Moji HO moduli

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Prekrasna dioramica, bravo. Škoda le, da nisi vzel kake lepše tračnice, recimo Weinert, Tillig, Peco, Fleischmann... Kapo dol, resnično!
Goran
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

@Gorchi: Me veseli, da ti je diorama všeč. Kot sem že nekajkrat napisal je bil osnovni namen učenje in preizkus različnih tehnik in ta je bil tudi dosežen. Pri tej dolžini tira res ne bi predstavljalo prevelikega finančnega zalogaja, če bi izbral tudi kakšne lepše tračnice, a sem iz že omenjenega razloga uporabil, kar je bilo pri hiši. Trenutno zadeva miruje in nabira prah. Se moram enkrat spravit in dioramo vsaj za en "foto session" opremiti z vsemi drevesi, ljudmi, avtomobili in dodati še kakšen detajl. Mogoče naslednje leto ;)
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Kontejner #1

Vsem, ki sledite dogajanju okoli mojih modulov, naj najprej, poleg zdravja in sreče, zaželim še obilo modelarskih užitkov v letu 2018!

Kot sem že obljubil v zadnjih objavah na temo testne diorame, se dogajanje seli nazaj na module, natančneje na izdelavo scene na modulu M1. En vogal na koncu tega modula je zapolnjen z nakladalno rampo, za drugega sem kar nekaj časa iskal idejo, kaj tja postaviti. Večkrat sem se vprašal, kakšen objekt bi lahko postavil na to mesto železniške postaje, da bi zadeva izpadla vsaj približno mogoča tudi v realnem svetu. Ogledal sem si nekaj video posnetkov na Youtube (pogledi iz kabin vlakov) in na meni najbližji železniški postaji opazil tole kolibo oz. kontejner.
Slika
(foto vir: https://www.youtube.com/watch?v=5CCAwTW9Kww)

Ker se mi je zdel objekt zanimiv in dovolj enostaven za izdelavo (moj prvi objekt sploh) sem se odločil, da zadevo malce bolj podrobno raziščem. Po pregledu nekaterih video posnetkov na YouTube, sem se odpravil na maps.google.com, kjer je ta lokacija iz satelita že zelo natančno poslikana (za podrobni pogled je potrebno biti prijavljen v Google), poleg tega si je mogoče lokacijo ogledati tudi iz 4 stranskih pogledov.
Slika

Satelitski posnetek (navpični) sem shranil kot fotografijo (zajem zaslona) in ga uvozil v program Corel Draw, kjer sem naredil prve grobe izmere dimenzij objekta.
Slika

Če to objavo bere kdo, ki o tem objektu ve kaj več (npr. namen uporabe, zgodovina...) bom zelo vesel kakšne informacije.
Glede na to, da lokacija ni prav daleč od mojega doma, sem se s fotoaparatom sprehodil do železniške postaje Ljubljana.
Slika

Objekt sem seveda fotografiral iz vseh možnih kotov.
Slika

Preračuni dimenzij v HO. Pomagal sem si tudi z dimenzijami standardnih kontejnerjev, saj predvidevam, da gre za standardni bivalni kontejner, kot jih srečamo npr. na gradbiščih...
Slika

Sledil je izris stranic objekta v programu CorelDraw, že pomanjšano v HO.
Slika

Za osnovni material sem izbral Forex, debeline 2mm. Ker so oblike relativno enostavne, sem jih kar ročno razrezal z Olfa nožem.
Slika

Osnovni gradniki kontejnerja so pripravljeni - manjka le še streha.
Slika

Zunanje stranice sem graviral kar z nožem in sicer tako, da sem črte najprej natisnil na papir. Ta papir sem nalepil na stranico in po črtah nato previdno in čim bolj enakomerno vlekel z olfa nožem. Rezultati se mi ne zdijo slabi.
Slika
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Matej,

odlična izbira predloge za maketiranje! Sicer obstaja tudi nekaj proizvajalcev bivalnih in drugih kontejnerjev v tej velikosti, prav tako tudi nekaj strani s "free download" načrti za izdelavo kontejnerjev, vendar pa je tvoj pristop veliko bolj kreativen in seveda nudi veliko več užitka ob izdelavi. Ob tem je kot material tudi forex dobra izbira!

