ne segajo preko roba modula. Pri tem opravilu sem si pomagal z malimi "diamantnimi diski" na ročnem vrtalniku. Na koncu sem tirnice še nekoliko zbrusil s pilo.
Slika

To bi bilo to, upam, da nisem preveč zamoril s količino fotografij v tej objavi...
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Priprave na testiranje

Ko sem odrezal tire med moduloma M1 in M2 sem imel občutek, da bom lahko takoj preveril rezultate "v živo". Kaj kmalu sem se zavedel, da bo potrebno še kar nekaj stvari urediti, predno bo lahko prvi vlak prepeljal iz enega modula na drugega. Takoj ko sem modula razstavil sem najprej pobrusil tire na prehodu, nato pa sem se lotil nekaterih "kozmetičnih" popravkov, na modulu M1.

Ponovno sem prebarval pluto s sivo in pritrdila (pragove) s črno akrilno barvo.
Slika

Na modulu M2 sem pritrdil toliko tirov, da sem dosegel točko, kjer sem nameraval na tire priklopiti napajanje.
Slika

Izdelal sem posebni vezji s konektorji, ki sem ju pritril na oba modula.
Slika

Za izdelavo priklopnega vezja sem uporabil:
- DG300 Screw Terminal (oz. nekaj podobnega) in
- Wafer Connector 3.96mm 8 Pins

Za povezavo sem uporabil mehko žico 1mm2, ki sem jo spel z mrežico s katero so ponavadi speti kabli pri računalniških napajalnikih.
Slika

Povezovalno vezje pritrjeno na modulu M1
Slika

Na modulu M2 sem poleg povezovalnega vezja pritrdil tudi vrstne sponke in instalacijske NIK kanale za razvod kablov.
Slika

Napajalne žice (mehka žica 1,5mm2) sem zalotal na tire in na drugi strani začasno pritrdil v vrstne sponke. Kasneje, ob izvedbi povezave z modulom M3, bom moral te žice povezati še na drugo stran modula, kjer bo enako vezje.
Slika

Povezava napajanja iz vrstnih sponk na povezovalno vezje. Ker imam med odseki prekinjeni obe tirnici, sem tudi na tem modulu izdelal "mostiček", ki vse tire na eni strani električno združi skupaj.
Slika

Podobna situacija je tudi na modulu M1
Slika

Izgled celotnega modula M1, pripravljenega za testiranje.
Slika
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 305
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Ta občutek ko se zaveš da je do testiranja še daleč je res nadležen...
Drugače pa kapo dol za natančen popis dogajanja in vse zanimive ideje.
Odgovori