Moji HO moduli

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo Matej,

hvala, da deliš z nami napredovanje, zgleda zelo dobro in obetavno!

Zdravo Saša,
tudi tebi hvala za tvoje izkušnje, to z jedkanjem spremljam še s posebnim zanimanjem. Všeč mi je tudi, kako se lotevaš dela s prirejenim orodjem, marsikaj se lahko naučimo iz tega.

Hvala obema in se veselim nadaljevanj.

lp,matej
saša
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 49
Pridružen: 11.12.2014, 10:56

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a saša »

Štajerski Matej, hvala za interes! Ker je resolucija slike pripomočkov in orodja zaradi obdelave v programu CorelDRAW slaba, še enkrat prilagam to fotografijo
Slika

Delo nadaljujemo z izdelavo senčnikov. Za to potrebujemo medeninasto pločevino debeline 0,1 mm. Na spodnji sliki zgoraj vidimo medeninast trak širine 20 mm. Enako širok je tudi spodnji trak, le da je nanj na eni strani po celotni površini nanešena spajka
Slika

Z luknjačem, ki ima običajno predirno iglo premera od 5,0 do 5,5 mm "naštancamo" okrogle "gumbe"
Slika

S škarjami ali v lomilcu tablet te gumbe prepolovimo
Slika

Prepolovljene gumbe ovijemo okrog jeklene palice premera 2,0 mm ali kar okrog svedra tega premera tako, da je pocinkana stran obrnjena navzven. Število senčnikov je seveda odvisno od števila luči na signalni glavi
Slika

Za konec polizdelkov bomo pripravili še držala signalnih glav iz medeninaste žice premera 0,7 mm. S koničastmi radio kleščami (prikazanimi na levi strani prve fotografije tokratnega pisanja) zakrivimo žico v obliki črke U. Daljša kraka sta za štirilučne signale dolga 18,5 mm, za trilučne pa 15,0 mm, povezovalni spodnji krak pa je dolg 5 mm tako, da je notranja razdalja med krakoma 3,5 mm (kar je bilo omenjeno pri radio kleščah, kjer naj bo utor na kraku pri širini kraka 3,5 mm)
Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

@duro: Matej, me veseli, da so ti moji prispevki zanimivi...

@saša: Zelo inovativno... S veseljem je prebrati na kakšen način se lotevaš zadev.
Tole jedkanje tudi mene mika, da bi kaj podobnega poskusil.
Sam zelo uspešno jedkam enostranska vezja s tehnologijo "kemičnega prenosa tonerja" in tam sem postopek že kar precej izpilil.
Pri jedkanju izdelkov, kot jih prikazuješ, je glavni izziv, kako poravnati zgornjo in spodnjo "masko".
Se veselim nadaljevanja....
saša
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 49
Pridružen: 11.12.2014, 10:56

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a saša »

Ljubljanski Matej, tehnologija "kemičnega prenosa tonerja" je pa nekaj, kar zanima mene. Za jedkanje tiskanih vezij uporabljam "foto" postopek s prenosom matrice s pomočjo UV svetlobe na foto občutljiv nanos in razvijanje z natrijevim lugom. Ko sem pred precej leti videl tehnologijo s tonerjem, sem tudi sam poskusil, a mi že nanos tonerja ni uspel. Upam, da bom lahko kmalu "v živo" spoznal ta postopek.
Kar pa zadeva poravnave mask pri nanosu na medeninasto ploščo je morda najpreprostejše, če sta maski narisani res zrcalno (CorelDRAW to omogoča zelo preprosto) in sta obe maski obrezani natančno na velikost medeninaste plošče. Potem morajo biti vsi štirje robovi vseh treh površin poravnani.

