Moji HO moduli

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

NacMan napisal/-a:Matej bravo, izgleda super!!
Me veseli, da so ti že sedaj všeč. Počakaj še par objav, da vidiš (skoraj) končan izdelek. ;)
SouthernPacific napisal/-a:Predlagam, da pred sestavljanjem celotno zgornjo stran tiskanine z LED diodami prebarvaš s črno barvo, nato pa previdno odstraniš svežo barvo samo z zgornje stranice LED diod. Tako se boš izognil "puščanju" svetlobe med posameznimi odprtinami na signalni plošči. Podobne težave sem imel tudi sam pri prvi izvedbi signalov.
Odličen nasvet! Točno s to zadevo sem imel kar nekaj težav, ki jih nisem znal rešiti. #-o Bom gotovo poskusil pri drugem signalu, ki ga imam trenutno v delu. Hvala!
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Matej,
pohvale za lepo izdelan signal, lepši je kot sem si sam zamislil. Vseeno za naslednji signal vzemi raje lakirano žico, uporabljene žice se namreč preveč vidijo. Na zadnjih slikah sem videl, da si narobe pritrdil pohodno ploščo na steber. Luknje na stebru morajo biti sprej, saj vanje vtakneš ono ploščo z rdeče-belimi oz. črno-belimi trakovi. Nadalje pločevino bi moral zvijati na stran z utori, torej so pri stebru utori z notranje strani. Zato luknje na stebru vidijo ;) Vseeno sem Ti kar malo fouš...Prideš v muzej 21.4?
Goran
Uporabniški avatar
grizeldi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 304
Pridružen: 30.01.2013, 13:20
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a grizeldi »

Bravo, signal izgleda super! =D> =D>
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Gorchi napisal/-a:Matej, pohvale za lepo izdelan signal, lepši je kot sem si sam zamislil. Vseeno za naslednji signal vzemi raje lakirano žico, uporabljene žice se namreč preveč vidijo. Na zadnjih slikah sem videl, da si narobe pritrdil pohodno ploščo na steber. Luknje na stebru morajo biti sprej, saj vanje vtakneš ono ploščo z rdeče-belimi oz. črno-belimi trakovi. Nadalje pločevino bi moral zvijati na stran z utori, torej so pri stebru utori z notranje strani. Zato luknje na stebru vidijo ;) Vseeno se Ti kar malo fouš...Prideš v muzej 21.4?
Goran najlepša hvala za te komentarje. Z vsem napisanim se strinjam in bom tudi upošteval pri naslednjih signalih. Očitno je res treba 1x narediti narobe, da lahko potem narediš prav :oops: Nekatere težave (kjer je še čas) bom poskusil odpraviti že pri drugem signalu, ostale pa pri naslednji seriji. Če mi bo le zneslo se v soboto oglasim v muzeju...
grizeldi napisal/-a:Bravo, signal izgleda super! =D> =D>
Hvala ;)
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Svetlobni signali #7

Signali so bili pripravljeni do faze, ko je bilo potrebno razmisliti o pritrditvi na modul. Za določitev točne lokacije in predvsem oddaljenosti od tira sem si pomagal s šablono na katero sem narisal nekaj standardnih krivin tirov. V tem primeru sem uporabil Piko-A tire, ki sem jih imel doma.
Slika

Na šablono v merilu 1:1 sem položil tir, nato pa po njem vozil z najdaljšim vozilom, ki ga premore moj vozni park. Kljub temu, da obstaja kar nekaj priporočil, koliko naj bi bili objekti oddaljeni od tirov, se na te zadeve raje nisem preveč zanašal, poleg tega sem si vzel še nekaj milimetrov rezerve.
Slika

Končno lokacijo na modulu sem določil na podlagi poskusov s signalom.
Slika

Izdelava luknje v modulu za montažo signala.
Slika

Na spodnji strani modula sem poskusil omejiti širjenje prahu tako, da sem na mesto luknje pritrdil manjšo škatlo, ki sem jo oblepil s krep lepilnim trakom. Na zgornji strani sem med vrtanjem in rezkanjem širjenje prahu preprečeval s sesalcem.
Slika

Pozicija luknje na spodnji strani modula M1. Nekoliko bo potrebno prestaviti vrstno spojko na kateri je zaključeno napajanje tirov in konektorji za povezavo na naslednji modul.
Slika

Prva postavitev signala na testni nosilec, ki je bil previsok, zato sem izdelal novega.
Slika

Načrtovanje novega nosilca za signal.
Slika

Novi nosilec je nekoliko nižji tako da je na eni strani pod nivojem terena, na drugi strani pa malenkost nad.
Slika