Kako boš izdelal ogrodje - okvir kontejnerja? Lahko bi ga tudi že vgraviral in s tem tudi zakril vogalne stike. Ali pa boš morda uporabil PS profile oz. letvice?
Nestrpno pričakujem nadaljevanje!

Mmg., tudi trava oz. ureditev nasploh na testni diorami je super. Kje si nabavil travo od WWS?

Tudi tebi in tvojim Srečno in zdravo 2018 in predvsem veliko veselja ter užitkov ob našem hobiju!
LP, Miran
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

miranzor napisal/-a:Kako boš izdelal ogrodje - okvir kontejnerja? Lahko bi ga tudi že vgraviral in s tem tudi zakril vogalne stike. Ali pa boš morda uporabil PS profile oz. letvice?
Točno tako sem naredil... okvir sem na dveh stranicah vgraviral, sicer pa sem v ta namen uporabil kar debelino materiala.
miranzor napisal/-a:Kje si nabavil travo od WWS?
Statični travo WWS sem nabavil neposredno iz njihove spletne strani - http://www.war-world.co.uk/. Poštnina je znosna, cene pa tudi.
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4113
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a mkx »

matejmm napisal/-a:Če to objavo bere kdo, ki o tem objektu ve kaj več (npr. namen uporabe, zgodovina...) bom zelo vesel kakšne informacije.
Če se ne motim, je bila tole diesel črpalka do kakšnih 10 let nazaj.
Potem so preuredili tiste štuce na vzhodnem koncu prvega perona (južno od tira 1; če se ne motim sta bili tam včasih nakladalni rampi za avtovlake) in črpalko prestavili tja. Čisto možno, da je bilo to narejeno kot priprava na Emoniko, tudi štuce za Pošto so takrat zmetali ven in Kanarčke začeli parkirati na novo urejenih štucih.
LP, Metod
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Kontejner #2
mkx napisal/-a:Če se ne motim, je bila tole diesel črpalka do kakšnih 10 let nazaj.
Potem so preuredili tiste štuce na vzhodnem koncu prvega perona (južno od tira 1; če se ne motim sta bili tam včasih nakladalni rampi za avtovlake) in črpalko prestavili tja. Čisto možno, da je bilo to narejeno kot priprava na Emoniko, tudi štuce za Pošto so takrat zmetali ven in Kanarčke začeli parkirati na novo urejenih štucih.
Metod, hvala za te informacije. Sedaj vsaj vem kakšen je bil namen objekta, katerega pomanjšano verzijo izdelujem :) Na žalost na modulu ne bo zraven tira.

Nazaj k izdelavi kontejnerja. Okna sem najprej na grobo izrezal z rezkarjem.
Slika

Na pravo mero in obliko sem jih dokončno spravil z olfa nožem in s pilami.
Slika

Graviranje utorov na stranici z vrati - spet sem si pomagal s šablono iz papirja.
Slika

Kontejner sem na hitro spravil skupaj in začasno zlepil kar z lepilnim trakom. Za občutek sem ga postavil na dioramo, ki takrat še ni bila dokončana.
Slika
Še pogled na kontejner iz zadnje strani, vendar se na fotografiji žal zelo slabo vidi gravura.
Slika

Zlepil sem prvi dve stranici. Uporabil sem Revell Contacta lepilo. Za lepljenje pod pravim kotom sem si izdelal šablono iz Duplo Lego kock. V vogal sem dodal tudi ojačitev, za katero pa menim, da ne bi bila nujno potrebna.
Slika

Zunanjo stran vseh stranic sem najprej prebarval s svetlo sivo akrilno barvo.
Slika

Sledilo je barvanje robov in vrat s temnejšo rjavo barvo.
Slika

Na enak način sem pobarval tudi robove na "dnu" in "strehi".
Slika

Za okvire oken sem uporabil profil iz stirena dimenzije 1mm x 1mm. Majhne palčke sem najprej odrezal na mero in poskusno vstavil v okenske odprtine.
Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Kontejner #3

