Moji HO moduli

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
Uporabniški avatar
gcn64
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 391
Pridružen: 09.02.2010, 16:39
Kraj: Maribor

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a gcn64 »

Dobro izgleda tale predel ni kaj :thumbupl

...in pa vsa čast za natančno fotodokumentiranje, jaz ne najdem ne časa in tudi ne volje, da bi med delom toliko slikal in potem vse skupaj še objavil :)
lp, NEJC
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

gcn64 napisal/-a:Dobro izgleda tale predel ni kaj :thumbupl
...in pa vsa čast za natančno fotodokumentiranje, jaz ne najdem ne časa in tudi ne volje, da bi med delom toliko slikal in potem vse skupaj še objavil :)
Nejc, me veseli, da ti je predel všeč. Mene že močno srbijo prsti, da se tega predela lotim s statično travo in začne počasi dobivati končno obliko.
Res je, fotodokumentacija je pri meni sestavni del modelarstva in velikokrat mi je prišla že prav.
Objave na forumu so "stranski produkt", saj objavim le kakšnih 5-10% vseh posnetih fotografij.
So pa te objave dober povzetek vsega, kar se dogaja v moji delavnici.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Kontejner #16 - izdelava strehe

Da bi kritino poravnal sem se odločil narediti lesen nosilni okvir. Uporabil sem les od paličic sladoleda, ki sem jih narezal na cca 3mm široke deščice.
Slika

Kritino sem najprej previdno odrezal na mero z ostrim olfa nožem. Ker je uporabljena trša alu folija se kritina pri rezanju, presenetljivo, ni skoraj nič poškodovala ali deformirala.
Slika

Deščice za okvir sem lepil z lepilom za les, za podlago pa sem uporabil papir za peko.
Slika

Okvir je počasi dobival svojo končno obliko. Med lepljenjem sem vse skupaj kar obilno obtežil in tako poskusil zagotoviti, da bo okvir čim bolj raven.
Slika

Dokončan okvir in kritino sem izdatno namazal z neostik lepilom, počakal nekaj minut, nato pa previdno združil. Na tej fotografiji je lepo razvidno koliko je bila kritina zvita pred pritrjevanjem na okvir.
Slika

Lepljenje okvirja na kritino.
Slika

Ko sem po nekaj urah odstranil obtežitev, je bila kritina popolnoma poravnana s podlago. Na žalost je na določenih mestih po nekaj dneh ponovno odstopila in kot kaže bi bilo bolje, da bi namesto neostik lepila, uporabil epoxy dvo-komponentno lepilo. Zadevo sem sicer uspešno saniral z uporabo sekundnega lepila in zaenkrat stvar drži.
Slika

Leseni del okvirja sem pobarval s črnim wash-em.
Slika

Nato sem se lotil barvanja alu kritine. Uporabil sem Revell aqua akrilno barvo.
Slika

Prvi sloj po pričakovanjih ni najbolje prekril podlage in bo potrebno dodati še kakšen dodaten sloj.
Slika
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Matej,

res z laboratorijsko natančnostjo in doslednostjo si se spravil to počet! :thumbupr :thumbupr

Jaz sem med tem uspel najti nekaj "minut" zato, da preizkusim enega od predlaganih načinov in sicer da sem uporabil navaden pisarniški 80gr papir. Odrezal sem ustrezno širok trak papirja in ga položil pravokotno preko večžilnega ploščatega računalniškega kabla, ga zmočil in stisnil z drugim delom kabla. Ko se je posušil, sem ga vzel iz "stiskalnice" in ga narahlo posprejal s sivo temeljno barvo. To seveda vse zgolj zaradi preizkusa, za kakšen konkreten detajl bi se verjetno bolj potrudil. Zdi se mi, da je kolikor toliko dobro uspel, pojavi pa se seveda problem zvijanja papirja po sušenju, sicer pa je dovolj trden, da ga je mogoče lepo prilepiti na nosilno podlago.
Prilagam nekaj slik:

Razmočen trak papirja položen pravokotno preko ploščatega večžilnega kabla, tako da se lepo prileže podlagi.
Slika

Stiskanje med dva ploščata kabla in sušenje;
Slika

Sušenje pobarvanega traku
Slika

Pred razrezom...
Slika

Narezane plošče (pri tem jih nisem dimenzioniral v merilu, ker so za odpadke tudi te dobre :) )
Slika