Pa nadaljujmo z izdelavo signalnih glav.
V prejšnjih prispevkih o signalih na modelni železnici ste spoznali kako z ovijanjem 0,1 mm debelih medeninastih polkrožcev z nanešeno spajko okrog 2 mm debele jeklene palice izdelamo senčnike.
Zaradi lažjega spajkanja nanesemo spajko tudi po celotni površini ene od strani ploščic z okroglinami, ki predstavljajo prednji del signalne glave. Delo nam olajša že predstavljen pripomoček iz ploščatega železa in tremi jeklenimi čepi na katere poveznemo medeninaste ploščice. Na sliki spodaj vidimo levo dve nepospajkani in desno tri ploščice z nanešeno spajko
Slika

S pilico sem obdelal ovale signalne glave z okroglimi luknjami, na katerih je le tanek nanos spajke
Slika

Pripomoček z jeklenimi čepi nam najbolj pomaga pri montaži senčnikov na signalno glavo. To pomagalo je pravzaprav univerzalno, saj na njem lahko sestavljamo glave s tremi lučmi in s premikanjem medeninaste ploščice tudi štirilučne signale.
Ploščico nataknemo na čepe in okrog posameznega čepa nasadimo senčnik tako, da je njegova namestitev simetrična na pokončno os signalne glave. Začnemo z notranjim(a) senčnikom(a) in zaključimo z zunanjima. V prejšnjih nadaljevanjih so bile predstavljene klešče z utorom premera 2 mm. S konico teh klešč objamemo senčnik in ga nežno stisnemo na čep. Ker je tako na senčnik, kot tudi na ploščico nanešena spajka, konico spajkalnika le prislonimo na njuno stičišče in ju medsebojno zaspajkamo. Morebiten višek spajke ali druge anomalije odstranimo in popravimo s fino pilico.
Slika

Lepo obdelane in razmaščene signalne glave s prednje strani pobarvamo črno s čopičem ali pršilcem (airbrush) ali z barvo (spray) v pršilki
Slika
saša
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 49
Pridružen: 11.12.2014, 10:56

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a saša »

Potem, ko smo izdelali želeno število tri- in štirilučnih prednjih delov signalnih glav, nadaljujemo z izdelavo enakega števila zadnjih delov. Idejo za izdelavo modelov signalnih glav iz dveh delov sem dobil pri nemškem proizvajalcu dodatkov za modelno železnico Viessmann, katerega signalne glave nemških železnic imajo na zadnji strani vodila za vgradnjo svetlečih diod.

Doslej je bil v prispevkih o signalih na modelni železnici predstavljen še en pripomoček, izdelan na testni ploščici tiskanega vezja. Z njegovo pomočjo bomo nežno nanesli spajko tudi vzdolž ene strani ploščic zadnje strani
Slika

Še bolj nam bo ta priprava pomagala pri pritrditvi držal signalnih glav. Trilučni signali bodo opremljeni z držali dolžine 15 mm, signal s štirimi lučmi pa z daljšimi, dolgimi 18,5 mm. Na vodilo konstrukcije (medeninasti nosek na spodnji strani pripomočka) z zunanje strani naslonimo držalo signalne glave in letega po obeh krakih prispajkamo na medeninasto ploščico. Tako opremimo želeno število zadnjih ploščic s tremi oziroma štirimi odprtinami
Slika

Nenazadnje bomo pripomoček za sestavljanje zadnje ploščice le-to uporabili pri namestitvi dveh vzvodov, ki bosta signalno glavo držala na stebru. Vzvoda sta v tej fazi izdelave poljubne dolžine, a vseeno daljša od 10 mm; daljša kot bosta, lažje ju bomo namestili na sredino spodnje strani ploščice in na sredino držala glave. Vsak vzvod predstavlja medeninasta žica premera 0,7 mm, postavljena povsem navpično na podlago.
Na začetku mojih tokratnih prispevkov o izdelavi signalnih glav sem prikazal možne položaje signalne glave glede na signalni steber. Glava signala lahko stoji simetrično na steber ali pa je v mejah svetlega profila proge pomaknjena levo ali desno od simetrale signalnega stebra. Odklon od simetrale določajo predvsem ovire pred signalno glavo. Morebitni stebri napajalnega voda preprečujejo vidljivost signalnih pojmov, zato je treba signalno glavo pomakniti v stran.
Zato v tej fazi izdelave signalnih glav ni pomembna dolžina vzvodov; če bo plošča postavljena simetrično, bosta vzvoda dolga 5 mm, in več (do 15 mm), če bo signalna glava pritrjena asimetrično. Po uspešni pritrditvi vzvodov lahko to stran ploščice obarvamo v sivo, kakršna je barva celotnega signala
Slika