Okenske okvirje sem pobarval s temno rjavo barvo. Med barvanjem sem jih položil na peki papir, da se ne bi sprijeli s podlago.
Slika

Montaža okenskih okvirjev v odprtine.
Slika

Iz zadnje strani sem za ponazoritev stekla nalepil tršo folijo od embalaže.
Slika

Končno lepljenje oboda kontejnerja. Med lepljenjem sem stranice spel z elastiko in vse skupaj obtežil tudi iz vrha, da so stranice ostale poravnane.
Slika

Pogled na kontejner iz ene strani - namesto senčil sem preko oken delno prilepil dva koščka peki papirja. Ideja ni bila najboljša, saj je peki papir kmalu odpadel. Nadomestil sem ga z običajnim mat lepilnim trakom.
Slika

Še kontejner iz strani, kjer so vrata. Vrata so zaenkrat le vgravirana in pobarvana.
Slika

V notranjost kontejnerja sem naselil tega gospoda...
Slika

...ki bo imel dober razgled na železniško postajo.
Slika

Strop sem zaenkrat samo postavil na kontejner. Ker sem želel, da je streha odstranljiva, sem najprej iz forex-a izdelal dva delčka, ki sta se na tesno prilegala v kontejner.
Slika

Ta dva delčka sem nato prilepil na strop in sedaj je strop enostavno odstranljiv, hkrati pa tudi ne odpade sam iz kontejnerja. Če se bo pokazala potreba lahko strop še vedno tudi trajno zalepim.
Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Kontejner #4 - razsvetljava

Ker so zimski dnevi kratki je bilo potrebno poskrbeti tudi za ustrezno razsvetljavo notranjosti kontejnerja. Prvič sem se srečal z lotanjem SMD LED-ic. Odločil sem se, da bom na diodi najprej prilotal ustrezne kable. Na desko na mizi sem pritdil narobe obrnjen maskirni trak. Na ta trak sem na pravo razdaljo prilepil obe LED-ici, nato pa se lotil lotanja tankih izoliranih žic.
Slika

Operacija bi uspela že v prvem poskusu, če ne bi po pomoti iz škatle vzel rdečih LED-ic namesto belih. No, v drugem poskusu je bilo vse OK.
Slika

LED-ice sem pritrdil na strop kontejnerja z lepilom. Med lepljenjem sem jih začasno pritrdil z lepilnim trakom.
Slika

Ker se ena izmed LED-ic ni hotela tesno prilegati na podlago, sem jo med lepljenjem obtežil s pinceto.
Slika

Tla v notranjosti kontejnerja sem, kljub temu, da ta del ne bo viden, pobarval s sivo barvo.
Slika

Nato sem oblikoval kuliso za notranjo steno kontejnerja. Ta detajl bo teoretično viden skozi okna kontejnerja.
Slika

Pritrjena kulisa v kontejnerju.
Slika

Prvi poskus razsvetlitve kontejnerja. Žice so zaenkrat speljane kar skozi špranjo med streho in spodnjim delom kontejnerja. Pri končni izvedbi bodo žice speljane skozi tla, dodatno pa bom nekako preprečil, da bo svetloba sijala skozi špranje roba kontejnerja.
Slika

Glede na to, da so moji moduli opremljeni z mikrokrmilnikom Arduino sem se nekoliko poigral in tudi novi dve LED-ici priklopil na Arduino.
Slika

Povezava na video

Na kontejnerju manjka še streha iz valovite pločevine. Ker sem opazil, da precej svetlobe seva skozi forex sem na zunanji strani nanesel še en dodaten sloj sive barve.
Slika

PS: Kontejner je še brez končne kritine. Če se slučajno komu doma valja ostanek materiala za izdelavo strehe se priporočam. Potreboval bi košček dimenzije 61 x 82 mm, rebra morajo biti vzporedna s krajšo stranico. Idealen razmak med rebri je 1,5mm, saj sem na fotografiji naštel 39 valov na kritini. Seveda bi bil zadovoljen tudi s približkom.
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Zdravo, Matej!