Pred dokončno montažo nosilca je bilo potrebno v okolici luknje, na zgornji strani modula, odstraniti še nekaj terena. Uporabil sem ročni rezkar. Ta luknja bo kasneje zapolnjena z domačim Sculptamoldom.
Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Svetlobni signali #8

Zadnji element, ki mi je še manjkal za dokončanje nosilca signala, so bili tile ženski 2x3 headerji. Ker sem jih naročil preko ebay-a iz Kitajske sem pričakoval, da bom na dobavo čakal kar nekaj časa. Preventivno sem jih naročil 2x z zamikom nekaj dni pri dveh različnih dobaviteljih, a so oboji prišli hkrati in to celo prej, kot sem pričakoval. :D
Slika

Poskusna postavitev signala na nosilec.
Slika

Ena izmed zadev, ki me je pri sestavljanju signala bolj skrbela je bila, kako mi bo uspelo zalotati čim krajše žice signala na spodnje vezje.
Slika

Zaradi konstrukcije nosilca pri tej zadevi nisem imel skoraj nobenih težav in sem uspel hitro pritrditi vseh 5 žic na predvideno mesto.
Slika

Z M2 vijaki in maticami sem podstavek signala stisnil v čvrsto celoto, ki jo je bilo takoj lažje premikati, saj ni bilo nikjer več visečih žic.
Slika

Priprava spodnjega nosilca.
Slika

Vijake sem pokital z lesnim akrilnim kitom. Da vijaka nista bila več vidna sta bila potrebna dva nanosa kita.
Slika

Priprava na barvanje.
Slika

Najprej sem 2x nanesel Tamiya primer v spreju.
Slika

Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Svetlobni signali #9

Po barvanju s primerjem je sledilo še barvanje betonskega podstavka z barvo Revell Aqua 36175 (Stone Gray) s pomočjo airbrusha.
Slika

Strukturo betona sem poskusil ponazoriti tako, da sem v osnovno barvo (Revell 36175) dodal najprej kapljico bele, nato pa (ločeno) še kapljico črne. Barvo sem v majhnih količinah počasi nanašal s pomočjo s pomočjo pene.
Slika

Imitacija betona na podstavku signala.
Slika

Pripravil sem si tudi nekaj močno razredčene barve Revell Aqua 36183 (Rust), ki sem jo s čopičem previdno nanesel na signal in beton.
Slika

Po nanosu sem barvo nekoliko popivnal s peno in tako imitiral sledove rje.
Slika

Izgled betonskega podstavka s sledovi rje.
Slika

Postavitev signala v odprtino.
Slika

Namestitev nosilca na spodnjo stran modula. Na eni strani sem nosilec najprej nekoliko podložil, saj sem imel občutek, da signal ne stoji popolnoma ravno. Kasneje se je izkazalo, da podlaganje ni potrebno.
Slika

Priprava spodnjega vezja na katerem so tudi pred-upori za LED-ice signala. Ker je zelena LED-ica svetlejša od ostalih, sem tam uporabil močnejši upor (2k7 ohm namesto 680 ohm). Polariziran konektor je pripravljen za povezavo signala na krmilnik.
Slika

Še zadnji poskus s signalom pred namestitvijo spodnjega vezja na modul.
Slika
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Wau... tale betonski podstavek ti je pa res krasno uspel! =D> =D> =D> =D> =D>
Goran
Pele
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 169
Pridružen: 21.09.2011, 11:09
Kraj: Ptuj

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a Pele »

Še gradbinci ga ne bi tak zrihtali :thumbupl .Kaj pa je s signalom,da že pušča rjo,pa si ga tak spedinal? Bravo!!

Lp.Pele!
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

@Gorchi, @Pele: me veseli, da je tudi vama všeč napredek na signalu.

Če bo koga zanimalo, bo lahko signal v akciji, na "demo" podstavku, videl jutri (21.4.) v Železniškem muzeju.
Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Kar dolgo že traja zatišje v tej temi... a še bolj "zaskrbljujoče" je to, da je trenutno tudi zatišje v moji delavnici.
Projekti, ki niso povezani z modelno železnico so imeli zadnjih nekaj mesecev prednost.
Na srečo sem v tem tednu le našel nekaj časa in vsaj nekoliko premaknil stvari naprej.
Lotil sem se izdelave montažnih mehanizmov za nekaj novih signalov.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Kot vse kaže, pa bo nadaljevanje zgodbe spet moralo počakati vsaj nekaj časa...
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Mostovni svetlobni signal #1

September je čas, ko gredo otroci spet v šolo, na TV začnejo predvajati resničnostne šove, pri meni v "delavnici", pa se po dolgem obdobju zatišja, spet začnejo dogajati stvari na temo modelarstva. Idej kaj še dopolniti na modulih je dovolj in končno je prišel čas, da katero izmed njih tudi realiziram.