Slika

Kako pa naprej ?
saša
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 49
Pridružen: 11.12.2014, 10:56

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a saša »

Zapisano je že bilo, da so kot luči uporabljene svetleče diode premera 1,8 mm z oznako L-2060 _D. (L-2060 ID (rdeča), L-2060 GD (zelena), L-2060 YD (rumena)
Slika

Kot vemo, krmilimo LED z enosmerno napetostjo. Pomembno je ali bo napajanje s skupnim pozitivnim polom (anoda) ali negativnim (katoda). Nepravilno je mišljenje, da mora biti LED stalno priključena na negativni pol in ob priključitvi pozitivnega pola zasveti. Važna je potencialna razlika (napetost) med priključkoma; če je anoda LED priključena na pozitivni pol napajanja, še vedno manjka negativni, da bo zažarela. V našem primeru bodo v signalni glavi tri ali štiri svetleče diode. Vsekakor ne bomo od vsake svetleče diode vodili obeh vodnikov v podnožje signala, ampak bomo določili skupen priključek. V mojem primeru sem zaradi sistema krmiljenja določil skupen pozitiven potencial (anodo). Ta je pri izbranih LED daljši kontakt in ima na ohišju okroglino. Zato bomo vsem svetlečim diodam skrajšali negativni priključek (katodo) tako, da bo ta štrlel le 1 mm nad ohišjem
Slika

Tako pripravljene svetleče diode s sekundnim lepilom zalepimo z zadnje strani v luknjice sprednjega dela signalne glave. Kapljici gela nanesemo na obe strani ob leči LED, nikakor pa ne na lečo in jo potisnemo v okroglino ploščice. Svetleče diode morajo ležati prečno na podlago in vsi priključki (anode) morajo biti na isti strani. Vsekakor je pomembno, da vtaknemo pravilno barvo LED v odgovarjajočo odprtino; trilučni signal od gori navzdol: zelena, rdeča, rumena. Pri štirilučnem signalu si barve svetlečih diod od zgoraj navzdol sledijo: rumena, rdeča, zelena, rumena
Slika

Zdaj imamo opremljeni obe ploščici signalne glave. Kovinske dele smo sestavili s spajkanjem, zato v nadaljevanju ta tehnologija ne more biti več uporabljena, saj bi ob ponovnem segrevanju elementi odpadli. Zatorej ostane v nadaljevanju tehnologija lepljenja. Uporabili bomo t.i. sekundno lepilo.
Slika prikazuje med seboj zlepljene prednje in zadnje dele signalne glave. Na omenjeni sliki sta spodnjima glavama že odstranjene sponke, zgornje tri pa še spenjajo male kljukice (klinčki za perilo, nabavimo jih v trgovinah za ustvarjalni hobi) in lasnice (špange, prodajajo jih na oddelkih kozmetike)
Slika

Saj res, Ebi2, kaj ti počneš?