Lepo si izdelal ta kontejner! =D>
LED-ice sem pritrdil na strop kontejnerja z lepilom. Med lepljenjem sem jih začasno pritrdil z lepilnim trakom.
http://www.estrela.si/mm/ho/mm_ho_73_033.jpg
Nisem sicer preizkusil, toda bojim se, da se lahko LED-ica kljub vsemu ob daljši aktivnosti segreje toliko, da deformira forex?
Prvi poskus razsvetlitve kontejnerja. Žice so zaenkrat speljane kar skozi špranjo med streho in spodnjim delom kontejnerja. Pri končni izvedbi bodo žice speljane skozi tla, dodatno pa bom nekako preprečil, da bo svetloba sijala skozi špranje roba kontejnerja.
http://www.estrela.si/mm/ho/mm_ho_73_038.jpg
http://www.estrela.si/mm/ho/mm_ho_73_039.jpg
Za preprečitev sevanja svetlobe skozi špranjo med stropno ploščo in stranicami ti predlagam, da na stropno ploščo prilepiš tanke letvice, tako kot imaš na krajših stranicah- Zgornje robove stranic in "sedež" na stropu pa obarvaj s temno, najbolje črno mat barvo. Prav tako za preprečitev sevanja svetlobe skozi strešno ploščo, le to pred montažo letvic najprej prebarvaj s črno barvo, ko pa se ta posuši, prebarvaš strop v poljubnem barvnem odtenku.
PS: Kontejner je še brez končne kritine. Če se slučajno komu doma valja ostanek materiala za izdelavo strehe se priporočam. Potreboval bi košček dimenzije 61 x 82 mm, rebra morajo biti vzporedna s krajšo stranico. Idealen razmak med rebri je 1,5mm, saj sem na fotografiji naštel 39 valov na kritini. Seveda bi bil zadovoljen tudi s približkom.
Valovito kritino lahko odlično imitiraš z uporabo ALU folije, najbolje nekoliko trše, ki jo v poljubni dimenziji položiš preko večžilnega ploščatega kabla (npr. vezni kabli v računalnikih,...) in jo z zobno ščetko podrgneš, tako da se poda po kablu. Nato odrežeš ustrezno veliko površino, jo prilepiš na predvideno podlago ter pobarvaš. Namestu alu folije bi morda lahko uporabil tudi kose tanjšega papirja, ki ga razmočenega prav tako položiš preko ploščatega večžilnega kabla, da se poda po obliki kabla, nato pa ga fiksiraš z mekolom ali sekundnim lepilom. Ko se posuši in strdi, ga enostavno pobarvaš in prilepiš na predvideno mesto.
Nekaj uporabnih napotkov se najde tudi na spletu.

Učinek utripanja cevnih žarnic je odličen!
Veliko užitka!
LP, Miran
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

miranzor napisal/-a:Nisem sicer preizkusil, toda bojim se, da se lahko LED-ica kljub vsemu ob daljši aktivnosti segreje toliko, da deformira forex?
Upor na LED-icah sem konkretno predimenzioniral, saj nisem želel zelo močne svetlobe.
Za test sem uporabil 1k3 upore, kar po izračunih (pri 5V) pomeni nekje med 1mA in 2 mA (nisem meril toka).
Bom pa vsekakor glede na tvoje opozorilo pustil enkrat LED-ice malo dlje prižgane, da preverim, koliko se zadeva dejansko segreva.

Za preprečitev sevanja sem imel nekaj podobnega v mislih, a se še nisem spravil urediti te zadeve. Verjetno bo res najbolj smiselno uporabiti isti material in ga prebarvati s črno.

Glede kritine pa današnja fotografija z moje mize pove več kot tisoč besed. :D Hvala za nasvet.