In možna scena oz. primerjava za lažjo oceno primernosti višine vala
Slika

Upam, da mi ne zameriš tega nenapovedanega obiska tvoje teme!
LP, Miran
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Miran, hvala za to predstavitev. Vsekakor zanimiv pristop. Jaz sem iskal rešitev, ki bi bila konstrukcijsko bolj trdna, poleg tega sem želel imeti streho za moj kontejner v enem kosu, čeprav verjetno to ni najbolj v skladu z realnostjo. Pri meni je ta streha fizično kar na "udaru" saj bom ta modul premikal in odstranjeval, tako da je res pomembno, da zadeva ni preveč občutljiva na dotike.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Kontejner #17 - izdelava strehe

Prvi sloj barve na kritini je bil zelo neenakomeren zato sem se odločil, da drugi sloj nanesem z airbrushem. Rezultat je bil precej boljši.
Slika

Nato sem po kritini na nekaterih mestih s čopičem nanesel nekoliko razredčeno temnejšo rjavo barvo.
Slika

Sledil je črn akrilni wash.
Slika

Nato še svetlo siva barva s tehniko "suhi čopič".
Slika

Za konec sem nanesel še nekoliko nastrganih pastelnih barv (oranžno) za ponazoritev rje, ki sem jih učvrstil z izopropanolom.
Slika

Na spodnji strani valovite kritine sem prebarval vidni del roba - tokrat kar s čopičem.
Slika

Na strehi kontejnerja sem po nasvetu Mirana dodal še dva zastorja, ki preprečujeta sevanje svetlobe iz kontejnerja. Vogale sem dodatno prebarval še s črno barvo.
Slika

Na streho sem pritrdil lesene letvice za namestitev kritine. Tudi te letvice so iz paličic od sladoleda, ki sem jih pobarval s črnim washem. Streho kontejnerja sem pobarval s črno, da svetloba LED-ic ne bi sevala skozi forex.
Slika

Lepljenje strehe na kontejner, oz. bolje rečeno, lepljenje kontejnerja na streho :D
Slika

Izgled kontejnerja z nameščeno streho.
Slika
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a mmatja »

Brez zamere Matej in obenem vse čestitke za trud ki ga vlagaš, toda ali ni tale lesena konstrukcija za streho nekoliko preglomazna? Z lesenimi letvicami, ki se jih brez problema da dobiti v dimenzijah od 2x2mm naprej v Mladem Tehniku v BTC bi zadeva izgledala mnogo bolje in lepše.
L.P.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

mmatja napisal/-a:Brez zamere Matej in obenem vse čestitke za trud ki ga vlagaš, toda ali ni tale lesena konstrukcija za streho nekoliko preglomazna? Z lesenimi letvicami, ki se jih brez problema da dobiti v dimenzijah od 2x2mm naprej v Mladem Tehniku v BTC bi zadeva izgledala mnogo bolje in lepše.
Mišo, hvala za ta komentar. Priznam, da se nisem prav dosti trudil, da bi ta del strehe naredil čisto v merilu in sem bolj iskal konstrukcijske rešitve, ki bi bile sploh izvedljive.

Letvice, ki so uporabljene so debele 2mm, širina pa je cca. 3mm, tako da prav veliko ne odstopajo od tvojega predloga. Če bi želel bolj verno ponazoritev nekaterih uporabljenih tramov bi moral uporabiti še tanjše letvice a verjetno bi imel s tem več težav s krivljenjem kritine iz alu folije. Je pa oblika konstrukcije drugačna, kot pri objektu v naravi. Mene trenutno bolj moti to, da sem barvno naredil čisto drugačno streho, kot je pri pravem objektu. #-o

Slika

Če pogledaš dodatno osvetljeno fotografijo izvornega objekta boš opazil, da so za pritrditev te strehe porabili kar nekaj lesa. Tudi konstrukcijsko je zadeva zanimiva.
Glede na to, da je to moj prvi objekt se bom verjetno zadovoljil kar s trenutnim stanjem, za naslednje objekte pa obljubim, da se bom bolj potrudil :D
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Kontejner #18 - trenutno stanje

Vrata v kontejner so dobila kljuko, ki sem jo izdelal iz nožice upora - žica 0,4 mm.
Slika