Module bi želel v čim večji meri opremiti z delujočimi signali. Na žalost nimam možnosti ob vse tire postaviti takih signalov, kot sem ga že izdelal spomladi, saj predvsem na spodnji strani modula ni dovolj prostora za montažne mehanizme. Odločil sem se, da izdelam konstrukcijo nad tiri na katere bodo pritrjeni signali. Po zgledu prvega signala bo tudi ta konstrukcija odstranljiva. Del montažnega mehanizma iz FR4 sem izdelal že konec junija in je izdelan po enakem postopku, kot pri prejšnjemu signalu.

Idejna zasnova konstrukcije signala:
Slika

Kot material za gradnjo sem izbral različne medeninaste cevke in palice. Najdebelejša na fotografiji ima zunanji premer 5mm.
Slika

Najprej sem si s pomočjo 3D tiskalnika izdelal šablono, ki mi omogoča natančen razrez palic in cevi pod pravim kotom. Za razrez uporabljam Atlas Super Saw.
Slika

Prvi deli montažnega mehanizma in stebrov so že pripravljeni.
Slika

Poskusno sestavljanje... V končni verziji bodo bakrene cevke in FR4 lotane skupaj.
Slika

Med načrtovanjem sem v precejšnjih dvomih koliko naj bodo stebri konstrukcije oddaljeni od tirov. Prevelika oddaljenost pomeni več prostora za montažne mehanizme na spodnji strani, premalo pa možnost trčenja vozil v konstrukcijo. Izračunal sem "optimalno" oddaljenost, ki jo želim preveriti še v praksi. Zato sem natisnil nekaj elementov za začasno montažo konstrukcije.
Slika

Poskusno sestavljanje konstrukcije. Trenutno ni še nič prilepljeno ali lotano.
Slika

V naslednjih dneh sledi začasna pritrditev na predvideno mesto na modulu in testiranje z daljšimi vagoni.
Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Mostovni svetlobni signal #2

Za danes sem imel v planu testiranje širine konstrukcije na modulu M1, a so se stvari razpletle drugače. Že kar nekaj časa razmišljam kako se bom lotil lotanja medeninastih sestavnih delov v konstrukcijo mostu.
Na podlagi obstoječih načrtov sem si izrisal predlogo za pomoč pri lotanju veznih elementov.
Slika

Ker imam od nedavno tudi dostop do laserskega rezalnika, sem iz kosa vezane ploče izrezal predlogo za lotanje.
Slika

Nekaj minut kasneje sem imel pred seboj šablono.
Slika

Vodoravne vezi med stebroma so izdelane iz 1,5mm debele medeninaste palice. Med lotanjem sem jih začasno pritrdil z Blu tack-om.
Slika

Izdelek brez diagonalnih povezav pred čiščenjem odvečnega lota.
Slika

Kar nekaj časa mi je vzelo, da sem sem z drobno pilo previdno odstranil odvečni lot. Stranica je sedaj pripravljena za namestitev diagonalnih povezav.
Slika
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Zdravo, Matej!

Odlično je videti in čestitke za natančno delo!
Med načrtovanjem sem v precejšnjih dvomih koliko naj bodo stebri konstrukcije oddaljeni od tirov. Prevelika oddaljenost pomeni več prostora za montažne mehanizme na spodnji strani, premalo pa možnost trčenja vozil v konstrukcijo. Izračunal sem "optimalno" oddaljenost, ki jo želim preveriti še v praksi. Zato sem natisnil nekaj elementov za začasno montažo konstrukcije.
Za pravilne odmike je smiselno uporabljati priporočene norme, ki jih vsebuje NEM 102:

Sicer pa z veseljem pričakujem nadaljevanja!
LP, Miran
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

miranzor napisal/-a:Za pravilne odmike je smiselno uporabljati priporočene norme, ki jih vsebuje NEM 102
Miran, hvala za to povezavo. Vsekakor koristna zadeva za izhodišče.

Sam sem se nekoliko zgledoval po NMRA normativih, ki mi jih je ponudil Google, ampak verjetno bo ta zadeva bolj uporabna.

Bo pa v moji situacijo potrebno upoštevati še NEM 103, saj bo ena stran konstrukcije že nekoliko v Mehano radiusu (r = 457,2). Poleg tega se po mojih tirih včasih zapelje tudi lokomotivček Tomaž, ki je "ušel" iz 00 merila.

Kaj se zgodi, če Tomaža ne upoštevam pri načrtovanju, je razvidno iz enega mojega starega videa, še iz časov "Teppichbahna". Glej zadnje sekunde videa :oops:

Povezava na video

Odgovori