Slika

Sedaj moram najti le še učinkovit način kako to streho narediti bolj trdno. Trenutno se igram kar z lepilom za les, ki sem ga premazal po alu-foliji.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Kontejner #5 - umestitev in podlaga

Ko je bila osnova kontejnerja izdelana (streha še vedno manjka) je bilo potrebno najti način kako zadevo umestiti na modul. Zamislil sem si, da bo kontejner postavljen na manjšem delu, ki ga bo možno med shranjevanjem modula odstraniti in tako preprečiti morebitne poškodbe kontejnerja in objektov v okolici.
Slika

Pripravil sem idejno zasnovo odstranljivega modula, kjer je že nakazan del scene/podlage.
Slika

Na podlagi idejnih skic sem se lotil izrisa bolj natančne postavitve odstranljivega modula in samega kontejnerja na tem modulu.
Slika

Po vzoru CNC rezkanih jaškov sem se odločil, da podlago za kontejner izdelam iz 2mm forexa. Pripravil sem datoteko za CNC. Črne črte so gravirane enako kot jaški, vijolično področje pa je poglobljeno za dober mm in bo kasneje prekrito z domačim sculptamold-om.
Slika

Priprave na rezkanje na CNC. Forex sem z obojestranskim lepilnim trakom prilepil na kos iverala, ki sem ga nato vpel v CNC. Print izdelka je položen na forex samo za orientacijo.
Slika

Rezkanje...
Slika

Podlaga po rezkanju.
Slika

Najprej sem odstranil odvečni material in z olfa nožem vgraviral še stranske špranje med robniki.
Slika

Ročno graviranje razpok, barvanje tlakovcev z različnimi odtenki sive barve, nekaj staranja s črnim wash-em.
Slika

Za konec je še jašek dobil rjasto-kovinsko barvo.
Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Kontejner #6 - podlaga

Podlago za postavitev kontejnerja sem se odločil izdelati iz 4mm Forexa. Ta material sem izbral, ker upam, da se ne bo bo zvijal in se ga da enostavno obdelovati. Najprej sem odrezal primeren kos forexa in nanj grobo začrtal osnovne dimenzije.
Slika

Postavitev podlage in označen rob za izrez odstranljivega modula s kontejnerjem.
Slika

Grobi odrez forexa iz katerega bo izdelano tudi parkirišče pred kontejnerjem in dovozna cesta.
Slika

Odstranljivi modul sem previdno izrezal kar z olfa nožem.
Slika

Del forexa se bo naslonil na rob modula. Ker rob modula pri koncu ni raven je bilo potrebno forex na tem delu zviti po obliki roba modula. V ta namen sem iz spodnje naredil nekaj zarez z nožem, da bo material lažje zviti.
Slika

Priprava ležišč za odstranljivi modul s kontejnerjem. Pogled iz spodnje strani.
Slika

Modul bodo držali na mestu štirje magneti. Poskusna izdelava utorov in lepljenje magnetov v Forex z Neostik lepilom.
Slika

Podlaga in odstranljivi modul.
Slika

Magneti na spodnji strani odstranljivega modula - manjkajo še magneti na ležiščih. Zamišljeno je, da bom lahko odstranljivi modul s kontejnerjem med transportom shranil kar v spodnjo stran modula.
Slika

Ker je podlaga na modulu precej neravna, sem moral na spodnjo stran nalepiti kar nekaj različno debelih kosov forexa, da se je zadeva lepo "ulegla" na podlago.
Slika
yyure
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 270
Pridružen: 07.03.2011, 8:22

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a yyure »

Ponovno ena izmed tvojih odličnih idej, to z magneti imam v mislih. Lepo napreduješ in delaš, mislim da je to ena izmed boljših tem na forumu, brez skrivanja idej in načinov dela.
Tako da smo lahko vsi zelo hvaležni za tvoje objave. :thumbupl :thumbupl
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

yyure napisal/-a:Ponovno ena izmed tvojih odličnih idej, to z magneti imam v mislih. Lepo napreduješ in delaš, mislim da je to ena izmed boljših tem na forumu, brez skrivanja idej in načinov dela.
Tako da smo lahko vsi zelo hvaležni za tvoje objave. :thumbupl :thumbupl
Yyure, hvala! Take pohvale mi dajo zagon za pripravo naslednjih objav. Res ne vem zakaj bi skrival ideje, saj nismo na tekmovanju [-X
Na forumu je res lepo pogledati kakšen odličen izdelek, a v večini primerov bi si res želel videti, kako je avtor prišel do rezultata in ravno s tem v mislih pripravljam moje objave.
Če kje kaj premalo podrobno opišem, pa z veseljem odgovorim tudi na kakšno vprašanje.
Odgovori