Slika

Naslednjič bomo signalne glave ožičili.
saša
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 49
Pridružen: 11.12.2014, 10:56

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a saša »

Naj torej signali zasvetijo...
Potem, ko odstranimo sponke, ki spenjajo ploščici signalne glave, je potrebno svetlobne diode ožičiti. Vsekakor moramo uporabiti izolirane žice; ali lakirane ali izolirane s plastiko. Sam sem uporabil lakirano žico premera 0,27 mm. Resda je lažje odstraniti plastično izolacijo. A če na konico spajkalnika naberemo kapljico spajkalne žice in vanjo potisnemo lakirano žico, v nekaj sekundah vroča kapljica stali lak in žico pospajka.
Na sliki spodaj vidimo v spodnjem delu na levi strani štiri črno izolirane žice premera 0,50 mm z notranjim vodnikom 0,20 mm, na desni strani pa osem žic lakirane žice debeline 0,27 mm
Slika

Vemo, da bomo za napajanje svetlečih diod uporabili način s skupno anodo (pozitivni pol), katerih priključek je po lepljenju ploščic stal daleč stran od LED. Zdaj te priključke skrajšamo toliko, da štrlijo 1 mm od ohišja LED in vse med seboj povežemo z 12 cm dolgo lakirano žico.
Preostale priključke svetlečih diod (katode), ki so bili skrajšani že pred umestitvijo v signalne glave, vsako posebej ožičimo z 10 cm dolgo lakirano žico. Ko smo na trilučne signalne glave prispajkali potrebne štiri lakirane žice (skupna in tri posamezne) oziroma na štirilučne pet žic (skupna in štiri posamezne), jih med seboj povijemo
Slika

Izdelavo signalnih glav bomo zaključili z barvanjem zadnjih strani ploščic s svetlečimi diodami in napajalnih žic. Mat sivo barvo iz lončka s čopičem nanesemo po celotni zadnji površini medeninaste ploščice, delu držala glave na ploščici, preko vseh LED in povitih žic. S črno mat barvo bomo s čopičem pobarvali spodnji del držala (U, ki se nahaja pod signalno glavo) in oba vzvoda
Slika
saša
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 49
Pridružen: 11.12.2014, 10:56

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a saša »

Pozdrav!
Ljubljanski Matej, prosim, oglasi se!
Ostanite negativni, Saša
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

saša napisal/-a:Pozdrav!
Ljubljanski Matej, prosim, oglasi se!
Ostanite negativni, Saša
Saša,
hvala za skrb... vse OK z nami. Zaenkrat smo še "negativni", je pa res, da sem kar malce podcenjeval tole epidemijo.
Nekako sem upal, da bo z delom od doma ostalo več časa tudi za naš hobi, a sem se konkretno zmotil.

Pri službi na področju informatike in dveh otrocih v osnovni šoli ne ostane čisto nič časa in volje za maketarstvo.
Delovni dan se začne pred 8. uro in šele okoli 17h-18h se situacija umiri in službeni telefon počasi utihne.
Takrat je že skrajni čas, da se z ženo, ki je v podobni situaciji, malce bolj resno posvetiva še otrokoma in njunim
šolskim obveznostim. Ko gresta otroka po 21h spat, pa še za nekaj ur "v službo" v domačo pisarno.
Komaj čakam, da se stvari vrnejo nekoliko bolj v normalni ritem!

No, vseeno nama je s starejšim sinom (4. razred) uspelo združiti nekaj njegovih šolskih obveznosti in našega hobija.
To sta najina korona-izdelka:

STANOVANJE:
Slika

HIŠA:
Slika

Saša, res je zanimivo pogledati, kako si se ti lotil izdelave signalov. Zelo zanimiv pristop.
Se že veselim, da nam predstaviš še dokončanje projekta, da vidim kako si prišel do končnega izdelka.

Tudi sam pripravljam eno nadaljevanje izdelave mojega signalnega mostu in obljubim, da se bo objava kmalu pojavila na forumu.

lp, Matej
saša
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 49
Pridružen: 11.12.2014, 10:56

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a saša »

Matej, krasna korona izdelka! Le modulov v stanovanju ne najdem ...