Pogled na kritino nekoliko iz viška.
Slika

Začasna postavitev kontejnerja na predvideno mesto na odstranljivem modulu.
Slika

Slika

Slika

Slika

Za nekoliko več občutka, kako bo zadeva izgledala na koncu, sem dodal še eno manjše drevo, ki je bilo prvotno namenjeno na dioramo.
Slika

Slika

Slika

S to serijo fotografij sem zaenkrat izčrpal zalogo tem za predstavitev in te fotografije tudi prikazujejo današnje stanje na tem segmentu modula. Trenutno zbiram voljo, da se lotim nanosa statične trave po področju okoli nakladalne rampe in kontejnerja.
NacMan
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 58
Pridružen: 23.02.2016, 13:39

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a NacMan »

Zadnja slika je enkratna. Res lepa dioramica. Malo trave pa grmovja če se da... :)
SouthernPacific
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 100
Pridružen: 26.09.2011, 17:13

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a SouthernPacific »

Bravo, profesionalno izdelano :thumbupr
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a mmatja »

Za ponazoritev valovite kritine za streho. Najcenejša, najlažja in najbolj efektna rešitev. Valovit karton...
Slika

Slika

Slika
Končni izgled na objektih, pa si lahko pogledaš tukaj: http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.p ... &start=645
L.P.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Mišo, hvala za ta predlog.
Vsekakor zanimiva in enostavna rešitev. Mislim, da bo ta ideja marsikomu prišla prav.

Si valovit karton kupil ali si uporabil kakšno škatlo?
Za polaganje na podlago si verjetno moral imeti na obeh straneh valovit karton?

lp, Matej
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a mmatja »

matejmm napisal/-a:Mišo, hvala za ta predlog.
Vsekakor zanimiva in enostavna rešitev. Mislim, da bo ta ideja marsikomu prišla prav.

Si valovit karton kupil ali si uporabil kakšno škatlo?
Za polaganje na podlago si verjetno moral imeti na obeh straneh valovit karton?

lp, Matej
Že pred leti sem v knjigarni kupil ta srebrn valovit karton za neke druge zadeve...Velikost pole je (bila)1m x 80cm. Cena je bila, kolikor se lahko še spomnim, neka malenkost...Glede na velikost pole in porabe za kritino, ga imam še za kar enih par(10!)objektov. Iz istega kartona je tudi kritina na nekaterih objektih na postaji Ormož. Polaganje? Čisto enostavno! Osnova strehe je v tem primeru 1mm stiren (ker mi je balse zmanjkalo...)In te narezane trakove ali pa narezane plošče enostavno zalepiš na podlago. Je pa še eno malce zamudnejše opravilo potrebno pred polaganjem postoriti: Odstraniti tisti ravni del na spodnji strani valovitega kartona.Kako to striti? Na prejšnjih objektih sem že narezane trakove za kratek čas pomočil v vodo, in je lepilo ki drži ta dva sloja skupaj brez težav popustilo, in se je dejansko ta spodnji ravni del sam ločil od valovitega. Toda istočasno se je žal nekoliko "raztegnil" valoviti zgornji del in ni tako izrazito valovit kot sedaj v tem primeru. Tokrat sem si vzel malo več časa in ga z pinceto odstranil na suho, tako da sedaj ostane lepo enakomerno valovit, in lepo prekriva. Mi je pa sedaj že kar malo žal, da nisem te trakove narezal na takšno mero, ki je prikazana na tisti sliki z "mojstrom" in te "plošče "potem posamezno lepil na podlago. Potem bi bil izgled strehe še boljši. Res pa je da bi bilo potem to opravilo še zamudnejše. Dobro, nič zato, zdaj je kar je, pa drugič....
L.P.
Mišo
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Mišo, hvala za te informacije glede valovite pločevine, mogoče preizkusim to metodo pri katerem izmed naslednjih objektov.
mmatja napisal/-a:Mi je pa sedaj že kar malo žal, da nisem te trakove narezal na takšno mero, ki je prikazana na tisti sliki z "mojstrom" in te "plošče "potem posamezno lepil na podlago. Potem bi bil izgled strehe še boljši. Res pa je da bi bilo potem to opravilo še zamudnejše. Dobro, nič zato, zdaj je kar je, pa drugič...
Me prav veseli, da nisem edini, ki vedno, ko kaj končam, opazim, kako bi lahko zadevo izboljšal :D
Odgovori