Naj zaključim z izdelavo lučnih signalov; signalne glave je treba postaviti na stebre.
Tudi ostale dele signalov bi lahko izdelali v domači delavnici, a ker je na tržišču moč kupiti komplete sestavljank, ki so v razmerju kakovosti in cene ugodne, sem se odločil za nakup pri ponudniku Conrad, ki ima predstavništvo tudi v Sloveniji.
Pod kataloško številko 21 09 32 nudijo sestavljiv dvolučni signal nemških železnic za ceno 7,95 Evrov. V vrečki se poleg navodil za sestavo nahajajo podnožje, signalni steber, signalna glava DB, signalna omarica, barvni pas, signalna košara, rdeča in zelena LED, izolirana žica, dioda 1N4148, predupori in bužirke. Vse našteto, razen signalne glave, lahko uporabimo za izdelavo celotnega signala. Če se bomo lotili izdelave trilučnega signala SŽ, moramo dokupiti le še eno rumeno svetlečo diodo oziroma dve rumeni LED, če bomo izdelali štirilučni signal.
Slika

Pod kataloško številko 21 09 56 pa za ceno 8,95 Evrov dobite sestavljiv model trilučnega signala nemških železnic, ki vsebuje vse prej omenjene dele in še eno rumeno LED. Ta komplet zadošča za izdelavo trilučnega signala SŽ in ob dokupu ene rumene svetleče diode lahko sestavimo signal s štirimi lučmi.
Spodnja slika prikazuje v zgornji polovici signalne stebre iz kompleta 21 09 -32 oz. -56, ki so v osnovi zelene barve. Ker so na Slovenskih železnicah signalni stebri pobarvani sivo, je treba nabavljenim najprej odstraniti zeleno osnovo (z acetonom ali drugim barvnim topilom).
Slika

Kot je potrebno na sivo pobarvati signalne stebre, moramo z isto barvo na novo obarvati podnožja in signalne košare. Slika prikazuje pripravo pred nanosom barve s pršilom.
Slika

Po barvanju so na levi polovici originalni signalni dodatki, na desni pa na novo obarvani deli
Slika

Signalne glave je nadalje treba pritrditi na stebre.
Da bo delo olajšano, priporočam, da vse povite napajalne žice prispajkate na eno žico, ki jo z zgornje strani stebra potisnete vzdolž signalnega stebra. Na spodnji strani stebra izvlečete vse napajalne žice
Slika

Ovale glav preko vzvodov s sekundnim lepilom prilepimo na stebre. Kot je bilo napisano, je signalna glava lahko postavljena simetrično na steber, pri čemer vzvoda ostaneta ravna in sta v dolžini 5 mm pritrjena na steber (na sliki drugi signal z leve). V primeru, da želimo signalno glavo pritrditi na steber asimetrično, vzvoda oblikujemo v obliki črke S oziroma Z (na sliki z leve 1., 3. in 4. signal)
Slika

Povite napajalne žice »skrijemo« v prednji ali zadnji del signalnega stebra in jih tam v vsaki drugi odprtini učvrstimo s koničnimi kajlicami (leseni zobotrebci ali polovičke kljukic). V vmesne odprtine s konico šivanke vnesemo tekoče sekundno lepilo in tako fiksiramo povite žice v steber.

Za ožičenje signalov sem uporabil ploščate kable tipa AWG 4 x 0,14 oz. AWG 5 x 0,14. Za signale s tremi lučmi potrebujemo želeno dolge štiri žilne kable, s petžilnim pa opremimo štirilučne signale. Nabavimo lahko večžilni ploščati kabl in ga vzdolžno narežemo na želeno število vodnikov. Običajno je prva žila posebej obarvana (rdeče). Zaradi lažjega sledenja v primeru, da noben vodnik ni označen, to storimo tako, da na začetku in koncu kabla isto žilo označimo s termo skrčljivo bužirko. Seveda lahko ploščate kable nadomestimo z običajnimi enožilnimi žicami
Slika

Na spodnji sliki vidimo ožičene signale. Priporočam, da skupni vodnik vseh svetlečih diod prispajkate na prvo (označeno) žilo ploščatega kabla, ostale pa po vrsti, kot si sledijo barve luči na signalni glavi. Seveda morate spoje lakirane žice in vodnikov ploščatega kabla izolirati; najelegantneje z barvnimi termo skrčljivimi bužirkami. Ker ima signal s štirimi lučmi dve rumeni LED, sem sam za izolacijo druge uporabil belo bužirko, skupni vodnik pa ima črno bužirko.
Na koncu na signalne stebre s sekundnim lepilom prilepimo v zgornjem delu barvni pas, ki določa pomen (belo-rdeče-belo ali belo-črno-belo) in ob vznožju signalno omarico. Ponekod je omarica pobarvana sivo, drugod črno.
Slika

Preden boste modele signalov priključili na napajanje, ne pozabite vsakemu vodniku, ki vodi do posamezne svetleče diode dodati predupor, če bo napetost višja od nazivne napetosti LED. Moji signali na napajalnih ploščatih kablih nimajo uporov, ker so ti na izhodih tiskanega vezja krmilne elektronike.
saša
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 49
Pridružen: 11.12.2014, 10:56

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a saša »

Slika

Vsekakor bi bilo brez pomena postaviti signale na maketo, da bi na njej samo stali in ne bi delovali.
Modelni železničar, ki bi želel krmiliti vožnje svojih vozil na maketi, si lahko primeren položaj ustvari s postavitvijo postajnih signalov, torej uvoznih in izvoznih ter medpostajnih prostornih signalov.
Najpreprostejša priključitev trilučnih prostornih signalov je prikazana na spodnji sliki.
Slika

Pri tej izvedbi ni nobene avtomatske odvisnosti med signalnimi pojmi in vožnjo vlaka. Upravljalec vlakov, ki nadzira vožnje, mora biti pozoren na signalne pojme. Z dvema preklopnima izmeničnima stikaloma lahko ustvarimo vse prve tri signalne znake (SZ): 1 "Stoj", 2 "Prosto" in 3 "Previdno, pričakuj stoj".
Priključne vodnike od signala prek uporov 1 kOhm povežemo s kontakti stikal. Skupni vodnik treh LED povežemo neposredno na pozitivni potencial enosmernega napajalnika 12 - 16 V. Negativni priključek napajanja zvežemo s srednjim kontaktom stikala, ki prižiga rdečo LED. S sivo označeno povezavo med seboj povežemo obe stikali. S premikanjem položaja stikal prižigamo posamezne signalne znake. Tako vezje lahko uporabimo tudi kot testno napravo za preizkušanje signalov.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

@Saša: Še enkrat najlepša hvala za tole tvojo predstavitev izdelave signalov. Mislim, da si res lepo predstavil, da se da tudi na relativno preprost način, z veliko iznajdljivosti in volje priti do odličnih rezultatov.
Všeč mi je, ker nisi po nepotrebnem kompliciral in si krmiljenje izvedel zelo enostavno, vendar sem prepričan da zadeva odlično deluje in je tudi uporabna.

... sedaj pa končno nadaljevanje moje zgodbe, še izpred "korona časov"!

Mostovni svetlobni signal #17

Barvanje obeh betonskih podstavkov sem izvedel po preizkušenem receptu. Najprej sem nanesel temeljno barvo v spreju, nato čisto Revell Aqua 36175 (Stone Gray) s pomočjo airbrusha. Na ta nanos sem s peno (tapkanjem z barvo) nanesel še enako barvo, ki pa sem ji najprej dodal kapljico bele barve, nato pa (ločeno) še kapljico črne. Rezultat izgleda takole...
Slika

Pri odstranjevanju maskirnega traku na eni izmed nog signala sem doživel neprijetno presenečenje. Kljub temeljitemu čiščenju signalnega mostu (mešanici tople vode in detergenta), previdnemu ravnanju z modelom (rokavice) pred nanosom temeljne barve, se je delček barve oluščil. :evil: Bolj kot ta konkretni signal me skrbi, kako se lotiti barvanja medenine v prihodnje, saj si takih primerov res ne želim več in bi si želel kakovostni nanos barve na objekte, ki zahtevajo toliko truda. ... bom hvaležen za kakšno idejo, kako to v prihodnje izboljšati.
Slika

Težavo sem saniral z nanosom Revell Aqua barve s pomočjo čopiča. Na srečo je barva odstopila na mestu, ki ne bo fizično izpostavljeno prijemanju, a vseeno nisem navdušen.
Slika

Sledila je namestitev signalnega mostu na modul. Najprej je bilo potrebno pripraviti luknji za montažo. Zaradi montaže pritrdilnega mehanizma je bilo potrebno odstraniti en instalacijski kanal na spodnji strni in bo potrebno nekoliko drugače urediti vse obstoječe povezave na spodnji strani modula.
Slika

Nosilci signala so natisnjeni s 3d tiskalnikom in zgornji del (ki bo malenkost viden) sem barval kar hkrati s podstavkom.
Slika

Višino teh nosilcev sem že pred 3D tiskom prilagodil terenu in želeni višini signala, tako da sem nosilca kar privijačil iz spodnje strani modula. Med pritrjevanjem je bil signalni most vstavljen v oba nosilca in tako sem dosegel, da se most lepo prilega v predvideni odprtini.
Slika

Nosilca iz zgornje strani... V končni fazi bo teren v okolici nosilcev še nekoliko višje, tako da bo vidni manjši del.
Slika

Poskusno vstavljanje signala na modul... zaenkrat je signal še zaščiten, da se med delom ne poškoduje...
Slika

Še nekoliko širši pogled na signal na modulu.
Slika

Iz te zadnje fotografije je tudi lepo razvidno zakaj sem prekinil dela na terenu na tem modulu... Želim namreč doseči enoten izgled in zato bi rad teren okoli signala izdelati hkrati z ostalo pokrajino.
saša
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 49
Pridružen: 11.12.2014, 10:56

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a saša »

@Saša: Všeč mi je, ker nisi po nepotrebnem kompliciral in si krmiljenje izvedel zelo enostavno, vendar sem prepričan da zadeva odlično deluje in je tudi uporabna.

Matej, za Forum sem predstavil preprost način krmiljenja trilučnega signala.
S tem sem želel predstaviti razlago in primere krmiljenja modelne železnice na tako imenovani analogni način.
In želim ostati skromen. Moji dve H0 maketi krmilim računalniško.

Že nekaj desetletij ljubitelji modelne železnice poznamo digitalno krmiljenje voženj; ne le upravljanje vozil, ampak tudi voznih poti s kretnicami in signali. Začetno geslo ob digitalizaciji modelne železnice je bilo: «Z le dvema žicama lahko nadzirate celotno maketo!«
Že res, da sta za »igro« dovolj dva vodnika, saj v vozila vgrajeni dekoderji omogočajo vožnjo le tistega vlaka, ki je iz centralne enote naslovljen preko njegovega naslova (adrese).
A za računalniško krmiljenje vlakovnih voženj po tirni postavitvi jo je potrebno razdeliti na odseke (bloke). S tem dosežemo sledenje lokacij vlakov oziroma nadzor voženj in preprečimo nesreče s trki. Take odseke ščitijo signali, ki kažejo ali je odsek za signalom prost ali zaseden in ali vlak lahko vožnjo nadaljuje ali ne.
Za upravljanje vlakov, kretnic, signalov, odklopnih tirov, okretnic, voznih poti in drugih potrošnikov na maketi je potrebna ustrezna strojna in programska oprema (software).
Na medmrežju sem zasledil nadaljevanko o digitalnem krmiljenju modelnih železnic, kjer predavatelj v šali pravi, da obstoja tisoč in ena izvedba programske opreme. Razlika med njimi je predvsem v obsežnosti dodatnih možnosti.
V Evropi sta verjetno najbolj znana programa Win-digipet Dr. Petra Peterlina in TrainController. Opremljevalec modelnih železnic Roco je leta 2005 izdal prvo verzijo (5.5) programa Rocomotion, »otroka« Freiwald Softwarea, ki nadgrajuje programsko opremo TrainController.
saša
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 49
Pridružen: 11.12.2014, 10:56

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a saša »

Leta 2009 pa so pri Rocu ponudili še nadgrajeno različico Rocomotion 5.9
Slika

Programska oprema Rocomotion omogoča poleg računalniškega krmiljenja vlakov tudi premikanje kretnic, spreminjanje signalnih znakov na signalih in postavljanje celotnih voznih poti. Ker v mojih prispevkih spoznavate signale na modelni železnici, se bom osredotočil na krmiljenje signalov na maketi ob podpori programske opreme, ki jo je za družbo Roco izdelal programski opremljevalec Freiwald.
Potem ko v računalnik vnesemo program, se na zaslonu pojavi mozaična mreža z orodno vrstico v zgornjem delu
Slika

S pomočjo simbolov za tire in kretnice vseh vrst ter z drugimi simboli ustvarimo tirno sliko z odseki (bloki), ki jih tudi poimenujemo
Slika

Če kliknemo na simbol odseka, se odpre okno tega bloka, ki ponuja tri zavihke: Splošno - za poimenovanje odseka, Javljalnik - za določitev tipal v odseku in SIGNAL - za izbiro obeh signalov v odseku, le enega ali nobenega, če je odsek na primer v tunelu in signala nista vidna.
Ob izbiri zavihka SIGNAL program ponuja dve možnosti določitve signalov
Slika

Naslednja slika prikazuje dve možnosti: Splošno
-za poimenovanje signala ter Priključek
-za določitev naslova (adrese) signala.
Slika
saša
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 49
Pridružen: 11.12.2014, 10:56

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a saša »

Ob vsem zapisanem naj omenim, da signalni znaki na signalih nimajo vpliva na avtomatsko vožnjo vlakov. Vožnje vlakov določajo drugi podatki; delovanje signalov je le posledica teh podatkov. Ob avtomatskem "postavljanju" signalnih znakov z voznimi potmi lahko na njihove znake vplivamo tudi ročno s simbolom kretniškega nastavka
Slika

Za računalniško krmiljenje signalov sem razvil enostavno vsestransko tiskano vezje, ki upravlja tri- in štirilučne signale.
Spodnja slika prikazuje električno shemo povezav signala.
Slika

Vemo, da je napajanje signalov izvedeno s skupno anodo (pozitivni pol). Če na točko 1 priključimo negativni pol napajanja , bo na signalu svetila rdeča luč. V vseh drugih položajih bo signal odvisen od potencialov sosednjega modula. Kot sem že opozoril, je treba LED diode zaščititi s predupori, če je napetost višja od nazivne napetosti LED. Ti upori so na ploščici tiskanega vezja vrednosti 1 kOhm.

Ploščico trilučnega signala opremimo z diodami 1N4148 na metih D3, D4, D5, D6 in D7, upori 1kOhm R2, R4 in R6 ter dvema uporoma 22kOhm R3 in R5. Na ploščici sta še dva tranzistorja BC 547 na mestih T2 in T3. Za priklop napajanja in odvisnosti ter priključitev signala prispajkamo še dve petpolni priključni letvici.
Pri štirilučnem signalu dodatno potrebujemo dve diodi 1N4148 na mestih D1 in D2, en upor 1kOhm na mestu R1 in en tranzistor BC 547 na mestu T1 ter dodatno po en kontakt na priklučnih letvicah.
Na spodnji sliki je prikazan film vsestranskega vezja za krmiljenje prostornih in uvozno-izvoznih signalov ter opremljenost tiskanega vezja za štirilučni signal. Če tiskano vezje krmili trilučni signal, ne potrebujete tranzistorja T1, upora R1 in diod D1 ter D2.
Slika
Odgovori